Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,859
    Sahibinden, letgo vs sık sık bakmak lazım.

Collapse Signature Expand Signature
    4 kişi bunu beğendi.
  2. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,825
    Teşekkür ederim hocam, ayırt edici özellik aramaya gerek yok. Kahverengi deri kılıflıydı. Dap Türkiye'de sadece bende vardı. Burn in ve balans kablonun gelmesini bekliyordum, incelemesini yapacaktım.

3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Cok gecmis olsun. Ender olmasi avantaj. Sahibinden'i (veya baska siteleri) surekli tarayip, yakin isimde bir ilan ciktigi anda size otomatik olarak e-mail atacak bir uygulama veya duzen (ifttt bazli biseyler) vardir muhtemelen.

Bu arada daha gecenlerde yeni bilgisayar topladim. $250'a kasa alip, 4K ekrani direk anakarta bagladim... Bayagi embesilce bi durum oldu ama memnunum acikcasi. Oyun oynamiyorum cunku.

Kasa biraz pahali oldu, ama bir onceki kasami 15 sene kullanmistim. Yine kullanirdim ama tozdan biktiydim iyice... Kasa ici pozitif basinc ureten, sessiz, filtreli ve saglam bi kasa bulunca dayanamadim.

2 kişi bunu beğendi.
  4. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    483
    Görürsek ne yapmamız lazım? Elden satın almaya ikna edilebilir. Büyük ihtimalle Istanbul'da satacağı için bir kaç arkadaş beraber halletmek daha iyi olur herhalde. Ben İstanbul'da değilim ama gelirim gerekirse.

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Bence başınıza iş açmayın. Polise gidin, danışın. İlan çıkınca hazır olun.

2 kişi bunu beğendi.
  6. erenn

erenn
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    501
    Bende çalanın hobi ile ilgili olmadığı düşüncesiyle Letgo da ve sahibinden de bayağı bir arama yaptım mp3 çalar vs. anahtar kelimelerle hepsini bildirime aldım ki bence çalan hırsız bu şekilde ilana koyacak gibime geliyor. İnşallah denk geliriz de çözeriz hep beraber. Daha yeni almıştınız balanced çıkışı çok iyi olduğundan bahsetmiştiniz o kadar üzüldüm ki. Sabah akşam bakacağız artık. Tüm forumdaşlarda sürekli bakarak olurlarsa çok iyi olur.

4 kişi bunu beğendi.
  7. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,768
    Büyük geçmiş olsun inşallah tespit edilebilir ama mutlaka polise bildirmek lazım. Şikayetinizi yapmışsınızdır sanırım, kendiniz satıcıyla görüşüp olayı çözmeye çalışmayın.

2 kişi bunu beğendi.
  8. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,859
    Satıcı, ürünün çalıntı olduğunu biliyor veya hırsızın kendisi olursa uyanmayacak şekilde müşteri olmak lazım.

2 kişi bunu beğendi.
  9. stonejoint

stonejoint
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Geçmiş olsun. Benim de nadir bir fotoğraf makinam çalınmıştı 6 ay sonra sahibinden de yakaladım seri no ile. Satın almak için anlaştım karakola gittim oradan savcılığa yönlendirdiler suç duyurusunda bulundum, fatura isterler bilginiz olsun. Bir sekilde mutlaka ispati lazim yani savci istiyor. En azindan yakalandiktan sonra direk aleti alabilmeniz icin yoksa hemen alamazsiniz davayi beklersiniz. Suc duyurusundan sonra polis bir kafe ayarladi gittim oturdum, adam geldi oturdu hemen 30 sn sonra 3 polis geldi girdi koluna adamin goturdu.

Duzenli bakmak lazim 2.el dukkanlarina vb. aylar sonra bile koyabilirler.

7 kişi bunu beğendi.
  10. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,825
    Olay günü polis tutanağı tutuldu. Banka hesaplarına bloke konuldu.

Şu an sahibindende şüphelerimi yoğunlaştırdığım bir telefon ilanı var.

Edit: Diğer yazdıklarımı güvenlik nedeniyle sildim.

#6390 Italoman, 6 Mayıs 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Mayıs 2018
  11. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,945
    Şimdi hırsızların telefonları yedek parça gibi satma lüksü de var.
    Baktı ki sahibi çetin ceviz btk'dan telefon için ihbar vermiş kullanılamayacaksa eğer yere düşürüp, bilerek kırıp da "sözde" teknik servislere satmaları da mümkün.
    Onun haricinde artık telefonların ıcloud şifresi kırma, imei değişimi gibi türlü-türlü oyun dönüyor.
    Bu tarz işlemleri (yetkili teknik servis dışında) yapanlara büyük cezalar uygulanmalı, yoksa çaldırdığınız telefonu hiç suçu olmayan bir vatandaş 2.el alıp kullanabiliyor.
    Bkz.Fatih Hobyar mah. Doğu Bank, iletişim merkezi, telefoncu adıyla açılan dükkanlar bu işlemleri cüzi bir ücret karşılığında yapıyor, dükkanların tabelalarında kayan yazılarında geçiyor.
    Şahsen insanın "bu tarz durumlarla karşılaşıp sahte satış randevusu ile cihazını bulduğunda, çalıntı malı satmaya kalkan hırsızı 2'ye bölmeye hakkı vardır." diye düşünüyorum.

@Italoman Ali abiye de geçmiş olsun demekten başka birşey gelmiyor elimden.(Gerekirse ve bana ihtiyaç olursa da hırsızı pataklamaktan keyif duyarım).

#6391 Synchronicity, 6 Mayıs 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Mayıs 2018
    4 kişi bunu beğendi.
  12. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,768
    16GB sanmış ve onu seçmiş olabilir ilan verirken hızlıca. Pasaport kayıtlı olayını da herhangi bir kayıt parası gerekmeyecek anlamında işaretlemiş olabilir.

Diğer ortak bilgiler cihazın sizin olabileceğini gösteriyor bana göre de.

2 kişi bunu beğendi.
  13. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,859
    Forumda yazılarını takip ettiğim fakat şahsen tanışma fırsatımın olmadığı @cgtyguner Çağatay hocadan uzun zamandır bir hareket yok. Tanıyan var mıdır? Doktora ne oldu da kayboldu bir anda???

4 kişi bunu beğendi.
  14. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,091
    Çok geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın.

2 kişi bunu beğendi.
  15. NFA

NFA
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    İlk olarak ne amaçla kullanacağınız belirtmeniz iyi olurdu. Fakat yinede elimden geldiğince yardım edeyim.

İşlemci gücü gerektiren bir program kullanacaksanız (Video edit, Render, Simülasyon) r5 1600 e upgrade etmenizi tavsiye ederim. Oyun için r3 1200 yeterli gelir.

Ekran kartına gelince üzerinde fan sayısı ile gpu gücü arasında bir bağlantı yok sadece soğutma kapasitesine etki eden bir durum. 1050 - 1050ti zaten düşük güç tüketen ekran kartları olduğu için tek fanlı model almanızda herhangi bir sıkıntı ya da performans farkı yoktur. 1050 ile 1050ti arasında performans farkı vardır. Mümkünse 1060 serisinden bir kart almak çok daha anlaşılır bir fark oluşturur.

Anakart konusuna gelince ihtiyaçlarınızı karşılayan en uygun anakartı seçin.

Ram konusu ise hiç çekinmeden hareket edebileceğiniz alan. Dünya'da zaten ram üreticileri sayılı sadece tedarikçiler üzerine marka basıp satıyor. Herhangi bir marka çekinceniz olmasın. Bakacağınız şeyler fiyat, önemli ise sisteminiz ile renk uyumu ayrıca işlemci soğutucusuna engel olup olmaması. Ayrıca Adata kötü bir marka değil. Güvenle alabilirsiniz.

Günlük kullanımda rahat etmek istiyorsanız en azından 256gb ssd almanızda fayda var.
    HDD olarak ise 2tb versiyonlar düşünülebilir. Aradaki fiyat farkı eskiye nazaran çok daha ufak vaziyette.

Kasa anakartınızla uyumlu olsun başka sıkıntı yok.
    Güç kaynağına gelince %80 sertifikalı kaliteli bir güç kaynağı almanızda fayda var. Yarın bir gün elektrik kesintisinde sistemi çöpe atma şansınız var.

Klavye Mouse tamamen kişisel tercihinize kalmış.

Monitör konusuna gelince bana göre bilgisayarda en önemli parça. Kullanırken kasaya değil ekrana bakıyorsunuz.
    1050 - 1050ti modelleri için 60hz model almanız yeterli olacaktır. sRGB değerinin en azından %100 civarında olmasına özen gösterin. Bu rakam ne kadar yüksek ise renklerin gerçeğe yakınlığı o kadar iyi olur. Siyah derinliği önemli Dynamic Contrast değerinin en azından 1000 olmasına dikkat edin. Hangi tip monitör tercih etmeliyime gelince TN paneller daha hesaplı, tepki süreleri daha düşük fakat ekrana dik bakmanız gerekiyor.
    İPS panellerin ise TN panellere göre tepki süresi daha uzun fakat panele açılı bakışlarda renk kaybı daha düşük. VA paneller TN ve İPS arasında Samsung panellerin siyah derinliği çoğu panelde göremeyeceğiniz seviyede.

Biraz geç bir cevap oldu inş. yardımcı olur
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 8 Mayıs 2018 ---
    Araya baya yazı yazılmış. Şimdi fark ettim. Konu karışmamıştır umarım.

#6395 NFA, 8 Mayıs 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Mayıs 2018
    5 kişi bunu beğendi.
  16. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,859
    Biliyorum forum ses üzerine kurulu ancak gördüğüm kadarıyla birçok kişi forumdaki samimiyet ve güvene sırtını yaslayıp bilgisayar parçası tavsiyesi alıyor. Acaba diyorum bununla ilgili bir konu açılsa forum mantığına ayıp eder miyiz? Çünkü ben de bu aralar tavsiye almak istiyorum, donanımhaberden tavsiye alacağıma buradakilerden almayı tercih ederim. Özellikle @NFA hocam tam benlik tavsiyelerde bulunmuş.

Derseniz ki forum adabına böylesi daha uygun, ona göre @fosther hocam karara vardıktan sonra (karışıklık olmasın diye beklesem daha iyi) ben de buradan bir danışayım :) dolar 5 lira olmadan artık almakta fayda var.

2 kişi bunu beğendi.
  17. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    483
    Bugün mediamarkta bazı kulaklıkları denedim ve HD 4.50 BTNC'yi beğendim. Gürültü engelleme özelliği harika. Daha iyileri de var tabii ki ama bu bile yeterli bence.

Ortam çok sesli olduğu için diğer kulaklıkların performansı tam olarak anlaşılmıyor fakat bu özelliğin iyi çalışması sayesinde HD 4.50 son derece temiz bir ses verdi.

Dengeli bir kulaklık, sadece bassları birkaç db fazla. Kimseyi rahatsız edeceğini sanmam çünkü abartmamışlar. Ses seviyesi de ortalamanın üstünde.

En son 899'a bırakıyorlar :)

Bir de teşhirde Mdr 1ABT vardı 599'a. Padlerdeki derinin bir kısmı dökülmüştü. Görünen kısımlar değil de arka tarafta kalan, padlerin kulaklığa takıldığı yerdeki ince deri kısımlar.

Gidenler XB650BT'yi denemesinler sakın ;)

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

#6397 Awésomé, 9 Mayıs 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Mayıs 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  18. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,481
    @mfya

Aslında güzel bir düsünce ama buradan devam etmek,forumun ve hobi'nin özüne daha bir uygun...

Yine ilerleyen zamanlarda düsünülebilir tabii...

@NFA

Çok teşekkürler,çok acıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş...Ekran kartı olarak çift fanlı alacağım içim rahat etsin diye...İslemci olarakta 1300x karar verdim şu aşamada :)) Diğer kısımlarını zaten siz yazmıssınız ,umarım güzel bir sistem olacak.

3 kişi bunu beğendi.
  19. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    642
    Belki birilerinin isine yarar; ben de mini pc hazir almaktan vazgecip kendim toplamaya karar verdim. Ufak, oyunlari 1080p'de yuksek ayarda oynatacak, guncel ve olabildigince ekonomik, sirt cantasinda ucakta vs. tasinabilecek bir sistem kurmaya calistim, kasa sadece 11L :

N11:

Asus Phoenix GeForce GTX 1060 3GB 192Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 1.350,00 TL

Nanokatolog'dan:

AMD Ryzen 3 2200G 3.5GHz Soket AM4+ 65W İşlemci Radeon RX VEGA 8 Grafik ilex 1
    YD2200C5FBBOX
    410,86 TL
    ASUS ROG STRIX B350-I GAMING AMD B350 Soket AM4 Mini ITX 32GB DDR4 Anakartx 1
    90MB0VD0-M0EAY0
    745,67 TL
    Gskill Ripjaws 4 Series 8GB (2x4GB) DDR4 2800Mhz RAMx 1
    F4-2800C16D-8GRR
    388,62 TL
    Crucial MX500 250GB 2.5'' SATA SSDx 1
    CT250MX500SSD1
    306,05 TL
    Ara Toplam :1.851,20 TL

KDV :333,22 TL
    KDV Dahil :2.184,41 TL

teknolojipazar:
    SILVERSTONE PENCERESIZ MINI ITX SİYAH RENKLİ POWERSIZ KASA SST-SG13B-Q1KDV Dahil Birim Fiyat: 258.89 TL

Eski sistemdeki 550w guc kaynagi yetiyor sisteme ancak ses ve sistem isisina gore, ya da bir indirim yakaladigimda 650W +80 bir psu almayi dusunuyorum. Elimde sessiz fanlar da var ve anakart fan kontrolcusune sahip. Yine elimdeki HDD'yi arsiv, 120gb diger SSD'yi de OS kurulumu icin baglayacagim (SSD'lerden biri cam elyaf bantla kasanin bir yerine yapisacak artik :laugh:). Anakart hiz asirtma icin uygun ancak, yeni nesil chipset x370 daha uygun diye biliyorum, ben rog strix'in x370 chipseti icin daha fazla odemeyi gerekli gormedim acikcasi.

Bu arada anakartin ses cozumu cok cafcafli, gaza getirdi karar verirken bakalim nasil bir performansi olacak muzik icin.

Bir de nanokatolog ucuzdur ancak uzun sure bekleyebilirsiniz stok temini icin, 2 haftaya elime gecerse sansliyim bence.

5 kişi bunu beğendi.
  20. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,859
    Hadi ben de yazayım madem. Amacım genel olarak görsel efekt ve kompozisyon üzerine kurulu programlarda edit ve render. Genelde Adobe üzerinden çalışıyorum ve sıklıkla photoshop, premier, after affects vb programları kullanıyorum. Belirli bir bütçe ayırmadım, f/p açısından abartmadıkça optimum bir sistem toplama niyetiyle yola çıktım. 1 ay önce belirlediğim sistem 3.000 TL civarına denk geliyordu şimdi dolar artışı ve birkaç parça değişimi ile 4.500 TL civarına geldi. Bütçe bunun daha da üstüne çıkarsa alım zamanı ertelenir diye çok çok iyi bir şey olmadıkça yukarılara çıkmam ama her an her şey değişebilir. Evet efendim temel parçalar şöyle;

AMD ryzen 5 2600 cpu
    MSI GTX 1060 aero itx 3 GB OC gpu
    Asus prime B350 plus anakart
    1*8gb 2666 MHz ram
    WD blue 1 TB 7200 hdd

Bu sisteme uygun güç kaynağı ve kasaya henüz tam olarak karar vermiş değilim. Monitör vs zaten var. Ram konusunda alacağım gün en ucuz markayı alıp geçme niyetindeyim. Muhtemelen 5-6 ay arayla sisteme 3 tane daha aynı ramden alıp takacağım. İleride kolay yükseltilebilir şeyler için şimdiden yüksek meblağ harcamak istemiyorum. Olan paramı CPU ve GPU ile değerlendirmek daha mantıklı geliyor.

Şu sistemde göze ilk batan SSD yerine HDD, farkındayım. Yakın zamanda Amerika'dan gelecek arkadaşım var. Ona SP 512gb SSD siparişi vereceğim için zaten ileride ihtiyaç duyacağım HDD'yi şimdiden alıp yine aynı mantıkla olan paramı, değişimi zor parçalara yatırmak istiyorum. Yani merak etmeyin birkaç ay sonra sisteme ekleyeceğim ilk parça SSD olacak.

Bu mantıkla düşününce önereceğiniz farklı donanım varsa fikirlere açığım.

PSU olarak aklımda sadece Evga ve Corsair markalarından 80+ sertifikalı 500w üstü modeller var. Özellikle bu konuda alternatif sunabilirsiniz. Hatta bildiğiniz, güç kaynağı ve fanları içinde dahili olan iyi bir f/p kasa varsa tek parça onu alıp geçmeyi tercih ederim.

Son bir ekleme yapayım; yurtdışı alışverişinden nefret ediyorum. Kargo beklemek bana göre tam bir işkence. Ayrıca fiyatlara sık sık bakıyorum Amazon vs, buradan en fazla %25 daha ucuz. Yani işlemciyi 200 dolara amazondan almaktansa 1050 liraya buradan garantili alırım. Sadece PSU amazondan daha ucuz, o da ağır parça olduğu için emin olamıyorum. O yüzden önerileri ağırlıkla tr fiyatları ve ulaşılabilirliği üzerinden yaparsanız çok mutlu olurum.