Shanling M2s Techno-Fi Turu

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda moonstar tarafından 12 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    Özen Hocam seni yedekler arasına alırız o zaman belki vakit bulma şansın olur ilerleyen zamanlarda :)

Collapse Signature Expand Signature
  2. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,860
    @Özen hocam müsait vaktinizde isterseniz bir araya gelip kurcalayabiliriz. Sanırım ikimiz de İstanbul'dayız :)

3. furkan kocyigit

furkan kocyigit
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    348
    çok merak ettiğim bi aletti, tura katılamasak da umarım yorumlarla katılmış gibi oluruz

4. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,860
    Dikkat spoiler içerir! :)[​IMG]

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5 kişi bunu beğendi.
  5. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,765
    @moonstar Tamam hocam oyle yapalım bari yedek olmasi iyi olur en azından bi ihtimal dinleme şansım olur sagolun :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 16 Ekim 2017, İlk mesaj zamanı 16 Ekim 2017 ---

İst. Da olsam keske zaten kaçırmam hocam :D Ben Zonguldak dayım
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 16 Ekim 2017 ---
    Valla yazdığım gibi hocam keşke İst da olsam zaten dinleme ve deneme sorunum olmazdı.

Bu arada herkesin ince düşünceleri için teşekkürler :)

5 kişi bunu beğendi.
  6. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    Sizi de 2. yedek olarak ekleyelim isterseniz :)

7. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,758
    Gökhan hocam beni çıkarıp yedek arkadaşlardan birini ekleyebilirsin cihazı almayı düşünüp denemek isteyenler var anladığım kadarıyla. Ben şu anda cihaz arayışında değilim zaten yer olursa katılırım demiştim çıkarabilirsiniz beni.

5 kişi bunu beğendi.
  8. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    Bu inceliğiniz için teşekkür ederiz. @furkan kocyigit nickli arkadaş olumlu dönüş yaparsa önerinizi dikkate alalım, yoksa da mutlaka dinlemenizi isterim.

2 kişi bunu beğendi.
  9. furkan kocyigit

furkan kocyigit
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    348
    chaturanga hoca için de uygunsa, ben katılayım tura benim için uygundur :)

10. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,758
    @moonstar @furkan kocyigit Uygun tabi ki arkadaşlar.

2 kişi bunu beğendi.
  11. Dersolmaz

Dersolmaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    111
    @mfya hocam sizden cayin ile karşılaştırma da bekliyoruz o halde :D

2 kişi bunu beğendi.
  12. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,860
    Hissettiğim kadarıyla yazacağım tabi ki:) Şu an notlar alıyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  13. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    İlk sayfadaki liste yeniden düzenlenmiş ve güncellenmiştir. @Chaturanga Hayri Hocam kendi isteği ile yerini @furkan kocyigit nick'li arkadaşımıza bırakmış ve yedekler arasına alınmıştır.

3 kişi bunu beğendi.
  14. furkan kocyigit

furkan kocyigit
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    348
    hayri abi'ye saygılarımı sunuyorum..

15. Dersolmaz

Dersolmaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    111
    mfya hocamdan ürünü bugün aldım, ilk izlenimlerimi belirteyim dinledikçe daha fazla yazabilirim.
    Teknik açıdan üst seviye bir değerlendirme yapamayacağımı öncelikle belirtmek isterim.
    Daha önce denediğim cihaz olan zishan z1 ile karşılaştırılmak gerekirse eğer ekran ve özellikler benim için önemli değil, en önemli unsur verilen ses derseniz ve tabi zishanın çaldığı bit aralığı kısıtlı olmakla beraber iki ürün arasında wow effekti yaşamayacağınızı belirtebilirim.
    Zishanla arasındaki fark zishan daha soğuk, sert çalan bir cihaz, daha analog, shanling ise daha sıcak tarafta ve az biraz da olsa dijital.
    Ekran ışığı gördüğüm kadarıyla iyi, bugün güneşli olmasının avantajıyla denedim ve evet gayet görünüyor herşey.
    Telefonla spotify ile dinlemek için uygun, iletişim iyi ancak ses kontrolü üst seviyede artırılması için cihaz sesi son sese alınıp daha sonra telefondan değiştirmek gerekiyor, telefondaki son ses cihazdaki son ses olmuyor.
    Dokunmatik olmaması sürekli sizde dokunulacak hissi yarattığından biraz insanı zorlamakta.
    Ancak arayüze alışması baya kolay oldu benim için.
    Dinledikçe farklı görüşlerimi de yazacağım elbette.

#35 Dersolmaz, 19 Ekim 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Ekim 2017
    4 kişi bunu beğendi.
  16. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,860
    Bugün @Dersolmaz hocamla M2S vesilesiyle tanışmış olduk. Sağ salim teslim ettim.
    Erkenden yorum yapmamak lazım ben de başta "f/p dedikleri bu muydu şimdi" demiştim ama zamanla çok bariz farklar duymaya başladım.

Bu arada ben de yazımın çoğunu tamamladım ama ufak tefek düzeltmelerim olacak. En kısa zamanda fotoğraflarla beraber paylaşacağım.

7 kişi bunu beğendi.
  17. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,860
    Saygıdeğer forumdaşlar; @fastfalcon Selçuk Bey sponsorluğunda, @moonstar Gökhan Bey organizatörlüğünde düzenlenen turda ilk talihli malumunuz bendim. Benim için ilk tur ve yepyeni bir heyecan. Öncelikle kendilerine çok çok teşekkür ediyor, sonra da birazdan okuyacağınız cümlelerdeki her hatamdan dolayı sizlerden özür diliyorum.

Baştan belirtmeliyim ki turdaki ilk inceleme yazısı olacağından biraz tasarımdan da bahsetmek istiyorum. O yüzden gerçek işlevi ses olan bu aleti merak edenler hızlıca aşağılara inebilir

Birkaç fotoğrafla başlayalım. Kutu gayet basit sade ve düz bir şekilde tasarlanmış. Göz boyamadan sanki “bana değil içimdekine bak” denmiş Selçuk Bey Shanling M2s ile beraber bana bir de orijinal ve deri olan bir kılıf iletti. Bu kılıf da gayet Premium bir havaya sahip.
    6370 eklentisini görüntüle

Kutu içeriğinde kullanım kılavuzu, garanti belgesi, iki adet ön ve iki adet arka için koruma jelatini, USB Type-C şarj ve data kablosu, Micro SD USB kart okuyucu ve reset için olduğunu tahmin ettiğim iğne gibi bir şey bulunmakta.
    6371 eklentisini görüntüle 6372 eklentisini görüntüle

Rengi çok hoş metalik mavi. Fotoğraflarda biraz manipüle var o yüzden gerçek rengi kadar iyi görünmüyor ama kesinlikle kılıfsız kullanmayı gerektiren güzellikte bir renk. Malzeme kalitesi gayet iyi görünüyor. Özellikle tuşların yumuşaklık ve hassasiyeti 200 Dolardan daha fazlasını hissettiriyor. Cepte taşımak için yeterince küçük, elde tutmak için kısmen yeterince büyük bir cihaz olmakla beraber amacı müzik olan bir cihaz için bence fazlasıyla iyi bir ekrana sahip. Büyüklük ve çözünürlük olarak çok çok yerinde değerleri var. Klasik Shanling tasarımı yine iyi iş çıkarmış ve bir köşesi yuvarlak olan kasayı neredeyse komple kaplayan bir ekran sunmuş.
    6373 eklentisini görüntüle

Cihaza genel bir bakış atarsak
    ; sağ kenardaki ses tuşu kibar bir pot ve hemen altındaki geri tuşu dikkat çekmekte (ben bu geri tuşunu başta kulaklık işaretine benzetip anlamlandıramamıştım :D ). Sol kenarda ise medya tuşları olan geri-oynat/duraklat-ileri tuşları yer alıyor. Bu tuşların alt kısmında ise hafıza kartı girişi bulunmakta. Cihazın alt kısmında USB girişi ve 3,5mm kulaklık girişi yer almakta. Unutmadan, açma kapama tuşu da üst kısımda yer almakta.

Cihaz bana geldiğinde ilk kez ben açtım ve tabi ki güncelleme gerekiyordu. Kurulu olan sürümde Hiby Link (buna ekstradan değineceğim) bile yoktu.
    6374 eklentisini görüntüle
    Resmî sitesinden indirdiğim firmware 2.20 ile son haline geldi.

Cihazın ana ekranı, ayarları vs. kısmına çok fazla girmeyeceğim çünkü kutuyu elime aldığım andan itibaren hep merak ettiğim şey sadece sesiydi ve temel birkaç ayar haricinde sesi etkilemeyen hiçbir ayara dokunmadım bile
    6375 eklentisini görüntüle

Hiby Link (music) nedir?
    Öncelikle Selçuk beyin de tavsiyesi üzerine kullanmaya başladığım harika bir uygulama.
    6376 eklentisini görüntüle
    Temel olarak bluetooth bağlantısı ile akıllı telefondaki bu uygulama üzerinden DAP’ı kontrol etmenizi sağlayan bir uygulama. M2s cihazda takılı olan hafıza kartındaki tüm arşivi telefon üzerinden görüp müziği kontrol etmemi sağladı. Yolda müzik dinlerken kesinlikle çok kullanışlı bir uygulama.

Cihazda kullandığım bir diğer güzel özellik de bilgisayarda DAC olarak kullanabilmem.
    6377 eklentisini görüntüle

Ben testlerimi Hiby Link, PC üzerinden DAC ve standart kullanım kendisi üzerinden yaptım.
    6378 eklentisini görüntüle

Şimdi gelelim asıl meseleye. Öncelikle belirtmek isterim ki bu sistemlerde henüz çok yeni ve biraz da tecrübesizim. Geçmişte Sennheiser IE8 ve CX3.00 ile kullandığım FiiO Q1 tecrübemden sonra asıl öğrendiğim şeyler hala kullanmakta olduğum Cayin N3 ve FiiO F9 sonrasında oldu. Bu yüzden inceleme yazımı genellikle Cayin N3 ile kıyaslayarak yazacağım. Bu arada deneme sürecinde kullandığım kulaklık F9.

Jazz haricinde hemen hemen her türden müzik dinledim. Türk sanat musikisinden R&B’ye, poptan klasik batı müziğine, arabeskten teknoya, operadan metale,… Yaklaşık 15 saatte arşivimdeki spesifik bir çok şarkıyı öncelikli flac olmak şartıyla dinledim.

Cihazı ilk dinlemeye başladığımda “N3’ten ne farkı var ki” dedim. Biraz daha dinleyince “hmm”, biraz daha “Allah Allah bu sesler nereden çıktı”, sonra “işte bu olmadı”, “bu da mı gol değil Minik Serçe”, “oy oy oy oy”,… diyerek sürekli ters köşeye yattım ama 3. Gün artık tamam dedim karakteri belli oldu. Bu bakımdan da değişik bir tecrübe yaşattı

Not: Bundan sonraki her cümlemin başında içinizden “yanlış hissetmediysem” ifadesini kullanabilirsiniz

Cihaz genel olarak biraz sıcak, dengeli ve doğal diyebilirim. Çözünürlük fiyatı bazında iyi. Sahnesi hakkında tam olarak bir kanıya varamadım.

Basları başta sönük ve zayıf gelse de aslında tek başınayken gayet yeterli bir güce sahip olduğu hissediliyor. Çok düşük frekansları duymak zor. Özellikle metal dinlerken davullar bazen uzayabiliyor. Buna karşın N3 çok daha yerli yerinde ve güçlü bas verebiliyor.

Midler M2s’in en beğendiğim noktalarından. Düz karakteri ve çözünürlüğü burada hissediliyor. Akustik cihazların tadına varıyorsunuz. Vokallerde ve ritim çalgılarda da kendini gösteriyor. Vokallerde (özellikle alto ve bariton) şarkıdan tamamen kopup ayrımı çok kolay sesler duymak mümkün. Bu haliyle N3, M2s’in yanına bile yaklaşamıyor.

Tizlerdeki ayrım güzel olsa da biraz kulaklık seçeceğini düşünüyorum. Güçsüz değil ama öyle her zili rahatça duymak mümkün olmuyor. Bu konuda N3 çok çok iyi diyebilirim. N3’te birçok tiz sesi daha rahat duyabildim. Özellikle bazı tiz perküsyonları N3 daha iyi hissettirdi.

6379 eklentisini görüntüle

Özetleyip, biraz da genel konuşmak gerekirse;

N3, bu cihazdan tizleriyle ve biraz da baslarıyla bir tık ileride ancak N3’ün V yapısı orta seslerde hakikaten bazı tonları unutturuyor. M2s daha düz ve doğal bir ses verirken N3 daha sıcak ve hafif kristalize çalıyor. N3 yüksek seslerde bozulmaya uğrayıp karakter değiştirirken M2s minimumdan maksimuma kadar neredeyse hiç bozulmadan aynı flat karakteri verebiliyor.

Baslarda N3 gayet güçlü, ara sıra beyninize çivi çakıyor ancak frekans ayrımı biraz zor ve midbas hissetmek için uğraşmak gerekiyor. M2s’te ise biraz daha güçsüz ama her alt frekansı ayrı ayrı duymak mümkün. Ayrıca M2s de bas konusunda hatırı sayılır düzeyde.

Midlerde hiç tartışmasız M2s daha iyi geldi. Belki biraz baslara bulaşır gibi oldu ama N3’teki yokluğundan iyidir. Sıcak daplardan sonra M2s biraz soğuk ve boğuk hissettirebilir ama biraz dinleyince N3’e göre çok daha doğal ve ferah bir sesinin olduğunu söyleyebilirim.

Tiz konusunda bir türlü mutabakata varamadım. N3 çok daha güçlü tizlere sahip ve bunu ses seviyesi olarak çok bariz bir şekilde hissetmek mümkün ama çok yüksek seslere tahammülü yok. Her bir zili ayrı ayrı duyabilirken ses biraz yükselince tizler bir anda çorbaya dönebiliyor. M2s’te ise yüksek ses seviyelerinde bile aynı performansı almak mümkün.

Kişisel yorumuma gelecek olursak tasarım ve malzeme kalitesi olarak M2s daha iyi bir cihaz ve ona oranla da fiyatı daha yüksek diye düşünüyorum. Ses konusunda ise şu daha iyi demek zor. M2s’te her sesi rahatça duyabiliyorken N3 daha canlı çalabiliyor.

Aslında iki kardeş gibiler. N3 henüz 18’inde, ergenlikten çıkmak üzere, heyecanlı, coşkulu, sınırları olmayan, merdivenden atlarken düşüp kolunu bileğini inciten çocuk. M2s, onun abisi 27 yaşlarında ve daha olgun, karakteri oturmuş, sadece kendinden bekleneni yapan ortalama başarıya sahip. Biri uçlarda yaşarken diğeri konumunun ağırlığını kullanıyor. Bence her ikisinin de tadı ayrı güzel. Şu an yeni bir dap alacak ve M2s-N3 arasında kalmış olsam muhtemelen M2s alırdım.

Umarım beğenirsiniz ve bir katkısı olur. Hatalarım olduysa affınıza sığınıyorum. Her türlü eleştiriye açığım. Herkese kaliteli müzik dilerim…

19 kişi bunu beğendi.
  18. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    @mfya Elinize sağlık, çok hoş betimlemeli güzel bir yazı hazırlamışsınız :)Paylaştığınız bilgiler için bizler teşekkür ederiz. Cayin N3 ile Shanling M2S arasında kalanlar için güzel de bir kıyas olmuş, bu yönden de tura katılmanız çok isabetli olmuş :eek:k

Tura katılan diğer üyelerimize de şimdiden kolay gelsin, keyifli dinlemeler :)
    2. @Dersolmaz
    3. @karanehir35
    4. @furkan kocyigit
    5. @Yabguz
    6. @theoldman
    7. @bora şahin
    8. @ismailkoc5484

3 kişi bunu beğendi.
  19. Dersolmaz

Dersolmaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    111
    Merhabalar, @karanehir35 e gönderimini sağlamış bulunmaktayım. Umarım hızlıca eline ulaşır. Tur zamanının önündeyiz şu an yedeklere zaman kalacak gibi görünüyor aksilik olmazsa.
    Benim daha önceki mesajımda yazdıklarıma ek olarak yazabileceğim cihaz gerçekten ses olarak telefon vb. cihazlardan üstün seviyede zevk veriyor. Eksik bulduğum yönü baslarda aradığım lezzeti bulamamam.
    Usb c konnektörü ile şarj edilmekte, belki yedek şarj aleti edinmek gerekebilir.
    Kullanımı kolay, bluetooth dinleme olanağı olması güzel.
    Benim ses karakteri olarak ekleyebileceğim çok detaylı ve karşılaştırmalı konularım yok. Ancak detayların ayrılmasında cihazı yeterli seviyede bulduğumu da belirtmek isterim.
    Benim için güzel bir deneyim oldu kısacası bizlere bu fırsatı sunan @fastfalcon ve @moonstar a teşekkürlerimi sunarım.
    Kameram çok iyi olmadığından ve @mfya hocam oldukça resim paylaştığından resim ekleyemedim kusura bakmayın dostlar, cihaz bu arada oldukça küçük bir cihaz avuçiçinde kaybolacak cinsten.
    Aslında ekranı olan player olarak dinlediğim ilk cihaz, telefon şarjıma dokunmasın, istediğim parçaya kolayca ulaşabiliyim diyorsanız ve yeterli bütçeniz varsa bence alınabilir.
    Ancak cep telefonu dac amp kombinasyonu edinirsem farklı detaylarda değerlendirebilirim gibi duruyor.

8 kişi bunu beğendi.
  20. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Yarin Furkan'a dogru yola cikacak m2s_fibae 2 ikilisinden bir görüntü.

Izlenimlerimi yakinda yazacagim buraya; sadece su noktaya dikkat cekmek isterim: m2s yuksek bir empedans cikisina sahip ( 4.8ohm_genelde bu deger 1.2 ohm civari olurdu cogunlukla) bu durum mid ve tizi cok etkilemese de, hassasiyeti dusuk armaturlu iemlerde bassin daha zayif cikmasina yol aciyor. 16ohmluk bir iemle 27 ohmluk bir ieme, m2sin verdigi bass miktari, derinligi ve siddeti farkli biraz bu yuzden.
    Kisaca m2s hem yuksek ohm cikisina sahip iemlerle hem de dinamik suruculu ya da hybrid iemlerle daha iyi anlasabiliyor.

HTC Butterfly cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8 kişi bunu beğendi.