Shure E500 (SE530) İncelemesi

'Shure' forumunda Sam0 tarafından 3 Eylül 2007 tarihinde açılan konu

1. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

Bilgilendirmeler için teşekkürler arkadaşlar. Ne yalan söyleyim , Vibe hakkında gerçekten de ciddi yanılgılar içindeymişim fakat bunda bütün suçun bende olmadığını düşünüyorum.
    Birde hazır kıyaslama yapılmışken bir sorayım dedim , belki bilgisi olan vardır. Westone 3 ile bu kulaklık arasındaki farklar nelerdir? Hangisi hangi konularda daha iyi , bilgisi olan var mı?

2. ftt

ftt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    eline saglik sam, cok guzel incelemissin. gule gule kullan ayrica.

bu arada vibe 200ytl'den daha dusuk fiyata getirilebilir, yurtdisindan 200ytl civarina temin etmek epey tuzlu olur. 70-75 dolara ebay'den bu isi halletmek mumkun.

3. cyberghost

cyberghost
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Yani bu vibe olayı boşuna yokuşa sürülüyor bence. Ben %30-40 gibi bir ses farkı alacaksam %300 daha fazla para vermek istemeyebilirim.. Ve o zaman ne olur vibe benim için daha iyi bir seçenek olur. Buraya kadar herşey tamam, ama şunu unutuyoruz galiba; ben "benim için vibe daha iyi seçenektir" bu vibe ın e500 den daha iyi bir kulaklık olduğu anlamına gelmez.

Sonuç olarak e500'den de çok daha iyi kulaklık yapılabilir ama onu almaya kimin cüzdanı yeter, kimin yetmez?..Teoriden kopup pratiğe inmek lazım.. Olay sonunda parayla ilişkileniyor.

4. katilimci

katilimci
    Expand Collapse
    Guest

arada benim soru kaynadı. :)))

5. Sam0

Sam0
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Yukardaki mesajların tümü sorunla alakalı zaten :)

6. katilimci

katilimci
    Expand Collapse
    Guest

Bu ukalalığı bana dışarda birisi yapsaydı ona daha ve oldukça sert davranırdım ama. Bu forumda böyle şeylerin olmamasına inandığım için seni, daha fazla birşey söylemeyerek cezalandırıyorum...

7. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    @katilimci
    Dostum kimsenin ukalalık yaptığı yok biraz sakin ol :)

8. erman

erman
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2
    bir şey yok be hocam sinirlenme hemen dışarrdan bir goz olarak ukalalık yok yanlıs anlıslma oldu herhalde

9. Sam0

Sam0
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Kim ukalalık yapmış ???
    @katilimci cidden bana hitaben mi yazdın o mesajı ? :idiot2:
    Beni cezalandırıyor musun :gulme

:idiot2: :idiot2: :idiot2:

Bende bunu bir şaka olarak algılıyorum ;D
    Başka türlü algılayamam zaten şakacı seni.. ^-^

:idiot2: :idiot2: :idiot2: :idiot2: :idiot2: :idiot2:

Eğer ciddiysen ki normal bir insan olarak ihtimal vermem ki bi ihtimal ciddiysen, terbiyesizlik ve ayıp etmişsin !

10. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

katilimci ,

Edindiğim bilgiler doğrultusunda ben senin soruna daha detaylı bir cevap vereyim. Vibe nin derinlik konusunda çok iyi olduğu söyleniyor fakat Shure E500'ün derinliği konusunda yorum yapanlar ise bu kulaklığın IEM kulaklıklar içinde rakipsiz olduğunu söylüyorlar , yani Vibe ne kadar iyi olursa olsun Shure E500 le yarışabilecek kadar iyi değil. Zaten Vibe nin derinlikte iyi olmasının nedeni de , kulak zarına nispeten daha uzaktan sesi veriyor olması , yani ses daha uzaktan geldiği için derinlik konusunda çok daha başarılı , fakat bu yüzden de izolasyon problemleri yaşanıyor. Meseal UM'ler kulaklığı tamamen tıkıyorlar fakat bunu kulak deliğini tamamen kapatarak ve kulak zarına çok yaklaşarak yapıyorlar , bu nedenle de derinlik çok kötü oluyor malesef. Yani ses ne kadar uzaktan gelirse derinlik o kadar iyi olur , tabi kulaklığın mimarisi ve kullandığı teknoloji de çok önemli.

11. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Bir de derinlik/izolasyon ayarı veya dengesi çok iyi ayarlanmalı

12. katilimci

katilimci
    Expand Collapse
    Guest

kontendoo teşekkür ederim. beklediğim ve duymak istediğim tarz bu.

e500 için hem izolasyon da, hem de derinlikte iyi olduğu söylenmişti, hatta e500 vibe'ın yerine tercih edilmişti. tek bir soru sordum o da buydu.

bir ürün aynı anda bu iki özelliği nasıl sağlayabiliyor. Yukarı da bu sorunun cevabı yok.

Senin yazdıklarından "e500 izolasyondan fedakarlık yapmıyor ama kulak zarına uzak kalmasıyla oluşan hacim sayesinde derinlik yapabiliyor" diyebilir miyiz? Teşekkürler..

13. katilimci

katilimci
    Expand Collapse
    Guest

Terbiyesizlik ve ayıp olan senin "Yukardaki mesajların tümü sorunla alakalı zaten " yazmandı. O yazdığın "idiot" işaretlerini de iade ediyorum.
    Ben senin "az bir fark için neden 500 YTL harcadığını" sorgulamadım. Sana hakaret etmedim. Sadece teknik bir soru sordum. Bilmiyorsan bilmiyorum dersin. Üstüne üstlük hala laf oyunları ile bana hakaret ederek aşağılamaya çalışıyorsun. Ama olmadı, bu yakışmadı. Umarım "ben sana hakaret etmedim" falan da demezsin. Gerçekten bu forumda böyle bir duruma maruz kaldığım için üzgünüm. Söyleyecek bir şey bulamıyorum...

14. Sam0

Sam0
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    "Teknik bir soru" diyerek
    "Hem yalıtımı iyi hem de deriniği aynı anda vibe dan iyi mi demek istiyorsun?"

Bunu mu kastediyorsun..?
    Yukardaki mesajların tümü sorunla alakalı dediysem bunda yanlış anlaşılacak ne var bana bir söylesene?
    Zahmet edip mesajları okuyuverseydin soruna fazlasıyla cevap alacaktın.. Teknik soruna..
    @kontendoo'nun yaptığı da benim dediğim mesajları okudu ve kendince bir özet çıkararak aklında şekillenen şeyleri yazdı, bunu senin yalnız başına yapabileceğini varsaymıştım...

15. katilimci

katilimci
    Expand Collapse
    Guest

Hala topu taca atıyorsun. Böyle bir tarzı kabul etmek mümkün değil. Ben kontendoo kardeşime "en azından cevap verme nezaketi gösterdiği için", "beklediğim ve duymak istediğim tarz bu" diyerek karşılık verdim.

Ama sen hala benim "Hem yalıtımı iyi hem de deriniği aynı anda vibe dan iyi mi demek istiyorsun?" soruma cevap vermeyerek "bunu senin yalnız başına yapabileceğini varsaymıştım..." demeye devam ediyor ve aklınca beni küçümsemeye çalışıyorsun. Elini vicdanına koymanı rica ederim. Bu yaptığın doğru değil.

Burası bir forum güzel güzel konuşup anlaşabilmek için var değil mi? Yazan hata yapmışsa da, sorular sayesinde hatasından dönebilir. Diğerlerine faydalı olabilir. Yoksa gidip ansiklopedi gibi okur dururuz. Ama sen emin ol ki, ben yazıları sonuna kadar okudum. Orada benim yazıma cevap yok. Anlaşılan sen de hala cevap vermeyeceksin.
    Tekrar sorayım: "Hem yalıtımı iyi hem de deriniği aynı anda vibe dan iyi mi demek istiyorsun?" Herkes duysun cevabını...

16. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Arkadaşlar burada inceleme ve aletler üzerine tartışmak için toplanmış bulunuyoruz. Kimse kimseye ukalalık yapmaya çalıştığı yok. Arkadaş güzel güzel kulaklığını almış inceleme patlatmış.

Katılımcı, sana yapılan ukalalığı göremedim? Hatam varsa düzelt? Sam0 arkadaşımız daha önceden yazdığını belirtmiş bunun neresi ukalalık?

Sonuç olarak eğer bir sorununuz varsa aranızda mesajlaşarak halledersiniz, foruma taşıyıpta gereksiz gerginlik olmasına gerek yok lütfen. Eğer her iki tarafta onaylarsa inceleme dışındaki tüm mesajları sileceğim...

17. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

Arkadaşlar sakin olun lütfen , burada zaten öyle ahım şahım bir üye potansiyeli yok , kendi yağımızla kavrulup gidiyoruz işte.

katilimci ,

bende Shure kullanmış biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ; Shure bu konuda her iksini de çok başarılı yapıyor. Okuduğum birkaç yazıda iddia edilene göre , derinliğini kulağın içinden değil de kulaklığın içinde sağlayarak kulağa veriyor. Zaten o kadar kulağın içine girerek , derinliği kulağın fiziksel yapısıyla sağlaması imkansız bana göre. Bana göre bunu yapabilmesi için de bass tan feragat etmesi gerekiyor , zaten Shure da bu yüzden bass konusunda zayıf , Westone'lar da tam tersine , aynı Shure gibi çok iyi izolasyon sağlıyorlar fakat derinlik yok kulaklıkta , bunun akabinde de çok sert bass var. Son olarak , Shure'un derinlik performansını 3 senedir biliyorum , açıkcası Sam0 ın mesajlarını yorumlayarak yazmadım , bunu belirtmek isterim.

18. katilimci

katilimci
    Expand Collapse
    Guest

kontendoo kardeşim beni bir tek sen anladın. Sen "adil bir adamsın". Sana çok teşekkür ediyorum...

19. katilimci

katilimci
    Expand Collapse
    Guest

soundchaser sana konu ile ilgili PM attım. Teşekkürler...

20. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    kalın iemler genelde daha iyi oluyor derinlik konusunda.
    etymoticler bu konuda berbattı. (triflange uçla kayboluyordu kulağımın içinde)
    super.fi ler fena değil. kulağa uzaklaşınca artan derinlik kavramı doğru sanırım.