Sony A15/25, ZX2 ve ZX100 Karşılaştırma

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda mavi tarafından 13 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

 1. mavi

  mavi
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Temmuz 2013
  Mesaj:
  230
  Alınan Beğeniler:
  1,446
  Yeniden merhabalar..! Sony ZX100 incelemem sonunda geleceğini söylediğim A25, ZX2 ve ZX100 incelememle karşınızdayım. Genel olarak ses performansları ve kullanılabilirlik (ve tabii ki fiyat/performans) olarak, bu 3 alete dair yapacağım kıyaslamanın Walkman almayı düşünen, ama hangi modeli alacağı konusunda karasızlığa düşen pek çok kişiye yardımcı olacağını düşünüyorum. Hemen başlayayım.

  3354 eklentisini görüntüle

  Cihazların durumu :

  Bu 3 adet Walkman de Sony’nin tavsiyesine uygun şekilde 100 saatten fazla bir süre kullanım gördü. Cihazları bana bir inceleme yazmam için tedarik etme lütfunda bulunan Sayın Şükrü Çetinkaya’dan (Sony Eurasia Türkiye) aldıktan sonra her birini belirli aralıklarla toplamda 250 – 300 saat kadar burn-in’e bıraktım. (Aynı zamanda dışardaki kullanım rahatlıklarını gözlemek ve ergonomilerini pratik koşullarda ölçmek amacıyla 3 aleti de beraberimde epey gezdirdim. Buradan da 100 saat kadar kullanım gördüklerini tahmin ediyorum.)

  Dolayısıyla, incelememi bu aletlerdeki POS-CAP ve OS-CON kapasitörlerin kullanım olgunluklarına ulaştıklarını varsayarak yazıyorum.

  Ses dosyalarının dahili bellek veya SD karttan okunmasının “kalite farkı” yarattığına dair Head-Fi’da tartışmalar var. (Hatta Sony’nin daha yüksek müzik performansı için optimize edilmiş “Premium Sound” iddiasına sahip Micro-SD kartı Japonya’da piyasaya sürüldü :) )

  Dolayısıyla test için kullandığım kayıtların hiçbirini Micro-SD karta yüklemedim ; bu manada eşitliği sağlamak için tüm müzik dosyalarını bu 3 Walkman’in dahili hafızalarına yükleyerek dinledim.

  Evde yaptığım dinleme testlerini bir ortalama alabilmek için farklı zamanlarda yaptım. Aletleri, dikkatimi sadece ses farklılıklarına verebilmek için tamamen karanlık bir odada denedim.

  Kulaklıklar : Aletlerin ses karakterlerinin ve performanslarının ortalama değerlerine dair fikir edinmek üzere farklı kulaklıklar kullandım. Bunlar temel olarak :

  Grado SR125i (simit-bowl yastıklarla) (Açık)

  Sony MDR-1A - Sony MDR-1ABT - Sony MDR-100A – Audio Technica ESW9 – Audio Technica MSR7 (Kapalı)

  Sony MDR-NW750NE - Sony MDR-EX750NA (IEM)

  3355 eklentisini görüntüle
  (Sony Walkman'leri Grado'larla denemek için Altunizade Elmasepeti ofisine ufak bir yolculuk da yaptım. )

  SES

  Öncelikle şunu belirteyim, bu 3 Walkman ses karakteri olarak birbirine oldukça yakın cihazlar. Ses performansları arasında tahmin edeceğiniz üzere “inanılmaz farklar” değil, daha ziyade nüanslar var. İncelemenin bu anlayışla okunmasının yararlı olacağı kanısındayım.

  Ses Karakteri :

  Bahsettiğim üzere, bu 3 cihazın da ses karakterleri birbirilerine oldukça yakın. A25, ZX100 ve ZX2 belki klasik denebilecek sıcak Sony Walkman sesine sahipler. Sahne oldukça geniş ve derin, baslar dolgun, tizler çok pürüzsüz (Hifiman 601) veya çok keskin/agresif (Ibasso DX90) değil. Biraz politik cihazlar aslında. Genel olarak dengeli ses karakterleri olduğu için şu ana kadar dinlediğim çoğu müzik türü ve kulaklıkla istikrarlı sonuçlar üretiyor Sony’ler.

  Örneğin Ibasso DX90’ın gitmediğini düşündüğüm kulaklıklara rastlarken (Grado’lar örneğin), Sony’lerin kötü bir sinerji yarattığı bir kulaklığa pek rastlamadım (Kulaklık da kısmen dengeli olmak kaydıyla).

  Peki A25, ZX100 ve ZX2’nin ses karakterleri arasında fark yok mu..?

  Bahsettiğim üzere ses karakterleri birbirlerine yakın. Bu 3 Walkman de aynı dijital amfiye sahip olduklarından (S-Master HX) aralarında doğrudan yüzünüze çarpan farklar yok. Fakat 3. Nesil S-Master HX tuning’ine sahip ZX100’ün, A15 / ZX2’den biraz daha farklı bir ses karakterine sahip olduğunu söyleyebilirim.

  ZX1 / F880 serisi sıcak ve oldukça aydınlık (parlak dememeyi tercih ediyorum – zira bu tizlerle alakalı bir durum değil) bir ses karakterine sahipken ZX2 ve A15 ise yine hafif sıcak olmakla beraber daha nötr, hatta belki de biraz karanlık bir ses karakterine sahipler. Bunda A15 ve ZX2’nin biraz çekinik ve geriye yaslanmış mid sunumlarını oldukça payı var.

  (Hatta bundan dolayı ZX2’nin hafif V şekilli (bas ve tizler hafif önde – midler geriye yaslanmış) bir sunuma sahip olduğu dahi söylenmekte. Ben biraz da bundan dolayı, ZX2’nin asıl “maharetini” ilk dinlendiğinde insanın yüzüne çarpmadığını düşünüyorum. ZX2 birlikte zaman geçirdikçe, ürettiği müziğe odaklanıldıkça büyüyen bir alet. ZX100 ise daha çabuk açığa vuruyor kendini.)

  ZX100 ise bu iki grubun arasında bir yerde kalıyor denebilir. ZX100, ZX2’ye göre daha önde ve aydınlık mid’lere sahip. Bas – mid – tiz açısından biraz daha dengeli. Ve midler yine ZX1 / F800 serisinde olduğu gibi belirgin, biraz daha açık renkli. ZX100 nevi şahsına münhasır bir cihaz bu açıdan. Kayıt yapmakla pek uğraşmayan ve müziği daha ziyade keyif amaçlı dinleyen biri olarak en çok ZX100’ün ses karakterini beğendiğimi söyleyebilirim.

  Kısacası ZX2 ve A15’in tersine, ZX100 daha önde ve yakın bir sunuma sahip.


  Bas :

  A25, ZX2 ve ZX100 arasındaki en bariz (ve ilk takıldığında anlaşılan) farklardan birinin bu bölümde olduğu düşüncesindeyim. Zira burada büyük pil, kapasitör ve S-Master HX amfisinin beslenmesi devreye girmekte.

  A25 için, hafif sıcak, derin ve kendini belli eden standart Sony basına sahip diyebilirim. Lakin, (her ne kadar Clear Bass bir ölçüde perdelese de) Hifiman, Fiio veya Astell & Kern gibi markaların ayrık amfili (discrete amp section) çalarlarının donanımsal olarak üretebildiği “gövdeli” baslara sahip değil. Bu durum, standart 32 Ohm empedanslı bir kulaklıkla veya özellikle IEM’lerle çok fazla göze batmazken, sürülmesi biraz daha zor bir kulaklıkla dinlediğinizde kendini belli ediyor.

  ZX serisi Walkman’ler ise bu konuda biraz farklı. Baslar ZX100 ve ZX2’de daha derin, güçlü ve eforsuz. Müziğin gövde kazandığını hissediyorsunuz. Bu açıdan, Sony’nin (ebatı arttırma pahasına) OS-CON kapasitör kullanmasının çok doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Zira, ayrık amfili çalarların bas tepkime potansiyeline sahip olurken, bu cihazların kötü şöhretli pil performanslarına maruz kalmaksızın tek şarjla 40 hatta yerine göre 50 saate kadar müzik dinleyebiliyorsunuz.

  Bu açıdan Sony ZX serisi tüm dünya piyasasında tek olabilir. (Buradan sana samimi bir selam çakıyorum S-Master teknolojisi)

  Kros davulu (veya kick) şiddeti olarak A25, ZX100, ZX2 birbirine yakın ; fakat derinlik olarak ZX serisi Walkman’ler biraz daha başarılı.

  Bu 3 alet arasında, çoğu parçada bas gitarlar (özellikle mid-bas frekanslar) ZX100’de en önde duyuluyor. Bu açıdan, bas gitar çalan, dinlemeyi sevenler için ZX100 belirgin ve sıcak baslarıyla iyi bir tercih olabilir.

  Diğer yandan, ZX2 bu açıdan ZX100’den biraz farklı bir sunuma sahip. Mid-bas frekanslar daha geride ve müziğin geri kalan kısmından birazcık daha ayrı durmakta. Bu manada bas seslerin midlere karışması riski en az olan alet ZX2.

  Bas gitarların ZX100’e göre biraz daha geride ve çekinik olması ZX2’nin daha geniş bir boşluk / sahne hissiyatı vermesine yardımcı olmakta.

  Bunun yanında, ZX serisi A25’ten bas enstrüman çözünürlüğü olarak da biraz önde. Buna crosstalk’un (kanallar arası ses sinyali sızması) daha düşük olmasıyla birlikte bas – mid ayrımının daha iyi olduğu bilgisini de ekleyeyim.

  Mid :

  A15 –bu incelemedeki Walkman’ler arasında fiyat / performans şampiyonu olarak- oldukça iyi bir mid sunumuna sahip. Geriye yaslanmış (laidback) veya çok önde (forward) değil mid enstrümanlar. Dengeli.

  S-Master HX çipinin ürettiği geniş ve derinlikli sahnede görece iyi bir konumlandırmaya sahipler. Ve bir Sony Walkman’den bekleyeceğiniz üzere hafif sıcaklar.

  Diğer yandan, ses temizliği (clarity), şeffaflık (transparency) ve bozulma (distortion) konusunda ZX serisi beklendiği üzere önde. Özellikle A15’ten ZX100’e geçtiğinizde mid frekanslarda önünüzden hafif de olsa bir perdenin kalktığını hissediyorsunuz. A serisinin midleri ve genel olarak sesi, fazlasıyla berrak ve tertemiz bir ses üreten ZX100’e göre fotoğrafçılık tabiriyle birazcık “grenli”.

  ZX100 ve ZX2, A serisine göre daha iyi enstrüman tasviri sunuyor. Çözünürlük biraz daha yüksek, frekans başarımı daha iyi, gürültü daha az ve önemli farklardan biri olarak enstrümanlar arasında biraz daha fazla hava duyulabiliyor. Bu da sesin ve parçanın gerçekliğini arttırmakta.

  ZX2, ZX100’e göre biraz daha geriye yaslanmış midler sunmakta. ZX100 ise mid sesleri daha fazla yüzünüze vuruyor. Bu ikili arasında sahne haricindeki en temel fark bu olsa gerek.

  ZX100’ün midleri ZX2’ye göre biraz daha önde ve biraz daha aydınlık. Şahsen mid performansı olarak Walkman’ler arasında ZX100’ün en fazla keyif veren alet olduğunu düşünüyorum. Sıcak, aydınlık, oldukça önde ve İngilizce’de ifade edildiği üzere “lush” midleri var. ZX2 buna nazaran biraz daha geride, koyu renkli ve analitik bir sunuma sahip.

  Tiz :

  Bu 3 Walkman’in birbirine en fazla benzediği nokta tizleri olsa gerek. Zira tiz rengi & karakteri ve tiz uzanımı (treble extension) açısından birbirlerine oldukça benziyorlar. Ortak özellikleri, yorucu / uzun vadede kulağa zarar verici ölçüde sivri (örn. Ibasso DX90) veya parçaların enerjisini emecek ölçüde pürüzsüz (Fiio X3 1. nesil) olmamaları. Sesi matlaştıran belirgin herhangi bir tiz yuvarlamasına (treble roll-off) rastlamadım.

  Bu üç alet arasından ZX2, tizleri en önde olan sunuma sahip. Tiz hassasiyeti yüksek bir insan olarak ZX2’de en ufak tiz arttırma ihtiyacı duymadım.

  50’a yakın farklı türden parçanın yanı sıra temel test parçası olarak Dhafer Youssef’in Les Ondes Orientales’ini kullandım (16 bit .flac). Bu kayıt kalite, tiz uzanımı ve dinamik aralık (Dynamic Range) olarak oldukça başarılı ve ayırt edici.

  Sony’nin amiral gemisi olarak, ZX2 tiz başarımında tahmin edeceğiniz üzere en önde. Ziller oldukça doğal, eforsuz, ZX1 / F880’deki dijitallik ve oldukça belirgin tiz yuvarlaması (treble roll-off) söz konusu değil. Ride ziline vurulduktan sonra zil sesinin yavaşça azalarak ortadan kalkması (sönümlenme - decay) oldukça başarılı. Sahnede hava duyuyorsunuz.

  ZX100 tiz başarımında ZX2’ye oldukça yakın. Bu ikili arasında tiz karakterinden ziyade mikro detay çözme farkı var. Yalnız bu “fark” A serisi ve ZX serisi arasındaki ölçüde belirgin değil. ZX2 bu konuda 100 ise ZX100 herhalde 96 – 97 civarı bir başarıma sahip denebilir.

  Yalnız ZX100, frekans başarımı olarak ZX2’den biraz daha dengeli olduğu için ziller ZX2’deki kadar yüzünüze vurmuyor.

  A15 / 25 tiz seslerde bekleyeceğiniz üzere geride. Farkı daha iyi anlamak için orta seviye (veya üstü) bir kulaklık gerekiyor, belirteyim. (ZX serisi Walkman’leri Ipod kulaklığı ile kullanmaktan sıkı bir Aziz Nesin hikayesi çıkabilir)

  Ben Sony MDR-1A ve özellikle bana çok güven veren (ve tavsiye edebileceğim) Sony MDR1-ABT ile A15 / 25’in sesinde ZX serisine göre hafif bir perdelilik hissettim. Bu perdelilik dikkatli bir dinlemeyle tüm frekanslarda çok az da olsa anlaşılabiliyor.

  ZX serisi, A15 / 25’ten yüksek mid ve tiz frekanslardaki hassasiyeti (refinement) ile ayrılmakta. Bu sayede, pek çok kullanıcının söylediği üzere ZX serisi berraklığı ve yüksek detay çözme becerisiyle A serisine göre daha gerçekçi ve organik bir ortam / enstrüman tasviri sunuyor.

  Detay :

  Ses detayı olarak ZX2 oldukça az bir farkla ZX100’den üstün. A serisi ise özellikle kullanılan kulaklık kalitesi arttıkça daha fazla geride kalıyor.

  Bu noktada belirteyim : ZX2 ve ZX100 gerçekten özel aletler (Fiyat etiketlerinin haricinde tabii :) Bu Walkman’lerin “Premium” olma özelliğinden daha fazla yararlanabilmek ve ses potansiyellerini kullanabilmek için en az bu aletlere verdiğiniz bedelin yarısı değerinde bir kulaklık almanızı öneriyorum. Yani ZX100 alıp da 60 – 70 dolarlık bir kulaklıkla kullanmak pek makul değil gibi. Yerine A serisi alıp tasarruf etmek daha akıllıca olabilir.

  Bir anlamda, 200 dolarlık Squier ile kaliteli bir amfiden alacağınız ses, 1400 dolarlık Amerikan Fender Stratocaster + ucuz bir amfiden alacağınız sesten daha iyi olacaktır mantığı burada da geçerli.

  Yüksek çözünürlüklü, verimli & kolay sürülen ve refinement’ı yüksek iyi bir iem’le ZX serisi sizi fena halde mutlu edebilir.

  Sahne :

  ZX2’nin en güçlü olduğu alanlardan biri. Elime ilk Walkman’im 1996 yılında bir doğum günü hediyesi olarak geçmişti. O zamandan bu yana 10’dan fazla Walkman kullandım. Bu Walkman’ler arasında ikinci defa düşünmeksizin ZX2’nin en ebatlı ve holografik sahneyi sunduğunu söyleyebilirim. Her ne kadar bu durum bir ölçüde ZX2’nin kulaklık çıkışı için ayrı ground’lar kullanmasına yorulsa da, ben Sony’nin ZX2’de özel bir DSP (Digital Signal Processing) kullandığı düşüncesindeyim.

  ZX2’de, özellikle konser kayıtlarında, ses kanallarının arasında (enstrüman ayrımına zarar vermeksizin) Crossfeed’e benzer ses değişimi ve bir enstrümandan çıkan sesin başka bir kanalda yankılanması gerçekten çok hoş bir hissiyat veriyor.

  Öte yandan, kulaklığınızı modlayıp TRRS çıkışla ZX2’ye bağlayarak ZX2’nin zaten ferah sahnesini daha da genişletme olanağınız var. Bunun için internete, özellikle Head-Fi’daki paylaşımlara bakabilirsiniz.

  Kısacası, orkestral müzik ve sıkça konser kaydı dinleyenler için ZX2’nin çok tatminkar bir seçim olacağı düşüncesindeyim.

  Sahne çok geniş, derin ve enstrümanların arasında bolca hava var. Bu hava sayesinde ZX2 özellikle hücum kayıtlı parçalarda gerçek bir sahne atmosferi yaratmada son derece başarılı.

  Yalnız. ZX2’nin şöyle bir tarafı var : Sahne derinliğiyle de alakalı olarak geriye yaslanmış bir sunuma sahip. Analitik bir ses karakteri olduğunu söyleyebilirim.

  Bununla alakalı olarak sahnesinin tüm müzik türleri için “en iyi” tercih olduğunu düşünmüyorum. Zira fazla geniş veya derinlikli sahne gerektirmeyen ; tam tersine daha yakın, samimi ve enerjik bir sunum isteyen rock gibi türler için ZX100 daha ideal olabilir. Örneğin Guns n’ Roses’ın birkaç parçasını dinlerken ZX2’nin, ZX100’e göre müzikle (ve rock müziğin o bol “galeyanlı” hissiyatıyla) araya biraz mesafe koyduğunu fark ettim. ZX100’de ise gitarların vurgusunu tam anlamıyla kafanızın içerisinde hissediyorsunuz.

  ZX100, sahne olarak ZX2’den ziyade A serisine yakın diyebilirim. Oldukça geniş ve derin. A serisinden artısı ise enstrümanların kendilerine ayrılan bölgelerinde daha iyi tanımlı olması ve etraflarında daha fazla “hava” duymanız.

  (Çok önemli not : ZX100’de, ZX2’nin tersine ses karakterini değiştirmeden sahneye katkısı olan Clear Audio+ faktörü de var. Bundan ses efektleri bölümünde bahsedeceğim.)

  ZX100, A serisinden Crosstalk (ses kanalları arası istenmeyen sinyal sızması) değeri olarak hissedilir ölçüde daha başarılı. Bu durum enstrüman ayrımına da oldukça olumlu etkide bulunuyor.

  Fark etmişsinizdir, ZX2 ve ZX100 arasında sahne konusunda “daha iyi” nitelendirmesini yapmaktan kaçındım. Zira bu ikisi kanımca, kozlarını farklı müzik türlerine oynayan aletler. Bu aletlere ilgi duyanlar bu faktörü göz önünde bulundurmalı.

  Ses Efektleri ve Clear Audio+ :

  İncelemenin başında belirttiğim üzere testte ekolayzır kullanmadım. Fakat bazı parçalar ve kulaklıklarda ekolayzır elzem olabilmekte.

  Örneğin Chirs Rea’nın 1986 çıkışlı On The Beach adlı buram buram 80’ler kokan nacizane parçasında kulak acıtıcı bir treble peak (tiz sivriliği) mevcut. Bu güzel parçayı özellikle tizleri vurgulu kulaklıklarda (örneğin Audio Technica MSR7) dinlerken trampet ve tizler fena halde baş ağrıtıp can sıkıcı olabiliyor.

  Böyle durumlarda Sony’nin başarılı ekolayzeri hayat kurtarıcı olabiliyor. Burada A15 ve A25 arasındaki belki de en temel farka değinmek lazım. ZX100 ve A25’te Sony’nin yeni “High-Res Equalizer” dediği ekolayzır mevcut. Ve bu High-Res ekolayzer, A15’teki eski tip ekolayzırın tersine sese herhangi bir artifact (yapaylık)katmamakta. Bu yönden, ekolayzır kullananlar için A25, A15’ten daha iyi bir seçim olabilir.

  Surround modları A ve ZX serilerinde üç aşağı beş yukarı aynı etkiye sahip görünmekte. Lakin Clear Audio+ adlı DSP’ye (Dijital Sinyal İşleme) özel olarak değinme isteğindeyim.

  Clear Audio+, gördüğüm kadarıyla bas, vokal ve altyapı enstrümanlarını biraz daha yakınlaştırmakta. Bu sayede belirli bazı mid frekanslar hafifçe geride kalıyor ve siz hem daha yakın bir sunuma, hem de daha derin bir sahne hissiyatına kavuşuyorsunuz.

  Bu özellik Sony’nin Walkman’lerinde senelerden beri var. Lakin ilk versiyonu (+ olmayan) pek başarılı değildi. Gördüğüm kadarıyla Sony her yeni Walkman’inde bu özelliğe yeni ayarlamalar (tweak) yaptı. Bundan dolayı, Clear Audio+’nın sese ZX2’deki etkisiyle ZX100’deki etkisi arasında dağlar kadar fark var.

  Clear Audio+ ZX2’de ses karakterini oldukça değiştirerek sese hafif bir club havası katmakta. Bunu yaparken de ZX2’nin zaten çok da önde olmayan midlerini iyice geriye itiyor ve kanaatimce ortaya tatminkar olmayan bir sonuç çıkarıyor.

  ZX100’de ise durum çok farklı. Clear Audio+, sesi ZX2’dekinin tersine çok belirgin bir şekilde değiştirmiyor ; daha ziyade sahneyi size yakınlaştırarak ses vurgusunu arttırıyor ve müziğin sizi daha holografik ve 3 boyutlu bir şekilde sarmasını sağlıyor.

  Genel olarak ekolayzır da dahil, müzikçalarlardaki ses efektlerine dokunmayan biri olarak son zamanlarda bu Walkman’de Clear Audio+’yı kapatmadığımı söyleyebilirim.

  (Hatta belki biraz iddialı da bir ifadeyle, kulaklık yastıkları 90 derece çevrilmiş Sony MDR1-ABT + Sony ZX100 (Clear Audio+ açık) + Fiio E6 (line-out kablosuyla bağlanmak üzere) üçlüsünün, şu ana kadar bana en fazla heyecan verici portatif setup’ım olduğunu söyleyebilirim.)
  Mutluluk kavramını tamamlayan bir adet tarhana çorbasıyla da beraber fotoğraflarını paylaşayım :

  3356 eklentisini görüntüle

  SONUÇ :

  Bu 3 cihazı oldukça detaylı şekilde anlattığım düşüncesindeyim. Temel olarak özetlemek gerekirse, A serisi ZX serisinin sahip olduklarına büyük ölçüde sahip. A15 / 25, ebat ve ağırlık olarak, asteroid çarpmasına bile dayanabileceği izlenimini veren ZX2’nin yaklaşık dörtte biri. Fiyat olarak da şu an halen daha 500 TL altına bulunabilen A15 testin tartışmasız fiyat / performans şampiyonu.

  ZX serisinin sunduğu ses kalitesinin oldukça önemli bir kısmına sahip olup, pil derdini ve cebindeyken varlığını unutabileceğiniz uygun fiyatlı bir müzikçalar arayanlara A15’i öneririm. A15 kusursuza yakın, oldukça hızlı, güvenilir ve sağlam bir cihaz.

  A15’ten A25’e daha fazla ses kalitesi beklentisiyle atlama yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Zira A25, A15’ten çok ufak bir üstünlüğe sahip bu konuda. Lakin A25 almak için farklı sebepler mevcut.

  Eğer, “ben Walkman / kulaklık seçmekle ayrı ayrı uğraşmayayım” düşüncesindeyseniz A25 iyi bir tercih olabilir. Zira A25’in yanında (model A25HN olarak geçiyor) Sony’nin yaklaşık 100 dolarlık değere sahip aktif gürültü engelleyicili bir kulaklığı verilmekte. Aynı zamanda, A25, A15’in tersine LDAC kullanarak Bluetooth üzerinden kablosuz müzik yayını da yapabiliyor.
  *** Yanlış bilgi. A15 de yeni güncellemeyle bunu yapabiliyormuş. Düzeltme için sevgili Apoke'a teşekkürler ***
  Bu sayede kablo objesini hayatınızın en azından bir kısmından çıkartabileceğiniz kulaklıklar kullanabilir (selam sana MDR1-ABT) veya bluetooth yayını alabilen hoparlörleriniz için A25’i bir nevi uzaktan kumanda gibi kullanabilirsiniz.

  Bir diğer A25 alma sebebi ise ekolayzırının A15’tekinden üstünlüğü. Ekolayzır kullanıyorsanız A25’in daha iyi bir seçim olacağını düşünmekteyim.

  Eğer oldukça pahalı (veya iddialı) kafaüstü kulaklıklar veya iem’ler kullanıyorsanız ZX serisine atlamak mantıklı. Zira bahsettiğim üzere, ZX100 ve ZX2 kulaklığa yatırım yaptıkça maharetleri daha da parlayacak aletler.

  Bu iki alet arasında “daha iyi” yok, belirteyim.

  ZX2, biraz daha geniş sahneye, çok hafif rafinelik üstünlüğüne ve geriye yaslanmış (laid-back) biraz daha analitik bir sunuma sahip. Canlı kayıtlar ve orkestral müzikler için oldukça ideal. Sahneye hafifçe uzaktan bakıyormuş hissiyatı vermekte. Ve bildiğiniz üzere Tidal, Spotify gibi servislere erişme imkanınız var. Kullanım açısından da serinin en ağır ve hantalı. Cebinizdeyken “ben buradayım” diyor.

  ZX2’yi midleri önde bir kulaklıkla eşleştirmenizi tavsiye ederim.

  ZX100 ise tam tersine daha yakın bir sunuma, daha yakın konumlandırılmış enstrümanlara sahip. Midleri sıcak ve ZX2’ye göre daha aydınlık. Pop, rock, caz ve yakın sahneye ihtiyaç duyan müzikler için ideal. Daha kavrayıcı.

  ZX2’nin tersine müziğin içine daha fazla dahil oluyorsunuz. Özellikle Clear Audio+, bazı parçalarda ZX100’ün, ilginç şekilde sizi ne ZX2’nin ne de Astell&Kern AK380’in dahil edebileceği ölçüde müziğin içine dahil etmesini sağlayabiliyor. ZX100 sahipleri veya müstakbel alıcılarının Clear Audio+’ya göz atmalarını şiddetle tavsiye ederim.

  ZX100 kullanım olarak da ZX2’den biraz daha rahat. Taşıması ve cepten çıkarmadan kullanması daha kolay. Android’le uğraşmaktan hazzetmeyenler için de iyi bir tercih olabilir. Devasa pil ömrü de cabası.

  (Yalnız özellikle ZX100 kutudan çıktığı ilk haliyle pek etkileyici gelmeyebilir (bana gelmedi). Asıl becerisine Sony’nin tavsiye ettiği yaklaşık 100 saatlik kullanımdan (burn-in) sonra varıyor. Belirteyim.)

  Son olarak kısa birkaç kulaklık tavsiyesiyle bu uzuuun yazıyı noktalayayım.

  Sony’ler ses karakteri açısından, genel olarak birçok kulaklıkla uyum sağlayabilecek cihazlar. Ki şu ana kadar A ve ZX serileri, kullandığım hemen tüm kulaklıklarla iyi sonuç verdi. Bir istisnası sivri tizlere sahip Audio Technica MSR7’dir.

  Diğer yandan, daha önce de belirttiğim üzere özellikle Sony MDR1-ABT ile ZX100’ün oldukça iyi bir sinerjisi olduğu fikrindeyim. Bu ikiliyi denettiğim yaklaşık 10 kişinin de yüzlerindeki ani ifade değişimleriyle bu fikrime katıldıkları kanısındayım.

  Sony Walkman’lerdeki ses limitini aşmak için Fiio’nun ufacık E6 amfisini ve L5 Line-out kablosunu kullandım ve ses kalitesinde herhangi belirgin bir düşüş gözlemlemedim. (Zira ZX serisi bir Walkman ve büyük amfi kullanmak bana mantıksız geldi)

  Tavsiyem, eğer kafaüstü kulaklık kullanacaksanız veya ses limiti sizi “limitliyor” ise, bahsettiğim Fiio L5 Line-out kablosu ile E6’nın yeni modeli olan ve daha yüksek sinyal/gürültü oranına sahip Fiio A1 Micro’dan bir tane edinmeniz yönünde (25 dolar sadece ve minnacık bir alet).

  Sorularınız varsa cevaplayabilirim. TEŞEKKÜRLER..!
   
  #1 mavi, 13 Şubat 2016
  Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Şubat 2016
  51 kişi bunu beğendi.
 2. border66

  border66
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  23 Ocak 2015
  Mesaj:
  105
  Alınan Beğeniler:
  206
  çok güzel bir inceleme olmuş,gerçekten merak ettiğim cihazlardı. Çok yüksek dinlemeyen biri olmama rağmen,A15'in ses seviyesi yüzünden son anda denediğim dükkandan almayarak ayrılmıştım. E6 var bende,belki A15'e bir şans daha verebilirim.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. mavi

  mavi
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Temmuz 2013
  Mesaj:
  230
  Alınan Beğeniler:
  1,446
  Eğer Line-out kablosuyla bağlarsanız ses çıkışı sorununuzu çözeceğini düşünüyorum.
   
 4. CapoNx

  CapoNx
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  20 Haziran 2014
  Mesaj:
  189
  Alınan Beğeniler:
  197
  Karanlık odalarda falan dinlemek. .. Baya kapsamlı ve uzun bir yazı olmuş . Elinize sağlık.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 5. border66

  border66
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  23 Ocak 2015
  Mesaj:
  105
  Alınan Beğeniler:
  206
  mavi hocam deep listening yapmış:)
   
  Collapse Signature Expand Signature
  6 kişi bunu beğendi.
 6. karanehir35

  karanehir35
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesaj:
  2,385
  Alınan Beğeniler:
  11,479
  Bu güzel ve de detaylı inceleme icin tesekkurler @mavi hocam.
  Elinize saglık.
  Keyifle okudum.
  Bu aletlerin içinde zx2 dinlediklerim arasında, zx1 ise halen severek kullandıgım bir alet.
  Zx1 de açık bir karaktere sahip, sahne genisligi saglamak adına midler az geriye çekilmiş.Özellikle zx serisinde Sony'nin tizlerdeki gelismesini takdir ettigimi belirtmek isterim.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 7. kivanc

  kivanc
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2015
  Mesaj:
  15
  Alınan Beğeniler:
  18
  Çok merak ettiğim bir karşılaştırmaydı.
  Elinize sağlık.
   
 8. Raistlin

  Raistlin
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  14 Haziran 2014
  Mesaj:
  16
  Alınan Beğeniler:
  28
  LDAC 1.10 güncellemesi ile A10 serisine de geldi.
   
  7 kişi bunu beğendi.
 9. VirtuFortuna

  VirtuFortuna
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Şubat 2014
  Mesaj:
  1,966
  Alınan Beğeniler:
  5,874
  Çok güzel bir kıyaslama olmuş elinize sağlık. Sony son 2 yıldır Audio dünyasında cidden toparlamış görünüyor. ZX100'ün performansını çok merak ediyorum belki bir gün deneme şansım olur.

  İncelemede katılmadığım nokta ZX2'ye "analitik" yakıştırması. Ben analitikten ziyade (özellikle 200 saati aştıktan sonra) müzikal ve bir tık sıcak olduğu düşüncesindeyim.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 10. Rifat SERBEST

  Rifat SERBEST
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  26 Nisan 2014
  Mesaj:
  84
  Alınan Beğeniler:
  73
  peki inceleme yaptığınız ürünlerde ses kısıtlama varmıydı ?
   
 11. mavi

  mavi
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Temmuz 2013
  Mesaj:
  230
  Alınan Beğeniler:
  1,446
  Bu fazladan bilgilendirme için teşekkürler. A15 almak için ekstra bir sebep.

  ZX2 bahsettiğim cihazlar arasında analitik bir sunuma sahip, evet. Lakin bu durum örneğin Ibasso DX90 ile kıyasladığınızda geçerli değil. Dolayısıyla yazdıklarımı bir Sony Walkman'e göre analitik şeklinde yorumlamanız daha doğru olacaktır.
  --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 13 Şubat 2016, İlk mesaj zamanı 13 Şubat 2016 ---
  Evet. Tüm cihazlarda ses limiti mevcut. Fiio amfiyi kullanma sebebim de daha ziyade bu limiti (taşınabilirliğe zarar vermeden) aşmak. Arkasında CE sertifikası olan tüm Walkman'lerde EU Volume cap denen nane bulunmakta.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 12. Rifat SERBEST

  Rifat SERBEST
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  26 Nisan 2014
  Mesaj:
  84
  Alınan Beğeniler:
  73
  amfi ile kullandığın için test tam anlamıyla başarıya ulaşmamış o halde fio da ister istemez ses e + veya - katkıda bulunacaktır benim kanaatim sony üzerinde ses limiti olduğu için alınacaklar listesine hiç girmedi sürekli düşük omajlı kulaklık kullanacağım diye bir kaide yok ve ister istemez bazı şarkılarda coşmak için sesi biraz gıdıklamak lazım fakat sony bu durumdan müzdarip
   
  2 kişi bunu beğendi.
 13. mavi

  mavi
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Temmuz 2013
  Mesaj:
  230
  Alınan Beğeniler:
  1,446
  Evdeki dinlemelerimin tamamına yakını amfisiz yapıldı. Zira takdir edersiniz, bu kadar ince eleyip sıkı dokuyup da amfisiz test etmeyi düşünmemek oldukça manasız olurdu.
  Amfinin etkisini görmek için evde kullandığım oldu, lakin dışarda yaptığım dinlemelerde özellikle SPL olarak kısmen düşük, sürülmesi çok kolay olmayan MDR1-ABT için çoğunlukla amfi kullandım. Daha verimli olan MDR1-A ile ise amfili / amfisiz dinlemeler yaptım.

  Sony Walkman'lerin, sağlamlık, yazılım & marka güvenilirliği, ses karakteri ve özellikle pil ömrü gibi piyasada şahsına münhasır bazı özellikleri var. Bu yüzden birçok kullanıcının (çocukluğunda yer etmesini de bir yana bırakırsak) Sony'de ısrar etmesi anlaşılabiliyor gibi.

  Eğer ses limiti sizin için sorunsa 2 şey önerebilirim :

  1) Hiç ZX serisine bakmadan A serisi bir Walkman + kuvvetli bir amfi veya dac/amfi alınabilir. (Bu seçenek bence ayrık amfili müzikçalarlardan genel olarak daha mantıklı çünkü dac/amfi'lerin çıkış gücü ve f/p oranları Fiio X5 veya Hifiman 802 gibi "genç irisi" müzikçalarlardan daha yüksek)

  2) Çok zor sürülen kulaklıklar kullanmıyorum ve iki ayrı alet (dap + amfi) taşımak istemiyorum diyorsanız ZX serisi bir Walkman + Fiio A1 Micro bence iyi bir çözüm. (A1 Micro'yu ekstra bir "alet"ten saymıyorum :)
  Zira Fiio A1 Micro'nun SNR (Sinyal / Gürültü Oranı) değeri ciddi manada yüksek. Bu amfiyi Line-out'tan bağlayınca sese herhangi bir etkisi olacağını sanmıyorum. Amfinin ilk incelemeleri de bu yönde.
   
 14. Rifat SERBEST

  Rifat SERBEST
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  26 Nisan 2014
  Mesaj:
  84
  Alınan Beğeniler:
  73
  line out kullanılarak ayaraya eklenen yükselteçte ( amfi ) de sürücü transistör ve çıkış transistörleri marka ve modellerine göre ses de + ve - leri mutlaka olacaktır.
  --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 14 Şubat 2016, İlk mesaj zamanı 14 Şubat 2016 ---
  inceleme için oldukça fazla zaman ayırmış olmalısın emeğe saygı teşşekkürler
   
 15. mavi

  mavi
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Temmuz 2013
  Mesaj:
  230
  Alınan Beğeniler:
  1,446
  Evet, amfinin sese ufak veya büyük ölçüde etkisi olabiliyor. Lakin sadece + veya - olarak düşünmemek lazım.

  Örneğin opamp'lı amfi seçeneklerinde farklı opamp'lar kullanarak ses karakterini değiştirmek mümkün. (Fiio X3 1. neslin sıcaklığını azaltmak ve çekinik tizlerini öne çıkarmak için AD8397'yi daha nötr ve parlak bir ses üreten AD8620 ile değiştirenler var). Yani sadece + ve -'den ziyade biraz da kişisel zevk giriyor devreye.

  Yalnız, ifade ettiğiniz üzere, 25 dolarlık bir amfinin (Fiio E6), Sony ZX2'nin fena halde özenle ve yüksek kalite bileşenlerle tasarlanmış iç amfisinden daha iyi ses üret(e)meyeceği malum.

  Ben de herhangi bir beklenti içerisinde olmaksızın (hatta sesi epey bozar diye düşünüyordum), sadece ses limitini aşma düşüncesiyle bir deneyeyim dedim açıkçası. Belki de bu beklentisizlikle alakalı olarak E6 beni şaşırttı. ZX2 ve ZX100'ün kulaklık çıkışından ve line-out ile E6'yı kullanarak yaptığımı dinlemelerde (Sony MDR1-ABT) ile ses kalitesinde belirgin bir düşüş gözlemlemedim ve bu şaşırtıcı oldu.

  Kulaklığı özellikle belirttim, zira Sony MDR1-ABT (diğer Sony headphone'lar gibi) biraz müsamahakar bir kulaklık. Kötü kayıtları veya ses kalitesindeki ufak değişimleri doğrudan yüzünüze vurmuyor.

  Fiio E6'nın, özellikle mid ve tizleri önde hassas iem'lerle kullanılması anlaşılabilir bir ses kaybı getirebilir. E6'nın yenilenmiş versiyonu A1 Micro'nun ise yaklaşık 100db SNR ile bu konuda daha başarılı olacağı aşikar gibi.

  Bu arada, Fiio A1 Micro'yu merak edenler için belirteyim : Alet henüz piyasaya sürülmedi ve ortalıkta dolaşan A1'ler Fiio'nun Head-fi'da kullanıcılara verdiği inceleme ürünleri. Dolayısıyla A1 Micro almak için herhalde birkaç hafta daha gerekecek.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 16. elektronik müzik

  elektronik müzik
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  31 Ağustos 2014
  Mesaj:
  714
  Alınan Beğeniler:
  806
  A15 alabilirim , gittim gördüm , ufacık tefecik tam bana göreyMİŞ bir dahaki bakmaya gittiğimde velvetide götüreyimde beslemede sıkıntı olur mu bakalım :gulme
   
  Collapse Signature Expand Signature
 17. Alkoer

  Alkoer
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2016
  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  0
  çok aklımı karıştıran modeller arasında inanılmaz ayrıntılı bir inceleme olmuş. emeğe saygı..
  ben çoğunlukla heavy metal ve hard rock dinlemekteyim. bu incelemeden sonra zx100 de karar kıldım. kulaküstü kulaklık kullanmayı sevmememden dolayı XBA-z5 kulakiçi kulaklık düşünüyorum. Fiio A1 micro da çok ilgimi çekti açıkçası.
   
 18. emreisiklar

  emreisiklar
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  27 Eylül 2015
  Mesaj:
  532
  Alınan Beğeniler:
  707
  zx2nin cokta konusulmayan ama belki işe yarayan bir ozelligide evde bir nas uzerinden yada bilgisayarda plex uzerinde muzikleriniz varsa calabiliyor, evimdeki nasa baglanip tum arsivimi calabilmesi guzel bir ozellik, eu zx2ler dogru iem ile amfisiz calinabiliyor kanimca, diger mdr1ada oluyor ama sony z7 calmadi mesela


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Collapse Signature Expand Signature
 19. musti11

  musti11
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  7 Mart 2016
  Mesaj:
  45
  Alınan Beğeniler:
  33
  Peki a15'in mi ses seviyesi yüksek yoksa zx2 nin mi?
   
 20. mavi

  mavi
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Temmuz 2013
  Mesaj:
  230
  Alınan Beğeniler:
  1,446
  normal şartlar altında ZX2'nin 15mW + 15mW'lık daha güçlü bir amfisi var. A15'in çıkışı 10mW + 10mW.

  Lakin ses limiti dolayısıyla ikisinin de ses çıkışı üç aşağı beş yukarı eşit bir seviyeye düşüyor. Bu durum, tüm ses limitli Walkman'ler için böyle gördüğüm kadarıyla.