Sony WH-1000Xm3 İncelemem

'Sony' forumunda veterinerci tarafından 6 Haziran 2019 tarihinde açılan konu

1. veterinerci

veterinerci
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Merhaba saygı değer abilerim ve dostlarım. 3 haftadır kullandığım kulaklığım ile ilgili ön inceleme yapmak istiyorum. Unutmazsam ileride bu konuya cevap olarak burn işlemlerinden sonraki düşüncelerimi de yazmak isterim.

Öncelikle ekipman olarak iPad Pro 10.5 kullanıyorum. Müzikleri Tidal’dan dinliyorum.

•Dış görünüş olarak çok güzeller. NC için kullanılacak mikrofonların üstleri turuncumsu parlak bir yapı ile çevrelenmiş. Aynı renk Sony logosunda da kullanılmış. Siyah renk kulaklık ile oldukça şık ve premium duruyor. Aynı zamanda da sportif bir görüntüsü var. Taşıma çantası kumaş ile kaplı ve sert yapıda ve içinde kablosu, şarj kablosu ve uçak adaptörü için ayrı ayrı yerler var. MDR-1000x’te bu bölmeler bulunmuyordu. Kutu içerisinde özgürce dolaşıyorlardı.
    •Kulaklık mazemesi plastik fakat menteşeler metal. Kafa bandı kısmı deri ve altında metal mevcut.
    •Sürücüler Sıvı kristal polimer olarak geçiyor ve titanyum ile kaplılar. Aynı zamanda bombeli dış yapısının iç tarafında rezonans engellemesi için magnezyum kaplama var. (Sitesinden baz alarak yazdım)
    •Kulaklığın sol kısmında jak girişi, 2 fiziksel tuş, bir tane led gösterge ve NFC bandı var. Sağ tarafta ise sezgisel kontrol paneli, USB-C şarj girişi ve bir led gösterge var.
    •Kulaklık ilk geldiğinde uygulamasına bağladığımda yarım saat güncelleme yaptı. Bu güncelleme ile başka kaynaklarda sahnenin geliştiğini söyleyenler var. Tabiki kablosuz kullanımlarda.

Konfor ve kullanım
    Cihazı genellikle bluetooth üzerinden kullanıyorum. Evde olduğum vakit, master kayıtlar dinleyeceğimde kabloluya geçtiğim oluyor. Kulaklığı kablosuz bir şekilde dinleyeceğinizde Sony’nin kendi uygulaması üzerinden kulaklık ile ilgili genel ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Bu ayarlar; Adaptif Gürültü engelleme, Ortam sesi kontrolü, Gürültü önleme optimizeri, ses konum kontrolü, yankı ayarları, eq ayarı, DSEE HX ve kablosuz aktarım kalitesi gibi ayarları içeriyor. Gürültü engelleme ayarları hariç diğer ayarları değiştirmeniz durumunda LDAC kodeğinden vazgeçmeniz gerekiyor (Apple cihazlar hariç). Apple cihazlar ile LDAC kullanamıyorsunuz. AAC ile bağlantı sağlanıyor. AAC ile bağlantı sağlandığında eq gibi ayarları değiştirseniz de aktarım kaliteniz hep sağlam kalıyor. Bunun haricinde kulaklık üzerinde bulunan 2 tuş var. Birisi açma/kapama ve pairing mode, diğeri ise (uygulamadan işlevi değiştirilebiliyor) ortam sesi açma kapama ve gürültü engelleme açma görevini üstlenmekle beraber uzun süre basıldığında gürültü engelleme optimizeri açılıyor. Kulaklığın sağ kısmında ise sezgisel bir kontrol paneli mevcut. Avuç içiniz ile paneli kapattığınızda müziğin sesini kısıp, NC’i kapatıp ortam sesini açıyor. Parmağınızla yukarı aşağı hareketler yaptığınızda sesi açıp kısıyor, ileri geri hareketlerle müzik değiştiriyor, orta kısma basılı tuttuğunuzda siriyi aktif ediyor ve çift dokunduğunuzda müziği durdurup devam ettiriyorsunuz. Telefon görüşmesi yapacağınızda ise sesinizi güzel iletiyor ve ortam sesini aktive ediyor.
    Konforda ise MDR-1000x ile karşılaştırdığımda neredeyse aynı konfora sahipler. Kulaklık padleri pasif gürültü engelleme üzerine hiçbir şey yapmıyor tam aksine rahatlık üzerine odaklanıyorlar. Yanılmıyorsam deriler ve terletiyorlar. Bu benim için bir sıkıntı değil. Kafa bandı ise kafamı hiç rahatsız etmedi. Uzun kullanımda kendisini unutturdu. Sezgisel kontrol kısmı ilk başta zor gelse de alışınca gerçekten de konfora artı puan ekletiyor.

İzolasyon
    Pasif gürültü engellemesi iyi değil. Kulaklık kapalı vaziyette kablo ile dinlenildiğinde dışarıdaki sesleri boğuk bir şekilde içeri alıyor. Ama kulaklığı açtığınızda işler değişiyor. İçinde bulundurduğu QN1 NC işlemcisi işini çok iyi yapıyor. Hatta sadece NC yapmıyor, amfi olarak da (kendi sitesinden öğrendim) görev yapıyor. Uğultuyu kesiyor. Kalabalık ortamlarda insan seslerinin bir kısmını engellemese bile uğultuyu kesmesi size yetiyor da artıyor. Araba seslerinde de sadece teker sesleri geliyor. Dizel, benzinli, v6, v12 farketmeksizin kesiyor. :D

Karakter
    Kablolu kullanımda mid ağırlıklı ve baslar zayıf. Sahne geniş. Dinlemesi zevksiz. Cansız ve renksiz bir ses veriyor. Genel anlamda boru içerisinden veriyor sesi. Kablosuz kullanımda baslar güçlü. Midlerden ve tizlerden taviz vermiyor. Sahnesi biraz daha daralıyor. Ne az ne fazla bir sahneye sahip. Daha canlı, atik ve renkli bir sese sahip. Örnek vermek gerekirse basları çok güçlü fakat rezil bir kulaklık düşünün. Sonra o kulaklığa baslar vurduğunda sönümlenmeyecek ve vokaldaki titremeleri ile gitardaki riffleri bu standarttaki bir kulaklık için en iyi bir şekilde verebilecek mid ve tizleri eklediğinizi düşününün. Genel anlamda bu standarttaki bir kulaklık için dengelimsi bir karakterde (basları bir tık açık bırakmışlar ama). Fakat aynı şeyi kablolu kullanımda söyleyemeyeceğim. Kaynak mı yetersiz kalıyor bilmiyorum fakat bas konusunda kablolu kadar iş yapamıyor. Fakat daha geniş bir sahne ile özür diliyor.
    Özetle dinamik aralık konusunda kablosuz>kablolu.

Tizler (kablolu)
    Deneyimlediğim kadarı ile çok dolu dizgin rock parçalarından tutun da derin baslı elektronik parçalara kadar tüm müziklerde tizler gayet seçilebilir idi. Zillerin her daim kaçlık ritimle vurulduğunu duyuyorsunuz. Mastering düzgün yapılmamış vokallerde beni rahatsız eden bir tiz gücü var. Fakat sağlam kayıtlarda derin bir basta bile tizler hiç sönmüyor ve üzerine düşeni yapıyor. Bazı rock parçalarda rahatsız edebilecek düzeye çıkabiliyor fakat kayıttan kaynaklı bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorum.

Midler (kablolu)
    Sanırsam kablolu bir şekilde kullanıldığında en güçlü özelliği bu. Kulaklık, kablolu kullanımda yoğun mid içeriyor. Vokaller ve gitarlar Çok tatmin edici. Gitarlar, subbaslar gibi kulağınızı titretebiliyorlar ve gayet de yüksek sesliler. Orkestrada (Star Wars Main Theme master kalitede) üflemeliler ile yaylıları birbirinden seçebilmekle birlikte dolgun dolgun duyuluyor. Oh Wonder-Body Gold (Louis the Child remix) parçasında sentezleyiciler (introdan sonraki dalgalı olanlar) çok kuvvetli duyuluyor. Kulağı titretiyor. Bu iyi mi kötü mü bilemiyorum. Ama benim için çok güzel bir deneyim oluyor. Fakat genel anlamda çok fazlalar ve bundan dolayı ses borudan geliyormuş gibi geliyor. Tabi bu kaynağa bağlı olabilir. PC ve telefonda da (mi6) aynı sonuca ulaşıyorum. Harici bir DAC işe amfiye sahip olmadığımdan daha keskin yorum yapamıyorum.

Baslar (kablolu)
    Rock parçalarda sönük, elektronik parçalarda kickler 7/10 kuvvetinde, subbaslar ise 3/10 kuvvetinde.
    Kickler her daim biraz kendini gösterse de subbaslar hissedilmiyor. Rock parçalarda (Welcome to the jungle master kalitede) bas gitarı sadece duyuyorsunuz. Şarkının kopan yerlerinde duymakta zorlanıyorsunuz hatta. Birkaç farklı cihazdan deneyimlerime göre, mobil cihaz ile dinleyecek kullanıcılar, kablolu dinlemede üzülecekler.

Tizler (kablosuz)
    LDAC üstüne düşeni yapıyor. Tizler kablolu kullanımdaki gibi olmasa da hiçbir şekilde “nerede bunlar ya” dedirtmiyor. Hatta kablolu şeklinden daha doğru veriyor tizleri.
    En yüksek seste hiç rahatsız etmiyorlar ve sibilans sıkıntısı çektirmiyorlar. Yoğun bas vuruşlarda hiçbir şekilde sönümlenmiyorlar (en azından hissedemiyorsunuz). Şu ana kadar bir sıkıntısını görmedim. Tabi lütfen bu olumlu düşüncelerimi bu katagorideki kulaklıklarla kıyaslama yaptığımı aklınızda bulundurarak okuyunuz. Sonuçta bu klasmandaki kulaklık size en doğru sesi verme gayesi ile yapılmamış. Ama klasmandaki diğer kulaklıklara göre bence öncü konumunda bir tiz dengesine ve netliğe sahip kulaklık.

Midler (kablosuz)
    Kabloluya göre alt midler çok daha az fakat diğer mid kısımları yine aynı. Vokaller genel anlamda çok güçlü değiller fakat kötü de değiller. Gitarlar diğer müzik aletleri ile karışmıyor. Ayrı bir şekilde cepte duruyorlar. Çok fazla sentezleyici bulunduran şarkılarda sentezleyiciler karışmaya başlıyor fakat hit olan elektronik parçaların çoğunda sentezleyiciler de güzelce ayırt edilebiliyorlar ve genel anlamda tüm midler müzikte olması gereken yerde duruyorlar (vokal biraz daha olabilirdi gibi). Ama iz sayısı yüksek parçalarda bir süre sonra kafa karışıklığına yol açıyor.

Baslar (kablosuz)
    Kablolu kullanımdan sonra ilaç gibi gelen, bassheadleri üzmeyecek, fazla bas sevmeyenlerin de canını sıkmayacak basa sahip. Kickler uzamıyor. Vurup bırakıyorlar. Magnezyum kaplı dome yapısı sayesinde rezonans da bir şekilde sönümleniyor. Subbaslar sürekli kemik dokunuzu titretiyor. Rock parçalarda ise tam istediğim yerde; ne fazla ne de az. Ama genel anlamda baslar bi tık açıklar. Basshead olarak beni tatmin ediyorlar. Fakat bu bas vuruşları diğer kısımları sönümlemiyor. Tüm kısımları gayet net duyabiliyorum. Bazı kayıtlarda bozulmalar duyuyorum ki bu kayıttan ötürü olmasa gerek. Direkt kendisi bozulmaya yol açıyor.

Sıkıntı çektiğim noktalar
    •NC açık konumda fazla sarsıntılı durumlarda ve fazla rüzgarda (yüksek hızda giden arabanın camı açık olduğu zamanki rüzgarlarda) böyle kımıl kımıl, hışırtılı bir ses geliyor.
    •NC açık konumda sarsıntı ile doğru orantılı bir şekilde seste dalgalanma (midlerde güzelce hissediliyor) oluyor.
    •Aynı anda birden fazla bağlantıya izin vermiyor. Diğer cihazınızın btnu kapatmanız ve eşleşmeyi sonlandırmanız gerekiyor.
    •Kablolu bir şekilde NC kullanamıyorsunuz. Kablolu bir şekilde kulaklığa güç verdiğinizde dinlediğiniz seslerin hepsi arada distortion pedalı varmış gibi bozuk geliyor. (Bence ben yanlış kullanıyorum ama bir sorun :D)
    •Kulaklık gerçekten Hi-fi statüsünde ses veriyor fakat abartıldığı gibi değil. Chi-fi bir iemde daha fazla detay elde etmek mümkün. (Elde etmekten ziyade duymak. Çünkü genel anlamda detay verse de duyması zor olabiliyor.)
    •Yağlı eller ile dokunulduğunda iz kalıyor. Sürekli temizlenmesi gerekiyor veya temizlenmeniz :D
    •Dolar kuru

Son söz
    Keşke monitör kulak üstü bir kulaklık deneyimim olsaydı da size ona göre bir inceleme yapsaydım.
    Yazarken bile tek iyi kulaklığım buymuş veya buna para verdim de gömmeyeyim tarzı bir şey yazıyormuşum gibi hissettim fakat daha iyilerini de dinledim ve öyle gözüküyorsa özür dilerim.
    Kulaklık, amfi ile beslemeye gerek duymayan ve kablosuz bağlantı ile dinleme sunan klasmandaki bir kulaklık için yeterli ve iyi. Herkesi tatmin edecek bir kulaklık. LDAC sayesinde 900 kbps aktarıma sahip oluyorsunuz. DSEE HX ile de düşük kalitedeki müziklerin dinamik aralığını arttırabiliyorsunuz. Master olmasa da Hi-Fi keyfini çekebiliyorsunuz. Gürültü engelleme özelliği çok kullanışlı. Uçakta kalkış ve iniş sırasında müziğime etkiyen bir ses olmadı. Bt ile müzik dinlemeye karşı çok soğuktum. Fakat şu anda kabloyu kutusundan çıkarmıyorum. Odyofil seviyesine çıkmayacak biri için en iyi NC özellikli kulaklıklardan biri diyebilirim.

İyi ve kötü yanları ile yazmaya çalıştım. Umarım ilk defa iyi bir kulaklıkla müzik dinleyip yere göğe sığdıramayan biri gibi gözükmüyorumdur. Eğer öyle ise özür dilerim. İlk incelemem olduğu için tecrübesizliğime verin.

Ekleme: (İncelemeyi yazdıktan 2 hafta sonra)
    •Dış görünüş ile alakalı > Kulaklığın göremeyeceğiniz kısımlarında sağ ve sol için ayrı ayrı olmak üzere 2 tane ızgaralı delik bulunuyor. Mikrofon mu diye baktım fakat sanırsam hava çıkışı kendileri. •Kullanım ile alakalı > Kulaklığın gücü açıkken aynı zamanda kablo takıldığında verdiği distortion bilgisayarlarda olmuyor. Gayet temiz ve bozulmasız veriyor sesi.

#1 veterinerci, 6 Haziran 2019
    Son düzenleme: 26 Haziran 2019
  2. Onur668700

Onur668700
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    74
    Elinize sağlık.
    Kişisel görüşüm eğer telefondan herhangi bir dac bağlamadan müzik dinlenecekse bu tür kaliteli bluetooth kulaklıkların kullanılmasıdır. Her ne kadar kablolu bağlantı kablosuza göre daha kaliteli olsa da, akıllı telefonların jak çıkışları kablosuz bağlantıdan daha düşük kalitede ses vermektedir.
    Ben Mdr1000x modeline sahibim. 1000x modellerindeki kronik çatlama/kırılma sorununu yaşadım. Yapıştırıcı, zımpara ve sprey boya kullanarak bu sorunu çözdüm. Kırılma sorunu m3 modelinde de mevcut mudur?

3. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    387
    Inceleme çok detaylı olmuş, çok emek harcanmış teşekkür ederiz.

@Onur668700 size şu noktada katılamayacağım. Xm3 fena bir kulaklık olmasa da detaysız ve boğuk çalıyor benim zevkime göre. Kablolu telefon ve kablosuz yorumu için söylüyorum bunu. M50x ve note 8 ikilisi çok ilerisinde xm3 'ün. (Ki amfi gibi sürülmüyor tabii ki yine de. Yükseklik olarak değil, basslarin, tizlerin ve sahnenin kontrolü anlamında söylüyorum) Sony değil de ws990bt benzer ses karakterinde cok daha detaylı ve ferah mesela. Ya da h9i derseniz, dijital olarak pek çok müzik tarzına uyarlayabilme esnekliği ve doğru tonları ile dediğinizi gönül rahatlığı ile destekleyebilirim ancak sony ve sennheiser bunun çok uzağında. Yine de dediginiz gibi kişisel tercihtir.

Collapse Signature Expand Signature
    Onur668700 bunu beğendi.
  4. veterinerci

veterinerci
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Menteşe kısımları 1000x’e göre ince. Neredeyse aynı malzemeden yapılmış. Fakat kulaklıkları kafaya göre ayarlarken daha güvenilir bir ses ve hissiyat sunuyor size. Tipi daha hoş dursa da (bence) 1000x menteşe kısmı haricinde daha sağlam duruyor. Onun dışında arkadaşlarımdan veya başka birinden m3 için kronik bir kırılma sıkıntısı duymadım.

Onur668700 bunu beğendi.
  5. Onur668700

Onur668700
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    74
    Sahip olduğum telefon ile, kablolu ve kablosuz olarak mdr1000x kulaklığın performansı kablosuz bağlantıda daha başarılı. Bahsettiğiniz boğukluk özellikle kablolu olarak dinlendiğinde çok can sıkıcı hale geliyor benim denemelerimde. Ayrıca dap ike yaptığım kablolu denemelerde telefon kadar olmasa da bu boğukluk hissedilir oranda var. Ve ses çok açıldığında seste bozulma-cızırtı oluyor.
    Yine kişisel görüş olarak belirtmek isterim ki bu tür bluetooth kulaklıklar sadece kablosuz kullanım için satın alınmalıdır

veterinerci ve theoldman bunu beğendi.
  6. veterinerci

veterinerci
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Şu m50x’i bir türlü deneyimleyemedim. M50X ile ilgili bir şey diyemeyeceğim fakat siz de farketmişsinizdir kablosuz hali daha detaylı ve daha dinamik. Kablolu hali ise gerçekten kulaklara yazık. (O kadar şey vaat ettikleri bir kulaklık için böyle bir kablolu performans için kulaklara yazık) dediğiniz diğer kulaklıkları deneyimleyemediğim için kesinlikle bir şey diyemiyorum. Fakat dediğinize göre bu iki marka her ne kadar iyi olsa da “marka” payı taşıyor içerisinde. Biraz da isimlerine güveniyorlar gibi yani.

theoldman bunu beğendi.
  7. Onur668700

Onur668700
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    74
    Eğer kırılma sorununu çözdülerse çok iyi. 1000x in menteşe kısımları malzeme kalitesi olarak iyi. Bence sorun kafaya takıldığında esneme ile oluşan tüm baskının menteşelere verilmesi. Sahip olduğum diğer kablosuz mdr100abn (yeşil rengine vurulup aldım :)) kulaklığımda böyle bir sorunla karşılaşmamıştım.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 8 Haziran 2019 ---
    Şöyle bir durum da var; bu tür ekipmanlarla ilgisi olmayan kime dinlettiysem sese hayran kalıyorlar :) zaten bu tür ürünlerde firmaların hedeflediği kitle bu. Benim için sadece metroda ve uçakta işe yarıyor :)

veterinerci ve theoldman bunu beğendi.
  8. ismailkoc5484

ismailkoc5484
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    208
    Bluetooth kulaklık konusunda bende bi öneri sunmak isterim yaklaşık 3 aydır mpow t5 true wrilless kullanıyorum fiyat ve performans olarak tavsiye ederim aptx destekli deneme fırsatınız olursa

G8341 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

veterinerci bunu beğendi.
  9. veterinerci

veterinerci
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Kulaklık açık konumda kablo ile kaynağa bağlandığında sizde de bozuk ses geliyor mu? Özellikle low mid ve baslarda. Dap olayını ben de düşünmüştüm. Canımı çok sıkıyordu bu kablolu durum. Neredeyse aynı performans alınıyorsa bt’a devam.
    Çoğu kulaklık o kısımdan muzdarip. Bundan önce Solo 2 kullanıyordum. Hep çantası ile taşıdım. 1 yıl içerisinde gözüm gibi bakmama rağmen kırıldı menteşesinden.

Onur668700 bunu beğendi.
  10. Onur668700

Onur668700
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    74
    Kulaklık açık konumda iken kablolu bağlantıda bozulma durumu dayanılmaz seviyede. Kapalı durumda olsa dahi dapa bağladığımda yüksek seste bozulma oluyor maalesef. Ben sadece kablosuz kullanıyorum bu yüzden.
    Kırılma sorunu yapısı itibariyle sennheiser momentum modellerinde yaşanmıyor

veterinerci bunu beğendi.
  11. thenongran

thenongran
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    1 senedir kullanıyorum gerçekten muhteşem bir ürün. ANC kalitesi zaten muazzam, ses kalitesi de bir wireless kulaklığa göre olağanüstü. Basslar biraz fazla ama EQ ile düzeltiliyor. 125 hz'ye -4 db verince ses çok daha netleşiyor.

12. veterinerci

veterinerci
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Eq ayarı yapınca LDAC kullanılamıyor bende.

13. thenongran

thenongran
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    Telefonun EQ ayarını kullanabilirsiniz. Galaxy S10+ telefonumun EQ ayarını kullanabiliyorum LDAC'i bozmadan

14. igotek

igotek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Güzel inceleme olmuş. Wireless kulaklık arayışı içerisindeyim. İyi oldu bu inceleme.

15. Psikon

Psikon
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Bt kulaklıklara karşı önyargılı olsam da gerçekten güzel bir kulaklık.Genellikle kabloyla uğraşmak istemeyip telefon ile kullanmak isteyenlerin ortak kulaklığı haline geldi son zamanlarda bayağı bir 1000xm3 kullanıcısı gördüm.

16. thenongran

thenongran
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçekten muhteşem bir kulaklık. 2018'de çıktı ama hala Noise Cancelling'i en güçlü olan kulaklık daha iyisini yapamadılar. Çok rahat şahsen ben rahatsız olmadan saatlerce takabiliyorum. Ses kalitesi konusunda olumsuz görüşler var ama bence çok iyi ses kalitesi bir Bluetooth kulaklığa göre. Ufak bir EQ ayarı ile daha da iyi oluyor.