Shockwavez( @SE_GuRu ) Mini to Mini ve Kablo İncelemeleri-1

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda karanehir35 tarafından 14 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

1. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    3070 eklentisini görüntüle

Merhabalar;
    @SE_GuRu Kemal hoca, ürettiği mini to mini ve kabloları denemem ve incelemem için,büyük bir incelik gösterip bana gönderdi.Öncelikle kendisine teşekkür ediyorum.Ses anlamında kablo ve mini to minileri başarılı buldum.
    Bu incelemede mini to minileri ele alacagim.Kablolari ise ikinci incelemede ele alacagim.
    3066 eklentisini görüntüle
    Bu mini to mini bakır olup; ağır ve sağlam jackları ile hafif bakır örme kablosuyla dikkat çekiyor.
    Bakır'ın sarımı iyi.Üstünde bakır örme kablolarda sıkça rastladığım çizikler ve hafif kesikler yok.Bu açıdan başarılı buldum.

3065 eklentisini görüntüle
    Bu mini to mini altın/gümüş hybridi olup yine sağlam jackları ve hafif kablosuyla öne çıkıyor.Üst üste esnetip esnetip kendime doğru defalarca çektim,kablo jacktan ayrılmadı/çıkmadı,dolayısıyla sağlamlık testinden geçmiş oldu.

3067 eklentisini görüntüle
    Bu mini to mini ağırlıklı olarak gümüş bir kablo, sadece çok az yerinde bakır var.Mini to minilerin en minisi diyebiliriz onun için.Esnemeye en iyi tepki veren minilerden.Yapısı ve malzemesi de buna uygun olduğundan epey sağlam.

3064 eklentisini görüntüle
    Bu mini to mini ise ağırlıklı olarak bakırdan yapılmasına rağmen yine bazı yerlerin de çok az gümüş katkısı var.Alt kısmından sık bir şekilde örülmesine rağmen ortalardan karşıdaki jack bağlantı yerine kadar örgü gevşekleşip arada boşluklar oluşmasına sebep olmuş.Kısaca alt taraf sıkı,orta ve üst taraf gevşek olmuş ama kablo gayet sağlam.

Mini To Minilerin İncelemesi

Mini to minileri,analitik bir amfi olan ve farkları daha iyi ortaya çıkaran jds labs c421 ile test ettim.
    Hepsini aynı şarkılarda önce standart mini to mini ile sonra shockwavez minileri ile kıyasladım.

3069 eklentisini görüntüle
    ((Standart mini to mini ))

BASS-MİD-TİZ
    BASS

Standart mini to mini, basslarda orta derinlik ve şiddetine kadar inerken;bakır mini daha derine inmeyi başardı,derinden yukarılara çıktıkça Bass bozulma ve dağılmasında kontrolü çok az kaybetti.Bassların hızında ve çözünürlüğünde/netliğinde kulakta duyulacak kadar belirgin bir artış oldu.
    Bass vuruşları,parçaya göre sert ya da yumuşak olabiliyor.Esas fark çözünürlükte/netlikte.Standart mininin arka planda bıraktığı Bass ayrıntılarını daha öne ve net bir şekilde getiriyor bakır mini.

3068 eklentisini görüntüle
    Altın/gümüş mini standart miniden daha derine inmesine rağmen,derine inmede bakır miniyi yakalayamadı.Ama fark çok azdı,dikkatli dinlemelerde hissedilebiliyor sadece.Altın/gümüş mini derinden/altlardan yukarılara doğru çıktıkça Bass bozulması ve dağılmasında bakır mini den daha kontrollüydü.Basslar kontrollü bir şekilde yüzeye çıkıp hemen dağıldılar.

Gümüş ağırlıklı mini de derinlikte ve Bass şiddetinde standart miniden daha iyiydi.Bass derinliğinde
    bakır miniyle altın/gümüşü yakalayamasa da arada öyle büyük farklar da oluşmadı.Fark gümüşün basslara diğer minilere göre kattığı parlaklık oldu.Yine diğer minilere göre Basslar parlak ve daha sert oldu,Bass kontrolünde gümüşün parlaklığından kaynaklanan durumlar olduğu için diğer minilerin gerisinde kaldı o yüzden.

Bakır ağırlıklı bu siyah mini to mini ise gerek Bass derinliğinde gerek derinliğinde ve gerekse de Bass vurgusunda diğer minilerin çok az da olsa önünde yer aldı.Bass sıkılığı ve kontrolünde altın/gümüşün çok az da olsa gerisinde yer aldı.Altın/gümüş mini,basslara ; kontrol noktasında çok hakim,bu da daha geniş sahneli ve ferah bir sunuma yol açıyor.

MİDLER

Midlerde farkları belirlemek basslarda olduğu kadar kolay olmadı benim için.Çünkü 4'ü de birbirine yakın ve iyi çalıyor.Esas fark kabloların karakterleri ve bileşenlerinin sese kattığı ufak dokunuşlar.Yine 4 mini de standart kablonun üstünde olduğunu bu konuda da kanıtladılar.

Bakır mini sese gövde ve incelik katarken sahne çok az da olsa daraldı ama çözünürlükten dolayı fark o kadar da belirgin olmadı.Ancak dikkatli dinlemelerde anlaşılabiliyor.Bakır kablonun sese gövde katarken,nota/enstrüman ve vokallere incelik katmasını sevdim,diğer bakır kablolara sese göre kalınlık yerine incelik ve fazla gövde yerine kıvamında bir gövde katması bence gayet olumlu bir durum olmuş.
    Mid kontrolüne gelirsek burada altın/gümüşün gerisinde kalıyor.Yüksek seslerde vokal bozulmasını enstrüman bozulması takip ediyor.Çok yüksek ses dışında bozulmalar yok.Şunu da diyeyim inceleme yaparken yüzde 70 ses seviyesinde dinleme yaparım ama genelde yüzde 80-95 arasında müzik dinlediğim de çok olur.Ankara buluşmasında elektronikden Metal'e dinlediğim ses yüksekliğine çıkan arkadaş olmadığı gibi o yüksekliğe fazla dayanan da olmadı.Bu tabii ki iyi bir durum değil ama düşük ses dinlemelerine de bir türlü alışamadım doğrusu.

Gümüş ağırlıklı mini ise sese gövde yerine güzel bir parlaklık ve de ferahlık kattı.Vokal ve enstrümanların aynı anda yükseldiği ve üst midlerle buluştuğu noktalarda diğer minilere oranla parlaklığa hemen hemen hiç düşmedi,sebebi ise içinde çok az da olsa bakır varlığının olması diyebilirim.Saf gümüş olsaydı parlamadan duramazdı çünkü.Gümüş mininin sese hafif de olsa şeffaflık katmasını sevdim.Özellikle sahip olduğu tiz varlığından dolayı piyano gibi enstrümanlarda çözünürlük ve netlik olarak iyi bir başarı yakaladı.

Bakır mini için söylediklerimizi bakır ağırlıklı siyah mini için de söyleyebiliriz.Siyah mini de bakır mini kadar olmasa da sese gövde ve çok az da olsa parlaklık kattı.Bakır miniye oranla siyah mini de sahne daralması daha az oldu.Özellikle tizlere dayanan enstrümanlarda bakır miniye oranla daha başarılı bir durum çizdi.

Altın/gümüş mini ise sese diğer minilere oranla daha geniş bir alan ve ferahlık kattı.sahne diğer minilere oranla genişlediğinden enstrüman ayrımında altın/gümüş daha başarılı oldu.Yine altın/gümüşün kontrollülüğü sonucunda yüksek seslerde bozulmalar diğer minilere oranla daha az gerçekleşti.

TİZLER

Midlerden sonra tizlerde farklılıklar yine kablo karakterlerinden kaynaklanmakta.Özellikle gümüş kablo tiz frekansında bütün potansiyelini ortaya döktü.
    3073 eklentisini görüntüle

Sese fazla gövde katmaması,kalınlık yerine incelik katması bakır mini için tizlerde bir avantaj olmuş.Açıkcası bakır mininin burada tökezleyeceğini sansam da gümüş miniye göre dramatik bir sonuçla karşılaşmadım.Tizler uzama,vurgu ve şiddet olarak gayet başarılıydılar.Tiz parlaklığına çok az yakalandı bakır mini.Metalde alt ziller,davul vuruşları ve gitarlar net ve berraktı;klasik de üst piyano tuşlarında,üflemeli çalgılarda ,çalma/basma ve üfleme hızı yükseldikçe parlamalar zaman zaman yaşandı.

Altın/gümüş kablo, oluşturduğu kontrollü ve geniş alanlı sunum sayesinde tizlerde de gayet başarılı oldu,tizleri yine belli bir kontrol altında tuttuğundan parlamalar çok seyrek oldu.
    Tizlere gümüşten dolayı parlaklık ve altından dolayı da kontrol ve denge geldiğinden bu bölgenin en başarılı mini to minisi olmuş diyebiliriz bu hybrid mini için.Yine Tizler uzama,vurgu ve şiddet olarak diğer minilere oranla daha iyi olduğundan,ferah çalmaya da bu durum bir avantaj olarak yansımış oldu.

Gümüş ağırlıklı mini ise altın/gümüşten sonra bu bölgede en başarılı olan ikinci mini oldu diyebilirim.İçinde çok az da olsa bakır olduğundan,kayıtta sibilans/parlama olmasına rağmen hiç parlamaya yakalanmadı.Sibilanslı sibilanssız onca kayıtla test ettim ama ne yazık ki bir kere bile parlamaya düşüremedim.Tiz vurgusu,uzaması ve şiddeti olarak çok az da olsa altın/gümüşün gerisinde kalmasına rağmen parlama konusunda açık ara lider oldu diyebilirim gümüş ağırlıklı mini için.

Bakır mini için dediklerimizi bakır ağırlıklı siyah mini için de diyebiliriz.Yine bakır siyah mininin için de çok az da olsa gümüş olduğundan bu bölgede bakır miniden daha başarılı oldu.Bakır miniye oranla parlaklığa çok daha az yakalandı.

Ek:1-
    Plussound Altın/Gümüş Mini ile Shockwavez Altın/Gümüş Mini Karşılaştırması

3219 eklentisini görüntüle

Elimde bulunan Plussound altın/gümüş mini ile Schockwavez altın/gümüş miniyi c421 amfisi ve aynı şarkılarda test etmek istedim.Öncelikle iki miniyi de kendi alanlarında başarılı buldum.İkisinin arasındaki farklar o kadar az ki iyi bildigim sarkılarda bir onu çıkarıp bir ötekini dinledim.Hatta çok şiddetli zil ve davul vuruşlarının 20 saniyelerini kesip bir Plussoundan bir Schockwavez'den dinledim,hangisi tizlerde iyi diye.
    Bunu diger frekanslar icinde yaptım ama öncelik her zaman tizlerin.

Plussound mini tizlerde cok az da olsa Shockwavez'in önünde yer aldı.Özellikle alt zil vuruşlarında Schockwavez'den detay olarak daha fazla uzama kaydetti.İki mini de hybrid özellik ve potansiyellerini tizlerde iyi kullandılar.Shockwavez mininin tizlerde Plussound ile yarışabilmesini takdir ettim.

Her ne kadar altın/gümüş basslara pek bulaşmak istemez gibi gözükse de bu bölgeyi de merak edip test ettim.Plussound; bassları daha geniş bir alandan verirken, Schockwavez Plussound'a göre biraz daha dar bir alandan veriyor. Bass derinliginde ikisi de benzer bir derinlige sahip.Hangisi alt bass anlamında daha çok derine iniyor diye epey test ettim aynı sarkılarla,sonuç birbirine yakın cıktı.

Mid bölgesinde vokallerden enstrümanlara sonuc birbirine çok benzer cıktıgından iki mini de bu bölgede berabere kaldı denebilir.Aynı enstrümanda aynı detayı ya da aynı hatayı birbirine benzer sekilde verdiler çünkü.

Denebilir ki iki hybrid mini arasında tiz uzaması ve bass dagılımı dışında pek öyle kulaga batan cok fazla bir fark göremedim.Dolayısıyla iki miniyi de kendi alanlarında basarılı buldum.

Sonuç olarak standart mini to mini kablolarına göre bu dört mini to miniyi çok başarılı buldum.A-B şeklindeki testlerde gördüm ki kabloların sese az ya da çok ciddi bir etkileri var.Yaptıkları yüzde 10-15'lik katkılar bile o kabloyu ya çok sevmenize ya da hiç sevmemenize sebep olabiliyor.

Okuyan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 karanehir35, 14 Ocak 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Ocak 2016
    14 kişi bunu beğendi.
  2. Submariner2

Submariner2
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    488
    "
    @karanehir35 Ahmet hocam , mini to mini kabloların özel imalatlarla , değişik metallerle ve de ayrıca hibrit değişik metalleri de kapsayacak şekildeki imalatlarla müziğin kulağımızdski bıraktığı tınıyı güzelleştirip , katkı yapan bu aparatların mukayeseli olarak etkisini ortaya koyan emek ve gayretlerin için teşekkürler Ahmet Er hocam . :)

#2 Submariner2, 14 Ocak 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Ocak 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  3. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    @karanehir35 Ahmet ellerine sağlık gayet bilgilendirici bir inceleme olmuş.

3 kişi bunu beğendi.
  4. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Mustafa kaptan ve Kemal abi cok tesekkurler.Begenmenize sevindim.
    Bu incelemede mini to minileri standart mini ile kıyaslayıp hem standart mini ile hem de kendi aralarindaki farklari yazdim.

4 kişi bunu beğendi.
  5. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    644
    Elinize sağlık.
    Mükemmel bir inceleme .
    Önceden kablo katkısını önemsemiyordum. Ancak dinleyince cok etkiliyor.
    Renk turkuaz da iyi bir gönderme olmuş :)

2 kişi bunu beğendi.
  6. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Tesekkurler Ali hocam.
    Eskiden kablolari önemsemezdim ama sonra dinleyince gordum ki kablolarin sese az ya da cok olmak uzere ciddi etkileri varmis.

2 kişi bunu beğendi.
  7. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Mini to miniler için modeller zaten belli ama bazı kendi hazırladığım (mesela siyah bakır ağırlıklı, gümüşle zenginleştirilmiş kablo) kablolarda görsellikle ilgili düzenlemeler yapacağım. Mesela siyah mini to mini dış kaplama daha güzel ve örgüsü daha sıkı düzenli olacak. Ayrıca karışıklığa maha vermemek adına model adlandırmasıda olması gerekiyor. Ben kademe kademe gitmek istiyorum, öncelik herkesin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kaliteli bileşenlerden imal fiyat/performansı iyi ürünler çıkarabilmek. Hatta iem kablolarıda dahil tüm kablolar için tanıtım ve herkesin kablolarımı denemesi için daha önce telaffuza ettiğim fiyatında altına inerek özel tanıtım fiyatları düşünüyorum.

İhtiyaçları karşılayabilen ürünler yapıldıktan sonra modelleme model adlandırması sonra yapılabilecek işler. Ayrıca ilk aşamada mevcut mini to minilerin ve iem kablolarının yanında sony lod'da yapacağım. Yeni ve çeşit ürünler üretebilmek için siz değerli forum üyelerininde desteğini bekliyorum. Teşekkürler.

9 kişi bunu beğendi.
  8. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Mini to miniler ve sony lod için hazırladığım yeni hibrit kablom.

11 kişi bunu beğendi.
  9. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Eline saglik Kemal abi.
    Cok guzel gorunuyorlar.

4 kişi bunu beğendi.
  10. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Yeni hibrit kabloyla yapılmış sony lod'un resimlerinide paylaşmak istedim. İşçilik bazındada bilgi vermesi açısından iç kısmınında resimlerini ekliyorum.

7 kişi bunu beğendi.
  11. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    Ben de Kemal hocanin mini to minilerini deneme fırsatı buldum. Ahmet hocamnin yaptığı detaylı tespitlere katılıyorum. Kendimi çok fazla çeşit ve fiyat aralığında kablo denemiş biri olarak saymadığımdan kabloların sese katkısını diğer marka ve modellerle değil kendi aralarında değerlendirmeyi daha uygun gördüm.

Bu şekilde arkadaşımın da yardımıyla bir abx deney ile karşılaştırdığımda elimdeki üç adet kabloyu rastgele bilmediğim bir sırayla dinledim. Dinlemeleri headstage arrowu telefona bağlayarak gerçekleştirdim. Kulaklık olarak panasonic rp-htx7 ve superlux 668b kullandım. Dinlemeleri Melechesh - Multiple Truths, Corpo-Mente - Syclla ve Russian Circles -Station şarkılarıyla yaptım ile ve 20şer saniyelik periyodlarla aynı şarkı üzerinden kablo değiştirerek devam ettim. Değişen kablonun ne olduğunu görmeyecek şekilde sırtım dönüktü, telefon ve kablolar arkadaşımdaydı.

Sonuçlara gelirsek, elimdeki üç kablodan (bakır, siyah renkli az miktarda gümüş içerikli olan ve de saltın-gümüş hibriti) altin-gumuş olani tum şarkılarda doğru bilmeyi başarırken siyah ve bakırı sadece bir şarkıda doğru bilmeyi başardım.

Melechesh: a/g hibrit + bakir + siyah +
    Russian circles: a/g + bakir - siyah -
    Corpo-mente: a/g + bakir - siyah -

Bunlar dinleme sıram değil arkadaşım ben tahminde blunduğumda arkamda kagida dogru ya da yanlis diye yazdı ben sonuçları buraya aktardım. Hangi sırayla dinlediğimi ben de bilmiyorum :D Ayrıca sadece bir şarkıda bakir/siyah doğru bilmiş olmam şans eseri de olabilir.

Ayırt edilebilirliğin düşük çıkması nedeniyle karakter olarak bakır ve siyah olanin birbirine daha yakin olduğu çıkarımını yaptım. Bakir olan belki cok hafif daha renkli ve govdeli denebilir ama farklar gercekten cok cok az. Farkedilir değişiklik yaratan şey ise altin-gumuş hibridindeki ferahlık ve sahne oldu benim için. Genel anlamda bir kalite farkı değil, sese verilen karakter farkı söz konusu diye düşünüyorum. Ayırt edemediğim için bakır kablo kotudur diyemem. Altin-gümüşe göre farklı bir renklendirme yapıyor sadece. Bas katkısı daha güçlü, gövde artışı daha belirgin.

İçlerinden en çok beğendiğim ise altin-gumuş hibridi oldu. Sesi açan baslara çok ağırlık vermeyen gövdesi zayıf ama temiz-detaylı çalma yönünde cihazı destekleyen bir yapısı var. Genel karakter olarak nötr ya da nötrün hafif sıcağında cihazlara iyi gidecektir. Fazla analitik urunlerle bir araya gelmesi cok parlak tizler ortaya çıkarabilir.

Okuduğunuz için teşekkürler.

4 kişi bunu beğendi.
  12. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    @cgtyguner izlenimleriniz için teşekkürler :eek:k

4 kişi bunu beğendi.
  13. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Plussound Altın/gümüş mini ile Schokwavez Altın/gümüs mini'nin kıyaslaması incelemeye eklendi.
    Keyifli okumalar...
    3220 eklentisini görüntüle

4 kişi bunu beğendi.
  14. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    563
    İncelemede göremedim sanıyorum, fiyatlar nasıl bu kablolarda?

2 kişi bunu beğendi.
  15. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Fiyatları bugun Kemal bey ilanında paylastı.Buraya kopyalıyorum.

Saf bakır mini to mini kablo : 60 lira

Az gümüş katkılı bakır mini to mini kablo : 65 lira

Hibrit mini to mini : 85 lira

4 kişi bunu beğendi.
  16. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Ben yazdığım sırada @karanehir35 eklediği için mesajımı sildim :) Teşekkürler.

Mesajda boşa atılmamış olsun. Bilgi amaçlı siyah renkli olan az gümüş katkılı bakır kablonun içeriğini buraya ekleyeyim. Toplam 4 sarmal olan kablonun tek sarmalı kaplama altında bu şekilde görünüyor, standart üretimde siyah yerine şeffaf kaplama olacak.

#16 SE_GuRu, 31 Ocak 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Ocak 2016
    4 kişi bunu beğendi.
  17. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    Hocam aslında siyah kaplamanin da kendine göre bir avantajı vardı. Hem jacklar agır, sağlam yapıda olduğundan iki jack arasında kablonun cok hafif kalması durumunu birazcık düzeltiyordu, ağırlık dengesi kuruyordu hem renk açısından jacklara uyuyordu. Örgü şekli bi yüzü daha sert bi yüzü daha gevşek gibi olmasından dolayı da direk u şekline geliyordu telefonun arkasına amp bağlarken daha kolay şekle giriyordu. Ne övmüşüm be :D yani özetle bahsettiğim avantajları karşılayacak bir versiyon da yapılabilir belki hocam :)

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  18. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    @cgtyguner aslında tercihede bırakılabilir bunlar ufak ayrıntılar önemli olan zaten ses kalitesi, bu kablolarda istenileni verdikten sonra sanırım amaca hizmet eden ürünler olmuş diyebiliriz.

Bu arada L jack merak eden arkadaşlarımız için çağatay hocama yaptığım L tip hibrit kablo aynı jack'ın siyah rengide mevcut.

6 kişi bunu beğendi.
  19. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    @kivanc hocam için hazırladığım bakır sony lod.

4 kişi bunu beğendi.
  20. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Mini to minilerin üzerine ekstra bir koruyucu kat ekledim böyle hem daha sağlam oldu hemde görsellik olarak daha güzel oldu.

8 kişi bunu beğendi.