Sennheiser HDVD800 İncelemesi

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda MikePortnoy tarafından 25 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,494
  Alınan Beğeniler:
  3,123
  Merhaba arkadaşlar,

  Sizlere bu yazımda Sennheiser HDVD 800 isimli dac-amfisini anlatmaya çalışacağım.

  Sennheiser HDVD800 firmanın geçen yıllarda piyasaya sürdüğü bir dac/amp. 2199$ fiyat etiketiyle sunuldu ve fiyat çizgisini hala korumakta. İncelemenin yayınlandığı zamanki kur ile, Sennheiser Türkiye'de ise bu fiyata yakın bir etiketi var: 8799 TL.

  4809 eklentisini görüntüle

  Yapı Kalitesi:

  Ürünün kasası metal ve kaliteli bir yapıya sahip. Mühendislik olarak baktığımızda, üzerinde herhangi bir çapaklanma, dönüm ve kesim yerlerinde hata söz konusu değil. Kasa üzerinde içeriyi belli oranda gösteren bir cam var. Tahmin ettiğim kadarı ile bu cam darbeye, basınca karşı oldukça dayanıklı. İçeriyi görebilmenin verdiği hissiyat da ayrı bir bonus olmuş.

  Ön tarafta volume potu, açma kapama tuşu, giriş-çıkış seçme barı ve 2 balanced, 2 single ended kulaklık çıkışları var. Kullanılan potlar kaliteli ve sorun çıkartmayacak bir yapıda, ancak ses potunun violectric gibi tıkır tıkır artması kimi kullanıcıya göre daha avantajlı olabilir.

  4810 eklentisini görüntüle

  Arka panalde ise USB, Aes/Ebu, optik ve coax girişleri ile, dac katının çıkışı için balanced çıkış ve amfi katı için balanced ve single ended girişler mevcut. Görüleceği üzere eksiklik olarak belirtebileceğimiz kritik bir durum yok.

  Genel olarak cihaz, gerek dış görünüş gerek malzeme kalitesi olarak oldukça iyi. Kişisel olarak, ses potunun daha kontrollü olmasını ve bir miktar daha ağır hareket etmesini tercih ederdim.


  Ses Meselesi:

  Not: Cihazın esas iyi olduğu kısım amfi olduğundan, inceleme dac katından daha çok amfi katına konsantre olarak kaleme alınmaya çalışıldı.


  Alt Frekanslar:

  Doğal, yormayan, çözünürlüğü yüksek bir yapısı var. Derinlere inme konusunda daha iyileri var ancak şikayet edilecek rahatsız edici bir noktası da yok. Biraz parça ile alakalı durumu var, parçada var ise başarılı bir şekilde iniyor, yok ise gereksiz kirlilik yaratmıyor.

  Midbas bölümü zaman zaman subbaslara göre biraz daha belirgin olabiliyor ve bu durum sahneyi boğmasa da enstrüman aralarını biraz etkiliyor. Bu frekans grubunun, genel olarak sahnede arka plana konumlanmış çok karışık pasajlar olmadığı sürece diğer frekanslara bir müdahalesi yok.

  Yoğun ve kalabalık pasajlarda, özellikle metal müziklerde görülen bilinçli bir kayıt koyulaştırma ve kayıt kalitesizliği ile dinliyorsanız midbas biraz şişiyor. Bu yükseliş veya şişme teknik açıdan olumlu olmadığı için eleştiri olarak görülebilir ancak HD800 kullanan birçok kişinin bu durumdan memnun kalacağını söylemek yanlış olmaz. Amfi, sese biraz daha gövde kazandırıyor.

  Cihazın alt frekansları, özellikle tonlama, sahnedeki konumu ve çözünürlüğü ile öne çıkıyor. Aşırı bas miktarı isteyenler mutlu olmayacaktır ancak keyifle dinlemek isteyenler için ideal. Ayrıca sunumu takip etmek de kolay; belli bir alanda odaklanması kolay bir biçimde konumlanmış.

  4811 eklentisini görüntüle

  Mid Frekanslar:

  Konum itibari ile dengede denebilir. Önde değiller ancak çok geriye de yaslanmıyorlar. Bu frekansların en öne çıkan tarafı tonlaması olacaktır. Doğal bir yapısı var ve dinlerken keyif veriyor. Tabi doğallığın yanında çözünürlüğünün üst düzey oluşu da etkili, duyguyu yansıtan yapısının yanında detaydan da taviz vermemesi büyük avantaj.

  Vokallere diğer enstrümanlardan müdahale yok. Kendi alanını ve çevresini temiz şekilde korumayı başarıyorlar. Vokal yükseldiği zaman kontrolünü bırakmıyor ve dinlenilmesi zevkli bir biçimde sunuluyor. İkili vokaller olduğu zaman vokaller arasına gerekli mesafeyi de koymayı başarıyor cihaz.

  Enstrümanlar sahneye özellikle derinlemesine olarak iyi bir biçimde yayılıyorlar. Eksiklik olarak yukarıda midbas bölmesinde yazdıklarım geçerli ve sahnenin biraz dar olmasından kaynaklanan bir durum mevcut.

  Genel olarak amfi mid kısmında iyi işler çıkarıyor ancak daha iyileri de mevcut. Bir başka noktayı belirtmek gerekirse, insanlar bu amfiden başka bir amfiye geçiş yaptıklarında amfilerin vokal tonlamalarını renkli bulacaklardır.


  Üst Frekanslar:

  Sahnede yakın ve keskin bir şekilde sunuluyorlar; biraz da ince yapıdalar. Yakın çalmasının sebebi sağa sola sahneyi çok iyi açamamasından kaynaklanıyor; ancak ne bu durum ne de keskinliği rahatsız edici boyutlarda değil.

  Derinlemesine olan üst frekans detayları oldukça etkileyici. Çözünürlük ve ayrım konularında yine oldukça başarılı olduğu söylenebilir. Dinlerken enstrümanların detaylarını iyi bir biçimde yansıtıyor.

  Eleştirecek olursak, üst frekansların sahne içerisinde biraz daha rahat olmasını, daha gövdeli bir şekilde nefes almasını isteyebileceğimizi söyleyebiliriz. Bunun dışında ayrım, çözünürlük, tını konularında gerçekten başarılı bir amfi.


  Sahne ve Enstrüman Ayrımı:

  Derinlemesine oldukça başarılı, ancak dar olarak nitelendireceğim bir yapıda. Sahne derinliğinin iyi olması katmanlara ayırma noktasında oldukça işe yarıyor, arka arkaya veya yakın konumlu enstrümanlar birbirine karışmadan rahatça ayrılıyorlar,

  Genişlemesine olan sahnede ise örneğin tizler kulağınıza yakınlaşıyor. Bu sorunu da bana göre üst frekansları biraz incelterek çözmüşler. Bu sayede gelen keskinlikle beraber karışma gibi bir durum ortaya çıkmıyor.

  Genel olarak sahnede her enstrümanın yeri belli ve sıkı/diri çalıyorlar. Bu amfiden başka amfilere geçtiğimde ses yatayda rahatlasa da dağılganlık artıyor ve takip edilebilirlik biraz düşüyor.


  Balanced Mode:

  Alt frekanslar hem artıyor hem sıkılaşıyor. Ses gövdeleniyor ve ayrım biraz daha iyi noktaya gidiyor. Sahne içerisinde enstrümanlar daha diri bir yapıya dönüşüyorlar. Bu sayede konumlandırma daha iyi noktalara taşınıyor. Bu durumlar olurken de basın miktar olarak daha iyi bir noktaya gitmesi kullanıcıları mutlu edecektir. Tabi ses çıkış gücü de biraz daha fazlalaşıyor.

  4812 eklentisini görüntüle

  DAC Katı:

  Yazının başında da belirttiğim gibi dac kısmının üzerine çok eğilmedim ancak merak edenler için söyleyebilirim ki detayı ve ayrımı çok iyi bir noktada değil.

  Enstrümanlar sahnede gereğinden fazla alan kaplıyorlar. HD650-HD600 seviyesinde kulaklık kullanacaklar için yeterli olabilicek bir yapıdayken HD800 için biraz fazla tight kalıyor. Bu kulaklık böyle bir amfi başarısı ile eşleştiriliyorsa daha iyi bir dacı hakkediyor diye düşünüyorum. Ancak bütçesi HDVD800’e yetecek kadar olanlarımız, hem oldukça iyi bir amfiye hem de bir süre idare edebilecekleri bir dac katına sahip olacaklar. Açıkçası, 1500$ amfi+500$ dac yerine tercihim tek başına HDVD800 olurdu.


  Kulaklıklarla Uyumu:

  Sennheiser firmasının ürünleri için üretilmiş bir cihaz olduğu için doğal olarak firmanın kendi ürünleri ile daha uyumlu çalıyor. HD800-HD800S ile denemelerde çıkan sonuçlar burada yer alıyor ancak Hifiman HE1000 ile denediğimde kötü çalmasa da pek iyi çaldığını da söylenemez. He1000’i detay, ayrım gibi konularda geriye götürüyor. Amfi esasen yüksek empedanslı kulaklıklarla iyi iş çıkarıyor. O yüzden tavsiyem bu cihazı yüksek empedanslı kulaklıklarla kullanmanız.


  Karşılaştırmalar:

  Questyle CMA800R- Sennheiser HDVD800:

  Benzer kalitede cihazlar olduğunu söylenebilir. En azından birbirine üstünlük koydukları konularda bir sınıf farkı yok.

  Alt frekans miktarı olarak CMA800R daha belirgin, sahne konumlandırmasında daha yakın fakat HDVD800 daha takip edilebilir çalıyor. HDVD800’ün midbaslarında hızlı pasajlarda bir stres mevcut. Bunun dışında genel çözünürlükleri benzer.

  Midler konusunda HDVD800 bir miktar daha geride konumlanıyor ki hali hazırda CMA800R bir miktar önde çalan bir cihaz. Tonlama olarak HDVD800 biraz daha koyu kalıyor ancak fark çok fazla değil. CMA800R bu konuda biraz daha güçlü denilecek bir yapıya sahip. Çözünürlük olarak benzerler ancak CMA800R daha rahat ve bir miktar daha detaylı. Yakın olsalar da CMA800R teknik olarak bir adım önde denebilir.

  Üst frekans konusu tamamen tercihe bağlı denebilir. CMA800R daha rahat yayılan bir yapıya sahipken, HDVD800 daha yakın ve daha net çalıyor. Farklar bana HD800-HD800S farkı gibi geldi. Örneğin, HD800 daha rahat ancak keskinlikten dolayı HD800S daha takip edilebilir. Cma800R alt tınıları biraz daha fazla veriyor, buna mukabil HDVD800 biraz daha cılız bir yapıda. Zaten keskinlik avantajını da buradan alıyor.

  CMA800R, sahnesi daha geniş olan bu sayede enstrümanların daha rahat nefes alabildiği ve daha büyük resimli bir sunuya sahip.


  HDVD800 ise derinlik anlamında sahnede daha başarılı ve enstrümanlar daha küçük olmasına rağmen imaging olayını özellikle derinlemesine alanda daha net ve başarılı bir şekilde yapabiliyor.

  Örneğin bir davul çalarken CMA800R daha rahat ve resim daha büyük iken, HDVD800 iyi bir takip edilebilirlik ve konstrasyon sağlıyor. Sennheiser'dan Questyle'a geçişlerde bir dağılganlık, tersi geçişlerde ise bir miktar sıkışıklık göze batıyor.

  Genel olarak iki amfi de benzer kalitelerde. HDVD800’ü doğal tonlamayı, tizleri rahatsız etmeyen ancak keskin olmasını isteyen, sahnesi içinde takipedilebilirliği biraz daha fazla arayanlar tercih edebilir. Daha büyük enstrümanları, total çözünürlüğü ve vokallerin önde ve azda olsa canlı olmasını isteyenlerse CMA800R’yi tercih edebilirler.


  Violectric V280 - Sennheiser HDVD800:

  Violectric biraz daha renkli çalıyor, buna mukabil HDVD800’ün doğallık avantajı daha net ortaya çıkıyor. Violectric biraz daha dağılgan yapıda, ancak sahnesini daha 3 boyutlu olarak kurmayı başarıyor. Enstrüman aralarındaki boşluk biraz daha fazla ve daha rahat çalıyor. HDVD800 ise daha kontrollü, takip edilebilirliği yüksek ve sıkı bir yapıda.

  Alt frekanslarda, HDVD800 biraz daha geriye kurulu ve sıkı çalıyor. V280’e geçtiğiniz zaman alt frekanslar biraz daha dağılıyorlar ama cihaz derinlere biraz daha iyi indirmeyi de başarıyor. Çözünürlük benzer seviyelerde, ayrım rahatlıkla beraber V280’den yana; buna mukabil konsantre olup dinlerken HDVD800 daha takip edilebilir sesleniyor; V280 ise biraz daha havadar.

  4813 eklentisini görüntüle

  Orta frekanslarda HDVD800 daha doğal bir yapıda ve hem erkek hem kadın vokallerde bu durum kendini gösteriyor. Diğer frekanslarda olduğu gibi Sennheiser daha kontrollü, ancak hızlı pasajlarda midbass alan sıkıştırdığı zaman vokaller biraz dar alanda kalıyor. Violectric ise bir miktar daha çözünürlüklü bu bölümde.

  Üst frekanslarda, HDVD800 daha yakından ve daha doğal sesleniyor. V280’nin üstleri sahnede daha rahat ve iyi konumlanıyorlar fakat bir miktar renkliler. Sunum içinde daha belirgin bir yapıları var ki kimisine biraz fazla gelebilir. Sennheiser’ın miktarı daha tercih edilebilir duruyor ve aynı zamanda üst frekansları daha sıkı bir sunumla veriyor. Biri daha açık renkli daha rahat, ferah çalarken diğeri daha doğal ve daha sıkı üst frekanslara sahip.


  Son Söz:

  2000 USD fiyat skalasında olan HDVD800’ün incelemeden önce, karşılaştırmadaki rakipleri kadar iyi olamayacağını düşünsem de, bu cihazlara kafa tutabilmesi benim için artı bir yön oldu. İçerisindeki DAC genel geçer olsa da, amfisi iyi bir iş yapıyor. Ancak empedans uyumu konusunda da dikkatli olmakta fayda var.

  Ürünü edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

  İnceleme için cihazı tarafımıza yollayan Bircom ve @Sennheiser Türkiye'ye teşekkür ederiz.

  HD800S incelemesinde görüşmek üzere..
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #1 MikePortnoy, 25 Aralık 2016
  Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Ocak 2017
  28 kişi bunu beğendi.
 2. MehmetB

  MehmetB
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  14 Kasım 2015
  Mesaj:
  296
  Alınan Beğeniler:
  556
  Benim merak ettiğim bir cihazdı. Güzel incelemeniz için teşekkürler.
  Sizin incelemenizden sonra şu yorumu yapabilirim : Bu fiyat segmentinde ; bu civarlarda bir parayı ödedikten sonra , Benchmark DAC2 HGC bence daha doğru bir seçim gibi görünüyor.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  4 kişi bunu beğendi.
 3. ardacumhur

  ardacumhur
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  24 Temmuz 2014
  Mesaj:
  995
  Alınan Beğeniler:
  1,321
  Eline, kulağına sağlık Ateş abicim, uzun süreden sonra incelemeni yine keyifle okudum.

  Fotoğraflarda da cihaz çok güzel çıkıyor, fotojenik bir DAC/amfi.

  Teşekkürler

  Edit: 1000. mesajım bu ;)
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #3 ardacumhur, 26 Aralık 2016
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Aralık 2016
  3 kişi bunu beğendi.
 4. hifimyfi

  hifimyfi
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  24 Mayıs 2016
  Mesaj:
  116
  Alınan Beğeniler:
  553
  Değerli görüşleriniz için biz teşekkür ederiz. Müzikli günler dileriz. :)
   
  4 kişi bunu beğendi.
 5. PureSound

  PureSound
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  9 Aralık 2013
  Mesaj:
  126
  Alınan Beğeniler:
  185
  Çok teşekkürler emeğine kulagina sağlık


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.