SHOCKWAVEZ ( @SE_GuRu ) BAKIR KABLO İNCELEMELERİ -2

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda karanehir35 tarafından 27 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

1. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    3192 eklentisini görüntüle

Merhabalar;
    @SE_GuRu Kemal hoca, ürettiği mini to mini ve kabloları denemem ve incelemem için,büyük bir incelik gösterip bana gönderdi.Öncelikle kendisine teşekkür ediyorum.Ses anlamında kablo ve mini to minileri başarılı buldum.
    Bu incelemede iki pinli bakır kablo ile mmcx konnektörlü bakır kabloyu ele alacagim. Mini to minileri ise ilk incelememde ele almıştım zaten.

MALZEME KALİTESİ

Bakır kablolar metal ve yuvarlak bir kutunun içinde geliyor. Kutu üstünde schockwavez audio yazısı ile schockwavez logosu var. Kutunun sadeligini, hafifligini ve boyutunu begendim. Cepte ya da canta da rahat taşınacak cinsten.
    3182 eklentisini görüntüle 3183 eklentisini görüntüle

Bakır kabloların jack baglantı yerleri gayet saglam. Kolay yerinden cıkacak bir izlenim edinmedim acıkcası. Jacklar Alman Yarbo firması imzalı oldugundan normal kulaklık jacklarına göre az büyük, onlardan daha estetik ve de saglam.
    3184 eklentisini görüntüle

İki pinli bakır kablonun y ayrım noktasında plastikten yapılma shockwavez audio yazısı dikkat cekiyor. Açıkcası bu plastik üstüne marka yazısı olmasa da olurdu bence. Kablo bu yazısız da gayet güzel ve de sade cünkü.
    Yine iki pinli bakır kablo y ayrımından sonra iki parca halinde ayrılıp L ve R bağlantı noktalarında son buluyor.
    Kablonun hafifligini, kolay şekil alışını, sağlam ve sıkı örülüşünü beğendiğimi ifade edeyim.
    3185 eklentisini görüntüle

İki pinli bakır kablonun baglantı noktalarında aynı renk (kırmızı) kullanılmıs olup, üstlerinde sağ ve sol tarafı göstermek için L ve R simgeleri gözükecek sekilde yazılmış. İki pinli bakır kablonun bağlantı yerleri,önceki protoptip bakıra göre epey saglam olmuş, bu saglamlıkta beraberinde kabloyu takıp cıkarmada bir zorluk yaşatabiliyor zaman zaman. Ciem haline getirdigim sm64'e saglam sekilde oturan kabloyu, çıkarmada zorlandıgımı ifade edeyim. İleride bu baglantı noktası daha estetik ve kolay takılıp/çıkarılabilen bir düzeye getirilebilinir bence. Kablonun sesini ve işçiligini begendim. Sadece baglantı noktaları daha estetik bir bicime dönüştürülürse kablonun bence tek eksik tarafı da kapanmıs olacak. Tabii bunlar zamanla daha da iyi olur eminim.
    Kemal abinin ses ve işçilik konusunda katettigi mesafeyi takdir ediyor, sadece bağlantı yerlerine dikkat diyorum simdilik.
    3186 eklentisini görüntüle

İki pinli bakır kablo icin söylediklerimizi mmcx pinli bakır kablo içinde söyleyebiliriz.
    Mmcx pinli bakır kablo da jackından örme kablosuna kadar gayet sağlam,hafif ve estetik olmuş. Mmcx pinli kablonun bağlantı yerlerinde, iki pinli kabloda kullanılmayan plastik kulaklık çengellerinin kullanılması da hoş bir ayrıntı olmuş bence.
    Mmcx pinli kablo iki pinli kabloya göre daha açık renkte.İki kabloda gayet hafif ve kolay sekil alabilen bir yapıda. Mmcx kablo da y ayrımına kadar tek sıra halinde giderken, y ayrımından L ve R baglantı noktalarına kadar iki sıra halinde gidiyor. Mmcx pinli bakır kablonun da baglantı noktalarında L ve R ayrımları yazıyla belirtilmiş. Kablonun çok saglam/sıkı olmasından kaynaklı; takması ve de sonra cıkarması az da olsa biraz zorladı beni. Ama mmcx pinli kablonun bağlantı yeri sağlamlığı ve de oturuşunu, iki pinli kabloya göre daha çok beğendim.
    3189 eklentisini görüntüle 3191 eklentisini görüntüle 3190 eklentisini görüntüle

SES KALİTESİ

İki pinli bakır kabloyu sm64 ile; mmcx kabloyu ise s-em9le denedim. Ses olarak iki kabloyu da beğendim. Bence kablolar ses olarak degilse de bağlantı noktaları dahil estetik açıdan sonraki güncellemelerde daha da iyi bir biçime bürünebilir diye düsünüyorum.
    3195 eklentisini görüntüle
    3196 eklentisini görüntüle
    (Büyük şair İlhan Berk'i anımsama vakti)

Kabloların sıcak/koyu/şeffaf/flat çalan iemlerde daha evvel etkilerini gözlemledim. Bu karaktere sahip iemlerde kablo yükseltmesi iyi neticeler verebilir bence.
    Analitik/parlak karakterdeki iemlere kablo yükseltmesi yapılabilirse de analitiklikle hedeflenen ses kalitesini ciddi şekilde bozduklarından dolayı analitik iemlere kablo yükseltmesi benim açımdan olumlu sonuçlar vermedi.Ama diger karakterdeki iemlerde kabloların epey faydasını da gördügümü belirtmek isterim.

iki pinli bakır kablo sm64'ün standart gri renkli kablosuna göre sm64'e önemli seyler kattı.
    Standart kabloya göre basslar sıkılaştı, daha kontrollü bir hal alırken; alt bass anlamında da daha derine inebildiler. Sm64 bass anlamında potansiyele sahip bir iem oldugundan bakır kablo bunu bir adım daha ileriye götürdü. Bakır kablonun sm64'e diger bakırlar kadar gereginden fazla bass katmamasını ve kulaklıgı müzik anlamında boğmamasını takdir ettim.
    Sahne beklendigi gibi çok az da olsa daraldı. Ama bu daralma bekledigimden az oldugundan, müzik anlamında fazla bir kayba neden olmadı neyse ki.
    Sahne az da olsa daralmasına rağmen çözünürlügün artması ( enstrüman/vokal netligi/ayırtedilebilirligi) artı bir deger oldu sm64 için. Bu sayede arkada kalan enstrümanların sesi ve ayrıntısını daha net duyabildim.

İki pinli bakır kablo sm64'e hafif bir gövde/gövde artışı kattı.
    Midler daha dengeli çalarken, kontrol anlamında da daha derli-toplu bir görüntü çizdiler.
    Daha önce denedigim diger bakırlar kadar fazla bir gövde artışı/gövdeli çalma durumları olmadı.
    Bu da sm64'e daha ferah bir sunum ve alan kattı. Gövde artışının fazla olmayışının en büyük meyvelerini, artan cözünürlük ve tizlerde topladıgımı belirtmek isterim.
    Kısaca standart kabloya göre sm64'ün midlerinde hafif bir gövde ve çözünürlük artışı oldu. Genel sunum dramatik sekilde degişmese de çözünürlük ve ferahlık anlamında iyileşmeler gözlendi.

İki pinli bakır kablonun beni en cok şaşırttıgı yer tiz frekanslarında oldu diyebilirim. Normalde diger bakır kablolar gibi ciddi derece bass ve gövde artışından sonra tizlerin çözünürlügünün azalmasını ve gücten cabuk düşmesini beklerken tam tersi oldu.
    Tizler, varolan konumunu sürdürmekle beraber artan cözünürlük sayesinde daha kolay ayırtedilip, daha sıkı,detaylı ve kontrollü bir uzama seviyesi yakalayabildiler.
    Tizleri her zaman diğer frekanslardan fazla sevdigimden, bakır kablonun tizleri güçten düsürmemesini takdir ettim.
    Sm64 tizlerde zaten iyi oldugundan bakır kablo bunlara daha fazla uzama (tiz uzaması eşittir detay) daha fazla şiddet (vurmalı çalgılar için gerekli) ve çözünürlük kattı.

iki pinli bakır kablo için söylediklerimizi mmcx pinli bakır kablo içinde söyleyebiliriz.

Mmcx pinli kabloysa s-em9a daha sıkı/kontrollü ve derine inen basslar kattı. S-em9 bass anlamında potansiyeli yüksek bir iem oldugundan daha fazla bass artışı s-em9'un dengesini bozabilirdi bence. Bassların miktar olarak fazla artmaması, bunun yanında daha sıkı ve kontrollü bir hale gelmesi s-em9 açısından bir avantaj oldu diyebilirim.

Yine gövde artışının hafif, cözünürlügün de iyi bir seviyede artmasi mid ve tiz açısından güzel seyler kattı s-em9a.
    S-em9 tizlerde zaten çok üst düzey bir iem oldugundan mmcx'in kattıklarıyla daha da iyi oldu.
    Yine tizler cabuk gücten düsmeyip, varolan konumunu da sürdürmüş oldu.

_______

Mmcx Bakır Kablonun Trinity Atlas Hibride Katkıları
    3211 eklentisini görüntüle

Mmcx pinli kabloyu Trinity'nin Atlas adlı hibrid ieminde de denedim.
    Stok kabloya göre gözle görülür iyilestirmeler gözlemleyebildim.
    Atlas; bass olarak ortalamanın çok az üstünde bass vaadeden bir iem oldugundan bakır kablonun atlasa bass anlamında kattıkları ilgimi cekti.
    Öncelikle stok kabloya göre basslar tek noktaya dogru sıkılaştı, ve yine stok kabloya göre daha derine inebilseler de son vuruşlar yeterince sert ve vurgulu olamadı. Eger dinlenilen parça bass acısından potansiyeli yüksek bir parçaysa çok seyrek de olsa kulagın icini titreten bass durumları yaşanabiliyor. Ama alt bassların yeterince derine inememesi, son vuruşlar noktasında tatmin edici sonuclar ortaya koyamıyor.
    Eğer kulaklıgın bass olarak potansiyeli varsa bakır kablo bunu bir adım öteye taşıyabiliyor ama tersi bir durumda bakır kablonun yapabilecegi etki sınırlıdır. Bassları sıkılastırabilse de çok derine inemediginden bassların uzama/yayılma noktalarında yasanan kayıplar son vuruşların yetersiz olmasına sebep oluyor.
    Stok kabloya asıl ciddi etki çözünürlükte ve tizlerde yaşandı. Çözünürlügün artmasıyla beraber enstrumanlar daha net bicimde duyulurken tizler de gücten cabuk düşmeyip iyi bir uzama düzeyi kaydettiler. Atlas zaten tiz anlamında da fiyatının epey üstünde çaldıgından, bakır kablo bunu bir adım ileriye taşıdı.
    Atlas dogal,kibar ve ince sesli bir iem oldugundan bakır kablonun kattıgı hafif gövde artışıyla gayet uyumlu oldu.
    Özellikle vokaller daha yumusak ve keyifli bir hal aldı.

_________
    Sonuç olarak bakır kabloların
    sese; kıvamında bass ve gövde katarken, çözünürlüğünün artmasıyla beraber tizlerin de güçten düşmeyip daha detaylı bir sekilde konumunu sürdürmesini takdir ettim.

Ses anlamında gereginden fazla basslı/gövdeli bir bakır kablo yapılabilirse de tizlerde ve cözünürlükte yasanacak düşüşler ve detay kayıplarını da gözönünde bulundurmak lazım bence.

Okuyan bütün arkadaşlarıma tesekkür ediyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 karanehir35, 27 Ocak 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Ocak 2016
    16 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    #2 karanehir35, 27 Ocak 2016
    14 kişi bunu beğendi.
  3. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,540
    Elinize sağlık , gayet güzel gözüküyor .Kablo bağlantı yerlerini şu tarz sonlandırmalar kullanılsa ürünün daha çok albenisi olacağını düşünüyorum .Bu tarz yükseltme kabloları kullananan iem /ciemler pahalı kulaklıklar oluyor genelde ve gözde biraz estetik arıyor açıkçası . Bu tarz sonlandırmalar daha sağlam gözüküyor .
    Markanın yazılı olduğu kağıtta fotoğraf kağıdına basılsa daha şık olur.Kemal beye tavsiye verecek deneyime sahip değilim ilk etapta fiyatları düşünerek bu tarz sonlandırmalar seçmediğini biliyorum ama bence maliyete ekleyerek en azından bir tane yapılsa güzel olur :)
    Bu ufak ayrıntılar dışında kablo çok güzel duruyor , üretici sayısının artması ürün çeşitliliğini de arttırdığı için güzel bir durum .
    Not : Gözde bir isim değil organ olan gözden bahsediyorum .
    3206 eklentisini görüntüle

#3 Hanamichi, 27 Ocak 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Ocak 2016
    6 kişi bunu beğendi.
  4. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Tesekkurler Barıs hocam.

incelemeye Trinity Atlas hibrid bölümü de eklendi.

3 kişi bunu beğendi.
  5. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    @karanehir35 yine gayet aydınlatıcı ve detaylı bir inceleme olmuş elinize sağlık.

@Hanamichi teşekkürler.Mevcut sonlandırmaları hangi sebeple kullandığımıda doğru şekilde yazmışsınız, ilk aşamada gerçekten fiyat/peformans oranının yüksek olmasını istediğim için. Kullanılan sonlandırmalar kesinlikle kalitesiz değil, sadece dışı plastik olduğu için belki basit hissi uyandırabilir ama önemli olan pinlerin kalitesi. Birleşim yerlerinde kullandığım daralan boru örnek earhook'lu olan için ihtiyaç dahilinde kullanıldı ve biraz daha farklı görünmesi için farklı denemelerim var daha güzel görünmelerini sağlıyorum, isteğe göre koymayabilirimde yada istenilen renk ve büyüklükte kullanabilirim. Bunun dışında isteğe göre metal sonlandırmalarda kullanacağım. Sipariş üzerine ürün üretmeyi düşündüğümden, isteğe ihtiyaca göre kabloyu hazırlayabilirim. Zaten öncelik önemli olan kablonun istenilen sesi verebilmesi. Şu an bunu sağladığımı düşünüyorum. Geri kalan kısımlar teferruat oluyor, süslemesini görsellik olarak alıcının isteğine göre ürünler yapacağım. İlginiz için teşekkürler.

Edit: Yazım hatası...

#5 SE_GuRu, 28 Ocak 2016
    6 kişi bunu beğendi.
  6. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Şu şartlarda mmcx soketli olan için dış siyah plastik koruma çıkarılıp, bir kat şeffaf daralan boru ve üzerine bir kat daha renkli daralan boru ile şöyle birşeyde yapılabilir :)

4 kişi bunu beğendi.
  7. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Eline saglik Kemal abi.
    Bu son mmcx konnektör baglantisi gayet estetik duruyor.

#7 karanehir35, 28 Ocak 2016
    4 kişi bunu beğendi.
  8. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    #8 bakieryigit, 3 Şubat 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Şubat 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  9. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    Hocam bunlar da guzel tabii de hemen o ziplamayi yapmak aceleci davranmak olur. Zamanla geliştirecektir diye düşünüyorum amma ve lakin kalkip da bu modellerden kullanirsa da bu sefer Boğaç hocayi taklit ediyor demezler mi, derler. Farkli jack kullanmasi daha iyi bence o açıdan

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  10. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,348
    Ahmet emeğine sağlık.Anladığım kadarıyla her yönden olumlu etki etmiş kablolar.

Ayrıca,kablolar çok güzel görünüyor.Örgüleri ve renkleri gayet iyi.

5 kişi bunu beğendi.
  11. kivanc

kivanc
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ahmet hocam eline sağlık.
    Örgüleri bende beğendim.

2 kişi bunu beğendi.
  12. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Cok tesekkurler Fatih ve Kivanc hocam.

13. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    @Hanamichi , @bakieryigit mevcut sonlandırmalar standart olarak eklediklerimdi. Ama tabiiki eidolic bir başka o kalitede sonlandırma seçeneğide çok fazla yok. Eidolic dahil yakın kalitede metal farklı sonlandırmalarıda opsiyon olarak ekleyeceğim. O konuda çalışmalarım devam ediyor. Yorumlarınız için teşekkürler.

@DefinitioN , @kivanc güzel yorumlarınız için teşekkürler.

@cgtyguner Opsiyon olarak hem Eidolic hemde yakın kalite başka marka model metal sonlandırmalarda sunacağım :)

6 kişi bunu beğendi.
  14. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Kendi kullandığım Audio Technica CK100Pro için hazırladığım bakır kablo ile ilgili resimleri sizlerle paylaşmak istedim. Tüm kablolar kişiye özel hazırlandığından isteğinize göre her türlü özelleştirme yapılabilir. Ve resimler ;)

10 kişi bunu beğendi.
  15. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Hayirli olsun Kemal abi, güle güle kullan.Benim de bir dönem kullandıgım,tiz sampiyonu olan cok basarılı bir analitik iemdi ck100pro.

Dinledigim ve en begendigim analitik iemlerde psb speakers m4u 4'den sonra ikinci sıraya yerlesmisti ck100pro.
    Üçüncü sırada Flc 8s, dördüncü de etymotic er4s var.

5 kişi bunu beğendi.
  16. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Ahmet teşekkür ederim. Sibilansa yatkın bir kulaklık, öncelikle kaliteli kayıtlarda bunun üstesinden gelinebiliyor. Bakır kabloda bu konuda bayağı yardımcı oluyor. Ve doğukan hocamında tavsiyesiyle biraz derin fit alınıncada bununda faydası oluyor. Yabancı forumlarda all rounder bir kulaklık olarak nitelendiriliyor, buna katılıyorum. Birçok türde müziklerle yaptığım denemelerde hepsinin altından rahatlıkla kalkabildiğini gördüm. Tabiiki kulaklığın en iyi kısmı tizleri. Ağırlıklı olarak elektronik müzik dinleyen arkadaşlar belki kulaklıkta alıştıkları basslardan daha az bass bulabilirler ama elektronikteki detayları şıkır şıkır tizleri ritmleri en ince ayrıntısına kadar duyduktan sonra bass kısmı gözardı edilebilir. Yorumum kulaklıkta bass yok diye düşünmesinler kesinlikle yetecek kadar bass mevcut. Kulaklıktan memnunum bakır ile sibilansıda dengelediğim için daha fazla keyif veriyor :eek:k

2 kişi bunu beğendi.
  17. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Etymotic 75 ohm adaptörü ile de ck100proyu denemeni tavsiye ederim Kemal abi.
    İşte o zaman bu kulaklığın başardıklarına şaşıracaksın. 75 ohm adaptörü ile parlak karakterden dengeli karaktere geçiş yapan ck100 Pro, sibilansında üstesinden gelerek güzel işler başarıyor.

2 kişi bunu beğendi.
  18. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,744
    75 ohm adaptörüyle başta dip sesten kurtulmuş oluyoruz. ck100pro hassas bir kulaklık. ety 75 ohm adaptör yerine, shockwavez 75 ohm adaptör de imal edebilirsin hocam. ;) hatta direk bu büyük 3.5mm jack içinde yer kalıyorsa dahili bile yapılabilir...

4 kişi bunu beğendi.
  19. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Ahmet hocam 75 0hm ile ne gibi değişiklik olacak merak etmeye başladım :) İlk fırsatta 75 ohm ile denemesini yapacağım.

Doğukan hocam haklısınız kendimde üretebilirim, yada söylediğiniz gibi ek adaptörlerle uğraşmak yerine direk bu modifikasyonu 3.5mm jack içerisine yapmak ek aparatlarla uğraşmamak adına daha mantıklı geliyor. İlk fırsatta bu modifikasyonuda yapıp detayları konudan paylaşacağım :eek:k

3 kişi bunu beğendi.
  20. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Elimde mevcut 100 ohm film rezistör olduğu için onunla deneme yaptım. @KaraSinek Doğukan hocamın söylediği gibi jack içerisine yerleştirdim boyut olarak herhangi bir problem çıkmadı ama daha profesyonel olması açısından farklı yer konusundada problem çıkarmayacak rezistörlerde deneyeceğim.

@karanehir35 Ahmet hocamın dediği gibi kulaklık evrim geçirdi :) Kullandığım rezistör 100 ohm olması sebebiyle 75 ohm ile ulaşmamız gereken dengeli sunum yerine, kulaklığın ses karakteri dengeliden biraz daha sıcak tarafa doğru kaydı. Basslar kendini buldu bass detaylarıda fazlaca arttı. Tizler en uç noktadayken nötr'e doğru geldi. Şimdi ilk fırsatta, önce 75 ohm ile daha sonra 50 ohm ile denemeler yapıp konudan paylaşacağım. İşin sevindirici kısmı herhangi bir ek aparat, ek jack kullanmadan bu işi hazırladığımız kablonun jackının içine yerleştirebilmemiz oldu :eek:k

4 kişi bunu beğendi.