Sony WH-1000XM3

'Sony' forumunda alpguner tarafından 16 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

1. alpguner

alpguner
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Öncelikle dürüst olmak lazım; XM2 ile XM3 arasında ses kalitesi bakımından fark yok. Fark teknolojide..

İncelediğiniz bütün testlerde ve yorumlarda XM2 nin 50 $ daha ucuz fiyatına rağmen meşhur Bose QC 2'ye fark attığını göreceksiniz. Ben de uzun süre test edip karşılaştırmıştım. Önceliğim ses kalitesi olduğundan XM2 ye yönelmiştim. Ama Bose QC'un o rahatlığı yok mu, insanları mutlu edip sattıran buydu. Bir de abartı bası ve tiziyle köşeli ritmik müzik dinleyen kitleyi memnun etmişti. Aşırı hafif oluşu bende tel maşa hissi uyandırmıştı. Ama pratikte uzun süreli kullanımda hafif kulaklık kıymetini hissettiriyor.

Demin aşırı bas dedim ama kabul etmek gerekir ki Sony bas konusunda QC 2 den aşağı değil. Ama audiophile kalitede bir bas bu. Kontrabas tonu mesh ediyor insanı. Çok bas sevmeyen kullanıcı Sony nin Headphones yazılımı ile bunu zaten aşıyor.

Gelelim ANC özelliğine..Bunu aktif veya pasif çözdüğünü iddia eden üretici çok. Geçmişte ANC li Beats kulaklığı uçakta test etmiştim, işte budur demiştim. Sonra Bose QC 2 ile oha demiştim. XM2 ye geçince ANC özelliğinin bir tık daha ileride olduğunu fark ettim.

Geldik XM3 farkına..
    Bir kere alet baya hafiflemiş, malzeme yumuşamış. Usb miniden usb c ye geçilmesi iyi olmuş. Geriye tek fark kalıyor; Sony'nin iddiası, ANC özelliğini XM2 ye göre 4 kat iyileştirdim diyor. Kaç kat bilemem ama neredeyse ölüm sessizliğini yaşadım.

Kayıplı olduğu için Sony Ldac teknolojisini tanıyana kadar bluetooth kulaklıklardan haz alamadım. Şimdi Ldac sayesinde 24 bit müzik dosyalarımı kablosuz dinleme hazzını yaşıyorum.
    ANC özelliğine audiophile insanlar müziğin dinamiklerini yok ettiği gerekçesiyle hiçbir zaman sıcak bakmadılar. Ama son gelinen noktada bir daha değerlendirmelerini tavsiye ederim.[​IMG]

ONEPLUS A5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

#1 alpguner, 16 Eylül 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Eylül 2018
    DrWhite, erdal, DefinitioN ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  2. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,448
    Mark 2 ve 3 arasında ses açısından fark olmadığına katılmıyorum.

Tam tersine (bir ölçüde kulaklık yastığı tasarımıyla da alakalı olduğunu tahmin ettiğim) oldukça anlaşılır bir sunum farkı var bu iki kulaklık arasında.
    Mark 3, öncülünün oldukça törpülenip, uzun dinleme seanslarına uygun hale getirilmiş tizlerine göre daha belirgin ve dinamik bir yüksek frekans sunumuna sahip.
    Her ne kadar oldukça benzer bir ses sürücüsüne sahip görünseler de kulaklık yastığının iç hacim & tasarımının farklılığı Mark 3'ün sesini bir miktar daha berrak ve havadar kılmakta.

Gürültü engelleme performanslarını kıyaslamadım, fakat tahmin edeceğiniz üzere bu iki alet de bu konuda dudak uçuklatacak derecede başarılı.

Bu yazdıklarım yakında gelecek bir karşılaştırmalı inceleme yazısının habercisi, öte yandan yazdıklarımı (mark 3 elime yeni geçtiği için) bir miktar şüpheyle almanızı yine de tavsiye edeyim.

Synchronicity, pea, DrWhite ve 9 kişi daha bunu beğendi.