Sigara\ Tütün\ Nikotin Belası

'Konu Dışı' forumunda cyraz tarafından 31 Ekim 2018 tarihinde açılan konu

1. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    167
    Konuyu acma amacim sigara zevkinize karismak, rahatsizlik vermek degil. İsteyen icer ben de ictim yillarca.
    Ancak farkettim ki ortada buyuk bir illuzyon var. Sigaranin hissettirdiklerinin yalan ve eksikligi tamamlamaktan ibaret oldugunu gordum. Acikcasi hala tam olarak ikna olamadigimi da itiraf etmeliyim. Konuyu acma amaci sigaraya karsi farkindalik yaratmak. Biraz da dusuncelerinizi merak ediyorum.

Birakali 40 gun kadar oldu. Hala fena sekilde zorlayabiliyor.(Ara sira) İcimde hala ufak bir dusunce var: "Acaba sigara bana az da olsa bir seyler katiyor olabilir miydi?" :) Turkiye'de erkeklerde %47 kadinlarda %17'lerde kullanim oranlari duydum. Sonunun kotu bittigi kesin ancak ictigimiz donemde bize gercekten bir seyler katiyor mu? İcen de oluyor icmeyen de disindaki tum yorumlara acigiz. :)

Serhat bunu beğendi.
  2. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    167
    Beni en cok Ataturk'unde sigara icmesi zorluyor. :D

3. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    697
    Yaklaşık 15 sene kadar önce bıraktım. Öncesinde 15 sene kadar icmisligim yaklasik 20 defa da birakmisligim vardır. 70 kg iken 90 kilonun üzerine çıktım. İştahını açıldı. Rüyalarında sigara ictigi az görmedim.
    Yaptığım en iyi işlerden bir tanesi. Hiç pişman değilim. "Biz yanilmisiz, sağlığa zararlı değilmiş." desinler şu dakika başlarım o ayrı .

Devam hocam .Doğru yoldasin;)

Mikrobiyolog ve cyraz bunu beğendi.
  4. OzanBc

OzanBc
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    105
    15 sene kadar içtim. Günde en az 1 paket...
    5 senedir temizim. Değerli @radyo üstadımızın da dediği gibi defalarca rüyamda gördüm. Bazen canım fena çekiyor. Yine de dayanıyorum. Çünkü sigarasız hayat çok güzel.

Mikrobiyolog ve cyraz bunu beğendi.
  5. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,066
    Ben 10 senedir nargile ve son 1 senedir de sigara iciyorum.Nargile yetmezmis gibi bir öfke ile sigaraya basladım.Devamı geldi tabii...Tabi 15 yıl icen adamla aynı olamam sigara konusunda ama tam 1 ay icmedim ve canım sıkıldıgı bir an yine yaktım.Aslında canımda sigara istemıyodu yani.

Ben daha onceden okudugum arastırdıgım kadarıyla nikotin meselesinden ziyade sigaranın hissettirdiklerini sevıyoruz gibi duruyor.Bu da beyin içerisinde bir kısır döngüye giriyor.Sonucta kimse dogdugu zaman ağzında sigara veya baska bir tütün mamulu ile dogmuyor.Bırakması zor ama imkansız diye bisey yok diye dusunuyorum.Yani benım tanıyıp 30 yıl günde 2 paket icip bırakan adamlar gördüm.

Ben de icmek istemıyorum berbat bişey.Umarım içenler bırakır ve bir daha içmez.

Synchronicity ve cyraz bunu beğendi.
  6. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    FlyingSpaghettiMonster

Alınan Beğeniler:
    1,189
    Henüz 5 yıldır sigara kullanan birisi olarak daha şimdiden kurtulmanın yollarını aramaya başladım.
    Aslında daha erken veya ilerde bırakırım gibi yanılgılarla süren tamamen zamanı hızlı geçirmek veya kısa süreli başka boş birşeyle muhatap olup rehabilite ettiği düşüncesi ağır basıyor.
    Yoksa işin kimyasal kısmı ile değil beyinde ki ödül duygusuyla da ilgili bir durum.
    Çok çalıştık, çok yorulduk, çok sevindik veya çok üzüldük diye sigara içmek-içmek istemek durumu daha da bağımlı hale getiriyor.
    Ben işin nikotinden değil psikilojik bir bağımlılığa dönüştüğünü düşünüyorum.
    Akciğer kapasitesi, solunum kalitesi ve diğer bütün organlara (böbrek, karaciğer, mide, bağırsak vs.) büyük zararı olduğu tıbbi araştırmalarla doğrulanmış, akciğer kanserinin %80'inin de bu sigara yüzünden olduğu da ispatlanmıştır.
    Kaldı ki genetik yatkınlıklar gibi hiç sigara içmeyen insanlarda bile görülen akciğer kanseri mevcutken hala sigara içmek hayatla zar atmaya benzetilebilir.(KAMU SPOTU:Sigarayı bırakamam> Ameliyat edemem)

Kısa süreli yorgunlukların en büyük ödülü sigara zamanla size iş veya başka birşeyle ilgilenirken kullanması ayrıcalıklı birşeymiş gibi geliyor.
    Psikolojik olarak rahatlattığı bir gerçek ancak geri kalanında ise herşeye zarar veren bir illet.
    Aklını kullanan içmez :)

İlk zararları ise fazla terleme, eski kondisyonunuzdan düşmek(bir bisiklet sevdalısı olana zor gelir), akşamları veya sabahları taşikardi-hipertansiyon, kalıcı öksürük vs...

İşin birde Anadolu örnekleri vardır, bir amca gelir muhabire kısık sesiyle 85 yaşında olduğunu ve düz kağıtla günde yumruğu kadar tütünü askerlik çağından beri içtiğini söyler, diğer tarafta ise hava kirliliği ve genetik yatkınlıklar sebebiyle hayatında hiç sigara içmeyen bir kişi küçük hücreli akciğer kanseri de olabilir.
    Olasılıklar tamamen kötü yani.

Bırakmış olduğunuz için tebrik eder, ben dahil kullanan herkesin de en kısa zamanda bırakmasını temenni ederim :)

cyraz, mattiadestro, Cyril ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    402
    Sadece bırakanlar değil, bırakmayı deneyenleri dahi takdir ve tebrik ediyorum, doğru yoldasınız.

10 yıldır içiyorum ben de. Herhangi bir şeye fiziksel ya da psikolojik olarak iyi geldiğini görmedim. Sadece söyle bir şey fark ettim: Örneğin yoğun bir çeviri yaptığım ya da zor bir metin yazdığım esnada, 2-3 saat aralıksız çalıştığımda, beynim artık daha kolay yoruluyor ya da "perdeli" ya da "parçalı bulutlu" diyebileceğim hale geliyor. İşte öyle anlarda sigara içtikten sonraki 10-15 dk boyunca zihnim tekrar tam kapasite çalışıyor gibi hissediyorum. Bu durumun büyük bir kısmının psikolojik olduğuna eminim aslında. Ya da, zihinsel sorunları yaratan şey zaten bağımlılığın ta kendisiyken, aynı sorunları yine bağımlı olduğum maddeyle çözmeye çalışmak diyelim. Nereden baksan tutarsızlık:)

Birkaç başarısız bırakma girişimim oldu, çok yakın zamanda kesin olarak bırakmam, gerekirse sigara bıraktırma kliniklerinden ilaç vs desteği ile kesin çözüm getirmem lazım ama hep bahane, hep erteleme... Standart bağımlı halleri, içenler biliyordur.

Bırakma girişiminde bulunanlara tavsiyem, sigara ile ilgili alışkanlıkları da değiştirmeleri olacaktır. Örneğin ben öğretim görevlisiyim. (Sadece durumu anlatmak için mesleğimi söyledim, yoğusa normal adamım işte:)) Canım sigara istemese de ders aralarında otomatik olarak sigara yaktığımı fark ettim. Bazı insanlar da örneğin her yemekten sonra, her çay kahve geldiğinde, her otobüs beklemelerinde, henüz fiziksel anlamda bir yoksunluk hissetmiyor olsalar da otomatik olarak sigara yakıyor.

Bu tip alışkanlıklarınızı tespit edip dizginleyerek başlayabilirsiniz belki azaltma ve bırakma yolculuğuna. Bilemiyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    cyraz bunu beğendi.
  8. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    459
    Asıl Atatürk ilham kaynağınız olmalı. Dert için içilen sigaraysa tüm ülkenin sorumluluğu sorunları üzerinde olan dünyaya karşı savaşlar geçiren adamdan daha büyük ne derdiniz olabilir? Zevk içinse yine Atatürk üzerinden gidersek bu savaşlardan galip çıkıp bir milletin kaderini değiştiren onlara özgürlüğünü kazandıran birinin yanında ne başardınız da kutluyorsunuz :) yine Atatürk ten gidersek içmese sigara alkol daha uzun daha sağlıklı yaşardı teorik olarak kendisi de pişmandır eminim. Bırakın hiçbir yararı yok.

zxc, Penguen, cyraz ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    167
    Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Sigaraya karşı farkındalık yaratmak ve sigara firmalarının bizi soktuğu tam anlamıyla ''madde bağımlılığı'' olgusunda son derece dikkatli olmamız gerekiyor. Özellikle çoğumuzun sahip olduğu veya olacağı aile ve çocuklarına bunu yapmaya hakkımız yok diye düşünüyorum. Lütfen sigara içen arkadaşlar yanlış anlamasınlar onları hedef göstermek ve suçlamak gibi bir niyetim ve hakkım da yok sadece bir örnek vereyim kendimden:

Daha ben çok küçükken büyük bir zevkle sigara içen babamı izleyerek geçti çocukluğum ve toplumda bana sigaranın zevk verdiği yönünde hatta sigara içen havalı film karakterleri ve daha niceleri bana bu illetin harika, erkeksi, rahatlatıcı gibi birçok etkisini empoze ettiler. Farkında olmadan bilinç altıma böyle yerleşti.
    Genç yaşlarda kaçamak birkaç sigara girişimimin ardından babamın bana iyi olduğuna emin olduğu sigarayı uzatmasıyla ve içmeye teşvik edip bunun iyi bir şey olduğunu belirtmesiyle de devam etti.

Ne yazık ki 7-8 yıl sonra akciğer kanserine yakalanıp, 1 yıllık işkencelerle dolu yoğun bakım mücadelesinin ardından boğazı delinmiş ve oksijen borusu takılmış şekilde; elleri, kolları, bacakları fil hastalığına yakalanmış gibi aşırı derecede su toplamış/ şişmiş haldeyken kısık sesiyle sigarayı bırakmamı tembih etmesiyle son bulacaktı. Aylarca hastane sandalyelerinde sabahlayarak geçirilen ölüm haberi korkusu, defalarca kendinden geçtikten sonra yapılan anonslar ve hayata tekrar dönmelerini saymıyorum ve her gün sadece 1 kişi 10 dakika görebiliyorduk. Bunları belirtmek anlatmak hoş değil belki ama sigaranın bu durumun yaşanmasındaki olasılığı ne kadar arttırdığı ortada.

Herhangi genç bir birey de bunları yaşayabilir, kaza geçirebilir hastalıklara yakalanabilir biliyorum ancak göğüs hastalıkları bölümünde %90++ ve yoğun bakımda bulunan hastaların %50++ ortak paydası sigaraydı.

Madem bize böyle bir yaptırımı var o zaman içilen dönemde bize bir şeyler katması gerekmeli. Araştırmalarım sonucu ne yazık ki hiçbir olumlu sonuç bulamadım. Tek bir tane bile. Yıllar geçtikçe sigara için yaşadığımı, aslında yaşamadığımı kendime yaptığım en büyük kötülüğü yaptığımı farkettim.

Ve 11-12 yıldır sigara içen ben ister istemez bir arayışa girdim ve ciddi anlamda bırakmak istedim. Bir arkadaşın bırakmaya niyetlendiysen bir gün bırakacaksın muhakkak sözüne ikna oldum.

Onlarca kitap video izleyip bilgi sahibi oldum bırakanları dinledim. En az 100 kez bırakmayı denedim.

Şunları farkettim:

1) Sigara çok büyük bir oranda psikolojik bağımlılık içeriyor. Fiziksel bağımlılığı sadece 1-4 veya en fazla 15 gün sürecek kadar az sürüyor.

2) Yaptığımız günlük işlerde sigarayla kurduğumuz bağ tekrar ettikçe örneğin güzel bir müzik dinlerken sigara yakıp bu zevki ikiye katladığımızı sanmamız aslında müziğin zaten güzel olduğu, sigaranın buna engel olduğu, o an için sigara isteğinin yarattığı kötü durumu sigara içerken ortadan kaldırınca zevk aldığımızı sanıyor ve beynimiz garip bir şekilde bunu edimsel koşullanmayla güzel, kötü, iyi veya çirkin her şeyle bağ kuruyor. Yapmadığımızda ise o müziği dinlemek için önümüzde engel oluyor, huysuzlanıyor ve o müziği rahatça dinleyip, ondan zevk alabilmemiz için bize ızdırap çektiriyor. Tabi bu çok rutin gerçekleşiyor bunu sürekli yaptıkça artık bu beynimize kazınıyor. BU DURUMU FARKETMEK OLDUKÇA ÖNEMLİ. Oldukça güçlü bir ilüzyon/kandırmaca bu. Özellikle duygusal olaylarla kurulan aşk, sevgi, mutluluk, sevinç, sosyal ortamda içilen sigaraların kurdurttuğu bağı aşmak uzun vadede gerçekten yürek istiyor. Fakat bu kandırmacaya olan inancınızı kaybetmemeniz ve bunu bilmeniz sigarayı bırakmak için tek ve koşulsuz şart.

Kaşınan bölgeyi kaşımaya benzetilebilir sigara içmek. Kaşımak değil aslında bize zevk veren onun yarattığı huzursuzluğu ortadan kaldırmaktır.

3) Sigara bırakıldıktan sonra genelde ilk 1-4 gün zor. 2. hafta daha zor oluyor. 3. haftadan sonra günler aynı gibi geliyor ancak çok güçlü içme dürtülerinin sıklığı azalarak devam ediyor. Özellikle 1 ay kadar sigarayı bıraktıktan sonra çok nadir aklınıza gelen sigara gardınızı indirdiğiniz için ve artık sizi yorduğu için daha güçlüymüş gibi geliyor.

4) Tek bir sigara hatta tek bir nefes bile sigara bırakma girişiminizi mahfetmeye yeter. Aklınıza sigara gelmesi canınız sigara çekiyor anlamına gelmiyor.

5) İlk 3 hafta hatta 3-4 aya kadar depresyona girmeniz, zevk almamanız ve sigarasız yaşamanın artık bir anlamının olmadığı gibi son derece güçlü psikolojik durumlar inanması güç ama süreç ilerleyip sigaranın yerini başka uğraşlar aldıkça düzeliyor. Odaklanmanın ve bitmeyen enerjinizin farkına varıyorsunuz. Sigaranın yerine bir şey koymanıza gerek yok. Ona ihtiyacınız hiç yok. İlk 2-3 hafta sigaranın yarattığı zaman boşluğu için çekirdek, bol su, meyve veya yürüyüş gibi aktiviteler yardımcı oldu. Ancak sonraki dönemlerde bunu sigaranın yerine koymak için değil zevk aldığım ve yapmak istediğim için yaptığımı kendime kabul ettirmem gerekiyordu. Ve öyle de oldu.

XXX) Bırakma girişimlerimin ardından farkettiğim ve özellikle bırakacak arkadaşların bilmesinin son derece önemli olduğunu düşündüğüm noktalar bunlar.

6) Bıraktıktan sonra gerçekleşen olumlu şeyleri yazmak isterdim ancak buraya yazamayacak kadar çoklar. İsterim ki bir gün hepiniz bu tuzaktan kurtulursunuz. Umarım bir gün kendinize en güzel iyiliği yaparsınız.

#9 cyraz, 1 Kasım 2018
    Son düzenleme: 1 Kasım 2018
    refuserQ, zxc, returnity ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. Penguen

Penguen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    Bildiğim kadarıyla kullanım oranı daha yüksek belki son yıllarda düşmüş olabilir ancak erkeklerde %65 lere yakın diye biliyorum ben sigara kullanım oranını.Nikotinin fiziksel bağımlılık süresi oldukça az aslında çoğu insan fiziksel olarak değil zihinsel olarak bağımlı alışkanlık haline gelmiş sigara onları sakinleştiren keyif veren bir şey olarak görüyorlar aslında tam tersi sizden aldığını kısa bir süreliğine tekrar geri veriyor.Hele hiç anlayamadığım bir gurup olan sigara edebiyatı yapan kesim .Yok çay sigara yok yemek üstü sigara yok tatlı üstüne sigaranın keyfi hiç bir şeyde yok.Sigarayı bırakanların kilo almalarında ki en önemli faktörlerden biri de koku duyularının tekrar normale dönmesi ve yeme içmeden daha çok keyif almaları.Haliyle iştahları da artıyor ve çok yiyorlar.Sigara için biri yediğinin içtiğinin tadına varamıyor zaten neyin çay sigara edebiyatı bu gerçekten merak ediyorum , ciğerlerinin tıkanması,dişlerin cürümesi ve kötü koku zaten bonusu.

cyraz bunu beğendi.
  11. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    167
    İnanır mısınız hala sigaranın keyif verici bir şey olduğunu düşünmeye kayıyor aklım. Aklım bana oyun oynuyor resmen.

Ciğerlerime hava dolduğunu hissettim. Nefes alabiliyorum. Sabah yağmur yağdıktan sonra erken saatte dışarı çıkmıştım. Yıllardır ilk defa koku alabildiğimi farkettim. Çiçek, toprak, tezek kokusu aldım.

Sigarayı bıraktıktan 1 hafta sonra kuruyemişçiye gidip fındık fıstık alıp film izleyerek oyalanayım dedim. Teker teker tadlarına bakıp beğendiklerimden azar azar alacaktım. Tadına baktığım her kuruyemişi aldım. Meğer kuruyemiş yemiyormuşum önceden. :D Fındıklı çikolatanın içindeki fındığın tadını alabiliyorum. Meyveler ekşi, acı, tatlı diye ayrılıyormuş. Süt ile su arasında fark varmış ve daha önemlisi suyun tadı varmış. :) Lokantada önüme koydukları 3 çeşit salatayı yedikten sonra vay be dedim kendi kendime, aslında ben yaşamıyormuşum. Şimdi durdur beni durdurabilirsen. :D

İşte bunları gördükten sonra sigara içen herkesin bunları bilmesini, farkına varmasını istedim.

12. jamesdean0701

jamesdean0701
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    Yaklaşık olarak 11 sene kadar sigara içtim.2012 1Nisan günü bıraktım ve o tarihten itibaren elektronik sigaraya içmeye başladım.Bazen canım çok sıkıldığında yakıyorum bir tane.Kesinlikle tadı iğrenç geliyor.Yanımda biri içtiği zaman kokusu mide bulandırıcı geliyor.İçince dertlerimi unutuyor muyum veya dertlerimde bir azalma oluyor mu, kesinlikle hayır.Üç dört nefesten sonra atıyorum zaten.Artık şu brifing bitsinde sigara yakıyım, otobüs mola versede sigara içsem gibi durumlar bitti benim için.Elektronik sigarayı tavsiye edermiyim? Kesinlikle tavsiye etmem fakat sigaramı elektronikmi ikileminden seçmek zorunda kaldım.Tamamen nefsimi kontol edemediğimden, iradesizliğimden kaynaklanan bir durum.

cyraz ve furkan kocyigit bunu beğendi.
  13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,777
    Hayatımda bir veya iki kez içtim galiba. Babam annem abilerim kullanmazdı. Babamı bir kez gördüm sigara içerken. Hep nefret ettim dumanından. Amerika'da içtim bir kez. Değişik bir sigaraydı (öyle değil yahu, hemen kötü anlamayın, kaliteli bir şeydi yani). İçimi kolaydı, ama verdiği zevk para da etmezdi açıkçası. Eğer bir şey içecek olsam getirisi daha fazla ürünlere yönelirdim şahsen, ehm. :)

Farkettiğim, sigara Avrupa'da Amerika'dan çok daha yaygın. Amerikalılar bütün dünyayı tiryaki yapıp kendileri bırakmışlar sanki :) Gerçi tütün lobisiyle ciddi savaş olmuş. Kolay olmamış etkisizleştirilmeleri...

Puro olayına da dikkat etmek lazım. Özellikle hobi arayan insanlar puro'ya yöneliyorlar. Duman içeri çekilmediği için zararsız zannediliyor ancak durum hiç te öyle değil aslında.

14. metsat

metsat
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    20
    20 sene gunde 2 pakete yakin ictim. 6 sene oldu bırakalı.

jamesdean0701 bunu beğendi.
  15. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    834
    Bende 1.5 ay önce bıraktım. Yaklaşık 20 yıldır içiyordum. Bıraktığım gün spora başladım. Bu tip bırakmaya destek olacak eylemlerde bulunmanızı öneririm. Çok daha kolay bırakılıyor. Aynı zamanda bırakmayı denerseniz bir süre kahve, çay ve alkolden de uzak durmanız lazım. Yoksa diğer türlü ara vermiş oluyorsunuz ve tekrar başlıyorsunuz.

mattiadestro bunu beğendi.
  16. tbone

tbone
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    22 sene kadar sigara kullandım. Daha sonra 7 ay kadar hiç bir tütün ürünü tüketmedim. Yaklaşık 2 senedir iqos kullanıyorum.

Henüz yararı zararı üzerine bir araştırma yok ancak iqos’u öneririm. Kokmaması, tat ve koku duyularınızın geri gelmesi ve bence sigaraya en yakın hissiyatı sağlayan alternatif olmasıyla oldukça iyi bir ürün. Ek olarak ciğer performansınız da sigara öncesi döneme yaklaşıyor. Haftada en az 3 gün crossfit yapıyorum ve nefesimi asgari etkiliyor.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

17. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,686
    Yeşilay'ın kamu spotundaki bırakmak istiyorum da kahveyi sigarasız içemiyorum diyen ablaya hastayım ya :) O kadar gerçekçi oynuyor ki.

Benim de bırakalı bir hafta oldu. 10 yıldır içiyordum, son 5 yıldır günde bir pakete çıkmıştı.

Çok da nikotin bağımlısı olmadığımı düşündüm. İçtiğim paket 0.1 nikotinliydi. Zaten günün ilk sigarasını zor içiyor, yarısında söndürüyordum.

Ekstrasistol şikayetiyle birkaç defa doktora gitmiştim. Özellikle öğle ve akşam yemeklerinden sonra ek atımlarım oluyordu, büyük ölçüde ortadan kalktı, tansiyonum 15/9'dan 12/8'e düştü.

Sabahları erken ve uykumu almış vaziyette kalkmaya başladım.

Bıraktıktan sonra gün içinde ara ara öksürükler başladı. Anladığım kadarıyla akciğerler devinim ve temizliğe başladı.

Özellikle araç kullanırken hava açlığı oluyordu. Bu nedenle direksiyon başında bir kere panik atak geçirmiştim. Şimdi çok rahat araba kullanıyorum. Sigara panik atağı tetiklemekte.

Evden sitenin çıkışına doğru giden rampayı tırmanırken nefes nefese kalıyordum, şimdi sadece bacak ağrısı oluyor. Akşamları parkurdaki yürüyüş mesafesini yorulmadığımdan artırdığımı fark ettim.

Şu an için en büyük sıkıntı sigarayı günlük hayatımın her alanına ve alışkanlıklarıma ortak ettiğimi bıraktıktan sonra fark etmiş olmam. Her gün farkında olmadan sigara içme yeri ve zamanı kurgulamışım. Örneğin akşam yürüdüğüm parkurun yanındaki banklar, eve girmeden önce sitede oturduğum çardak, ofiste bir işi hallettikten sonra veya birisiyle görüşme yaptıktan sonra veya önünüze kahve geldiğinde balkona çıkmak, bir işe başlamadan önce dur ya bi yakayım da sonra başlarım düşüncesi vs. Bunlar acayip tetikliyor, aşmaya çalışıyorum.

Synchronicity bunu beğendi.
  18. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    FlyingSpaghettiMonster

Alınan Beğeniler:
    1,189
    Bisiklet delisi olarak, üsküdar meydandan bağlarbaşına çıkan yokuşu hiç zorlanmadan tek seferde çıkar, nuhkuyusundan selimiyeye ordan harem eve giderdim.
    Havalar güzelken bir ara dokunmadığım zincirleri pas tutmuş bisiklete bakım falan derken gaza gelip yine iş-ev ev-iş yoluna bisikletle gideyim dedim.
    Selimiyeden üsküdara inmek kolay :) yokuş aşağı problem yok tabi akşam beşiktaştan dönüşte yokuşta nabız saati alarm verince(165) ölüyor gibi hissettim.
    Eskiden bacaklarda hafif yanma olurdu ama bu hareketsiz bırakacak bir etki vermezdi, bisikletin tepesindeyken göğsümün yandığını hissettim, indim 10 dakika nefes kontrolü falan anca 90'a indirebildim nabızı.
    İşte o gün paketi çakmağı nefretle çöpe attım bakalım şimdi 6.gün çaya vurdum kendimi ilk 2hafta sonra özgürlüğe daha da yaklaşmış olacağım :)

Kardiyoloji muayenesinde de ventriküler hipertrofi(sol ventrikül büyümesi çıktı) aşırı zorlamaktan, spor derken de dikkat etmek lazım.

Italoman ve Serhat bunu beğendi.
  19. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,686
    Geçmiş olsun. Ek atımlar için gittiğimde doktor bana da kalp duvarında biraz kalınlaşma var, spor yapıyor musun, tansiyonun var mı diye sormuştu. Mühim bir şey değilmiş. Aksi gibi hiçbir doktor sigarayı bırak demiyor, ilginç. Neyse zor bir dönemden geçiyoruz, yoksunluk süreci ne zaman biter bilemiyorum. Çay tetikleyebilir, bitki çayları daha iyi. Falım damla sakızı da iyi, paket olarak taşıyorum. Diğer aromalı sakızlar tetikliyor.

Synchronicity bunu beğendi.
  20. erenn

erenn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    423
    Ben iki kez bıraktım. Bugün üçüncü ve son bırakışım olacak. İlk ikiyi champix ile bırakmıştım.(en az iki ay kullanmak gerekiyor hep bir ay kullandım). Bu sefer Zyban aldım. Gerçekten çok etkili Zyban'da ama ciddi yan etkileri var. Sigara polikliniğine gidip muayene olduktan sonra doktor kontrolünde kullanmak önemli.