Sizce bir inceleme ne kadar süre dinledikten sonra yazılmalı?

'Genel Tartışma' forumunda Mikrobiyolog tarafından 16 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,314
    Arkadaşlar başlıkta yazdığım gibi. Bir ürünü "inceledim" diyebilmek için sizce ne kadar süre dinlemiş olmamız gerekir, "izlenim" ne zaman biter, "inceleme" ne zaman başlar?

Tek kaynaktan -ya da incelediğimiz kaynaksa, tek kulaklıkla- sadece bir kaç saat dinleme sonucu "inceleme" yazılabilir mi?

Siz ne dersiniz?

9 kişi bunu beğendi.
  2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Güzel bir konu Turan hocam.

Açıkçası kısa sürede edindiğim izlenim şu ki, ses ekipmanları 2 x 2 = 4 gibi net olarak değerlendirilebilecek ekipmanlar olmadığından ve kişisel zevklerin beğeniyi oldukça etkilediği bir alan olduğu için inceleme için en önemli unsur A-B kıyaslamaları yapmak. A yı da B yi de yeteri kadar dinleyip (ne kadar sürenin yeteceği de kişisel olarak değişecektir net bir sayı veremeyiz bence) genel bir fikir edindikten sonra her ikisini parça özelinde, parçaların da belirli saniyelerine, aralıklarına odaklanarak kıyaslama yapmak gerekiyor.

Yoksa hatırlandığı kadar bir ekipmanı geçmişte kullandığımız ekipmanlarla kıyaslamanın çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum.

Geçmişte kullandığımız ekipmanın avantajı şu oluyor, incelemek istediğimiz ekipmanı dinlediğimizde ilk anda bizi çarpan bir performans varsa anlıyoruz ki geçmişteki tüm ekipmanlarımızdan daha başarılı bir modelle karşı karşıyayız. Yada ilk dinleyince çok kötü geldiyse anlaşılıyor ki daha önce bundan daha iyilerini dinlemişiz. İlk izlenim olarak çok beğendiğimiz yada hiç beğenmediğimiz ekipmanlar haricinde arada kalan tüm ekipmanların ancak sağlıklı A-B kıyaslamalarıyla nerede durduğu anlaşılabilir yoksa herşey inanılmaz subjektif olmaya mahkum.

Collapse Signature Expand Signature
    9 kişi bunu beğendi.
  3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,314
    Pekiyi Hayri Hocam mevzunun bu kısmı hakkında ne düşünüyorsun?:

Tek kaynaktan -ya da incelediğimiz kaynaksa, tek kulaklıkla- sadece bir kaç saat dinleme sonucu "inceleme" yazılabilir mi?

4 kişi bunu beğendi.
  4. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Yazılabilir (!) hocam ama yazılmamalı. Yani bir insan bir kaç saat dinlemeyle kulaklığı yada kaynağı çözdüğünü düşünebilir ama gördüğüm kadarıyla uzun ve tekrarlı dinlemelerde farklı düşünceler ortaya çıkabiliyor.

Collapse Signature Expand Signature
    6 kişi bunu beğendi.
  5. Vaguv

Vaguv
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Bence en sağlıklısı aralıklarla dinlemek. Mesela yarım saat kadar Rock dinleyip bir saat ara vermeli. Ardından atıyorum Blues dinlenmeli.

Duyma algımız çok çabuk bulunduğu kabın şeklini alıyor. Alışınca da çok da objektif olmuyor inceleme.

9 kişi bunu beğendi.
  6. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Bence bir inceleme için bir hafta ile bir ay çok sağlıklı sonuç verebilir ki bazı elektronik eşyalar var ki bir ay sonra bile size sunduğu özellikleri ile şaşırta biliyor. Aaa buda mı var mış dedirtiyor.

5 kişi bunu beğendi.
  7. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Güzel tartışma konusu olmuş. Bence kulağın tecrübesi de bu konuda çok önemli. Antrenmanlı kulak iki üç saat içerisinde de A-B karşılaştırmayla ana hatlarıyla beraber güzel bir yazı dökebilir inceleme anlamında. Ama çok az ekipman tecrübe etmişseniz bu iki saatlik deneyimi izlenim diyerek yazmak ya da mini inceleme, karşılaştırma falan diye biraz basite indirgemek daha doğru olacaktır. Zaten genel olarak bu subjektif bi alan olduğu için her türlü yorumlama yazısında yaptığımız işi çok yüceltmemek çok keskin tabirler kullanmamak lazım. Ama dediğim gibi tecrübeli ve antrenmanlı kulak detayları nüansları daha kolay ayırt edebilir. O sebeple en az şu kadar dinlenmeli gibi bir rakam vermek de doğru değil diye düşünüyorum.

14 kişi bunu beğendi.
  8. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,314
    Aslında kişisel deneyimlerime göre ben de o kadar kısa sürede inceleme yazılmaması gerektiğini düşünüyorum. Yazılacaksa bile dinleme süresinin kısalığının vurgulanması iyi olur. Aslında bana kalsa en güzeli bu yazılara izlenim demek. Sonuçta hepimiz insanız ve alışkanlıklarımız var. Alışkanlıklarımızın dışında bir şeyle karşılaştığımızda hemen adapte olamayabiliyoruz. Bence ses için de bu fazlası ile böyle.

Benim kişisel deneyimlerime göre alışık olduğum tarzda ses çıkaran ama bunu detay vb olarak bir tık öteye götüren ürünleri hemen beğeniyorum. Ama alıştığımdan farklı bir ses çıkaran bir ürünü ilk dinlediğimde hemen her zaman başta pek etkilenmiyorum. Oysa böyle bir ürünü bir süre dinleyince bazen ürün giderek hoşuma gitmeye başlıyor. Hatta bunu keşfettiğimden beri uyguladığım bir kulak "reset" uygulamam bile var: 2-3 gün sadece yeni kulaklığı dinliyorum mesela. Karşılaştırmalara sonra başlıyorum. Böyle yapınca bazen ne oluyor biliyor musunuz, ilk başta kendi kulaklığımın karşısında zayıf kalan yeni kulaklık, öne bile geçebiliyor.

Canlı bir örnek: Aylardır elimde olan AKG K7xx ve kısa süre önce aldığım Sennheiser HD600. İlk dinlediğimde HD600 çok sıkışık bir sahnesi olan ve sunumu fazla önde bir kulaklık gibi geldi. Müzik adeta iç içe girmiş, üst üste binmiş gibiydi, dinlenecek hali yoktu.. Bir süre sadece HD600 dinledikten sonra K7xx'e geri döndüğümde ise, evet sahne genişti ama o da ne, midlerinde resmen koca bir boşluk vardı K7xx'in, vokali duymak için sesini açtıkça açasım geliyordu, dinlenecek hali yoktu.. Şu anda ikisini farklı özellikleri için takdir etmeyi öğrenmiş bulunuyorum ve uygun müzik seçerek ikisini de severek kullanıyorum.

Ama benim bu yazdıklarım pek de deneyimli olmayan kendim için tabi. Her çeşit ses imzasından bol miktarda ürün deneyimlemiş olan kıdemli arkadaşların durumu farklıdır mutlaka..

7 kişi bunu beğendi.
  9. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Tabii bir de bu inceleme süresi derken işin içine giren burn-in olayı var ki ben bunun daha çok odyofil ritüeli gibi olduğunu düşünüyorum. Destekleyen de anlamlı bulmayan da araştırmalar mevcut. Ama ben çok kurcalarsam totemine küfredilmiş kabile şefi gibi bana saldırmanızdan korkuyorum o yüzden susuyorum :D

10 kişi bunu beğendi.
  10. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,314
    Abi ben burn-in süreci tamamlanmış ürünler için diyorum. Burn in sürecini de denkleme dahil edersek iyice işin içinden çıkılmaz olacak :)

6 kişi bunu beğendi.
  11. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    her kelimesine katılıyorum.

4 kişi bunu beğendi.
  12. Vaguv

Vaguv
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Aynen öyle benim de demek istediğim buydu. Kulaklık ve Kulak birbiriyle tanışıyor. Sonra zamanla kanka oluyorlar. Gel de kankanı kötüle şimdi. :D
    Bu yüzden ben bir incelemenin objektif olması açısından, kulağın kulaklığa alışmadan incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

5 kişi bunu beğendi.
  13. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Hocam bende pişme sürecine çok inanan biri değildim (Aslında inançlı biriyimdir :D) ama özellikle samsung note 4 ün kulaklığı şimdi aşırı hoşuma gidiyor. Bunu iki sebebi olabilir. Birincisi ki şu an buna inanıyorum kulaklık pisti ve sesler yerine oturdu. İlk dinlediğim samsung kulaklığı kesinlikle değil. İkincisi ki bu İnşallah K3 Pro kulaklık elime geçince ancak test edebilirim o da kulaklık aslında hayla aynı olan benim kulakçıklarıma oldu ve kötü sese alıştı. :)) size bunun cevabını kulaklık elime ulaşınca tekrardan yazarım.

3 kişi bunu beğendi.
  14. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    o zaman şöyle diyebilir miyiz? uzun süre kullanılan x aletiyle karşılaştırılan daha yeni olan daha az süre kullanılmış y aleti elimizde olsun. İkisi de pişmesini tamamlamış güzelce kızarmış kabarmış. Bu durumda inceleyen kişi önce x cihazında beğendiği ve beğenmediği yanları sıralar. Sonra karşılaştırmaya geçer. Bu karşılaştırmada, y cihazı x'i zaten beğenilen bir özelliğinde geçiyorsa gerçekten o alanda üsttedir. bunu daha objektif alabiliriz. Ama yok zaten x'i cihazın beğenilmeyen eksik görülen bir yanında geçiyorsa onu çok objektif alamayız çünkü uzun süreli kullanımda eksik yanı daha da göze batar hale gelmiş olabilir.
    Tersi durumda yeni yetme y aletimiz, x'e göre halihazırda beğenilen bir özelliği bağlamında geride kalmış olabilir. Bu durumu da çok objektif değerlendirmemek lazım. Aynı şekilde uzun süreli kullanımda alışan kulak x cihazı çok iyi olmasa bile onu kayıracak eğilimde olabilir. Ama olur da y cihazı, x'in zaten beğenilmeyen bir özelliği bağlamında gerisinde kalıyorsa o zaman bunu da daha objektif bir değerlendirme olarak alabiliriz.
    uzun oldu ama güzel oldu :)

3 kişi bunu beğendi.
  15. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Bu işin kuralı olmamakla beraber bazı HiFi portallarında, dergimsi yerlerde üzülerek gördüğüm üzere, 24 saat çalıştırdım, 40 saat çalıştı gibi cümlelerden sonra sayfalarca yorum yazıldığını görüyorum.

Kendi düşüncem; bazı cihaz / kablo 150 saatte toparlıyor, sesi çok fazla değişim göstermiyor ilerleyen saatlerde. Bazıları ise mesela en geç pişenlerden DAC, 400 saatlere kadar gidiyor. Öncelikle bu aşamanın tamamen bitmesi gerekiyor. Ondan sonra bir süre normal dinleme yapmak, mesela 1 hafta, daha sonra başka bir cihaz/kabloya geçerek onu dinlemek yeterli olabilir. Elimdeki ekipmanı tutmak yada elden çıkarmak için bu metodu kullanıyorum. Kulaktan kulağa da hissedilen farkın boyutları değiştiğinden, bu süre kişiden kişiye değişecektir doğal olarak...

3 kişi bunu beğendi.
  16. Vaguv

Vaguv
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Mesele burada zaten. İnsan kendini kandırmaya meyilli bir varlık maalesef. Burn-in denilen olayın da alışmaktan başka bir şey olmadığını düşünüyorum. (Yalnızca kulaklık için!Kablo, dac, amfi vs. bunun dışında.)
    Böyle bir durumda yapılabilinecek bir şey var aslında.
    Yanına bir asistan alırsın.
    Gözlerini kapatırsın.
    Sırayla asistanın sana kulaklıkları dinletir. :D

2 kişi bunu beğendi.
  17. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,314
    Burada konuştuğumuz cihazları burn-in olmuş deneme numuneleri ya da ikinci el ürünler gibi düşünebiliriz arkadaşlar.

Burn-in meselesi başlı başına ayrı bir tartışma konusu zaten..:eek:k

4 kişi bunu beğendi.
  18. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,398
    İncelemelerde dikkat edilmesi gereken etkenlerden birisi de, test için kullanılan müzik tarzları. İnceleme yapılırken dinlenilen müzik hakkında bilgi olmuyor bazen, yada sadece tek tarz müzik ile inceleme yapılıyor. Bu da yanıltıcı oluyor bence.

İncelemede fazlaca detaya da girmek lazım. Kullanılan kabloya kadar tüm bilgilerin verilmesi lazım. Herkesin beklentisi ve beğenisi farklı olsa da, incelenen ekipman hakkında ne kadar çok detay verilirse, o kadar verimli olur.

6 kişi bunu beğendi.
  19. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Hocam burn in kesin olarak kanıtlanmış kabul görmüş bi olay değil. Kişi 400 saat geçince ses karakterinde incelemeyi etkileyecek bir farklılık oluşacağını düşünmüyor olabilir. Kendi kişisel deneyimlerinde bir farklılık yaşamamış olabilir ya da ele aldığı biilimsel veriler ile prensip gereği yüzlerce saat beklemeyi kabul etmeyebilir. 150-400 saat vakti olmayabilir vs vs... Yani saat olarak şu kadar ve üstü kullanılmayan ekipmanın incelemesini yapmak doğru değil dememek gerekiyor. Saat konusunda bir kıstas getirmeye çalışmak bence doğru değil. Ama incelemenin nasıl ve ne kadar süre sonunda yapıldığı tabii ki açıklamada yer almalı buna göre okuyucu ne kadar güveneceğine nasıl yorumlayacağına kendisi karar vermeli.

3 kişi bunu beğendi.
  20. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Hocam bence burada ki asıl sorun x e değer vermek olmuş. :D haliyle x in bir tarafı kalkıyor.
    Şaka bir yana iki kulaklık arasından yeni veya eski kulaklığı taktınızda sizi hangisi daha çok şarkının içine sokuyorsa tamamdır ama bence bir kaç hafta geçmeli bir müziği iki kez peş peşe ayrı ayrı kulaklıkla dinleyip en son deyimlerini paylaşmalı. Ne bileyim bence bu en doğrusu gibi.