Ses Kayıt Yardım, Danışma ve Paylaşım Başlığı

'Kendin Yap (DIY)' forumunda elektronik müzik tarafından 2 Mart 2019 tarihinde açılan konu

1. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    815
    Arkadaşlar sea:D
    Kısmet olursa şu aşşağıdaki şeyden alacağım
    Ne almalıyım ki bunların yanında iyi olsun
    DAC öneriniz nedir?
    Amatör olarak başlayıp ileriye dönük büyük hedeflerim var,bunuda dikkate alırsanız sevinirim.

Alacağım yer değişiklik olmazsa mavihifi gibi gözüküyor fakat kim ucuza verirse oraya yönelebilirim

Teşekkürler:cool:

Collapse Signature Expand Signature
  2. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,515
    Audioengine d1 gibi,ifi nano black label gibi 200 dolar bandında biseyler olabilir.Kalburüstü cogu cihazla iyi çalar.Acıkcası bana gore cok kasmaya gerek yok.Ben cok dac bağladım,chord hugo falanda dahil...Su anda da ifi micro black label bağlı.Tecrübelerime gore konusacak olursam audioengine d1 gibi o tarz bisey gayet yeterli.Ötesine gerek olmadıgını dusunuyorum.Ne bağladıysam düzgün çaldı pek kaynak secmıyor ve o kadar hassas oldugunuda dusunmuyorum.

cemq ve elektronik müzik bunu beğendi.
  3. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    568
    Eğer ilerde hoparlörleri upgrade etmek gibi bir planınız olacaksa ; RME ADI-2 DAC , yok olmayacaksa 2.el bir Benchmark DAC1 tavsiye ederim.

elektronik müzik bunu beğendi.
  4. sallanansandalye

sallanansandalye
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    184
    A5+ i dinlediniz mi ? Sesi çok mat gelmişti bana.Parlak çalan bir cihaz belki dengeler. Gerçi sizin nasıl bir sesten hoşlandığınızı bilmiyorum. Ama cihazı kesin dinleyin, ben büyük pişmanlık yaşamıştım.

coolblue ve elektronik müzik bunu beğendi.
  5. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,944
    silinmiştir

#5 Synchronicity, 3 Mart 2019
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
  6. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    815
    Dinledim,çok ayrıntılı olmasada istanbul kanyon avm HİFİMYFİ dükkanında test ettim,benim kulaklarım ilk hissiyatıma bakar ve sevdim sesini,şuan amatör olarak sınıflandırıyorum kendimi ilerde ne seviyeye gelirim allah bilir,bambu modeli çok kılas geldi gözüme inşaallah alacağım,aklımda KEF LS50'de var hatta şuan müthiş indirimli olarak satılıyor ( https://www.extremeaudioshop.com/we...e_focus.aspx?category_id=1157&product_id=9939 ) ama tasarımı a5+ bambu modeline göre hoşuma pek gitmedi:p

#6 elektronik müzik, 3 Mart 2019
    Son düzenleme: 3 Mart 2019
  7. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,389
    Kef LS50 ve Audioengine A5+ sunumları birbirinden çok farklı. Kef LS50 almayı düşünüyorsanız ki bence iyi bir seçim, hiç A5'e bulaşmayın derim.

fortress34 bunu beğendi.
  8. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    815
    Kef hiç dinlemedim , aslında odak noktam sürekli diliminde dolanan referans ses ama bu ses nası bi sestir hiç bilmiyorum:D veya yanlış kulvardamı arıyorum onuda bilmiyorum , bu iki hoparlör hiç alakasız mıdır onuda kestiremiyorum:oops:

9. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    816
    Bence oldukça alakasızlar, KEF çok başka bir yerde..
    Size tavsiyem, KEF’i mutlaka dinleyin, hatta yakınınızda ne kadar audio mağazası varsa gidip dinlemeler yapın ki önünüzde yeni ufuklar açılsın..

coolblue bunu beğendi.
  10. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,389
    Sayın @sallanansandalye 'nin de dediği gibi A5'in sesi çok mat ve kapalı. LS50 ise tam tersine açık çalan, detaylı ve enerjik bir hoparlör. Yol yakınken bence LS50'yi imkan varsa deneyip karar verin.

fortress34 bunu beğendi.
  11. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    773
    Bir kere biri aktif biri pasif hoparlör. Kefi almakla da bitmiyor. Bir de ona verdiğiniz para kadar amfiye de vereceksiniz. Kablo ve dac derken masraf bayağı artar.

fortress34 bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,982
    KEF LS50W kendinden amfili. Ama KEF LSX çok daha hesaplı. Dynaudio Xeo serisi ile muadil cihazlar. Audio Engine hiç dinlemedim... Ancak internette okuduğum kadarıyla arada uçurum var ses kalitesi olarak.

13. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    773
    @zxc Ls50w aktif evet ama 18.000 TL . Ciddi fiyat farkı var .

14. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    568
    Referans ses istiyorsanız referans monitor bakmanız lazım. Ne Audioengine ne de KEF bunu size sağlamaz. Bunların yerine örneğin Quested, Dynaudio , Fluid Audio , JBL vs. gibi ürün gamında referans ürünler barındıran markaları incelemeniz gerekli.

Çok üst bütçelere çıkmadan eğer fiyat/performans oranı yüksek ürün istiyorsanız ; benim size tavsiyem Fluid Audio olur. Örneğin FPX7 çok güzel bir model. Quested'lar Fluid'den daha iyi ama fiyatı biraz daha pahallı.

tsn141 bunu beğendi.
  15. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    815
    Üle valla ineğin aklına karpuz kabuğunu soktunuz şimdi , sil baştan araştırmaya devam edeyim bari , gariban adamız bütçemiz belli ama değerse cihaz, almaya razıyım.Döviz kurlarından vicdanım sızlıyor ama olsun be dünyaya bir daha mı geleceğim , aklıma fantastik bi şey geldi yurtdışına çıkıp orada iş bulsam ve istediğim cihazları ordan kazandığım parayla orada o birimle alsam ve Türkiyeye dönsem yine ucuza mal etmiş olur muyum? (konumuzla alakasız bi şeydi kabul ediyorum)

dipnot: fantastik düşüncelerimi es geçin lütfen:eek:

#15 elektronik müzik, 3 Mart 2019
    Son düzenleme: 3 Mart 2019
  16. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    165
    Referans ses lafını unutalım bence :) kef i de unutun. Daha önce bas seven biriyseniz a5 çok tadsız gelir. Pasif hoparlör işine girerseniz de tam masraf kapısıdır ve emek ister, tavsiyem bulaşmayın. İyi bir aktif hoparlör alın. Dynaudio ürünleri olabilir.

17. ckn

ckn
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    72
    Yaklaşık 7-8 aylık Audioengine A5+ ve D1 Dac kullanıcısıyım.

Ben de sizin gibi satın alırken çok kararsız kalmıştım. Şuanda yapmış olduğum tercihten gayet mutlu olduğumu söyleyebilirim. Aşırı bas meraklısı bir kişi değilim. Daha çok her frekansı ortalama bir şekilde duymaktan hoşlanan biriyimdir. Bunun dışında benim için hoparlörün sunduğu sahne genişliği de çok önemliydi. Eğer benim gibi bilgisayar masası başında yakın mesafeden ve direkt kulak hizasında dinleyecekseniz bahsettiğim sahne genişliğini ve her frekans aralığını gayet net duyabilmenizi sağlıyor. Fakat kullanım alanınız daha geniş bir oda olacak ve hoparlörleri kulak hizasından farklı yerleştirmek zorunda olacağınız bir konumda ise A5+ ı sizlere önermiyorum.

Gerek film, dizi, oyun gerekse de müzik dinlerken çok zevk aldığımı eklemek isterim.

Ben aynı zamanda Audioengine DS2 standlardan da satın aldım ve şahsi görüşüm seste hissedilir seviyede bir değişim yarattı.

Benim satın almış olduğum sırada 2.500-TL(siyah renk) gibi bir ücrete mal olmuştu. Şuanda sizin almayı düşündüğünüz bambu renkli ürünün hifimyfi'da 4.250-TL olduğunu görüyorum. Bu kulvarda çok fazla deneyimlediğim başka hoparlörler olmadığı için kıyaslama yapamayacak olsam da eğer İstanbul'da ikamet ediyorsanız infomusicshop.com'un mağazasını ziyaret etmenizi ve bilhassa Adam Audio T5V'yi deneyimlemenizi öneriyorum.

Dac kısmına gelecek olursak ben sahibinden.com üzerinden ikinci el olarak Audioengine D1 DAC aldım. Daha önceki kullanıcının hatası mı yoksa ürünün kronik sorunu mudur bilmiyorum salt USB üzerinden kullandığımda zaman zaman bilgisayarlar tarafından görülmediği olabiliyor. Fakat optik kabloyla hiçbir sorun yaşamadım. Ayrıca optik kablo 24bit'te 192khz sağlayabiliyor USB'de ise maksimum 96khz. D1'in A5+'a etkisi konusuna gelirsek gerek onboard ses kartı gerekse de Sennheiser GSX 1000'e oranla hissedilir bir fark oluyor ama bunun için 200 dolar vermenizi pek önermem. Bunun yerine D1 dac ile benzer özelliklerde fakat daha uygun Dac'lar piyasada mevcut onlara yönelmenizi önerebilirim. (Örneğin Schiit Modi veya SMSL'in size uygun herhangi bir modeli) D1'de en çok şikayetçi olduğum konu ses tekerenin artı ve eksi yönde bir anda sesi yükseltmesi veya alçatması. Sesin istediğim yükseklikte olabilmesi için hoparlörden tekrar ayarlamam gerekiyor.

Dac seçimini kulaklık ve kulaklık amfisi kullanıyorsanız veya ilerisi için düşünüyorsanız onlara uygun yapmanızı da ayrıca ve şiddetle tavsiye ederim.

Aklınıze takılan herhangi bir konuda bana mesaj atabilirsiniz. İyi günler dilerim.

18. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    815
    Valla çok güzel yorumlar geliyor allah razı olsun, hemen cevap yazmayayım az düşüneyim sorularımı sonra yazacağım kısmetse;)

19. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,515
    Yukarı mesajda denildiği gibi yakın dinlemede gayet iyi calıyor.Ben ferah bile buluyorum fazlasıyla.Bass cok derin değil ama sert bir sekilde vuruyor bence subwoofer eklenmesine lüzum yok.Duvarada yakınsa oldukca iyi bi tını alırsınız.

Ayrıca nick'i elektronik müzik olan biri için referans biseyler önermek yanlıs olabilir.Ben de elektronik müzik dinlıuyorum o referans seyler bu müzik türüne hic gitmez maalesef.Kulaklıktada boyle ,renkli ve eğlenceli bir ses şart.Hd800 gibi bisey ile dinlenemıyor.Tizleri kırpılmıs ,bass olarak güclü cihazlar ile en iyi performansı aldım su ana kadar.Cok genis sahne elektronik müziğin bütünlüğünü bozdugunu dusunuyorum ayrıca.Su an yasadıgım gibi hd650+ ifi black label gibi.

Genis bir oda ,kef hoparlör ve subwoofer icin evet derim ama kücük oda ve elektronik müzik a5+ hic üzmez.Burada en son kararı kendisi vermeli ben kendim boyle keyif alıyoruum ,ama gidip yerinde dinleyip yorumlaması daha garanti olur

20. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    815
    Önümde 2 seçenek görüyorum , birisi olması gereken doğal ses diğeri ise renkli ses , renkli sesleri şimdiye kadar duydum bunda sıkıntı yok , earsonics velvet v1 ile o duyguyu yaşıyorum çünkü 3 ses modu var duruma göre sesi renklendirebilme imkanı sunuyor , amacım daha önce mesajlarımda da belirtmiştim; elektronik müzik oluşturmak (ilki bu daha sonra farklı tarzlarda düşünüyorum ) . Bu durumda bana kayıt yaparken en doğal sesi vermeli kullandığım şey , bu sesi de daha önce duymadığım için çok ikilemde kalıyorum , ha maddi gücüm var mı var alırım hepsini belli paralara AMA mantık varken para saçmayı doğru bulmuyorum:rolleyes:

Subwoofer için ise kendimce şöyle fantazi oluşturdum, film izlerken veya çılgınlaşmak istediğimde arka taraftan patlamalar çatlamalar gelsin çoşkuyu arttırsın diye düşündüm, teorik olarak ne işe yarar araştırmadım ama pratikte bassları arttırdığını hissediyorum, öle bi şeyler işte , yanlışım varsa affola:p