Shanling M2s Techno-Fi Turu

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda moonstar tarafından 12 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Shanling M2s İzlenimlerim

Öncelikle Shanling m2s turunu düzenleyen @moonstar- @fastfalcon ikilisine cok tesekkurler.

Malzeme Kalitesi

M2s,CNC fircalanmis aluminyumdan imal edilmis ve form faktor olarak iyi orana sahip bir dap. Usb type c, usd dac, bluetoothdan telefona baglanip streaming servislerini sorunsuz dinleyebilmek bir avantaj. Ekranin kaliteli HD goruntusu gayet guzel gozuyor.
    32 ohma 130 mw vermesiyle de boyutuna gore gayet guclu bir dap.
    9-11 saat civari sarjinin gitmesi de bu boyuttaki bir dap icin yeterli bence.

Cikis empedansinin 4.8 olmasi ise eksilerinden.

30ohm Altı Ses Performansı

Er4pt(27 ohm), shockwawe sw3(16 ohm) fibae 2(7.1 ohm) ve Oriolus Forsteni(24 ohm) ile test edildi.

M2s; iemlere oranla cikis empedansinin 4.8ohm yuksekligiyle 30ohm alti ve ustune farkli bir ses rengi vermekte.

M2s 30ohm alti iemlere daha renkli(ozellikle bass bolgesinde) sicak ve enerjik bir ses verirken, 30ohm ve ustune cikildikca bu ses rengi nötre dogru yol alirken, bas_mid_tiz acisindan da daha tutarli, doygun ve olgun bir ses verdigi gozlemlenmekte.

Bass: M2s, altlara ortalama bir derinlik duzeyine kadar uzanabiliyor. Fiyat kategorisine gore yeterli bir derinlik denilebilir buna.
    Yine cikis empedansindan oturu 16 ohm civarinda midbass miktari azalsa da, 16 ohm ustundeki iemlerde bu oran dengeleniyor.
    Denilebilir ki, bu bolgede odak noktasi daha cok midbass uzerine kurulu.
    Subbas ve midbass arasinda belirgin bir ayrim var,cayin n3 gibi birbirine yakin ve bazen de icice girmis sekilde calmiyorlar. Bu m2s lehine bir avantaj.

Basslar biraz gevsek bir yapida, bu durum pop elektronik trance v.s.gibi turlerde m2si avantajli kilsa da; siki,hizli ve atak bass isteyen metal muzik gibi turlerde biraz geriye dusuruyor.

Midler:

M2s notrun bir tik sicaginda calan, muzikal ve zengin bir mid tonlamasina sahip.
    M2sin 3 frekans icerisindeki en öne cikan frekansi midler denilebilir.
    Vokaller ve enstruman sesleri _fiyati dahilinde_dogru bir tonlamaya sahipler.

Tizler: m2s konum olarak az geride ve yuvarlatilmis bir tiz sunumuna sahip. Tizler busbutun isilti ya da detaydan yoksun degiller. Sadece uzama,siddet v.s.durumlari daha kisa sürüyor.

16 ohmda m2sin verdigi tiz miktari azalsa da 16 ohmun yukarisina dogru cikildikca tiz miktari dengeleniyor ve tizlere biraz daha fazla yer aciliyor.

30 ohm üstü ses performansı

Philips shp9500(50 ohm), Sony sa3000( 70 ohm) Ty hz 150 ohm ile test edildi.

30 ohm ustune cikildikca m2s ile cayin n3 arasindaki tonlama farki nerdeyse kayboluyor; iki dap da tonlama olarak birbirine yaklasiyorlar.

M2s notre yakin caliyor 30 ohm ustunde , 30 ohm altinda ise sicak ve renkli caliyor

Bass: M2s altlara ortalama bir seviyede uzansa da, bu kez basslarin tonu notre yakin, genel bass miktarinda da az bir artis var.
    Odak noktasini olusturan midbasslarin miktarinda azalma yok, aksine daha dinamik,dogru ve doygun bir midbass sunumu gozlemledim.

Midler: M2s 30 ohm altindaki mid tonlamasina oranla, burada notre daha yakin daha seffaf bir tonlamaya sahip: Midler yine muzikal fakat seffaflik berraklik orani daha fazla.

Tizler: tizler yine konum olarak az gerideler fakat diger iki frekans ile daha tutarli bir sekilde calabilmekteler. Ileriye dogru bir miktar artis var tizlerde, ozellikle jazz muzik tizleri daha bir hos geliyor kulaga. Jazzdaki ufak zil vuruslarini kacirmasa da, metaldeki cok belirgin olmayan zil vuruslarini duymakta biraz zorlanma olabiliyor.

Collapse Signature Expand Signature
    11 kişi bunu beğendi.
  2. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,765
    Eline sağlık Ahmet kardeşim. İnceleme hoş olmuş. Özlettin incelemelerini. Artii pek uzatmıyorsun :D

Bu arada n3 le m2s i kıyaslayınca hangisi faha agir basıyor sence fp olarak

3. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    Merhaba Ahmet, biz de sana bu güzel inceleme yazısından dolayı teşekkür ederiz :) Yazıyı keyifle okudum, empedans ve 30 ohm mevzusu da ayrıca aydınlatıcı oldu ;)

4. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,860
    30 ohm ayrımı çok önemliymiş. @karanehir35 hocam elinize sağlık önemli bir ayrıntıyı kaçırmışım, sayenizde farkettim.

5. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Tesekkurler Özen.
    M2s n3'e oranla daha basarili bir mid sunumuna sahip. Tiz olarak n3 bariz daha önde fakat yuksek seslerde bozulmaya dusup zilleri karistirabiliyor N3, m2s de ise bu durum pek yok.Yine yazilim olarak da m2s daha önde.
    Ben genelde m2si daha basarili buldum.

Tesekkurler Gökhan; sayenizde ben de denemis dinlemis oldum bu fenomen dapi. Empedans olayi ilk ak100de dikkatimi cekmisti. 20ohm ile piyasaya cikmisti ak100, cok elestiri alinca bu durum , sonraki nesillerde guncellemislerdi.

Tesekkurler hocam.

5 kişi bunu beğendi.
  6. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,860
    Şunu da ayrıca not olarak düşmek isterim; genelde midlere çok fazla önem vermem. Tizleri ve basları ayrı ayrı yüksek çözünürlüklü olsun yeter derdim ve M2s'ten sonra tarzım biraz değişti gibi. Hatta zamanla öyle çok değişti ki N3'ü dinleyemez oldum. Midler çok kötü gelmeye başladı ve elden çıkardım :D
    Elbette zevk meselesi ama bence fiyatına göre M2s'in ses karakteri bağımlılık yapacak bir cihaz.

3 kişi bunu beğendi.
  7. furkan kocyigit

furkan kocyigit
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    348
    alet bugün ulaştı bana. ilk izlenim olarak dokunmatik olsa iyi olurmuş ancak analog olması da ayrı hava katıyor alete

5 kişi bunu beğendi.
  8. felix

felix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    74
    m1 ile kıyaslamak gerekirse çok fark varmıdır ikisi arasında? Yapılan yorumlardan sonra ibrem biraz bu alete kaydı ama cepte kaybolmayacak kadar büyük görünüyor, telefon artı bunu taşımak külfet olur gibi. Kışın montun cebi o bu derken çok hissedilmez ama yaz aylarında özellikle çanta kullanmayanlar için tavsiye edilir mi?

#48 felix, 31 Ekim 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Ekim 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  9. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    Boyut olarak aralarında çok fazla fark yok, ancak ses performansı olarak epey fark var.
    Cepte fazla yer kaplamayan ufak bir player aslında.

M1 : Size: 60mm * 50mm * 13mm
    M2s : Size: 85.6mm * 53mm * 14.5mm

3 kişi bunu beğendi.
  10. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,075
    m1 ile m2s kıyaslanamaz bile. m1 boyutu dışında hiçbir numarası olmayan bir alet. telefondan dinleyin daha iyi.

3 kişi bunu beğendi.
  11. felix

felix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    74
    Gitti dolarlar, son biri çıkarda caydırır mı diye bekledim ama yok. Forumun gönlü zengin. :D

2 kişi bunu beğendi.
  12. furkan kocyigit

furkan kocyigit
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    348
    aleti yavuz abi'ye yolladım. büyük olasılıkla yarın elinde olacak. incelemeyi de birkaç gün içinde yazıyorum

#52 furkan kocyigit, 2 Kasım 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Kasım 2017
    3 kişi bunu beğendi.
  13. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    Bilgilendirme için teşekkür ederiz @furkan kocyigit , izlenimlerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz :)

2 kişi bunu beğendi.
  14. furkan kocyigit

furkan kocyigit
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    348
    bir n3 karşılaştırması da benden, elimden geldiğince. 2 inceleme daha yararlı olur diye düşünüyorum.

tiz: açık ara n3'ün tizleri daha iyiydi, fazla dijital buldum ben m2s'nin tizlerini, sevmedim. kataklysm dinlerken pek keyif vermedi mesela :D

orta frekans: bu konuda da m2s üstün. dolu dolu çalıyor alet, n3 cılız kalıyordu biraz. sunumu da daha yakın m2s'nin, vokalin yoğun olduğu parçalarda güzel hissettiriyor.

çalgı ayrımı: bu konuda da m2s kesinlikle daha iyi. n3'te zor duyulan ya da duyulmayan ayrıntılar m2s'de rahat duyuluyor bunu da biraz orta frekansların berraklığına borçlu bence. vokal de daha iyi ayrılıyor çalgılardan.

bass: m2s'nin orta frekansları gövdeli olduğundan bu açığı biraz kapattı ve bir miktar yeterli geldi bana, ancak fazla uzuyorlar, dağınık bass yapısı var. n3 taş gibi bu konuda ve daha toplu, yani n3 daha iyiydi.

sunum: m2s kulaklarımı yordu biraz benim. sıcak çalan bir oynatıcı kendisi, n3'ün nötrlüğüne alışmamdan olabilir. m2s'nin hafif perdeli çalması da etkili n3'e göre.

sonuca gitmeden belirteyim; bazı şarkılarda n3 iyi, bazısında da m2s. rock-metal dışında m2s daha iyiydi.

sonuç: tasarım, arayüz, yapı kalitesi olarak m2s daha üstün. fiyatları aynı olsaydı m2s'yi seçerdim ancak aradaki fiyat farkıyla bir amfi alınabilir ve böylece n3 daha uygun olur bence. birçok kişinin de fiyat farkına bakmadan m2s'i seçeceğini düşünüyorum. dinlenilen müziğin türüne göre değişecektir seçimler.

izlenimlerimi kısa da olsa aktarmaya çalıştım, umarım az da olsa yararlı olmuştur. görsel olmadığı için kusura bakmayın, telefon görüntü çekmiyor :) Saygılar..

dipçe: daha doğru yorum için birden fazla alet kuşkusuz daha iyi olurdu ancak ekipmanlarımı sattığımdan dolayı amfi kullanamadım, kulaklık olarak kc06 kullandım.

11 kişi bunu beğendi.
  15. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    Ellerinize kulaklarınıza sağlık güzel bir karşılaştırmalı izlenim yazısı olmuş, teşekkürler :)

2 kişi bunu beğendi.
  16. furkan kocyigit

furkan kocyigit
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    348
    ben teşekkür ederim abi bu olanağı sağladığınız için

2 kişi bunu beğendi.
  17. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,535
    M2s'i bugün kargoladım, izlenimlerimi birkaç gün içinde paylaşacağım.

3 kişi bunu beğendi.
  18. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    Bilgilendirme için teşekkür ederiz Yavuz :)

2 kişi bunu beğendi.
  19. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,535
    Merhaba arkadaşlar;

Shanling M2s ile igili izlenimlerimi paylaşmadan önce, bize böyle bir imkan sundukları için Selçuk ve Gökhan abi’ye çok teşekkür ederim.

6451 eklentisini görüntüle

Kutu içeriği yukarıdaki gibi. Kart okuyucunun pakete dahil edilmesi isabetli bir karar olmuş. Ekran koruyucu film aslında 4 tane ama elimdeki M2s'de önlü arkalı yapıştırılmış haldeydi.

TASARIM, KULLANIŞLILIK

İlk olarak cihaz gerçekten çok şık ve 100 gr’lık ağırlığıyla portatiflik konusunda kullanıcısını üzmüyor. Fotoğraflarda gördüğümden daha küçük bir cihaz ile karşılaştım açıkçası; tv’de, olduğundan daha şişman görünen Akrep Nalan gibi biraz kendisi. Benim bücürük Frodo’m (ihifi 780) ile yan yana fotoğraflarını görünce ne kadar kompakt bir cihaz olduğunu ancak fark etmiştim.

Teknik özelliklere ekran ile başlamak istiyorum. Ekranından gerçekten etkilendim; çok canlı, kaliteli bir ekranı var. 3 inçlik boyut, 800*480 çözünürlük ve 310 ppi inç başına düşen piksel değeri ile albüm kapakları gayet güzel görünüyor. Samsung’un 2011 yılındaki amiral gemisi Galaxy S2’nin ppi değerinin 217 olduğunu ve aynı çözünürlüğü paylaştıklarını düşünmek bile, dap dünyasının ne kadar ileri gittiğinin bir göstergesi.

6444 eklentisini görüntüle

Kontrol mekanizması, şekil itibariyle değişmiş olsa da çalışma felsefesi eski seri Shanling’lerle aynı. M2s’de de döner tekerlek bulunuyor, bu sefer gövdenin sağ yanına alınmış durumda. Tek elle kullanım açısından M5’deki eski sistem sanki daha rahat gibiydi. Buna rağmen, kullanım açısından herhangi bir zorluğu yok. Tekerleğin dönüş ve basma hissiyatı çok başarılı. Shanling’e göre bu mekanizmanın 500 bin kez basma ve 10 bin kere döndürmeye kadar ömrü varmış. Sağlamlık anlamında da kullanırken kaliteli hissettiriyor.

6445 eklentisini görüntüle

M2s, yeni nesil daplardaki çoğu özelliği bünyesinde barındıyor. Streaming’in yaygınlaşması ile Bluetooth dac özelliğini giriş seviyesi daplarda dahi görmek sevindirici. Yaptığım denemelerde bağlantı gayet kolay kuruldu ve Tidal’dan M2s’in ses kalitesinde müzik dinlemek ve şarkıları telefonun ekranından kontrol etmek gayet keyifli bir deneyim oldu.

6448 eklentisini görüntüle

Bluetooth konusuna değinmişken HibyLink özelliğinden de bahsetmezsek olmaz. Telefona indirilen HibyMusic uygulamasıyla, Shanling M2s’i telefonun ekranından kontrol etmek mümkün oluyor. Bunu bir nevi yeni nesil otomobillerdeki MirrorLink özelliği gibi düşünebilirsiniz. Bazı şarkıları, desteklenmeyen format diyerek atladığı da oldu(wav formatıydı sanırım) ancak 24 bit/44khz flac dosyaları sıkıntısız çaldı. Ses şiddetini azaltıp yükseltirken gecikmeler olabiliyor, bu konuda biraz sabırlı olmanızı salık veririm. Bir de bağlantı kurulduktan sonra arşivi tarattığınızdan emin olun, ilk başta kısıtlı sayıda şarkı listeleniyor.

6449 eklentisini görüntüle

Pil ömrü olarak, renkli ve çözünürlüğü yüksek ekrandan dolayı, Ihifi 780’e göre daha kötü. Şaşılacak bir durum değil, çünkü M2s’deki özellikler bende de olsa akşamı zor ederim :)

SES

M2s sıcak çalan bir dap ancak bu sıcaklık hararet yaptıracak bir sıcaklık değil. Hararet yaptığına sadece 32 ohm’dan düşük empedansa sahip kulakiçi kulaklıklarda şahit oldum. Örneğin, Oriolus V2 ile baslar biraz fazla uzuyordu. 32 ohm’un üstünde bir IEM’im olmadığından, 32 ohm ve üstü için earbud’ları kullandım. VE Monk+, K’s 300 Pro ile yaptığım denemelerde, baslardaki şişme ve uzama gitti. Diy PK2(16 ohm)’ye de ekstra bas geldi(zaten çok baslı bir earbud değil).

Shozy BK ve Nicehck EB200 ile yaptığım denemelerde ise bu cihazın, daha çok enerjik tizlere sahip kulaklıklarla eşleştirilmesi gerektiğini anladım. Tizleri geriden seslenen kulaklıklarla M2s; biraz perdeli çalıyor, Shozy BK ve EB200 ile keyif alamadım bu yüzden. Earbud olarak Diy PK2 ve Qian39, bu açıdan M2s ile çok iyi bir ikili oldular. Özellikle, Diy PK2’nin canlı tiz sunumu ve önden seslenen midleri ile M2s’in sıcak sesi birleşince, ortaya güzel bir sinerji çıktı.

Bas olarak, sınıf standartları içinde düşünüldüğünde müziğin zeminine gövde verebilen ama kontrol delisi olmayan basları var diyebilirim. Biraz rahat takılıp uzamalara izin vererek “fazla kasmamak da lazım” der gibi çalıyor. iBasso DX50’deki alt frekanslardan dolayı oluşan gövde eksikliği M2s’de pek yok. Derine inme konusunda baslar başarılı, ancak bunda da yüksek empedanslı bir kulaklıkla(IEM’lerle özellikle) dinlenmesi daha sağlıklı bir seçim olur.

M2s’in midleri, yine gövdeli, sıcak ve doğal hissettiriyor. Shanling, sahneyi biraz daha yakına kurarak gayet müzikal bir ses elde etmiş. Bas-mid-tiz üçlüsünden en çok öne çıkan frekans midler olmuş. M5’deki kadar olmasa da M2s’in vokal sunumu da gayet başarılı. M5’deki gibi vokaller yine yakından sesleniyor. Üst midlerde gereksiz parlamalara rastlamadım, haddinden fazla kırpılmış üst midlere de sahip değil.

Tizler, zincirin en zayıf halkası. Tizlerde özellikle hızlı türlerde yapışkanlık dikkatimi çekti. Daha yavaş türlerde pek sorun yaratmıyor. 32 ohm üstü kulaklıklarda daha temiz bir sunumu var. 32 ohm altında tizler biraz daha yuvarlatılmış gibi hissettim, sanki enerjileri sönümlenmiş gibi çalıyor.

Sahne daha önce de belirttiğim gibi yakına kurulmuş ve bu sayede M2s gayet samimi çalan bir dap olmuş. Derinlik hissi, önde vokallerle birleşince daha da kuvvetleniyor. Enlemesine genişlik konusunda ortalamanın azıcık üzerinde bir sahnesi var, bu genişlik darmadağınık bir genişlik değil.

IHIFI 780 ile KARŞILAŞTIRMA

İlginç bir şekilde, M2s ve ihifi 780 tonlama yönünden çok yakın çalıyor. Arada sadece teknik farklar var. Buna göre; M2s sahneyi, 780’e göre daha yakına kuruyor ve vokaller de daha önden sesleniyor. Enstrüman ayrımında seçilebilirlik olarak birbirlerine yine çok yakınlar, ancak M2s’de enstrümanlar biraz daha zahmetsizce seçilebiliyor. Arada çok büyük bir fark yok yine (Özellikle yüksek ohmlu kulaklıklar ile).

6450 eklentisini görüntüle

Yukarıda fotoğraf Gökhan hocam'a ait bu arada. Ufaklıkların yan yana fotoğrafını çekmeyi unuttum :)

İhifi 780 çıkış empedansını bir sitede 10.32 ohm olarak gördüm, yani al birini vur ötekine durumu mevcut. İhifi 780’nin bildiğiniz gibi iki kulaklık çıkışı var.(Bu karşılaştırma sağ tarafta bulunan ve soldakine göre daha canlı çalan çıkış baz alınarak yapılmıştır).

Soldaki çıkış ile M2s arasında sunum ve tonlama açısından fark varken sağdaki çıkış ile farklar çok çok azalıyor. Tonlama sol taraftaki çıkışta M2s’e göre daha ince ve sahne ondan daha uzakta konumlandırılmış durumda. Sol taraftaki çıkış biraz daha az dinamik çalma peşinde diyebilirim.

16 ohmluk Oriolus V2 ile yaptığım dinlemelerde ihifi 780, M2s’e göre basları bariz şekilde daha fazla uzattı. İkisi arasındaki en belirgin fark bu diyebilirim. 32 ohm altında empedansa sahip kulaklıklarla ihifi 780, hızlı türlerde arka planı bu uzayan baslarla beraber kirletiyor.Örneğin; Epica – In the Hall of the Mountain King adlı şarkının sonlara doğru hızlanan pasajlarında M2s, daha iyi bir performans gösterdi. Bunun dışında, bu basları uzatma konusu 32 ohm ve üstünde bu kadar belirgin değil, şartlar eşitleniyor diyebilirim. Tiz ve mid karşılaştırmasına girmeyeceğim çünkü bu iki konuda da tonlama olarak birbirlerine çok benziyorlar. Sahne derinliği konusunda M2s, bana göre 780’den daha iyi. Ancak bazen, M2s’de arka planda kalması gereken sesler fazlaca öne gelebiliyor. İkisi arasında bir tercih yapmak durumunda kalsam; kararsız kalır, eve elim boş dönerim :-\ O kadar sevdim ikisini de.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

23 kişi bunu beğendi.
  20. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    @Yabguz Hoş betimlemelerin yapıldı güzel ve özenli bir inceleme yazısı olmuş. Diğer arkadaşlar gibi sana da emeğin için teşekkür ederiz, ellerine kulaklarına sağlık Yavuz :)

2 kişi bunu beğendi.