Ses Kayıt Yardım, Danışma ve Paylaşım Başlığı

'Kendin Yap (DIY)' forumunda elektronik müzik tarafından 2 Mart 2019 tarihinde açılan konu

1. cemq

cemq
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    Aynı şekilde ben de yaklaşık 2 yıldır A5+ kullanıyorum D1 DAC ile ve gayet yeterli olduğunu düşünüyorum. 5'' sub sürücüsü olduğu için çok fazla subbass beklemeyin fakat yakın dinlemede yeterli. Özellikle çok yüksek olmayan volümlerde steril ve ayrıntılı bir ses alabiliyorsunuz.

Ama özellikle elektronik müzik dinleyicisiyseniz JBL LSR308 8''lik referans monitörleri almanızı tavsiye ederim. Çok daha güçlü baslar ve genel anlamda desibel olarak güçlü ses elde ederseniz aynı zamanda aradığınız referans sese daha uygun bir tercih olur. iFi Micro Black Label'ın xBass özelliğini açtığınızda sub eksikliğii bile hissetmiyorsunuz :)

2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,834
    KEF LSX ne kadar?

3. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    759
    @zxc 9000 civarında .

zxc bunu beğendi.
  4. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    Zamanla arkasını iyi bir amplifikatör ve kaynak ile beslemeyecekseniz pasif kef ls50 almaya gerek yok kanımca. Kef ls50 ile a5+ aynı klasmanda ürünler de değiller zaten.

#24 spitzer, 4 Mart 2019
    Son düzenleme: 4 Mart 2019
    coolblue bunu beğendi.
  5. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    562
    Eğer amacınız bir şekilde elektronik müzik prodüksiyonu ile uğraşmak ise ( ve de bunu ilerde daha farklı tarzlardaki prodüksiyon ile zenginleştirmek ise ) sizin yolunuz belli sevgili @elektronik müzik kardeşim : Bir çift referans monitör edinmek. Yani bu konuda Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bu işin tüm dünyadaki yolu bu. Dolayısıyla sizin ; yukarıda da söylediğim gibi , KEF , Audioengine vs. gibi ürünlerle işiniz olmaz.

Burada gördüğüm kadarıyla karıştırılan mevzu şu : Siz ilk başta işin mutfağında olacaksınız. Yemek salonunda (dinleme tarafında ) değil. Dolayısıyla sizin öncelikle yaptığınız her şeyi doğru duymanız lazım. Bunu da size ancak adam gibi bir referans monitörü sağlar. Üretiminizi yaptıktan sonra ; isterseniz yaptığınız işi örneğin KEF veya başka bir hoparlör ile de dinlersiniz . O apayrı bir mesele.

Bu arada ; ben bu yolda size gerekli olacak basic alt yapıyı meseleyi fazla uzatmadan kısaca özetleyeyim :

1- ) En azından i5 işlemcili, SSD'li , mümkünse min. 16 gb ramli bir bilgisayar.
    2-) Yaptıklarınızı kayıt etmek için bir yazılım olan DAW ( Digital Audio Workstation).
    3-) Üretiminizi kayıt etmek ve proses etmek için external bir ses kartı.
    4-) Audio kayıt esnasında ( vokal veya enstrüman ) kullanmak ve dip ses kontrolü vs. için closed-back bir kulaklık.
    5-) Eğer audio kayıt yapılacaksa ( kaynağın özelliğine göre ) kondenser ve/ veya dinamik mikrofon.
    6-) Bir çift referans monitör.
    7-) Mümkün olduğunca akustik düzenlemesi doğru yapılmış bir oda.

ve son olarak bütün bunları hayata geçirebilmek için gerekli olacak bilgi ve birikimi edinme/öğrenebilme açlığı ve azmi.

Sevgili @elektronik müzik

Benim verdiğim bu uzun liste senin hevesini kırmasın. Bu işler tabii ki uzaktan göründüğü gibi kolay değil. Ama benim senin gibi ; büyük heves ve dar imkanlarla bu işlere girişen ve bugün azımsanmayacak noktalara gelen bir sürü genç amatör arkadaşım var. Sonuçta bu iş bir azim meselesi.

Şimdi bütün bu anlattıklarımdan sonra ; eğer bu işe ayırabileceğin toplam bütçeyi belirtirsen , senin bütçenin elverdiği ölçüde , bu kalemlerin üzerinden tek tek gitmeye çalışırız.

Collapse Signature Expand Signature
    #25 MehmetB, 4 Mart 2019
    Son düzenleme: 4 Mart 2019
    cemq, delgren, coolblue ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  6. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    311
    Bu kayıt konusunu uygun bir konu başlığı altında konuşsak hiçte fena olmaz gibime geliyor. Sanırım benimde bir kaç sorum var.

7. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    562
    Ayrı bir başlık açıp, o başlık altında sorularınızı sorabilirsiniz. Çünkü Forum'da gördüğüm kadarıyla bu konu kendi başına ayrı bir başlık olarak düşünülmemiş. Ama eminim ki ; Forum'da bu konulara ilgi duyan azımsanmayacak sayıda arkadaşımız muhtemelen vardır.

8. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    311
    Konu birleşmesi sonucu birleşen konularaki karışıklığı önlemek amaçlı silinmiştir.

#28 TanrıTelecasterıKutsasın, 5 Mart 2019
    Son düzenleme: 13 Ağustos 2019
  9. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    562
    Bu başlık umarım Forum'da önemli bir boşluğu doldurur ve fayda yaratır.

Bilindiği gibi bir müzik eserinin yaratılmasında ilk adımlar ; eserin söz ve müziğinin yazılması ve akabinde bir aranjör tarafından aranje edilmesidir.

Bundan sonraki aşamada ise ; bu eserin kayıtı , miksi yapılır ve en nihayetinde de mastering'i gerçekleştirilir. Bu aşama ; malum olduğu üzere , stüdyo ortamında bir takım ekipmanlar marifeti ile hayata geçirilir.

Stüdyo dediğimiz bu ortam ; profesyonel bir ticari stüdyo olabileceği gibi , günümüzde dijital teknolojinin yaygınlaşması ve göreceli olarak ucuzlaması sonucu bir ev stüdyosu (home studio ) da olabilir. Hatta son yıllarda dünya genelinde home studio'lar o kadar yaygınlaşmıştır ki ; "bedroom producer" kavramı ortaya çıkmıştır.

Bir stüdyo veya home stüdyoda bulunması gereken temel elemanlar/ bileşenler basit olarak şunlardır :

1-) Bilgisayar : Mümkün olduğunca yeni nesil , tercihen min.i5 işlemcili , SSD diskli , tercihen min. 16 gb ramli gürültüsüz bir bilgisayar.

2-) Müziğin kayıt edildiği bir yazılım olan DAW ( Digital Audio Workstation ).Bu konuda bir hayli alternatif bulunmaktadır. Örneğin Cubase, Protools , Logic , Studio One, Reaper vs.

3-) Müziğin DAW'a kayıt edilmesini ve bilahare proses edilmesini ( mix & mastering ) sağlayacak bir interface olan " all in one " harici bir ses kartı. Ses kartları bünyelerinde ; mic-pre , ADC ( analog to digital convertor ) , DAC ( digital to analog convertor ) , kulaklık amplisi ve arayüz barındıran , ayrıca modeline göre muhtelif sayıda ve çeşitte giriş çıkış imkanları sunan cihazlardır. Bir stüdyonun en önemli bileşenlerinden birisidir.

4-) Efekt üniteleri : Kayıt, miks ve mastering aşamalarında kullanılan ; komprasör , limiter , eq vbg. ünitelerdir. Bu üniteler hardware şeklinde olabileceği gibi bilgisayarın içerisinde çalışan VST ( sanal/yazılım ünite ) şeklinde de olabilir.

5-) Referans Monitör: Müziğin aslına bağlı kalarak , herhangi bir renklendirme vs. yapmadan olduğu gibi müziğin orjinal tınısını yansıtan hoparlörlerdir. Aktif veya pasif yapıda olabilir."Miks ve mastering mühendisinin en önemli enstrümanı monitörleridir" söylemi gereği
    bir stüdyonun en can alıcı noktasıdır diyebiliriz.

6-) Mikrofonlar : Akustik enstrüman ve vokal kayıtlarında kullanılacak olan bu cihazlar ; kondenser, ribbon ve dinamik olarak sınıflandırılırlar. Hangi cins mikrofonun kullanılacağına ; ses kaynağının özelliklerine ve amaca göre kayıt alan kişi tarafından karar verilir. Uygulamada daha sıklıkla kondenser mikrofonlar kullanılır. Kondenser ve ribbon mikrofonlar ses frekanslarına son derecede duyarlı ve hassas cihazlardır.

7-) Kulaklıklar : Kulaklıklar kayıtta , miks ve mastering sürecinde kullanılırlar. Kayıtta ve dip ses kontrolü gibi ince ayrıntıların tespitinde kapalı tip , miks ve mastering sürecinde ise open-back tip kulaklıklar tercih edilir.

:cool: Kablolar : Analog ve dijital sinyal taşıyan kablolar şeklinde iki tür olarak stüdyoda yer alırlar. Özelikle analog sinyal taşıyan kabloların kalitesi ; sinyal kalitesinin maksimizasyonu açısından önemli bir husustur.

9-) Akustik düzenleme : Doğru duyumu sağlayacak doğru yapılmış bir akustik düzenleme bir stüdyonun olmazsa olmazlarındandır.

Şimdi soruya gelecek olursak : Hangi ekipmana bütçe olarak ne kadar porsiyon ayırılmalı ?

Bu sorunun cevabı bence zor bir konu. Çünkü görüldüğü gibi burada her şey bir zincir şeklinde ve zincir hiç bir halkasından kırılmamalı. Ancak doğru müdahale için doğru duyumun esas olduğu düşünülürse ; doğru duyumu birinci dereceden etkileyen bileşenlerin bu işte öncelikli olması bana göre daha mantıklı.Yani monitörler , konvertörler , kablolar ve akustik düzenleme...Tabii bu cümlemden diğer bileşenlerin önemsiz olduğu anlaşılmamalı. Örneğin bazı mühendisler bu saydığım grubun içerisine mikrofonları da dahil etmektedirler.

Diğer soruya gelirsek : VSTI bir balon mu yoksa gerçek mi ?

Sanal enstrüman anlamına da gelen VSTI ( Virtual Studio Technology Instruments ) tabii ki bir gerçek. Hem de son 10 yıldır ; dünyadaki müzik enstrümanı endüstrisinin hacmini %60 düşürecek kadar vahim bir gerçek. Bu durum son yıllarda VST ve VSTI teknolojisinde meydana gelen inanılmaz gelişmeler sonucu ortaya çıkmıştır.

Gerçek enstrümanlarla sanal enstrümanlar arasındaki sound kalitesi farkı her geçen gün kapanmaya devam ediyor.
    Örneğin aşağıda göreceğiniz ; Spectrasonics firmasının ürettiği Keyscape isimli keyboard vsti'si bu durumu sanırım oldukça iyi özetleyecektir. Bu yazılım 80 gb büyüklüğünde ve Türkiye'deki satış fiyatı ise halen 3000.-TL'nin üzerinde.

Bence çok başarılı. Peki bu nereye kadar gider ? Bence bir yerde duracak. Çünkü hiç bir taklit ; asla orijinalinin yerini tam anlamıyla hiç bir zaman tutamaz.

#29 MehmetB, 6 Mart 2019
    Son düzenleme: 6 Mart 2019
  10. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    807
    Geldim , geç kalmadım inşaallah :D
    Bismillah diyelim gerisini el birliği ile getiririz diye UMUT ediyorum. :cool:

11. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    311
    Buralar baya renkleneceğe benziyor. Yardımlarınız için teşekkürler. Öncelikle dolar kuru saolsun yukarıdayyazılana göre en az 30 bin tl lik masraf var. Bu yuzden ilk etapta her şeyi en uygun şekilde almak mantıkli geliyor. Öncelikle ses kartı konusunda emu 0404 ler vardı bir zamanlar. Sanırım bunlar hala giriş seviyesinde başarısını koruyor ancak sürücü sıkıntılarının bulunduğunu okudum. Tabi bu kartın yeni versyonlarıda çıkmış. 1000tl bandında midi girişi bulunan ses kartı arayışındayım bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

İlk başta midi klavye üzerinden kayıtlar yapmayı düşünüyorum. Ve midi klavye olarak uzun zamandır almayı düşündüğüm ancak bir türlü alamadığım
    org ile yapacağım. Daha öncesinde sizden org tavsiyesi almıştım siz bana Roland EA-7 ve Yamaha PSR s750 önermiştiniz. Ancak bulunduğum ilde bu aletlerden bulunmaması ve 2.el org alırken dikkat etmem gereken şeyleri bilmediğimden cesaretlenipde büyük illerden 2.el sipariş veremedim. Ancak bunların yanı sıra ortak bir arkadaşım arayıcılığıyla tanıştığım amatör birinin Yamaha A2000 sattığını duydum. Fiyatıda uygun geldi. Sizce bu orgu almalı mıyım?

Son olarakta ilk başta vokalsiz sadece midi üzerinden kayıt almayı ve ilerleyen zamanlarda gitarlar ve vokal ile kayıt almayı düşünüyorum. Bu yüzden ilk etapta monitörsüz kayıt yapsam çok sıkıntı olmaz gibime geliyor. Bu konuda ne düşünürsünüz?

Birde bize bu tarz işlemler için kaynak önerisinde bulunabilir misiniz? Benim rast geldiğim şöyle bir site var http://www.ufukonen.com/tr/ ancak biraz ileri seviye geldi.

#31 TanrıTelecasterıKutsasın, 7 Mart 2019
    Son düzenleme: 7 Mart 2019
  12. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    562
    E-Mu'lar kendi segmentinde güzel kartlar ama bu saatten sonra alınmaz. Creative firması E-Mu'yu satın aldıktan sonra adeta ölüme terk etti ve o güzelim markayı tamamen bitirdi. Dediğiniz gibi driver'larını bulamazsınız. En son driver'ı bildiğim kadarıyla Win7'nin beta sürümü için yayınlamışlardı. Ondan sonra başka bir şey yayınlamadılar. Yani Win7'yi büyük olasılıkla sorunlu kullanırsınız , Win10'u ise kullanamazsınız.
    Onun yerine bence söylediğiniz bütçelerde ve midi girişi olan en performans alabileceğiniz kart iConnectivity'nin iConnectAUDIO2+ modeli olabilir.

https://www.blmuzik.com/iconnectaudio2-plus-usb-ses-karti-398.html

Bu kartla beraber ; dünyada özellikle dj'lerin sıklıkla kullandıkları bir DAW olan , Ableton'ın Ableton Live 9 Lite versiyonu ile Big Fish Audio'nun enstrüman , sample ve loop kütüphanesi free olarak geliyor.

Siz o zaman bana yanlış hatırlamıyor isem , daha ziyade batı müziği yapacağınızı söylediğiniz için ben size güncel olan bu iki cihazı önermiştim. Piyasadan alacağınız 2.el A2000'lerin hemen hemen hepsi ; düğüncü dediğimiz klavyeci tayfanın , düğünlerde kullanacağı şekilde oryantal ses ve ritimlerle yüklü hale getirilmiştir. Bu cihazlarda batı ritm ve seslerinin durumu nedir , sizi tatmin eder mi açıkçası bilemiyorum. Bence gidip cihazı görün , ses ve ritimlerini dinleyin, tuşları sağlıklı mı ona bakın. Üzerinde basmayan , fonksiyon görmeyen düğme vs. var mı ona bakın. Youtube'daki videolarını izleyin. Kararınızı buna göre verin. Ama ben olsam ; çok önemli bir özelliği olmadıkça , her zaman güncel cihazları tercih ederim.

Bu işle ciddi şekilde ilgilenecekseniz ; eninde sonunda monitör almak durumunda kalacaksınız. Monitör alana kadar ( her ne kadar çok sıhhatli olmasa da ) mümkün olduğunca flat open-back bir kulaklık ile idare edersiniz.

Kaynak meselesi ; eğer yabancı literatürü takip edemiyor iseniz biraz sıkıntılı. Ama her halükarda Ufuk Önen'in "Ses Kayıt ve Müzik Teknolojileri" kitabını alın. İlk başta biraz teknik tarafı zorlasa da , temel kavramları öğrenmek açısından size çok faydası dokunacaktır. Ayrıca Youtube'da içeriğinde türkçe bazı eğitim videoları olan kanallar var. Bunları da takip edebilirsiniz. Örneğin Mixyap gibi...Yalnız dikkat edin ; bu kanallar son derecede denetimsiz olduğu için , bazıları yanlış bilgiler vererek insanları maalesef yanlış yönlendiriyorlar.

Şimdiden kolay gelsin.

13. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    311
    Hocam bu iş sandığımdan daha az maliyetli olacak gibi. Birde bana işimi görebilecek uygun fiyatlı bir kulaklık önerebilirseniz sonraki aylarda referans sistemlere düzgün bütçeler ayırabilirim. Bunun dışında yazılım konusunda ne zaman ki Türkiye için özel fiyatlandırma yaparlar ancak o zaman satın alabilirim. Artık adobe spotify yada microsoft gibi şirketler Türkiye için daha duyarlı davranıyorlar. Ne kadar krık yazılım kullanmayı sevmesemde malesef ki 1000tl üstü yazılımları satın alabilecek maddiyat ülkemizde yok. Bilgisayarımdaki ücretli yazılımların en az %80i lisanslıda olsada çok pahalı şeyleri satın alamıyoruz. Acaba fazlasıyla kaliteli VSTİ yazılımlarını krık olarak bulmak yada ücretsiz/makul fiyatlı olanlarından benzer performans beklemek mümkün müdür?

Org konusuna ise midi girişi bulunan 1000tl civarı idare edebilecek düzeyde bir org alarak referans sistemlere direk 3000tl bütçe ayırabilirim. Hatta sonraki aylarda bu bütçeyi dahada zorlayabilirim.

Kaynak olaraksa terimleri genel anlamda kavradıktan sonra Türkçe İngilizce Rusça kaynak önerilerinizi alabilirim. Ancak İngilizce dili malesef ki bu diller arasında en son tercih edeceğim dil.

14. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    562
    Ben open-back olarak AKG K712 Pro kullanıyorum. Alt frekansları hafif abartılı da olsa güzel bir kulaklık. Türkiye'de çok pahallı. Yurt dışında 200.- euro'lar civarında. Esasında yurt dışından gelen birine getirtebilseniz iyi olur. Ben de zamanında Thomann'dan almıştım. Ama yeni vergilerle , yurt dışından resmi yollarla satın almanın pek cazibesi kalmadı. Bunun dışında daha uygun fiyatlı olarak semi-open AKG K240 Studio modelini düşünebilirsiniz.

Benim size önerdiğim ses kartının yanında DAW yazılımı olan Ableton , yukarıda belirttiğim gibi lisanslı olarak ve ücretsiz şekilde geliyor zaten. Yani ilk başta DAW için herhangi bir masraf yapmanız gerekmiyor. Ayrıca çok ucuz olarak Reaper var. Sanırım 50-60 dolar gibi bir rakamdı. VSTI'lar konusunda ise insanlar bir şeyler yapıyor. Bir yerlerden indiriyor vs. Ama kırık yazılımın bu işteki en büyük riski ; projenin tam orta yerinde yazılımın çökmesidir. O ana kadar olan emeklerinizi de bir anda alır götürür. Ayrıca uyumsuzluk problemi sıkça karşılaşılan bir durumdur. Dolayısıyla kırık yazılım işine bulaşmamak lazım. Free yazılımlarda ise enteresan bir şekilde gayet başarılı olanlar çıkabiliyor. Bu nedenle free yazılımları çok hafife almamak gerekli.

15. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    311
    Teşekkür ederim. Aklıma takılan pek çok sorunun cevabını aldım. Anlaşılan bu konuda siz dışında yardımcı olabilecek ve ben dışında merak edipte bir şeyler soracak kimse yok.

MehmetB bunu beğendi.
  16. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,102

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

MehmetB bunu beğendi.
  17. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    807
    Benim açtığım audioengine a5+ konusunu yönetime bildirdim , kabul edilirse ordaki mesajlarımız buraya aktarılabilir, sıkıntı olmaz değil mi?

18. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    311
    Yönetim uygun gördükten sonra mutlu bile eder:) Artık işin donanım kısmını biran önce halledip nasıl bir şeyler yapabileceğimize bakmamız gerek. Çünkü asıl iş donanımdan sonra başlıyor.

elektronik müzik bunu beğendi.
  19. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    807
    Haklısınız sofraya yemek koymamız gerek , geçenlerde bi arkadaş ki bende tanımıyorum spotify üzerinden parçasını yayınladı , maşallah güzel parça yapmış sürekli dinliyorum ...

https://spoti.fi/2SMAI87

20. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    311
    Link beynimi yaktı. Görüyorsun ama ulaşamıyorsun. Tıklayınca dh açılıyor:)

elektronik müzik bunu beğendi.