Sony NW-WM1A

'Sony' forumunda complete tarafından 14 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

1. sertac

sertac
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    371
    Zx2 den biraz daha iyi olsun yeter ya :yourock

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  2. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Ses limitini kaldırmanın yolu bulundu, burada bir arkadaş da paylaştı. Sitede aratabilirsiniz.
    Yalnız yeni WM serisi Walkman'lere amfi bağlatma durumu eski ZX serisinden farklılık göstermekte, belirteyim. Zira WM serisinde Line-Out çıkışı artık yok, bunun yerine bu aletleri sadece transport olarak kullanmanıza imkan verecek digital out çıkışı bulunmakta.
    Gerçi 3000 veya 10.000TL verip akabinde bu özel cihazları sadece müzik dosyası taşımak ve dış amfiye Native DSD sinyali verebilmek için almak ne kadar mantıklı bilemiyorum.

İşte bu açıdan ses limitinin kaldırılma yolunun bulunması harikulade oldu.

İfade ettiğiniz bilgi pek doğru değil.

Tidal ve Spotify daha ziyade Avrupa & Amerika'da popüler, Uzak Doğu'da değil. Ve Uzak Doğu ülkelerinin (yüksek nüfusları ve yükselen GSMH'leri ile birlikte) pazar potansiyelleri çok büyük.
    Sony'nin bu ürünleri tasarlamadan bir pazar araştırması yaptığını düşünmek pek gerçek dışı olmaz.
    (Ki bu serinin halen daha ABD'ye gelme durumunun -dahi- tartışılması Sony'nin bu ürünler için asıl önemsediği pazarın Batı olmadığını işaret ediyor.)

Kaldı ki, müzikçalarlara bu tip bileşenler koymak en basitinden EMI (Electromagnetic interference) kaynaklı gürültü ihtimalini yükseltmekte. Öte yandan Android güç tüketimini ve cihaz karmaşıklığını arttırıyor, bu da özellikle pil ömrünü olumsuz yönde etkiliyor.

Sony'nin 3000 dolarlık, gelmiş geçmiş en iddialı Walkman modelinde dahi (kozmetik durumu gözardı ederek) az enerji tüketen, düşük çözünürlüklü ekran kullanması pil ömrüne ne kadar önem verdiklerini işaret eden şeylerden.

Öncelikler kişiye göre değişiyor, fakat bu öncelikleri genellemeden önce hafifçe dikkatli olunmalı diye düşünüyorum.

WM1A, ZX2'den gördüğüm kadarıyla üstün bir cihaz. Yakın zamanda bu aletleri içeren bir inceleme yayınlayacağım ; fakat şahsi olarak 1A'nın sesini özellikle berraklık ve mid performansı olarak ZX2'den daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

#22 mavi, 10 Ocak 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Ocak 2017
    19 kişi bunu beğendi.
  3. SonyPro

SonyPro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    148
    @mavi karşılaştırmalarını önemsiyorum. Öncekileri okudum okuttum. WM1A ile zx2 ve zx100 karşılaştırmanı bekliyorum. Öncekinde ''ZX100 rock pop - ZX2 orkestral müzikleri için ideal'' demiştin. Orkestral - elektrosoundtrack ağırlıklı enstrumantal dinleyen biri olarak ZX2 - WM1A arasında kalacağım. İkisini ayrıntılı test etmeni dilerim. Dinlediğin ortam ve süre bilgilerini de vermen güzel olacaktır. Kulaklıklar ve external ise kablolara kadar. Teşekkürler.

3 kişi bunu beğendi.
  4. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    965
    Tidal ve Spotify yok işte o kötü keşke android tabanlı bir dap olsaymış

5. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,773
    Ne olursa olsun android desteği veya tidal vs kullanılacak gibi olmalıydı .
    Tamam evet bu cihazlara tonlarca para verip tidal dinlemek saçma olabilir bende buna bazen katılıyorum. Ama bazen zevkli oluyor uğraşmadan hemen iki tıkla olup pat dinlemek :)
    Üstelik netten indirilen mp3 lerden çok daha kaliteli haliyle .

6. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,825
    Bugün İçerenköy Sony mağazasına gelen NW-MW1A hakkındaki izlenimlerimi aktarayım.

Bilinen Sony sesinden (hatta zx2'den de) farklı olarak dengeli bir ses imzasına sahip. Genel tonlaması dengeli ve nötre yakın. Buna karşın yormayan bir sunumu var.

Çok yakına kurulu olmayan sahne ise inanılmaz geniş. Enstrümanlar çok geniş bir alandan sesleniyor. Buna karşın vokal ve enstrüman ayrımı çok başarılı. İçinde dört DSD kaydı vardı. Aşina olduğum parçalarla dinlemediğim için sahne derinliği konusunda bir fikrim yok.

Gelgelelim ses kısıtlaması handikapı bu cihazda da mevcut. Max. ses düzeyi 120 olan cihaz o an elimde olan re00'ı 115 düzeyinde ancak sürebildi. Mdr 1a'yı ise son ses seviyesinde bile süremiyor. Bunu ses düzeyi anlamında söylüyorum. Bence cihazın çıkış gücü zx2'den de düşük. Çünkü zx2 bile er4s'i belli bir düzeyde sürebiliyordu.

Cihazın yapım kalitesi üst düzey, ancak denediğim en ağır player olduğundan amfi ile kullanımı halinde taşınabilir olmaktan çıkacaktır.

Edit: Bence zx2 halen bir seçenek. Daha müzikal ses ve biraz yüksek çıkış gücü için zx2, daha dengeli ve ayrıntılı ses için wm1a

#26 Italoman, 7 Şubat 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şubat 2017
    13 kişi bunu beğendi.
  7. mhndsby

mhndsby
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Cihazı yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum. Daha önceden ZX1 kullanmıştım. ZX1'den daha yoğun bi ses verdiğini söyleyebilirim. Yazıldığı gibi ses kısıtlaması mevcut ve son ses olan 120 seviyesi bazen yetersiz kalabiliyor. ZX1'den bana göre eksik 2 önemli yanı var. Birincisi; bluetooth ile, telefon ya da bilgisayardan dosya paylaşamıyorsunuz. Bluetooth özelliğini, sadece bluetooth kulaklığa bağlanmak için kullanıyorsunuz. NFC özelliği var ama bende ki Note5'i "desteklenmeyen cihaz" yazarak reddetti. İkincisi; klasörlerde ya da müzik çalarken şarkı arama sekmesi yok. Herhangi bir ses dosyasını aratamıyorsunuz.

2 kişi bunu beğendi.
  8. ufuksaracci

ufuksaracci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    Kulaklık olarak ne kullanıyorsun acaba ? Bugünlerde benim de radarımda olan bir ürün. Üzerindeki yazılım nasıl, hızlı mı ? Ses olarak biraz yorum yapabilir misin ? Bir de kutudan sadece kablo mu çıkıyor ?

9. Onurms

Onurms
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    uygun diye diye fiyatı yukselteceksiniz..

örnek magazalara 500dolar ile geliyor ürünler. her ülke için aynı. isteyen 4bin dolara satar isteyen 4bin tlye.

anlaşıılan sony tr biraz kazancından feragat etmiş
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 15 Şubat 2017 ---
    zx1 android olduğu için seste kendini gösteremedi. ama androidsizde özellikleri kullanamıyorsun. misal tidal spotify vs google playdeki uygulamalar gibi hiç bir ekstra uygulama yok. sadece ses var. sony son serilerde androidden vazgecti
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 15 Şubat 2017 ---
    android tabanlı daplar sesi bozuyor. dap üreticileri cihazlarına android koymuyor

#29 Onurms, 15 Şubat 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Şubat 2017
  10. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,825
    Sony wm1a'yı sadece ses odaklı geliştirerek çok iyi iş çıkarmış bence. Daha burn in olmamış cihazda temiz, doğal ve perdesiz vokal dikkat çekiyor. Bu yönüyle qa360'a benzettim. Belki ondan daha duygulu ve biraz önde bir vokal sunumu var.

Ancak cihazı normal stereo çıkıştan çok 32 ohm'a 240 mw güç veren balans çıkıştan kullanmak daha akıllıca olur. Ses kısıtlaması kaldırılsa bile suni bir artış mı yaratır veya çıkış gücüne ne kadar yansır emin değilim.

3 kişi bunu beğendi.
  11. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,747
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 16 Şubat 2017 ---
    Android sesi bozuyor tanısına veya kanısına mı diyelim pek de katılmıyorum.

Mesela Sony ZX2 veya Fiio X7'yi gösterilebilecek başarılı Androidli DAP örnekleri.

Fakat High End sıfatını hak eden en güzel ve güncel örnek olarak sanırım Ibasso DX200 gösterilebilir ;)

#31 moonstar, 16 Şubat 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Şubat 2017
  12. Onurms

Onurms
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22

O fiyatlarda birakta iyi olsun.

13. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,747
    Genelleme yapışınız ama. Ben o yüzden örnek verdim o cihazları. Demek ki Android sesi bozmayabiliyor muş :)

14. mhndsby

mhndsby
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Kulaklık olarak Sony mdr 1000x kullanıyorum. İmkanı olan kesinlikle almasını öneririm. Gürültü yalıtımı mükemmele yakın. Çok ufak bi dış ses duyuyorsunuz. Müzik başladığında ise dış ses sıfıra iniyor. Yazlımında sıkıntı görmedim. Çok sade ve kullanışlı. Şu var ama; play tuşuna bastığınız anda müzik başlıyor. Ama tekrar play tuşuna bastığınızda ufak bi gecikmeyle müziği durduruyor. Ben herhangi bir takılma ya da kasma görmedim. Ses konusunda çok fazla teknik bilgiye sahip değilim. O yüzden şu şöyle bu böyle diyemiyorum ama şunu söylemeyebilirim. Sabahat Akkirazın bi türküsünü dinlediğimde diyebilirim ki sazdaki yedi telin yedisinin de ayrı ayrı sesini duydum. Ben ilk defa böyle birşey duydum :)
    Kutu içerisinde cihaz, bileğe tatmak için ip, şarj kablosu, garanti belgesi ve kullanma klavuzları mevcut. Kutu içerisine keşke bir kılıf koysalarmış iyi olurmuş.

4 kişi bunu beğendi.
  15. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Sesi bozan Android değil ucuz tasarım, işçilik ve malzeme.

Ucuz olmayınca da pahalı oluyor dolayısıyla. :)

2 kişi bunu beğendi.
  16. Onurms

Onurms
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    Ozaman neden koymuyorlar tek chipli ucuz daplara android.
    Ucuz dapli android neden yok

17. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Android'in ses bozduğu ifadesi pek doğru değil.
    Android daha ziyade sistem karmaşıklığını arttıdığı için ekstra güç tüketimine ve potansiyel EMI (electromagnetic interference) gürültüsü riskine neden olmakta. Fakat EMI riskini / etkisini bu dalgaları yayan komponentleri dac / amfi katından biraz uzak tutarak olabildiğince azaltmak mümkün.

Dap üreticilerinin cihazlarına Android koymadığı ifadesi de gerçekliği yansıtmıyor.
    Şu an piyasadaki en pahalı ve high-end cihazlardan Astell & Kern AK380, Android kernel üzerinde özel bir kullanıcı arayüzüne sahip. Bunun dışında da dolaylı / doğrudan Android kullanan pek çok müzikçalar var.

Fakat diğer yandan, Sony'nin basit ve yüksek verimli işletim sistemini bırakıp Android temelli bir müzikçalara geçerseniz Sony'deki 2 x 250 mW'lık çıkışla >20 saatlik pil ömrünü birlikte bulmanız pek mümkün olmayacaktır.

Kötü ve iyi birer haber vereyim :

Dengeli çıkışta da ses limiti var, dolayısıyla o durumda da biraz daha fazla akıma ihtiyaç duyan kulaklıkları sürmesi mümkün değil.

Lakin (duymuşsunuzdur) ses limiti, Sony işletim sistemine sahip - Android olmayan - Walkman'lerde kaldırılabiliyor. Bu durumda Sony'lerin ses çıkışı belirgin ölçüde artmakta ; bir anlamda ABD, Japonya veya diğer Uzak Doğu cihazlarıyla aynı ses kuvvetine kavuşuyorsunuz.

Bu oldukça basit bir işlem (bu satırların yazarı A35, WM1A ve WM1Z'nin limitini kaldırdı); fakat yine de bir terslik olup da cihazın garantisini geçersiz kılmaması açısından forumda bilenlere danışılmasını tavsiye ederim.

#37 mavi, 19 Şubat 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Şubat 2017
    8 kişi bunu beğendi.
  18. Onurms

Onurms
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22

19. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Android giriş / orta seviye müzikçalarlarda fazla kullanılmamakta, zira maliyeti arttırıyor.

Bahsettiğiniz orta / alt seviyede rekabet oldukça fazla olduğundan üreticiler genel olarak Android gibi sistem karmaşıklığını ve dolayısıyla maliyeti arttırıcı tasarım bileşenlerinden uzak durmayı tercih ediyorlar.

Fakat üreticilerin bazılarında Android (ve streaming)'i orta fiyat seviyesine getirme çabası var görünmekte. Örneğin yakın zamanda piyasaya sürülecek olan yaklaşık 400 dolarlık 3. nesil Fiio X5'te bu özelliklerin hepsi mevcut.

Diğer yandan Pioneer XDP-100 ve Astell & Kern AK70 gibi başka bazı orta seviye müzikçalarlarda da Android bulunuyor.

3 kişi bunu beğendi.
  20. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,873
    Gökhan Abi tesadüfen gördüm çok geç yazılmış bir cevap olacak ama :)

FiiO X7'de Wi-Fi açıkken çok ciddi dipses var. Ses olarak da orta seviye denebilir (yenisini göreceğiz). Onkyo DP-X1'de de stream yaparken dipses sorunu vardı.

DX200 bana göre High End değil, Mid to High-End demek daha doğru olacaktır. Bu arada onda da 2.4ghz Wi-Fi'da dipses var. Ayrıca yazılımla sesin değişmesi ve yazılımda genel bazı buglar da mevcut ki bunlar hoş değil açıkçası. Cihaz oldukça iyi yanlış anlaşılmasın ama Android sebepli sıkıntılar var demek anlamında söylüyorum.

ZX2 istisna bir cihaz. Bu sorunların hiçbiri yok ancak o da çok yavaş bir işlemciye sahip ve ses olarak WM1A'dan net olarak geride. WM1Z'yi zaten konuşmaya gerek yok diye düşünüyorum. Ben Android olup da High End ses veren cihaza rastlamadım. Sadece A&K Android'i alıp tamamen custom ve kısıtlanan bir arayüze çevirerek kullanıyor. Ona da Android demek ne kadar doğru bilmiyorum.

#40 VirtuFortuna, 25 Ağustos 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ağustos 2017
    5 kişi bunu beğendi.