SONY MH650 vs JVC FX700 "Şok Edici F/P"

'Sony' forumunda expander tarafından 27 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. expander

expander
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    157
    GİRİŞ

Sony MH650, Xperia arc s telefonumun yanında aksesuar olarak gelen standart, çok fazla değer vermediğim, hatta 7-8 ay hiç kutudan çıkartıp denemediğim bir kulaklıkdı. Çünkü elimde o aralar W4, HD600 gibi kulaklıklar mevcuttu, bunlar varken değersiz bir kulaklık dinlenir mi ?!
    Geçen aylarda JVC fx700 kulaklığı aldıktan sonra, armatürlü kulaklıklara göre eksisinin olmadığını, hatta doğallığı ve basslarını daha çok beğendiğimden dolayı elimde sadece Fx700'ü tutup, diğer kulaklıkları elden çıkardım. Çok severek kullandığım, sıcak ve havadar sesine aşık olduğum, kolay kolay satmam dediğim bu Jvc'nin en üst seviye kulaklığını hiç ummadığım bir anda, sırf can sıkıntısından kurcaladığım telefon kutusundan çıkan kapkara bir kulaklık yüzünden şutladım! Delimiyim ben??

Sony MH650 Ebay'de şuanda 8-9$ civarı satılıyor,
    JVC fx700 ise Ebay'de şuanda 300$ civarı bi fiyat aralığında.

Kafa tuttuğu rakibe bakın :idiot2:

SONY MH 650 TASARIMI ve FİLTRE MOD

Tek kelimeyle vasat.
    Driver çapı JVC'ye göre daha ufak olduğundan, ergonomi olarak daha rahat bir kullanım sağlıyor. JVC'ye göre çok hafif, müzik dinlerken kulaklık var mı yok mu belli değil. Kulaklığın yanında 3 adet slikon uç var. Sony'nin en büyük sorunu plastik kablosu, inşaat telinden hallice olan bu kablo biraz sert, düz bir şekilde pek durmuyor ayrıca kolay dolanıyor, kabloyu hiç sevmedim.

Sony'nin her bir kulaklığının, filtre süngerine toplu iğne yardımı ile minik çaplı 5 adet delik açıldı. Bu mod kesin tavsiyemdir, ses kalitesi bu işlem sonucuna göre yapıldı.

SES KALİTESİ

İki kulaklığı da Sony xperia arc S telefonumda, PowerAmp kurulu, flat eq ile karşılaştırdım.

Telefonum; benim karşılaştırmalarımda, S:flo² storb mod, Sansa clip+ ve Diymod'dan daha analog, sahneli ve temiz ses verdiğinden şu anda hala kendisi ile yoluma devam ediyorum, 3-4gün sonra İbasso dx100 alıyorum (tatilin bitmesini bekliyoruz), onunla da deneyip incelememi tekrardan güncellerim.
    Ayrıca haftaya düşünülen İzmir buluşmasında diğer arkadaşlara da dinletip onlarında yorumlarını alıcam. Şaşıracaklarını tahmin ediyorum, şimdilik kişisel düşüncelerim olarak kalsın. Hatta Çin yollarında olan UM Mage custom kulaklığımı da, elime geçince genel bi karşılaştırma yapmayı düşünüyorum. Neyse sadede gelelim.

BASS

JVC ve Sony'nin bass kaliteleri çok yakın, çok çok yakınlar birbirlerine, ama uzun karşılaştırmalarımda Sony sanki biraz daha fazla derinlere inebiliyor, duyulmuyor ama hissediyosunuz derin bassları. Yumuşak basslara sahip iki kulaklıkda, kesinlikle sert değiller.
    JVC ağaç kasaya sahip olduğundan sanırım basslar vurunca biraz uzatıp yayıyor, Sony vurunca daha kısa tutup uzatmıyor, daha derli toplu, buda bass mid aralığında sıkışıklığa yol açmaması açısından daha başarılı. İki kulaklıkda sanki ayrı driver'lar mevcutmuş gibi, diğer frekanslar ile basslar ayrı ayrı duyuluyor.
    Bass şiddeti olarak ise, Sony biraz daha fazla. Bass severler Sony ile kesinlikle çok mutlu olacakdır. Ben Bass'ın şiddetli ve kalitelisini sevdiğim için Sony'nin basslarını daha çok beğendim.

MİD

Özellikle bol enstrumanlı şarkılarda mid kaliteleri iki kulaklığında yeterli seviyede. Ama bi sm3,W4 kadar da değiller. Vokallerde özellikle bayan sesleri Sony daha tok ve önde sunarken, jvc biraz geride çekinik sunuyor, ayrıca vokallerde Jvc bazen sibiliance olabiliyor iken Sony aynı anlarda daha temiz bi ses sunuyor. Ben midlerinde Sony lehine olduğunu düşünüyorum.

TİZ

İşte biraz farkın oluştuğu yere geldik, diğer frekanslarda neredeyse yakın olan farklılıklar üst frekanslara geldikçe Jvc karşısında ibre kesinlikle Sony'nin lehine dönüyor. Tizlerin sunumu çözünürlüğü Jvc'ye göre oldukça başarılı, perdesiz ziller kulağınızda raks ediyor.
    (Sm3 tizlerine benzetiyorum ben SonyMH650'yı, biraz sivri ve kontrolsüz,ama sm3 kadar rahatsız etmiyor kulağı, W4 tiz konusunda daha başarılı, ama mh650 sony ex1000'den kesinlikle daha iyi, neyse konuyu dağıtmıyayım :)
    Jvc tiz olarak kesinlikle daha perdeli, çözünürlüğü düşük. Belki daha kontrollü derli toplu denilebilir, ama bu tiz frekansların Sony mh650'nin lehine olmasını engelleyemiyor.

ENSTRUMAN AYRIMI - SAHNE

Sony'nin, arkası tamamen açık bi kulaklık olan JVC ile farkı açtığı diğer bi yer ise sahne, Sony'de sahne yana ve öne doğru çok daha geniş, enstrumanların konumlandırılması daha net, hangi enstrumanın nerede olduğunu daha kolay söylüyorsunuz. Sahnenin geniş olmasından dolayı enstrumanların ayrışması daha belirgin, arka arkaya binme durumu çok daha az. Kesinlikle Sony bu konuda da JVC'den daha iyi.

Genelde karşılaştırmaları, Le trio joubran, Chopin, Bach gibi gerçek enstrumanların çalındığı, ayrıca bol vokalli Armin van Buuren albümleri gibi Elektronik parçaların Flac kalitelerinde denedim, sonuçlar hep aynı. Sony tarz ayrımı yapmıyor diyebilirim. Metal müzik ise dinlemem.

Sony yüksek sesde dinlenebilme açısından Jvc'nin biraz gerisinde, JVC bu konuda daha başarılı.

Yalıtım olarak Sony, JVC'den tabii ki daha iyi, JVC arkası açık bi kulakiçi, maalesef her ortamda dinlenemiyor.
    Ayrıca Sony biraz mikrofonik etki barındırıyor, kablo çok iyi değil demiştim dimi.

Sony'e yaptığım İğne ile delik açma modunun getirdiklerinden biraz bahsedersek, önce filtreyi tamamen cıkardım, ses çok ferah şıkır şıkır oldu, ama tizler özellikle çok dağınık kontrolsüz bir hal aldı, dinlenilecek gibi değildi, bende ortayı bulayım dedim, delikler açarak dinledim, 5 delikde dur dedim, çünkü tam ortasını bulduğumu düşünüyorum, sesdeki perde kalktı sahne genişledi, ama rahatsız edicek kontrolsüzlük yok gibiydi, daha fazla ileri gitmedim, şuan da çok memnunum sesten. Mod yapılmadan fx700 ile arasında pek fark yok.

Son sözlere gelicek olursam, yeni bir fiyat/performans kralı yarattım sanırım. Sony, ex1000'den daha iyi bir kulaklığı nasıl bu fiyata satıyor anlaşılacak gibi değil, sanırım farkında değiller, kesinlikle en aşşağı 200$ dan satılsa kapış kapış gidicek bir sesi 8$ gibi komik bir rakamdan satmak, çok garip.

Buluşmamızda, yada o olmazsa UmMage kulaklığım geldiğinde elimdeki mh650'yi test etmesi için isteyen arkadaşlara gönderebilirim.

*** Sana öyle geliyodur, olmaz öyle şey diyen arkadaşları görür gibiyim, o eleştilerini burada belirtmeden önce ricam, section8 incelemesini okusun, sonra benim senelerdir kullandığım üst seviye Dap, Dac ve kulaklıkları düşünsün, sonra hiç inceleme yazısı yazmayıp da ilk incelememi neden böyle komik fiyatlı bi kulaklık ile yaptığımı düşünsün, sanırım sonra "olabilir" yanıtını kendinize vereceksiniz. Böyle bi keşif olunca sessiz kalamadım.

Saygılar.

5 kişi bunu beğendi.
  2. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    E cok iyiymiş. Denemek lazım. Eline sağlık hocam :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
  3. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Ellerine sağlık Nuri... :eek:k

4. sweetleaf

sweetleaf
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    wow..ebay'de 8 dolar free shipping.Jack normal mp3 playera uyumlu mu?

5. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Normal kulaklıklarda jak 2 şeritli bundaysa 3 şerit var.

Sayın Nuri üstad bir zahmet normal bir mp3 çalarda deneyebilir misin? Re-zero misali dönüştürücü ara kabloya gerek olmasın sonra :)

Son Dakika: Az önce başka bir şeye bakarken fark ettim ki bu 3 şerit durumu kontrol barındıran kablolarda öyle. Yani hemen bakınız fotoya:

6. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Birkaç tane alayım bundan köşede dursun :) teşekkürler bayağı ilginç bir f/p kulaklıkmış. Yalnız 8$ dediğiniz yerdekiler aslında sahte olmasın? Belkide orjinali daha pahalıdır.

Jack konusunda, hemen şimdi xperia u içinden çıkan, mikrofonlu ve jackı mh650 ile aynı olan sony kulaklığı denedim. walkman ile normal stereo ses alıyorum. Yani aracı bir aparat kullanmadan normal ses geliyor. mh650 de aynıdır.

7. expander

expander
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    157
    Elimde şuanda başka mp3 player kalmadi, deniyemem. Ama olur sanirim.
    Bu arada sahte gerçek mevzusunu bilemem, orjinal deniliyor ilanlarda.
    Ses konusunda, kişisel zevkler devreye girebilir ama bence kesinlikle ex1000 ve fx700den daha 3d bir ses, ve tizler kristal nerdeyse, şuanda kulagimda kara inci, mest ediyor beni, tüm albümlerimi tekrardan farkli tatlar vererek dinlettiriyor. Ben kablosunu upgrade yapmayi düşünmüyo degilim.

8. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Gündeme bomba gibi düşen bir konu olmuş, eline sağlık Nuri..
    Bende denemeyi düşünüyorum, aldığın satıcının linkini verirsen sevinirim..
    Teşekkürler..

9. expander

expander
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    157
    Abi ben ayri almadim, telefonun yaninda eşantiyon geldi :)
    Ses çok aşırı iyi, ben delirmediysem ses mükemmelleşiyor burn in oldukça, bi kac arkadasa daha test ettireyim sonra herkez alır zaten. Az önce benim hanıma dinlettim güzel dedi, ilkkez kulaklıkla müzik dinlemiş, o pek bilirkişi sayılmasın bence :)

10. thejustice

thejustice
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    48
    Elinize sağlık hocam, güzel inceleme olmuş. Bende alayım 1-2 tane hediye ederim en azından.

11. synweap

synweap
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    Gercekten guzel bir inceleme olmus. F/p arayanlara section8 den baska alternatif de bulunmus oldu boylece ;D
    Kulakligi alanlar linkleri burada da paylasirlarsa daha da guzel olur :)

12. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    Ortada inanılmaz büyük bir iddia var , eğer bu konu tüm dünyaya yayılırsa fx700 ve ex1000'i piyasadan çekerler:)

13. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Şaka bir yana, vs olarak fx700 var. Boru deyil yani, kaç yüz dolar :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

14. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Vay arkadaş ya tutarsa demek istiyorum ;D
    Şaka bir yana enstrüman ayrımı kısmı ilgimi çekti. Yani bunu yüksek çözünürlükte yapabiliyorsa gerçekten denemeye değer.

Şu mereti edinebileceğimiz biryerler varmı ki?

15. kerasertuero

kerasertuero
    Expand Collapse
    Guest

ebay'den satan yerler var aslında ama şu 3 şerit işi canımı sıktı. Benim evdede sony cep telefonu için yapılmış sahte kulaklık var ve bu da 3 şeritli. Normalde 2 şeritli mi olması gerekiyor? gerçi iphonun kulaklığıda 3 şeritli...

16. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Section8 vakasına dönecek diye korkuyorum ama bu sefer durum daha ciddi sanırım :)

17. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    3 şerit olmasıyla ilgili yazdığımı alıntı yapıyorum. Walkman müzik çalarım ile aynı jack olan, mikrofonlu sony kulaklık normal ses veriyor. Buda aynıdır. Zaten o fazladan bağlantı noktası mikrofon için.

18. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    [quote author=A Dying Wish link=topic=5274.msg71373#msg71373 date=1351426731]
    Section8 vakasına dönecek diye korkuyorum ama bu sefer durum daha ciddi sanırım :)
    [/quote]

Umarım olmaz dostum:) Eline geçerse sony haberim olsun ona da bakarız:)

19. kerasertuero

kerasertuero
    Expand Collapse
    Guest

Bu 3 şerit için yeterli bir açıklama oldu. Teşekkür ederim...

Bu arada (free shipping) 11.75 dolara satan bir yer buldum.
    http://www.ebay.com/itm/Original-Sony-Ericsson-3-5mm-Handsfree-Headset-MH650-/260836004523

Bu linkler 8.99 ve 7.90 dolar. Fakat 650c olarak geçiyor. Fark var mıdır bilmiyorum.
    http://www.ebay.com/itm/ORIGINAL-So...494361?pt=PDA_Accessories&hash=item1c2832ae59

http://www.ebay.com/itm/Original-SO...031768?pt=PDA_Accessories&hash=item337bd72e58

20. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0