Sony Hi-Res telefonlar hakkında

'Sony' forumunda selcukatay tarafından 28 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. selcukatay

selcukatay
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    merhabalar. Benmüzik dinleyen ama profesyonel olmayan birisiyim. Formdaki yazıların neredeyse hepsini okudum ama konuyu burada açmanın isabetli olacağını düşündüm.

Yüksek kaliteli müzek arşivim yavaş yavaş oluşuyor. Epey zamandır bir walkman almak istiyorum ama sony center larda walkmann yok. Ankara’da yaşıyorum ve altı yedi mağaza gezdim yok. İstanbul mağazalarına da telefon ediyorum malesef. Profesyonel olmadığım için orta halli bir şey olsun istiyorum. Hem walkman hem kulaklık.

Şimdi benim düşüncem şu. Telefonum telefon eden telefonlardan. Video için aksiyon kameram, gezilerim için hx90v kompakt makinem var. Hepsi bu. Müzik de düzgün bir aletle çalayım istiyorum. Akıllı telfonla her işi bir ucundan ama yarım yapmaktansa tam yapanlanlarla yapayım.

Bu noktada sony nin hi-res çalabilen telefonları da aynı mı diye sormak istedim? Bununla ilgili internette doyurucu bilgi bulamadım. Sony satıcıları da sadece çalışan, bir uzman değiller. Sony hires çalan bir walkman ile [mesela a15, a20] hires çalan bir telefon (mesela xz1) arasındaki fark nedir?

Kamera konusunda tecrübelerim bir telefon ne kadar iyi çekerse çeksen kompakt makinanın bile yanına yaklaşamayacağını söylüyor. Ancak müzik konusunda sizler neler söyleyebilirsiniz?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2 kişi bunu beğendi.
  2. cngnstr

cngnstr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    90
    Sorunun cevabını aslında kendin vermişsin : ) Emin olmak için Sony mağazalarının birine uğrayıp, ürünü denemek isteyebilirsin. Böylece içinde şüphe kalmaz. Sony bayileri bu konuda son derece yardımcı.

Kişisel tecrübelerime dayanarak söyleyebileceklerim: Sony yada başka bir marka olsun pil ömrünü korumak için yada telefon kullanımında (aplikasyon olur, başka fonksiyonu olur) daha düzgün bir deneyim elde etmek için ses çıkış gücünü düşürüyor. Belki de müzik için daha az güç ve işlemci kullanan bir çip kullanıyor.

Belli bir direncin altındaki Sony hi-res kulaklıkla daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz ama başka bir marka kulaklıkla (direnci daha yüksek bir kulaklıkta) duyacağınız ses sizi mutlu etmeyebilir.

Iphone kullanıcısıyım ama A15 Walkman'den müzik dinliyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  3. SonyPro

SonyPro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    148
    Sonynin türlü telefon ve walkmanlarını deneyimlediğim kadar söyleyeyim.
    Telefonlarında hi-res (24 bit-192 khz) z3 den başlar yukarı doğru devam eder.
    Kendim z5 premium, arkadaşım z2 kullanıyoruz. A-15 i ilk test ettiğimizde hmmm dedik. (mdr-1a) takılıydı.

Gerek şarj, gerek maliyet, gerek walkmanların satışının sürebilmesi için (haklı olarak) sayısal olarak hi-res statüsünde olsalarda gövdelenme, derinlik, analogvari sunum v.s. Konularında telefonlar walkmanlarin yanına yaklaşamıyor.

Ha illa telefonla bu işi çözeceğim derseniz bana göre sony en iyi sese sahip telefondur. (32 bit sabreli lg V serisine rağmen)
    Ancak f/p açısından A-15 walkman daha doğru bi seçim olacaktır.
    İyi günler.

#3 SonyPro, 28 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Mart 2018
    7 kişi bunu beğendi.
  4. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Hi-Res telefon dediğiniz şeyin tek özelliği Hi-Res olarak adlandırılan 24-bit ve DSD dosyaları açabilmesidir. Yani elde edeceğiniz ses kalitesiyle ilgisi olmayan bir şey.

Bu arada, ses volume'ünün işlemci çalışma hızıyla pek bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Her ne kadar teknik bilgi birikimim çok olmasa da, nihayetinde çıkış gücünü sağlayan şey amfidir. Bazı telefonlar veya uygulamalar yazılım sayesinde daha yüksek ses verebilse de bu yapay bir özellik olmaktan öteye geçemiyor.

Velhası benim tecrübem; eğer taşınabilir bir cihazda ciddi şekilde müzik dinlemek istiyorsanız ilk yapmanız gereken telefondan dinlemeyi bırakıp mobil bir DAP almak, ya da en azından mobil telefonlarla çalışması için tasarlanmış (FiiO Q1 MK2 gibi) DAC/Amp cihazları kullanmaktır.

Elbette telefon üreticileri satış yapmak adına telefonlarının süper ses verdiğini iddia edebilir ama bu dediğim gibi yapaylık seviyesinde kalıyor. Aynı "bu telefon inanılmaz fotoğraf çekiyor" geyiği gibi. Hayır çekmiyor. Ekran teknolojisi insanları etkileme üzerine kurulu olduğu için çektiğiniz fotoğraf çeşitli görüntü modları ve ekran canlılığı ile güzel gözükse de, o fotoğrafı bilgisayara atıp tam ekran açtığınızda neyin ne olduğu ortaya çıkıyor.

Son olarak; forumda son dönemde her soru için başlık açıldığını görüyorum. Bence bu sorular için başlık açmaya hiç gerek yok. Tabi gerekli görürlerse yönetici arkadaşlar bir şeyler söylerler. Bu benim fikrim sadece.

Collapse Signature Expand Signature
    10 kişi bunu beğendi.
  5. margatem

margatem
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    http://www.techno-fi.net/forum/konu/akıllı-telefonlar-ve-müzik.1697/page-53#post-209564

Yaklaşık 20 gün önce aynı kararsızlık bende de vardı ve yukardaki konuda bende yardım istemiştim. Sonuç olarak A35 almaya karar verdim ve 2 haftadır a35 kullanıyorum (mdr 1ABT) ile.

Telefonum Sony Xperia Z5. A35 ile aralarında bariz fark var ses kalitesi olarak. Çok teknik konulara hakim olmadığım için detaylı bir kıyaslama yapamam. Ama aralarında çok fark olduğunu rahatça söyleyebilirim.

Şöyle söyleyeyim ses kalitesi Açısından; 2012 yılında aldığım eski model Sony NWZ A-864 (FLAC oynatmadığı için A35 aldım) bile daha kaliteli ses veriyor. Sony NWZ A-864 HI-RES bile değil düşünün. 320 kbps mp3 dinliyordum. Kamera için verdiğiniz örnek çok yerinde bir örnek olmuş aslında.

2 kişi bunu beğendi.
  6. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,758
    Katılıyorum Akıllı Telefonlar ve Müzik diye bir başlık vardı sanırım orada sorulabilir telefonda müzikle ilgili konular bu şekilde çok dağınık konular ortaya çıkıyor.

Edit: Aşağıdaki konu:

http://www.techno-fi.net/konu/akıllı-telefonlar-ve-müzik.1697/page-47#post-201024

4 kişi bunu beğendi.
  7. selcukatay

selcukatay
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Hakikaten güzel bilgiler vermişsiniz. Teşekkür ederim. Kararsızdım ama stoklara girdiğinde a serisinden bir walkman almaya karar verdim. Böylelikle akıllı telefonla bağım iyice azalmış olacak.

Diğer tarafta konu açılmasına itiraz eden arkadaşlara hem katılıyorum hem katılmıyorum. Katılıyorum çünkü konunun dağılma ihtimali var.
    Katılmıyorum çünkü benim açtığım konu herhangi bir akıllı telefon değil Sony hires mi telefon ve hires walkman karşılaştırması üzerine. Açılan başlığı okudum ama oradaki konu telefondan müzik dinleme üzerine. Ben ise kamera telefon ilişkisine benzer şekilde telefon-müzik-walkman ilişkisinin sorgulanmasını ve bunun da Sony özelinde yapılmasını arzu ettim. Bence arada çok fark var.

Saygılarımla

8. ancientbehemoth

ancientbehemoth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    65
    Pratiklik açısından akıllı telefonlar gerçekten bir nimet. Ancak sunabildikleri imkanlar genellikle ortalama oluyor. Kimisi çok iyi fotoğraf çeker, kimisi müzik konusunda iddialıdır, kimisinin güneş altında görünürlüğü çok iyidir, vs. Fotoğraf makinesi örneği halen geçerli bir örnek. Benim 15 yıl önceki canon compact makinem (ekranı dışa doğru açılabilen ve 180 derece dönebilen. zamanın selfie kamerası :)) 5 mp çözünürlüğe ile şu ançi birçok telefona nal toplatır o kadar diyorum.

Müzik açısından telefonun android arayüzü gerçekten çekici gelebilir. Belirli bir fiyatın üzerindeki müzikçalarlarda da artık android kullanılıyor. Size tavsiyem, bilindik müzikçalar markalarından (fiio, sony, xduuo, vs.) giriş seviyesi bir ürün alarak yola çıkmanız olacaktır. Zamanla hem kulağınız, hem de bütçeniz geliştikçe daha üst seviyelere geçiş yaparsınız. Bunun yanında da yapabiliyorsanız kulaklığınızı güncellersiniz.

2 kişi bunu beğendi.
  9. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Akıllı Telefonlar ve Müzik başlığı direk bu soruyu sorabileceğiniz bir başlık. Orada tam olarak zaten telefon - müzik çalar karşılaştırması yapılıyor. Sadece son dönemde telefonlara döndü konu ama önemli değil. Burada düşünmeniz gereken şey böyle bir soru için başlık açmak sizce gerekli mi değil mi?

Eğer herkes "benim sorum tam %100 o konuya girmiyor" diye düşünüp başlık açarsa o zaman forumun içeriği nasıl olacak? Ben bu forumda sorulacak herhangi bir konuyla ilgili her türlü başlığın zaten bulunduğunu düşünüyorum.

Kaldı ki eğer gerçek fikrimi soruyorsanız, böyle bir şey için soru sormaya bile gerek yok, biraz araştırdığınız vakit zaten cevabı kolayca bulabileceğiniz bir konu bu.

Yanlış anlamayın elbette forumda sorular sorup yardım alabilirsiniz ama son dönemde herkes her soru için başlık açmaya başlamış. Foruma her gün uğrayan biri olarak benim forum deneyiyimi olumsuz etkiliyor. Gereksiz açılmış bir sürü başlık arasından girmek istediklerimi seçmek zorunda kalıyorum. İçerik kalitesi ciddi anlamda düşüyor ve karmaşık, düzensiz bir yapı oluşuyor.

#9 VirtuFortuna, 1 Mart 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Mart 2018
    7 kişi bunu beğendi.
  10. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,860
    @VirtuFortuna hocama sonuna kadar hak veriyorum. Tabi bu durum, forumun yeni başlıklara kapalı olması anlamında değil, soruların yeterince araştırma yapılmadan yeni başlık açılması hususunda geçerli. Kendisi de buna buna vurgu yapmaktadır. Bu başlık da sadece okunarak anlaşılacak bir soru, eğer detaya girilmek istenirse farklı eski başlıklar altında da devam edebilir.

Şahsen ben bu tür başlıklara mümkün olduğunca cevap yazmıyorum çünkü forumdaki düzeni bozmak istemiyorum. Eminim benim gibi düşünen bir çok kişi vardır. Daha yakın zamanda ölü gibi görünen dt770 konusunda bir soru yönelttim ve anında fazlasıyla tertemiz bilgiler geldi.

Kategorileri çok güzel ayrılmış, boş muhabbetin asla olmadığı bir ortamdan bahsediyoruz.

Bunları not düştükten sonra madem başladım sorunuza da dilim döndüğünce cevap vereyim. Müziği ne kalitede hayatınıza ne kadar sokacağınız önemli bir konu. Bu bakımdan genel olarak kişisel tavsiyem biraz kaliteli ses almak isteyen kişi adı sanı ne olursa olsun telefondan dinlemeyi düşünmesin. Taşınabilirlik açısından pratik olsa da BT DAC kullanmak bile çok büyük bir kazanç sağlar. Bu genellemeye Sony telefonları da dahil ediyorum. Bir çok etmen var fakat benim en çok takıldığım nokta şarj. Daha hâlâ iki günü zor çıkaran telefonların ses çıkışından ekstra güç beklemek zor. Zaten şu an bildiğim kadarıyla mobil cihazlarda DAC çipi işlemci üzerinde sabit. İşlemci üreticileri mevcut piyasada ses için ne kadar iyi ürün çıkarır bir tartışmak lazım.

Her iki konuda da yanlışlarım olabilir özellikle işlemci üzerinde DAC hakkında yanlış bilgim varsa lütfen düzeltiniz.

Selamlar saygılar iyi forumlar...

3 kişi bunu beğendi.