Sony A15/25, ZX2 ve ZX100 Karşılaştırma

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda mavi tarafından 13 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. Squartro

Squartro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    44
    O zaten kulak sağlığını düşünülerek yapılmış arkadaşım. Daha fazlasına çıkma kulağına zarar verirsin...

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  2. lazquest5334

lazquest5334
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    117
    Merhabalar,
    Bende A15 kullanıcısıyım. İphone 6 dan geçişte bana da az gelmişti. Her ihtimale karşı fiio A1 aldım. Normale geldi. Fakat; şuan amfiyi arada bir kullanıyorum. Kulak alıştıktan sonra son derece yeterli geliyor. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle...

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. mihaylow

mihaylow
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    teşekkürler efendim. Trance parçalarda sesi 1 dk'lığına olsada yükseltmek istiyor, umarım yazılımla bir çözüm bulunabilir.

2 kişi bunu beğendi.
  4. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    806
    Kulaklığın alışması elbet var da, her kulaklığı da aynı ses şiddetinde süremiyor, o yüzden bazı kulaklıklar ile ses seviyesi yeterli değil ne yazık ki. Velvet de ses o kadar azdı ki gece dinliyordum sadece. Gündüz dinlerken dış ses, insan sesi her sesi net şekilde duyuyordum. İnsan bazen dış sesten kendini izole edip müziğe de odaklanmak isteyebiliyor, o yüzden amfi katı biraz daha iyi olsa iyiydi. Şahsım adına.

5. mihaylow

mihaylow
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Japonda'daki ürünlerde ses kısılmış olarak gelmiyor. aslında amfi katı o kadarda güçsüz değil, sadece Avrupadaki ürünlerde yazılımsal sesin şiddeti kısılıyor buna bir çözüm bulmak lazım.

2 kişi bunu beğendi.
  6. Rifat SERBEST

Rifat SERBEST
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    73
    Kısa sürede ses limiti problemi aşılacak bir sorun değil henüz zamana ihtiyaç var o yüzden alım yaparken dikkat etmek şart

7. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Ses limiti asilamiyor ama iyi bir iemle yeterli caliyor, kafa ustu zorlaniyor

8. Rifat SERBEST

Rifat SERBEST
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    73
    Bence ses yetersiz coşmak istiyor insan. Ve Volume sonra feci bir durum

9. osman59

osman59
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    79
    Mümkün olduğunca düşük ohm lu ve verimli kafaüstü veya kulakiçi seçimi yapmak gerekiyor.
    ZX 2' yi açık kafaüstü Oppo PM2, kapalı B&W P7 ve kulakiçi Hifiman RE 600 ile kullanıyorum. Ses ayarını max. %75 ile kullanıyorum.

10. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Ses limiti asilamiyor ama iyi bir iemle yeterli caliyor, kafa ustu zorlaniyor

11. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    806
    @mihaylow Japon versiyonu da dinledim, ses %20 kadar daha yüksek EU versiyonlara göre. Daha iyi olduğu aşikar ama yine de geniş yelpazeden kulaklık kullanımı için yeterli değil.
    ZX3 umarım daha güçlü bir amfi katı ile gelir.

12. Rifat SERBEST

Rifat SERBEST
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    73
    Fiyatına göre nazaran performans yetersiz leylines katılıyorum Size

2 kişi bunu beğendi.
  13. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Quantity vs quality :)

14. osman59

osman59
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    79
    "Ses Ayarı" uygulamasını devre dışı bırakarak ses miktarını 3 desibel artırabilirsiniz. (android için geçerlidir)

15. Rifat SERBEST

Rifat SERBEST
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    73
    Zx serilerine gelene kadar alınacak bir sürü dap var seçenek olarak ayrıca ses imzası olan bir ürün değil

Fiyat performans olarak a15 en güzeli giriş seviyesi fakat herşey yerinde bir ürün o fiyata

16. osman59

osman59
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    79
    Tercih yapmak için bir çok faktör var.
    Eğer Tidal veya benzeri hi-fi streaming uygulamaları kullanıyorsanız. Şu an için tek tercih Sony DAP lar içerisinde ZX 2.
    Fiio ve Onkyo nun streaming yapabilen DAP larına karşın ZX 2 gövdeli midleri, sahnesi ve müzikalliği ile oldukça önde.

17. Rifat SERBEST

Rifat SERBEST
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    73
    Streaming durumunu ele alırsan tek dap lakin sadece sese odaklı bakarsak aynı fikirde değilim

18. osman59

osman59
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    79
    Hepimizin aynı fikirde olamaması bu uğraşın en güzel yönü belkide.
    Her ne kadar objektif teknik veriler olsada en son noktada kişisel zevkler devrede.
    Genel olarak tüm Sony ler için birşeyler söylemem gerekse idi eğer;
    Sony ler sesi analize zorlamadan müzikalliği ön planda tutuyor diyebilirim.
    Daha önce bir post ta da belirtmiştim; Tidal uygulaması benim için çok önemli olmasa idi, ZX 100 ses rengi olarak dinlediğim türlerde dikkate alındığında daha yakın gelmişti (hala da daha yakın).

#58 osman59, 18 Ağustos 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Ağustos 2016
  19. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,168
    Arkadaşlar ben de NW ZX100 kullanıcısıyım, ZX100'ün ebatını, sesini, arayüzünü ve kolay kullanımını (androidsiz/dokunmatiksiz) ve uzun pil ömrünü çok beğeniyorum. Aldığıma memnun olduğum bir cihaz.

Yanında gelen kulaklıkların yanı sıra, Sony MDR 100AAp kafa üstü, VE Monk ve Grado SR225i ile kullanıyorum, hepsini gayet güzel sürüyor, sesini daha hiç 30/30 seviyesine kadar açmadım. Çok sessiz kayıtlar dışında 20'yi bile nadiren geçiyorum. Tavsiyem düşük ohm'lu kulaklıklarla denemeniz yönünde olacak.

Diğer taraftan kendimin az ve orta seste dinleme yapan bir kullanıcı olduğumun farkındayım, çocukluğumdan beri walkman dinlediğim için, işitme duyumu korumak adına kulaklarımı böyle alıştırdım, hiç bir zaman müzikten zevk almama mani olmadı. Size de tavsiye ederim, çünkü müzik dinlemenin en önemli bileşeni olan kulaklarımızın tamiri ve değişimi mümkün değil ne yazık ki.

Hazır konuya yazmışken eklemek istediğim bir de gözlemim var: ZX100 ile Sony MDR 100 kulaklık birbirini çok seviyor; normalde "clear audio+" gibi ayarları pek sevmem ve kullanmam ama MDR 100'ü takıp da bu ayarı aktive edince müzik resmen hacim ve boyut kazanıyor. Monk ya da grado ile böyle bir şey olmuyor. Sony galiba bu seçeneği kendi kulaklıklarına göre ayarlamış. Sony kulaklığı olanlara bir denemelerini tavsiye ederim.

3 kişi bunu beğendi.
  20. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,773
    Sony a15 ile mdr100aap kullanıyorum bende dediğiniz gibi clearr audio + modunu arada kulaklıkla kullanıyorum incelemede zaten a15 bu modlarla karşılaştırılinca diğer modelere göre sesi daha kötüymüş bu modlarr da. Ben o yüzden pek kullanmıyorum denediğimde de pek sevmedim açıkçası ama dediğiniz clear audio + modu nu açtığında cidden arka fondaki sesler daha iyi duyulabilir bir hal oluyor bazi şarkılarda bunu yapıyorum özellikle bol enstrüman li parçalarda . Ama vokali parçalarda genelde vokal sesi geriye kaçıyor a15 de aktif edince bu ayarı o beni biraz üzdü keşke onu da ayarlayabilselerdi yoksa vazgeçilmezim olurdu bu mod .. sırf bu yüzden a25 e bile geçmeyi düşünüyorum bu ara değer mi bilemem tabi :)