Sizi Odyofil Olmaya Yönlendiren İlk Ekipmanınız Nedir?

'Konu Dışı' forumunda ru61oguzhan tarafından 26 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Hep daha iyi sese ulaşabilmek için uğraşmak benim için odyofilliğin tanımı.

Buradaki çoğu kişi de zaten bu sebepten burada. Hep elimizdekini kullanacak olsak forum amaçsız olmaz mıydı?

Yani bence odyofil olmak için binlerce dolarlık ekipman kullanmak gerekmiyor. Elbette herkes aynı seviyede değil o konuda ama sonuçta daha iyi sesi arıyorsan bence odyofilsin.

Collapse Signature Expand Signature
  2. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Bence odyofil sadece kaliteli ekipman kullanarak olunmaz ,kulağınızı yetiştirmeniz gerekli diye düşünüyorum . Ayrıca bu konu için yeteneğinizin de olması gerekli .
    Benim özel bir kulağım yok maalesef ,sadece daha iyi müzik dinledikçe kulağım biraz daha gelişiyor ama bu gelişme beni iyi dinleyici olmadan öteye götüremez :) Resime yeteneğim var ama eğitim alsam geliştirebileceğimi biliyorum bence odyofil olmak özel bi yetenek gerektiriyor.
    Anlatımlarından anladığım kadarıyla bana göre en yakın isimler @cique ve @witness

2 kişi bunu beğendi.
  3. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,968
    odyofil olmak ekipman değiştirmek veya en iyi ekipmanları kullanmak değildir,odyofil'in hisleri kuvvetlidir,muhakeme yeteneği oldukça gelişmişitir,titiz'dir (kıllık derecesine varır) ,sese doymaz hep daha iyilerini arar,en başta mükemmel dediği ekipmanlarının açıklarını arar,doyumsuzdur hep birşeyler denemek ister..asla tatmin olmaz..ayrı bir burç özelliği tanımlanması'na şiddetle ihtiyaçları vardır..

2 kişi bunu beğendi.
  4. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,858
    Şurada sayılı odyofil vardır. Örneğin ben yakınından bile geçtiğimi sanmıyorum. Ayrıca obsesifliğin hobiyle harmanı olarak tanımlıyorum bu kavramı. @Hanamichi'ye katılıyorum, kesinlikle ilk iş kulak lazım bu tanıma uyabilmek için.

Keyifli bir iş olduğunu da düşünmüyorum. Zira bu takıntı ses ile tatmin olmakla doğru orantılı daha çok, müzikle değil. Çok şükür odyofil değilim, üç kuruşluk müzik keyfimi bozmak istemiyorum.

#24 florence, 27 Ekim 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Ekim 2014
    2 kişi bunu beğendi.
  5. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,457
    Sen bu siteyi nasıl ve nerden buldun abi?

6. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,488
    "Ben odyofilin, zeki, çevik ve aynı zamanda paralısını severim."

16 kişi bunu beğendi.
  7. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,457
    Philips she6000 ile Jessie J. dinlerken kadın solistin arkasında öten vokali duyabilmek için tamtakır odaklanmak gerekiyordu. Nerden nereye, duygulandırdınız beni :) Ama şimdi o vokalle sevişebiliyorum, teşekkürler techno-fi. Odyofil kulak ister maddiyat değil. :)

Tahsin,senin mesajı ben yazarken atmışın ama cevapta oldu :)

2 kişi bunu beğendi.
  8. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    514
    Aynı şeyi 2001'de ben yaşamıştım, arkadaştan aldığım ve modelini dahi hatırlamadığım AIWA bir walkman'le hatırlamadığım uyduruk bir "bir milyoncu" kulaklığını birleştirip olanca ergenliğimle fink atarken, ansızın karıştığım mini bir sokak kavgasında (Hiç fonda "Nirvana - Scentless Apprentice" çalarken kafa attınız mı birine ha? Attınız mı?!:angry Ne de dramatik, ne de güzeldi!) kulaklığın iki parçaya ayrılması (ama walkman'in sapasağlam kalması) sonucu soluğu Karşıyaka Çarşı'daki elektronikçilerin birinde alıp devletin "parasız yatılılık ve bursluluk" adı altında arada bir gönderdiği parayı aynı kulaklığa yatırmıştım. Yüzüm gözüm mosmor ama huzurlu bir şekilde eve dönerken "Aaa, demek o davulun sesi öyle gelmeliydi..." diye mırıldanırken buldum kendimi. :eek:o

6 kişi bunu beğendi.
  9. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    461
    Odyofil payesini kişinin kendine yapıştırması garip gelmiştir hep bana, subjektif bir tavırdır " ben odyofilim " demek, halbuki göbek adıdır " objektif" odyofilin.

Doğruyu yanlıştan ayırt edebilmek kadar, onu anlatabilmektir insanlara " odyofillik "

2 kişi bunu beğendi.
  10. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Odyofillik insanin kendine yakisani giymesidir

4 kişi bunu beğendi.
  11. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,457
    Bobini fazla sarda empedans yuksek olsun abi, hayir ustumden prim yapiyorsun hakkimi vermiyorsun. Ne ararken buldun yani? ''kaliteli kulaklik, iyi kulaklik, amfi, pembe cx200, kupe seklinde kulaklik. Ondan bahsetmistim ama oraya nasil yordun onu da anlamadim.

12. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,457
    Yilmaz Guney'in bir filminde ceza evinin avlusunda ki kopek geldi aklima. Nasil bi soru sormusum oyle dedittirdin ya bana. Abi kulaklikla ilgili bi muhabbetin olmadi hic ben varken o yuzden seyettim.

13. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,324
    Ben Arifin Mencistira attigi golu ariyordum, burda buldum kendimi..

6 kişi bunu beğendi.
  14. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    93
    Site zahıbısı olmuşsun canısı, hayrola :))

15. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Çok açık ve net sennheiser cx400ii beni siteye getiren ekipman. O paraya o kadar kötü geldi ki sesi bari bu sefer para verince adam gibi bir şey almış olayım dedim :D alıp dinlemeye dayanamadım kardeşime verdim. Hala da mediamarktda orda burda ne zaman bir sennheiser görsem dinlerim ama hiç haz etmem.

2 kişi bunu beğendi.
  16. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    93
    2 kişi bunu beğendi.
  17. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    Ben 5 sene önce bu hobiye ilk başladığımda önce zincir marketlerdeki sinema sistemlerine bakmaya başlamıştım. Bu arada yıllar önce dayımın sony deck müzik sistemi aklıma geldiğinde ben de bu işe girişeceğim dedim. Biraz araştırınca sinema sistemlerinde müzik dinlenilmediğini asıl olayın stereo sistemler olduğunu öğrenip gülümsemiştim. Daha sonra yine zincir marketlerdeki hi fi köşelerini ziyaret etmeye başladım, 1-2 haftaya da ilk sistemimi kurmuştum. Giriş seviyesi pioneer a209r stereo ampli ve demo ürünü olan yamaha ns555 speaker ile başlamıştım. O arada tv'min kulaklık çıkışından ampliye giriş yapıyordum, ama cd denen bir şeylerin olduğunu da biliyordum:) Kaşıntı artık hiç bitmemek üzere başlamıştı. Daha sonra cd player araştırmaları başlamış ve sonunda da marantz cd5001 marka bir player alınmıştı. Şüphesiz dinlediğim müzik gün geçtikçe beni mest ediyor ve mest ederken de ama daha iyisi olmalı yankıları beynimde dolaşıyordu. İşte daha sonra amplimi değiştirmeye karar verdim ve yanına da bir adet pikap almaya karar vermiştim. Rega brio r ampli ve rp1 pikabı bir akşam, sarıyer'den timpanİ'den kapıp geldikten sonra sistemin karşısına geçip de dinlemeye başladığımda duyduğum hazzı hala hatırlarım:) Sonra ise hayatımda bir takım kötü değişiklikler olduğunda bütün sistemimi satmak zorunda kalınca bir hayli üzülmüştüm. Bir adet shure se215 ve audio engine d1 dac ile yoluma devam ediyordum artık. Ama işte kaşıntı hiç bitmedi. Kulaklık sistemlerinde de arayışlar sürdü ve hegel hd20, hd800 ve v200 birlikteliği ile bir süre kulaklık sisteminin de tadını çıkarttım. Ama daha sonra yine stereo kaşıntısı ağır basınca o sistemimi de satıp tekrardan stereo cephesine dönüş yaptım. Şu anda stereo sistemim var, gerek dijital gerek analog cephesinde savaşmaya devam ediyorum. Ömür yettikçe bu sevda biteceğe de benzemiyor. Herkese bol müzikli günler olsun, Herkes istediği ekipmanlara bir an önce kavuşsun.:)

8 kişi bunu beğendi.
  18. anil

anil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    49
  19. audiocu

audiocu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Bende 2.el tezgahından iriver slim-x almıştım 200'e. yanındaki kulaklık olması gerektiği gibi mx-300 modeli değildi gerçi. Yine de adam bir iriver kulaklığı verdi yanında. teknolojik bir player'dı mavi ışıklı ekranı seçilen aralığı (A-B) tekrar etme, yavaş-hızlı çalma, 3d efekti vs. olması ve klasik sony çalarlara göre daha şekilli olması beni uzun süre tatmin etti fakat sonra ekranı silinmeye başladı yeni ekran bulamayacağıma göre el mecbur vazgeçtim ve o sırada meşhur olan sansaya geçmiştim.

20. anelka4411

anelka4411
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    ben de google dan guzel kulaklik arastiriyordum 4 sene once. donanimhaber foruma bakayim bi dedim ve giris o giris ep630 aldim. bana cok guzel geliyordu basslari ve genel tınısı. sonra kulaklik kulakligi mp3 player mp3 player i acti geldim bu hale. daha sonra dhdaki odyofillerin bircogunun burda da uyeligi oldugunu gordum ve gizli gizli 2-3 takip ettim burayi. bu sene basinda da uye oldum :) pisman miyim degil miyim o gun google a yazarken aradigimi bulmus muydum yoksa o muthis tatminsizligi mi kazanmis oldum bilmiyorum ama bildigim tek sey bu işte tatmin yok !!!!