SONY MDR-XB90EX Hakkında Bilgi

'Kulaklık Genel' forumunda cagdase tarafından 12 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

1. cagdase

cagdase
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Merhaba,

Geçenlerde cx-300 ii kulaklığım ses vermemeye başladı, bunun üzerine bende kulaklık araştırmasına gittim neredeyse kulaklıklar hakkında hiç bilgim yoktu (hala da yok). Yaklaşık 90$ lık bütçemle kendime bass ları çok kuvvetli bir kulaklık aradım, araştırdıkça kafam karıştı 50 den fazla modelle boğuştum aslında aradığım şey çok basitti ama bu forumu ne yazık ki satın aldıktan sonra buldum.

Gelelim konuya kendime bir adet SONY MDR-XB90EX sipariş verdim hala iptal edebilirim henüz kargolanmadı. Yalıtım benim için önemli değil genelde sessiz ortamlarda tek başıma dinlerim sesin doğalları bassların gerçekçi yüksek ve temiz gelmesi benim için önemli olan tek şeydi. Sizce büyük bir hatamı yaptım bu fiyata ne bass kulaklıkları vardı ne yaptın sen mi diyorsunuz yoksa üç günlük dünya al dinle gayet iyi kulaklık sonra iyi bütçeyle iyi bir kulaklık alırsın mı diyorsunuz?

Düzenleme sebebi: konuyu tamamlayamadan yanlışlıkla açmış oldum :)
    İlk yanıt veren arkadaşa evet bozuldu diyecektim ve dedim. :)

#1 cagdase, 12 Kasım 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Kasım 2014
  2. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    Sadece bu kadar yazmışsınız ama artık kalanı anlarız diye düşündünüz muhtemelen...

Tahminim şöyle;

Geçenlerde cx-300 ii kulaklığınız aramızdan ayrıldı. Siz de başlıkta yazdığınız; sony mdr xb90ex kulaklığı duydunuz/gördünüz/okudunuz.
    Bu kulaklık alınır mı minvalinden bir düşünceniz var;

Sorunuzu ilgili başlık altında sormanızı; ki başlık şöyle; 100-300tl Arası Kulakiçi kulaklık-tavsiye-başlığı
    Dinlediğiniz müzik türlerini ve bütçenizin üst limitini belirtmenizi öneririm.

Bildiğim kadarıyla xb90ex alt frekanslar açısından iyi güzel de, ferah ve net bir sunumu yok ve boğuk denebilecek bir kulaklık.
    Rap, elektronik falan hadi bir derece de, Rock veya Metal türevleriyle iyi olacağını da sanmıyorum ben, bunu da söylemiş olayım.

2 kişi bunu beğendi.
  3. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Benim tahminim:

" ile karşılaştırma fırsatım oldu. XB90EX bariz bir şekilde üstün oldu ..." şeklinde olmasını umuyorum :)

Collapse Signature Expand Signature
  4. cagdase

cagdase
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    aslında bir nevi cevapladın mesajımın içeriğini düzelttim :) ama kulaklığı aldım ben.

5. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Al kardeşim gönül rahatlığıyla.O fiyata "sıfır olarak" daha iyisini alman zor.

6. cagdase

cagdase
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Yorumlar için teşekkür ederim. Siparişi iptal etmedim bir kaç güne elimde olacak eğer memnun kalmazsam, brainwavz S5-R3, cks99,bose soundtrue gibi modelleri zamanla takas yoluyla denerim keşke almadan önce sizlerle tanışıp isteklerim doğrultusunda daha iyi bana uygun bişey alabilseydim.

Forumda bu modelin incelemesini bulamadım alıp 70-80 saatlik bir dinlemeden sonra burada bir inceleme yaparım bu sayede bir inceleme eklemiş olurum en azından.

Kulaklarım çok hassas değil 3-4 model daha üstünü kullanmadıkça arada ki farkı çok zor anlarım, bazen hevesli arkadaşları görüyorum hassas bir kulağa sahip değilken çok üst seviye kulaklıklar satın alıyorlar. Benim gibi oyun oynamayan birinin gamer pc alması veya çizim, render alıp denklem çözmeyen birinin business pc almasına benzetiyorum bu durumu. Aslında bu işe 600$ kadar bütçe ayırma imkanım vardı ama bu benim için müzik dinleme zevkimi 6 kat artıracağını düşünmediğimden dolayı bütçeyi şimdilik 90$ la kısıtladım bütçeyi.

2 kişi bunu beğendi.
  7. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Bütçenizi kısıtlamak bence de güzel bir yaklaşım olmuş zamanla daha doğru şeylere yatırım yapabilirsiniz.

Benim de bass head olan bir arkadaşım başlangıç için bu ürünü almayı düşünüyor, incelemesi bizim için çok yararlı olacaktır.

8. trexmilennium

trexmilennium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    190
    xb90ex mevcut fiyatı ile çok üst sıralara konulabilecek bir kulaklık. bass ağırlıklı kulaklıkların bir çoğunda mid kalitesinden, detaydan söz etmek mümkün değilken, 90ex de çok doğal detaylı mid ve vokallerden söz etmek mümkün. Ex600 ün bass ağırlıklısı demek mümkün. Sesi arttırdıkça midler sivrilmeye başlıyor bu bazen avantaj olabiliyor, şöyle ki; belli bir seviyede sanki lambalı anfiye bağlanmış tadı veriyor. Çok sıcak, tatlı bir sunum oluşuyor.
    Tabi genel sony karakteri olarak üst tizler çok geride. Ama yok değiller tabi.
    Bass ise 16mm diyafram ve aliminyum gövdesi olduğunu sonuna kadar hissettiriyor. Çok derine inen Subbass lar, midbas kamburu yok ama gövde kaybı da yok. kısaca tadından yenmez :) tabi baslar hızlı değil, yavaş, yine biraz yayvan. Cks serisinin o vurucu basına alışana ilk başta yumuşak geliyor. Fakat iyi bir kaynakla harikalar diyarına götürüyor. :)
    cks serisine gore (cks1000 hariç onu dinlemedim) kesinlikle 2-3 gömlek üstte

9. cagdase

cagdase
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Merak ettiğim her şeyi güzel bir şekille açıklamışsınız, sanırım kendi istediğim kulaklığı satın almışım, cks serisi ile arasında çok kalmıştım. bir arkadaşımdan alıp bir haftalığına cks yide kullanmayı düşünüyorum, Bu arada hızlı kargo ile gönderilen kulaklığım gümrüğe takıldı hala gümrükte kendi şehrimde ki gümrüğe geldikten sonra (muhtemelen 3 gün) buradan alacağım. kargo olmadan 75€ nun altında altında almıştım, sanırım bir problem çıkmaz bir kaç güne belli olur. 3 günde gelen kargom 1 haftadır gümrük işlemlerinde PTT'nin yavaşlığına hayranım PTT yavaş ve hızlı gelen kargoları Türkiye'de ayırmıyor bu yüzden yavaşta gelen hızlı da gelen kargo Türkiye'de aynı süreçte eline geliyor. :(.

2 kişi bunu beğendi.
  10. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    192
    Kulaklik henuz dun elime gecti ancak ilk izlenimlerim gercekten muthis ilerleyen zamanda detayli izlenimlerimi paylasmak istiyorum.

Kucuk bir edit yapayim. Kulaklik amazondan ve kuzen vasitasi ile geldi. Sabirsizlikla dayanamadim ve actim kutuyu acilis videosu sanirim olmayacak gibi :)

#10 BeatMaster, 18 Temmuz 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Temmuz 2015
  11. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    646
    En azından birkaç fotoğraf
    Daha iyi olurdu sanki :)

12. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Güzel bir kutu açılışı, ilk izlenimler faydalı olacaktır.

Hayırlı olsun, dün kargo çalışıyor muydu yav?

13. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    192
    Tatilde oldugum icin ayakustu bir kac fotograf eklemek istedim. Ustundekiyle birlikte 7 adet uc cikti ve degisik bir sisteme sahip klips ise gercekten tatmin edici. Sony logolu case de gercekten iyi ama keske daha sert bir malzemeden olsaymis dedirtiyor insana. Bass konusunda cok beklentiliydim "ya kotuyse" diyordum ancak beynime gum gum vuran kickler, dalga dalga tecavuz eden synth bass lar beni fazlasiyla memnun etti. Yakin zamanda da topping nx2 dac elime ulasacak birde onunla denemek istiyorum.

1770 eklentisini görüntüle 1770 eklentisini görüntüle 1770 eklentisini görüntüle 1771 eklentisini görüntüle 1772 eklentisini görüntüle 1773 eklentisini görüntüle 1774 eklentisini görüntüle

4 kişi bunu beğendi.
  14. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Hayılrı olsun @BeatMaster kutusu güzelmiş.

İçi köpük olan large tipslere talibim :D

2 kişi bunu beğendi.
  15. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    192
    @ardacumhur ben biraz pimpirikliyimdir (yada pinpirik:gulme) takimi bozmayayim ancak dilersen sana baska foam tips verebilirim bulursam.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 19 Temmuz 2015, İlk mesaj zamanı 19 Temmuz 2015 ---
    Bu arada konnektor kismi cok kibar ve ince umarim basina bir is gelmez.

16. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Teşekkürler hocam takılıyorum ;)

Vsonic'ten kalma envai çeşit uç var ayrıca fidue ile de geldi, brainwavz falan derken uç dolu :)

Tek kullandığım var yine sony large silikon olanlar. İçi köpüklüsü de var ancak kulağımı acıttığından kullanamadım.

Gayet güzel gözüküyor, pişsin de ses izlenimlerinizi aktarırsınız :)

Güzel günlerde kullanmanız dileğimle.

2 kişi bunu beğendi.
  17. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    192
    İyi dilekleriniz icin cok tesekkurler. Ses pisirme olayini ne yazik ki sabredemiyorum. Hemen takip dinleme gibi bir lanet huyum var ve kulagimda dinleyerek burn in yaptigimdan pek farki anlayamiyorum sanirim. Yalniz jvc hafx1x de farkettim ki uzun sure kullandiktan sonra bass lar ilk dinledigime nazaran cok zayifladi yada ben o heyecani kaybettim yada doydum, umarim bunlar oyle olmaz.

18. RACEKING26

RACEKING26
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    68
    Bu kulaklıği Sony Ex-650IEM yine Sennheiser Momentum in ear ile kıyaslarsak durum ne olur acaba ?

2 kişi bunu beğendi.
  19. Whisper

Whisper
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    132
    Merhaba,

Son durum nedir :) kulaklıktan memnun musunuz? Spor yaparken kullanışlı mı İphone 6 ile kullanma şansınız oldu mu yoksa playerlamı kullanıyorsunuz?

Pioneer SE CX8 alıp geri verdim çünkü çok büyük ve spor yaparken kullanıma uygun değildi + kulanığı acıttı..

Teşekkürler

2 kişi bunu beğendi.
  20. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    192
    @Whisper Hocam soyle diyeyim simdiye kadar edinerek dinledigim en iyi kulak ici urun diyebilirim. Bir referans kulakligi degil ama ozellikle hip hop, elekronik muziklerde cok basarili, muadili olarak yine cx8 i dinledim ancak artisi titresimi ve eksisi ise yuksek seste sanki ust mid ve tizlerde yukseliyor gibi geldi yani xb90ex yoklugunda alabilecegim bir kulaklik.

Yalniz spor olayina gelecek olursak ne yazik ki bende spor yaparken yurbuds disinda kulakta kalan baska bir kulakliga sahip olmadim, onu kaybetmemin yani sira telefonuda ustumde tasimak yildiriyordu beni. Bu yuzden simdi sms audio on-ear ve sony xb90ex sahibi olsamda aliexpress ten 11.11 kampanyasiyla kulak ustu bir bluedio ht aldim bakalim umarim beni tatmin eder oda olmazsa acacaz kesenin agzini.

iphone 6 plus ile kullaniyorum yaklasik 10 yildirda ipod ardindan iphone muzik dinleyicisi olarak diger telefonlardan bence daha basarili bir cikisi var tabiki benim fikrim bu.

#20 BeatMaster, 28 Kasım 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Kasım 2015