Seyfi Dursunoğlu

'Haberler' forumunda zxc tarafından 18 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    Ender yeteneklerimizden meshur komedyen Seyfi Dursunoğlu vefat etmis...
    Yasi az degildi ama uzuluyor yine de insan.

Kendisi "Siyasi şakalar yapar mıydınız?" sorusu uzerine "Asla. Siyaset hayır. Din hayır. Spor hayır. Bunun üçünün münakaşası, münazarası bizim ülkede yapılamaz. O seviyede değiliz." demis...

Insallah o seviyelere de geliriz bir gun...

2. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    54
    Ama bir şekilde birilerinin de elini kirletmesi gerekiyor. Suya sabuna da dokunmak gerekiyor bazen. Hele böyle günlerde.

3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    Kirleterek, dokunarak degil de, empatiyle, farkli dusuncelere saygiyla, tahammulle oluyor bazi seyler...

Hassas meselelere dokununca genelde tepki olusur, ayrisma ortaya cikar...

4. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    54
    Haklısınız. Ama bir şeylere dokunmadan da bir şey değişmiyor.Sonuçta insanlık bazı fikirlerin başka fikirleri yok etmesi ile ilerlemiş. Fikirlerin ilerlemesi ve gelişme göstermesi için bazen el atmanız gerekir. Her fikir doğru değildir. Ve unutmayın gerçek önemlidir ve tektir.

#4 Varsayılan ismail, 18 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 18 Temmuz 2020
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    Benzeri söylemlerle milyonlarca insan katledilmiş ama... Dinde, siyasette, hatta zannedilenin aksine bir çok bilim alanında bile herkesin gerçeği kendine... Bu bakış açısına sahip olamamak uyumlu değil içinde yaşadığımız zamanla. Laf aramızda ülke olarak ta bunun sıkıntısını çekmekteyiz asıl.

6. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    54
    O zaman aşı karşıtlarına ses çıkarmayalım yada Trump gibi adamların çarpık fikirlerini onun fikridir deyip eleştirmiyelim.Yada kadın sünnetine kendi inançları deyip destek olalım. Örnekler çoğaltılabilir. Yanlış fikirlerle mücadele etmek gerekir. Tabiki insanların birbirini öldürmesini istemem,mücadele dediğim şey bu değil. Yanlış bir fikirle mücadele doğru fikri savunarak olmalı. Dediğim gibi sonuçta gerçek tektir. Önemli olan gerçeğe ulaşmaktır.

#6 Varsayılan ismail, 19 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 19 Temmuz 2020
  7. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    129
    Aslında insanlar 'bireysel/bağımsız bilinç' yerine 'grup bilinci' ile düşünme eğilimli olduğu sürece nerede ise hiçbirşey tartışılamaz. Tersi olsa idi, tartışılamaz gözüken pekçok şey tartışılabilirdi (fikirlerin birbirini yoketmesi, zorlaması, dayatmasından bahsetmiyorum; birbirini anlamaktan bahsediyorum. Kısa ya da kolay bir süreç olmazdı çoğu konu için, ama mümkün olurdu sanırım gene de. Ya da kısa olmadığı için bitmese bile sıfırlanmaz veya tersine dönüp sorun çıkarmazdı).

Bu lafın bile detayına girsek, bu konu da tıkanır ve yazdıklarımız gene boşa/havaya gider. Boşa harcayacak zamanım olmadığı için girmeyeceğim.

8. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    bilimsel teorilerin bile bazen yüzlerce yıl sonra yanlış olduğu ortaya çıkarken muğlak fikirler için mücadele edelim demek aleni bir faşizanlıktır.
    bu arada ses çıkarmak yerine insanları bilinçlerdirme kısmına ben de katılıyorum. çoğu zaman yanlış fikre kapılmanın sebebi sorgulamaya tenezzül etmeme oluyor.

Collapse Signature Expand Signature
    zxc ve refuserQ bunu beğendi.
  9. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    54
    Mücadele etmek lafı yanlış anlaşılıyor herhalde. Bizim ülkemizde mücadele deyince akla hemen silah kullanmak geliyor.
    Bilimsel teoriler elbette değişebilir, geliştirilebilir hatta tamamen ortadan kaldırılabilir. Ama bu tip gelişmeler eski bilimsel teorileri çürütmeye çalışan insanlar sayesinde olur zaten. Yani Einstein Newton a saygısından çekim yasasını eleştirmeye kalkışmasa şuan genel görelilik diye bir teori olmazdı.
    İnsanlara gerçeği ve doğruyu öğretmeye çalışmak faşizanlık değildir. Öyle olsa her anne-baba faşist olur. Yada bütün eğitim sistemleri faşizan demektir. Çünkü hepsi mevcut ideolojiyi empoze etmeye çalışır.

tsn141 bunu beğendi.
  10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    Mutlaka öyle ama "gerçek tektir" çok tehlikeli bir söylem. Gerçek tek olsa bile neyin gerçek olduğunu kim bilebilir? Sütün insan vücudu için iyi olup olmaması gibi basit bir olayın dahi bilimsel tartışması bitmiş değil. Bir çok önemli mesele de aynı şekilde siyah-beyaz şeklinde değil. O yüzden bu kadar çok fikir ayrılığı, daha doğrusu çeşitliliği var. Tabii ki tartışılmalı, icabında dokunulabilmeli, ancak zorlama noktasında dikkatli olmakta fayda var... "Fikrimin gerçek olduğunu düşünüyorum" makul ve olumlu bir yaklaşım, ancak "tek gerçek benim düşündüğümdür" genelde başkalarını belli bir fikre zorlama için kullanılmış tarihte çok kez....
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 19 Temmuz 2020 ---
    Eğitim sistemleri genelde faşizan zaten.

Eli yüzü düzgün ülkelerde yarım, çoğunda tam faşizan :)

Genelde elle tutulması mümkün olmayan gerçekleri değil, bir konudaki farklı düşünceleri tartışmak makul olan. Arada bir öğrencilerin kendi düşüncelerini oluşturabilme ve ifade etme egzersizleri olsa da hiç fena olmaz hani... Ot yerine insan yetiştirme adına ciddi bir adım atmış oluruz. ;)

#10 zxc, 19 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 19 Temmuz 2020
  11. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    54
    Katıldığım-katılmadığım şeyler var. Ama konuyu dallandırıp budaklandırmak istemiyorum.
    Bu arada huysuz virjinden pek haz etmezdim. On dakika izlememişimdir toplamda. Ama okuduğum kadarıyla Seyfi Dursunoğlu iyi adamış. Ne diyelim umarım istediği yerdedir.