Sony MDR-1R farklı bir bakış

'Sony' forumunda Mustafa ALKAN tarafından 25 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,667
    Evet arkadaşlar, ustalar, kendini usta zannedenler, fakir olup adam gibi müzik dinlemek için en ucuza en kaliteli ürünü nasıl alırım diye düşünenler, zengin olup ipod vs demeden kaliteyi arayan şanslı azınlık,yeni çıkan ürünleresahip olma ateşiyle yanan ama sahip olduktan sonra değeri gözünde düşüp yeni birşeyler arayanlar ve tüketim çılgınlığına kapılıp ne istediğini bilmeden piyasadaki tüm ürünleri denemeye çalışanlar hepinize merhaba. Öncelikle Özellikle Ankarada olanlarla tanışmak müzik fikir alışverişinde bulunmak istediğimi belirterek konuya giriş yapıyorum :)
    Kulaklıkla fiio x3 aynı anda elime ulaştı o yüzden hangisini inceleyeyim diye düşünüp önceliği.mdr-1r ye verdim.
    Estetik olarak harika diyebilirim. Kafada güzel duruyor,rahatsız etmiyor hafif ve şık bir kulaklık. Ben momentumdan daha güzel buldum. Momentum klasik retro bir görüntüde, sony ise daha modern ona göre çok rahat artı kullanışlı..
    Amatör olarak müzikle uğraşan biriyim ( davul çalıyorum) önceki kullandığım kulaklıklarla arasında sınıf ve tarz farkı olduğu çok belli. Sennheiser bas vurgulu kulaklıklarımdan grado.gibi gitar tellerine ayrımcılık yapan konfor olarak çok rahatsız edici kulaklıklarla ve westone um1 gibi sahne kulaklıklarından 7.1 sanal surround veren sony pulse tarzı farklı karakterdeki kulaklıklara kadar nispeten geniş yelpazede deneyimlerim oldu ( o kadarda cühela değilim :) )
    Ben bu kulaklığın; ruhsuz tatsız sahne kulaklıklarından daha renkli ama müziği değiştirmeden sunmaya çalıştığını gördüm.
    Aşırı uçlarda değil. Ne sahne kulaklığı nede ön plana bas frekans veya gitar veya başka birşey koymamış. Müziği sony tarzından çok az etkiler katarak nötr sunmaya çalışmış. Elektronik parçalarda başarılı ve çok detaylı sunumu var..vokallerde gerçekten gülümsetiyor insanı. Sanatçının nefesini, mırıldanışını vb mükemmel sunuyor. Lana del rey dinlerken önceden duymadığım detayları farkettim :) zaten istediğimiz detaylar değilmi?
    Gelelim baslara..
    Almadan önce birçok kulaklık deneyip fikir edindim ve açıkçası hepsinin bir karakteri olduğunu ve farklı şeylerde ön plana çıktıklarını gördüm. Açıkcası almadan önce ben şu tarz müziği dinlerim diyemedim çünkü müziksever olarak senfonide dinlerim ( ayda yılda bile olsa) progressive rock da. Elektronik de dinlerim dubstepde vs vs o yüzden almak istediğim ürün beni genel anlamda tatmin etmeliydi. Technics kulaklık denedim tam club havasına soktu beni derin ve güçlü baslarıyla, beats kulaklık eşşek gibi güçlü bas verdi ve acaip hoşuma gitti ama istediğim sadece bu değildi,sennheiser momentum over ear yine bas önde renkli bir sunumu vardı şekil güZel ama fazla kullanımda kafayı tost makinası gibi sıkacak bir yapıdaydı zaten tasarım ürünü bir kulaklık.aynı topuklu ayakkabı gibi görüntü güzel ama kullananan sor onu birde :). Marshall major kuru bir rock amfisi gibi sade bir rocker kulaklığı üretmiş bana göre tatsız geldi rock müzik tarzı olan davulcu bana. Sadece rock dinlerim diyenler düşünebilir o kulaklığı...daha birçok kulaklık denedim ama sony mdr-1r deki.baslar olması.gerektiği gibi yapılmış az yada fazla değil yerinde..tizler güzel. Ben fiio x3de 50 ses seseviyesinde kullanıyorum ki maksimum 120 bana tüm detayları verebiliyor...
    sonuç olarak benim beğenimi kazandı zengin bitirişi yapıyorum görüşmek üzere :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Ekim 2014, İlk mesaj zamanı 25 Ekim 2014 ---
    544 eklentisini görüntüle

6 kişi bunu beğendi.
  2. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,317
    Kulaklığınız hayırlı olsun, güzel günlerde kullanılsın :)

İnceleme için de teşekkürler, elinize kulağınıza sağlık

Kulaklığınızın pişme süresi nedir? Ne kadar kullandınız?

İncelemeyi yaparken dinlediğiniz kayıt kaliteleri nelerdi? Hangi kaynaklarla incelediniz?(Fiio X3 kullandığınızı tahmin ediyorum)

Sorular için kusuruma bakmayın, merak ettiklerimi sorabileceğimi düşündüm samimi yazılarınıza istinaden.

İlerleyen günlerde incelemeye bir kaç güncelleme ekleyebileceğinizi düşünüyorum. :)

Selamlar

Collapse Signature Expand Signature
  3. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Elinize sağlık.Keyifli bir kulaklıktır 1-R.Kullanımı zevklidir.

4. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,667
    Ben teşekkür ederim. Müzik dünyanın en keyifli işi. Yapması ayrı dinlemesi ayrı bşr keyif. Kulaklık 2 haftadır kullanımda.fiio x3 le 44 16 -96 24 flac,waw ve 320 mp3 ile ayrıca ps3 den creative t20 kulaklık girişinden ve logitech z5500 kulaklık çıkışından xperia s telefondan denemelerim oldu..

2 kişi bunu beğendi.
  5. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Elinize saglik farkli bir inceleme olmus.

Bende eksileri yonunde biseyler ekleyeyim :)

Oncelikle kulaklik tasimaya pek uygun degil, kupalar katlanmiyor sadece kendi etrafinda donuyor. Benim boynum uzun olmasina ragmen boynumda gezdirirken fenalik geciriyorum. Cantasi yada poseti mi demeliyim bilemedim, cok basit. 1 pacavra kumastan ibaret :) pekte koruyacak bir etkisi yok. Padleri mukemmel yumusak coook cokk uzun kullanimlarda bile rahatsiz etmiyor fakat terletiyor.

@Mustafa ALKAN arkadasimin soyledikleri ise kesinlikle dogrudur, vokallerde mest ediyor insani ki zaten en kallavi ozelligi bu bence. Elektronik muzikte garip bi sekilde basarili bende anlamadim nasil yaptigini :D ama bateri dedigimiz o muzigi bambaska dunyalara goturen muzik aletini bu kadar da yabana atmasaymisiniz be keske sony muhendisi abiler. Bass seslerinde kelimelere dokemeyecegim bise var, iyi kotu yorum yapamicam fakat bateri kicklerini cok detayli sunmuyor. Soylemeden edemedim :D

Tekrardan elinize kulaginiza saglik :)

6. SonyPro

SonyPro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    148
    Mustafa hayırlı olsun. Sony her üründe olduğu gibi bundada doğallığa önem vermiş. Her sesi seninde dediğin gibi olduğu gibi vermek için çabalamışlar. Hazır EQ ayarı gibi kafasına göre bass kanalı açmamışlar yada tiz için abanmamışlar..

7. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,485
    Toplamda 2 dakika dinlediğim bu kulaklık elektronik müzik için iyi bir seçenek değil.Dinlediğimde ben de şaşırmıştım ancak,baslar yeterince derine inemıyordu..Benim dinlediğim ürün sorunlu olabilir mi acaba diye de düşündüm hatta.

8. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Ben de bulusmalarda dinledigim kadariyla ayni fikri edinmistim. Elektronik icin daha derine inebilmeli kulaklik.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,540
    Genel sony karakterinin aksine dengeli bir sesi var ,malzeme kalitesi ,işçilik ,ses olarak fiyatının üzerinde bir ürün . Bas konusunda bende kulak dolduran baslar bekliyordum ilk taktığımda ama duyduğum dengeli ses beni şaşırtmıştı. Bir çok türle dinlenebilir ilk kulaklık için güzel seçim güle güle kullanın

2 kişi bunu beğendi.
  10. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,667
    Merak ettiğim bir konu bu kulaklığın kablosuz versiyonu olan mdr-1rbt de kablolu kullanımda normal kablosuz kullanımda içindeki s master anfinin devreye girip daha iyi ses verdiği söyleniyor. Doğruluk payı varmıdır ve eğer öyleyse kablosuz modele yönelmek gerekirmi kalite açısından?
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Ekim 2014, İlk mesaj zamanı 25 Ekim 2014 ---
    İlk kulaklığım değil benimde kendime göre bir kulaklık deneyimi geçmişim var :)

11. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,667
    Mdr-1rbt deki s master amfi olayı kafamı karıştırdı bunun aslı astarı nedir varmı bilen onda olup mdr-1rde olmayan ne?

12. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Kablo

2 kişi bunu beğendi.
  13. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,667
    :)bluetooth harici hiçbir farkı yok diyosun yani tamam. Bu tip üst.sınıf kulaklıklarda burn in dediğimiz uzun süre son seviye sesde bekletme olayını tavsiye edermisiniz

14. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    543
    burn in uzun süre son seste beklemek değildir. kısaca malzemenin ( kulaklık olur kablo olur jack olur farkmaz ) kullanıma bağlı olarak kıvama gelmesidir.

bu süreç kendi kendine de gerçekleşir. veya siz hızlandırmak için belli işlemler yapabilirsiniz. ama uzun süre son ses olayı doğru değil.

benim tavsiyem yarım ses ( ama kulaklığın yarım sesi yoksa deli bi amfi ile yarım sesde kulaklık zarar görebilir) ile 3 - 4 saat white noise filan çalın. sonra kademeli olarak sesi %80 e kadar açın.

2 kişi bunu beğendi.
  15. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,667
    Teşekkürler saygılar..
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Ekim 2014, İlk mesaj zamanı 26 Ekim 2014 ---
    Burn in için tavsiye edeceğiniz ses dosyaları nedir yani tüm frekansları barındıran

16. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,317
    White-Pink-Brown noise dosyaları var mesala bende 15saniyelik White-Pink-Brown noise vaw mevcut. Ben bunu %70-80 ses seviyesinde günde en az 3 en fazla 6 saat sürekli çalacak şekilde yapıyorum.

Her gün tabi ki aynı dosya çalmıyor, kendi playlist'im de haftada 3 gün civarında çalmaya bırakıyorum

17. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,667
    Yeni birşey öğrendim şimdi. Aslında bu konuda yapımcı firmalar burn in e karşılar ama kullanıcılar gerekli görüyor ilginç..

2 kişi bunu beğendi.
  18. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,540
    Burn in e o kadar takilmayin ne dinliyecegim diye cihaz zamanla burn in olur zaten sesteki degisimi farkedersiniz ,bu surecin bi kismida kulagin sese alismasi bence

4 kişi bunu beğendi.
  19. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Valla ben burn in kasmadım hiç, kasmam da takıp kulağıma dinliyorum. Yani bu modelden de bence bir evrim beklemeyin, hep mdr-1r olarak kalacak. Burn in olunca bir he6 olmuyor. Belki kısmen basslar biraz doğrulmaya başlıyor o kadar placebo bile olabilir. Kulağınız kaliteli tizlere alışıyorda olabilir :D

2 kişi bunu beğendi.
  20. buğra

buğra
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    40
    burn in'den sonra tizlerde ve detaylarda gelişme fark ediliyor. İlk başlarda tizler yetersiz gibi geliyordu, şimdi ciddi fark var.
    Kulaklık kulağınızda pişsin derler, ben de öyle yapıyorum @Mustafa ALKAN. gerek yok yüksek seste çalmaya