Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    498
    Hocam ramlere o kadar para vermeyin. İkinci el alın. Ömür boyu garantili ürünlerdir genelde bozması zor. Zamanında dolarla çok da alakası olmasa da 100-200 tl idi bu modeller. Rame özel zam var. İnsan acıyor en ucuz parçadan pahalıya fırladılar. Sağlam bulun ikinci el alın.

2 kişi bunu beğendi.
  2. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    642
    Collapse Signature Expand Signature
  3. Feelblue

Feelblue
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    171
    Benim size işlemci olarak tavsiyem Intel’in yeni Coffee Lake serisinden i3-8100 olur. Intel ilk defa AMD’nin karşısına rakip olarak koyabilmek için i3 işlemcilerinde gerçek 4 çekirdeğe yer verdi. Geçen yılın i5-7500 işlemcisiyle birebir aynı performansı çok daha ucuza veren bir işlemci ortaya çıktı bu sayede. Geçen hepsiburada indiriminde 500 TL’ye düşmüştü. Vereceğiniz 125 TL farkla fazladan 2 çekirdek ve bu farka değecek performans artışı alırsınız. GTX 1050 Ti ile de 1080P çözünürlük için çok ideal bir ikili oluşturmuş olursunuz. Zira BF1’in multiplayer modu işlemciye çok fazla yüklendiği için G4600’ın GTX 1050 Ti’ı zaman zaman tam besleyemediği görülüyor.
    i3-8100’ün yanına anakart olarak da uygun fiyatlısından bir B360 serisi anakart alırsınız.
    AMD düşünürseniz de R3-1300X yerine hemen hemen aynı performansı daha uygun fiyata sunan R3-2200G’yi öneririm. Dahili grafik birimine sahip olma avantajıyla da öne geçiyor çünkü, gün gelir ekran kartsız kalırsanız sıradan masaüstü işler için görüntü çıkışı alabilmeniz açısından önemli bir detay. R3-2200G için B350 serisinden bir anakart alırsanız ileride işlemcinin yetmediği zaman stok soğutucusuyla bile bir miktar overclock yapma şansınız da olur. Ayrıca AMD sistem toplayacaksanız RAM’leri 2x4GB şeklinde ve yüksek Mhz’li seçerseniz daha iyi performans alırsınız. Intel’de o kadar fark etmese de AMD’de önemli ölçüde fark yaratıyor.
    Diğer seçimleriniz gayet güzel.
    Şimdiden hayırlı olsun.

2 kişi bunu beğendi.
  4. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,859
    İşlemciyi değiştirin derim. Gerekirse şimdilik 4gb ram alın ileride eklersiniz ama öncelik burada işlemci bence. Bir de kasa biraz pahalı göründü. 160 liraya dahili 4 fanlı kasa görmüştüm.

5. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,481
    @Feelblue Hocam bütceme göre hareket edıyorum ama bu kadar insan dediyse eğer bir bildiği vardır tabii...Değerlendirecegim.Ayrıca bir soru daha soracagım genelde vatan bilgisayar piyasa'ya göre daha pahalı olabilir mi? ''i3-8100'' işlemci 638 lira,başka yerler de 500 küsür lira...Yine msı'ın ve Asus'un ekran kartlarıda bu durumda...

6. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,859
    Vatan genelde pahalı ancak tüm malzemeleri oradan alırsanız büyük şubeler toplama işlemini ücretsiz yapıyor. Size tavsiyem, İstanbul merkezli Nano katalog adında bir firma var oranın fiyatlarına bakın. Genelde Hepsiburada'dan bile daha uygun oluyor.

7. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    Orayla birlikte teknobiyotik sitesi de güzel bence. Kendi bilgisayarımı buradan toplamıştım. İncelemekte fayda var.

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3 kişi bunu beğendi.
  8. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    498
    @fosther hocam birde bazı kasa üreticileri power artı kasa artı fan kendi markasıysa aynı anda satarsa ucuza geliyor. Misal zalman r1 600 w psu 3 fanlı, sessiz kasa ki şekli güzel ve sade, fiyatı 450 tl ye yakın. Ayrı ayrı daha pahalı.sizinkinden 60 tl karlı. Başka güzel ama eski model kasalar da var ucuza bulabilirsiniz. Everest Türk malı ve malesef kısa ömürlü. Ben zalman r1 i 250 ye almıştım thanks dolar.

4 kişi bunu beğendi.
  9. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,481
    Herkese teşekkürler... Son olarak bir soru. İ3 8100ü h310 anakarta takabılıyormuyuz?

10. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    483
    Evet.

11. Feelblue

Feelblue
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    171
    Evet hocam, Vatan indirim dönemleri dışında her zaman piyasadan yüksek fiyatta satar. Avantajı ise arkadaşımızın yazdığı gibi parçaları tek tek görerek almanız ve sistemi test ederek ücretsiz toplamaları. İstanbul’da yaşıyorsanız İtopya’yı da değerlendirin derim, onların da kendi mağazaları var ve Vatan’dan daha uygun fiyatlara sistem satıp gözünüzün önünde topluyorlar.
    Son sorunuzun cevabı ise evet, i3-8100 H310’a takılabilir. Anakartı ne kadar önemsersiniz bilmiyorum ama H310 girişin de girişi seviyesinde bir anakarttır, eğer arada çok fiyat farkı olmayacaksa B360 bir anakart alırsanız hem dahili ethernet ve ses çiplerinin kalitesi, hem VRM soğutucularının oluşu, hem de giriş-çıkış portlarının daha fazla oluşu sayesinde kafanız rahat olur. Ama f/p anlamında H310 da iyi bir seçimdir. İnsanlar i7-8700’ü bile takıyor bu anakarta, i3-8100 için gayet dengeli bir ikili olabilir.

3 kişi bunu beğendi.
  12. bald63

bald63
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    C için mutlaka 256GB gibi bir SSD alın. D'yi 2TB alırsanız daha iyi olur. 1TB'de olur tabi ama C için SSD çok fark ediyor. Tabi programlar hariç diğer verileri D'de saklarsınız.

4 kişi bunu beğendi.
  13. Feelblue

Feelblue
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    171
    Katılıyorum. SSD ciddi anlamda fark yaratıyor. Eğer büyük boyutlu programlar kullanmıyorsanız 128GB SSD'ler de işinizi görecektir. Yüksek bütçe için Samsung'ları, daha düşük bütçe için ise Adata SU800 modelini tavsiye ederim. SSD konusunda Adata adından söz ettiren bir markadır. 3D NAND teknolojisiyle üretilir. Yazma ve okuma hızları 500 MB/s'in üzerindedir. 225 TL civarına bulunabiliyordu en son.

4 kişi bunu beğendi.
  14. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,859
    3 kişi bunu beğendi.
  15. Yedaself

Yedaself
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    478
    Ya eskiden Sony Hybrid uçlar lazım olduğunda 40-50 liralık bir Sony kulaklık alıp silikonlarından işime yarayanları alıp kulaklığı hediye ediyordum birilerine. Şimdi baktım Hybrid uçlu en ucuz Sony kulaklık 100 lira olmuş. Elimde silikon uçlardan kalmadı 2 haftadır kulaklık kullanamıyorum.

16. Feelblue

Feelblue
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    171
    Geçenlerde BİM’de 40 TL’ye bir Sony kulaklık satıldı, kodu EX-155AP olması lazım. Eğer içinden çıkanlar hybrid uçlarsa belki şubelerde kalmış olabilir, isterseniz bakın.

17. Yedaself

Yedaself
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    478
    Onlarınki Hybrid değil maalesef.

18. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,481
    @Feelblue Bugun media markt'da bir konfugürasyon yaptık...

Amd ryzen 3 1200 işlemci.
    Msı gtx 1050 ti 4 gb ti.
    Asus A320M-K AM4 anakart.
    Adata ram 8 gb 2133 mhz (ama bunu almayacagım corsair gibi kingston gibi bisey bakacagım)
    Seagate 7200 rpm 1 tb hdd.
    Xigmatek ares 1701+500 watt kasa.
    Logitech ve stell serise klavye ve mouse.
    wiewsonıc 21.5 led monitor..

İcime sinmeyen ram ve monitor oldu...Pek anlamam ama cs:go gibi oyun oynayanlarda hep asus,philips gibi markalar goruyorum...

Ayrıca bana bilgisayarı konfugire eden eleman ısrarla gtx 1050'nin tek fanlısını almamı istıyor...Çift fanlı olan gereksiz pahalı gibi şeyler diyor.Siz ne düsünuyorsunuz bu konu hakkında?

Fiyat iskonto felan pazarlık gibi seylerle 3300 dediler.Ram ekran kartı ve monıtorun markası dısında iyi gibi duruyor sanki?
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 4 Mayıs 2018, İlk mesaj zamanı 4 Mayıs 2018 ---
    @Synchronicity

19. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    483
    Çoğu profesyonel Cs Go oyuncusu Viewsonic monitör kullanır. Milyonlarca kişinin takip ettiği Cs Go turnuvalarının ana sponsorudur ayrıca.

Freesync düşünmediniz herhalde.

20. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,481