Sony WM1Z İncelemesi

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda mavi tarafından 11 Mart 2017 tarihinde açılan konu

1. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    Hocam dediğiniz doğru stüdyoyu bilemem ama konser kaydını bilebilirim. Yahut klasik müzikte orkestranın büyüklüğünü ve aşağı yukarı kapladığı alanı bilebilirim. Bunu da dap simüle ederken karşılaştırabilirim. Mesafeyi olduğundan daha fazla genişleterek mi çalıyor sıkıştırarark mı çalıyor fazla derin mi çalıyor fazla yüzeyel iki boyutlu mu çalıyor anlayabilirim. Bu dediğimden yola çıkarak da cihazın orjinaline sadık olup olmadığı yorumunu yapabilirim.

İkinci husus da referans cihaz ve referans sesin tanımındaki karışıklık. Ben hep referans ses'den orjinaline sadık birebir kayıttakinin aynısı şekilnde bir anlam çıkarıyordum. Referans alınan ve o andaki ses başarımı en iyilerden birisi şeklinde tanımlamıyordum. Ama düşününce bu da bir açıdan mantıklı bir tanımlama. Bu konu ile ilgili fikir birliği var mı herkes hemfikir mi emin olamadım.

2 kişi bunu beğendi.
  2. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,777
    Kavram karmaşası oluyor. Yani referans belirli bir ses karakterini temsil eden bir kelime değil, daha çok en üst seviyeyi temsil eden bir kelime.

Collapse Signature Expand Signature
    3 kişi bunu beğendi.
  3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,181
    Referans çalmak ne demek? Referans noktası alınacak kadar iyi çalmak mı yoksa referans noktası alınacak kadar doğru çalmak mı? Neyin referans çaldığına kim karar veriyor; referans çalmanın referansı kim? Referans çalma tanımı anlaşılır mı, yoksa anladığımızı zannederken, hepimiz farklı mı anlıyoruz bu tabiri?

2 kişi bunu beğendi.
  4. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,483
    Motoru yaktin Turan hocam.
    Az dusunup cevap yazayim kendimce Hepsine; once bir kahve iceyim.
    Bu burda dursun.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4 kişi bunu beğendi.
  5. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,777
    Ancak sorun şu ki konserde de yoktunuz. Dolayısıyla tam olarak bilmenize imkan yok. Evet sahne algısını doğal hissettirip hissettirmediği veya hangi DAP'ın konser kaydını daha iyi çaldığı konusunda yorum yapılabilir. Ancak dediğim gibi benim referanstan anladığım belirli bir ses rengi değil. Benim gözümde referans aldığım ekipmanlar var ve ben onlara referans diyorum. Hepsinin de farklı ses renkleri var.

Sanırım farklı algılıyoruz kelimeyi.

2 kişi bunu beğendi.
  6. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    641
    Yapilirken canli dinlediginiz tek enstruman veya vokal kayitlari varsa elinizde bunlari farkli ekipmanlarla denemenizi oneririm. Benim icin ekipman farki anlamada cok aydinlatici olmustu. Tabi ses hafizasi cok kisa omurlu oldugu icin yine kesin bir yargiya varilmamali ama dinlerken kafaniza not ettiginiz sekilde kiyas yapilabilir. Ozellikle insan sesinde buyuk algi farklari oluyor.

Konser tabi yaniltici olabilir; duvarlara yakin durunca bass cok hissediliyor :)

2 kişi bunu beğendi.
  7. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    Hocam yapma Allah aşkına ben de biliyorum konserde olmadığımı :D Videosundan açıp görme şansımız var nasıl bir sahne ile çaldıklarını. Mesafe olarak bunu doğru mu simüle ediyor yanlış mı fikir yürütebiliriz.

8. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,230
    Teşekkür ederim yorumlar için... Benim açımdan lpg'nin çıkış gücünün wm1z'den de iyi olması da önemli bir kriter bu arada. Ayrıca LPG DSD dosyalarda da çok başarılı... ben kaşınmaktan vazgeçtim bu yorumlar sonrası...

Bu arada, referans tanımı için kimi referans alıyoruz?

Sent from my fridge using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  9. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    Bu konuda bir kafa karışıklığı var o kesin. Ama "referans alınacak kadar iyi çalmak" diye tanımlarsak herkese göre değişebilecek sıkıntılı bir zemine de geçiş yapmış oluyoruz. Piyasada herkesin en üst diye gösterdiği cihazları referans çalıyor diye tanımlarsak hype muhabbeti de bir yerinden dahil olabilir ve de kelimenin kendisi ileçelişen bir duruma yol açabilir bunlar. Referans demek belirli bir nokta demek ve o noktanın ha bire kişiye göre zamana göre de değişebilir olması bana çok mantıklı gelmiyor. O sebepten ben hep "referans çalmak" kavramını kayıta göre referans noktası alınacak kadar doğru çalmak olarak yorumluyorum. Kayıt aynı kayıt ve referans değeri de değişmemiş oluyor. Ama işte bizim o stüdyadaki kaydı dinleme şansımız olmadığı için bu durumda cihaz "referans çalıyor" da deme durumumuz ortadan kalkıyor. Ben kişisel lugatımda bu sebeplerden dolayı nötr-flat-analitik gibi tabirler kullanmayı uygun görüyorum. Referans çalma olayına girmemeyi tercih ediyorum :)

2 kişi bunu beğendi.
  10. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,777
    Çıkış gücü olarak limitsiz yazılım sürümü ve balanced çıkıştan oldukça yakındır Paw Gold'a.

DSD'de WM1Z de müthiş bu arada. Paw Gold varsa bana göre de WM1Z için zorlamaya gerek yok tabi.

#30 VirtuFortuna, 20 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Temmuz 2017
  11. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,325
    Ben de referansı, referans olarak alınan diye biliyorum. Yani sıcak çalan daplarda referans alınan veya çözünürlük olarak referans alınan ekipmanlar şeklinde konuşuluyor genelde okuduğum yerlerde.

Totl da mesela top of the line demek, yani serinin en üstü falan demek için kullanılıyor ama onu da tüm ekipmanların zirvesi gibi düşünmemek lazım. Magosi'nin totl'ıyla noble'ın totl'i arasında acayip fark olabilir ama ikisinin de totl olduğu gerçeği değişmez :)

#31 darkainu, 20 Temmuz 2017
    3 kişi bunu beğendi.
  12. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,777
    Bu konudaki endişeyi anlamakla beraber, bunun sebebini de anlamak lazım.

Sebep şu ki insanlar ekipmanları objektif yorumlayamıyorlar bence. Neden böyle söylüyorum? Çünkü hem Head Fi'da hem burada şunu çok gördüm:

"Çok parlak çalıyor bu para verilmez" veya "kulaklığın bassı çok az bence rezil" vs.

Daha geçen gün buluşma başlığında "Fostex tokatlıyor, nasıl veriyorlar bu paraları anlamıyorum" tarzında bir yorum yazıldı mesela. Bunu maalesef çok kişi yapıyor ve bu yüzden de bence iyi inceleme yazan pek kişi çıkmıyor. Mesela çok net hatırlıyorum bir ara forumda Velvet fırtınası eserken Baran bir inceleme yayınladı herkes ayağa kalktı kulaklığı gömdün diye ama alakası yok. Sadece objektif ve doğru bir incelemeydi. Ama insanların tuhafına gitti çünkü insanlar ekipman yorumlarken kendi tercih ve zevklerinin ötesine geçemiyorlar.

Fostex TH900 mesela. Çok üst düzeylerde konumlanmış kapalı bir kafaüstü. Ben zerre beğenmem ve hiç tarzım olmayan bir kulaklık hayatta da almam. Ama öte yandan herkesçe kabul edilmesi gereken şeyler vardır. TH900'ün kapalı kulaklık olmasına karşın verdiği sahne, onun dışında bass kalitesi, enstruman ayrımı ve tiz uzaması gibi konular bana göre kişinin zevklerinin tamamen dışında yorumlanmalıdır. Zevklerimizin ötesinde yorumlanması gereken noktaları atlarsak işte o zaman neyin referans olduğuyla ilgili herkesin farklı farklı şeyler söyleyeceğine dair endişeniz oluşur.

Hangi ekipmanın referans olduğu aslında bellidir ama insanlar kendi tercihlerinin ötesinde ekipman yorumlamayı başarabilirlerse.

#32 VirtuFortuna, 20 Temmuz 2017
    8 kişi bunu beğendi.
  13. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    634
    Kaliteli inceleme için @mavi ve en az inceleme kadar değerli görüşler için VirtuFortuna'a teşekkürler.

Referens tanımlamanızda karşılıklı bir kavram uyuşmazlığı olmuş. Ben VirtuaFortuna gibi bakıyorum bu kavrama. Referanstan benimde anladığım aynen sizin anlatttığınız gibi.

Velvet konusuna atıfta bulunmuşsunuz.özet geçeyim. ben yapı olarak biraz agresif biriyim. Bu durum maalesef yorumlara yansıyor ister istemez.o konuda da biraz sert beyanlarda bulunmuşum fakat işin özüne inildiğinde ben o inceleme yazısının hala önyargılı olduğunu düşünüyorum. Velvet kusursuz çalıyor gibi bir iddiam yok. Tekrar bir polemik yaratma derdinde hiç değilim.

Baran bu işi profesyonel noktaya taşımış biri. Kendisinin bilgisine ve teknik konulardaki hakimiyetine itirazım yok. İtiraz ettiğim husus, birçok ürün incelenirken hiçbirşekilde ele alınmayan bazı parametreler, o inceleme için ortaya konulmuştu.

Takdir edersinizki en iyi çaldığı iddia edilen herhangi bir üründe, derin bir analiz yapıldığında birtakım unsurların hatalı olduğu gerçeği hep vardır. Bu açıdan bakıp bazı yanlışları kendi tolerans limitimizle ele almamız ve sevdiğimiz ses rengine en yakın bulduğumuz bir ürünü beğenmemiz gayet normaldir. Benim velvetle alakalı ilişkim bundan ibaretti.

Konuya tekrar dönecek olursak benim genel gözlemim, incelemelerin bazen fazlaca ve bana göre gereksiz yere teknik konu barındırması. Aslında iyi niyetle fazla bilgi sunmak adına yapılan bu eylem, konuyu anlaşılabilir olmaktan uzaklaştırabiliyor ve asıl amacın dışına istemeden çıkılıyor. Uzunca bir süre sesle alakalı bir noktayı ifade etmek için kullandığımız bir terimin aslında karşı tarafın zihninde doğru tanımı yaratamaması gibi durumlar oluşabiliyor

Saygılar.

5 kişi bunu beğendi.
  14. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,815
    Elinizde yeni aldığınız bir iem var. Bu kulaklığın frekans ayrımı, sahnesi, bas, mid ve tizleri konusunda gözlemlerinizi paylaşacaksınız. Ama bunu yapmak için kıyas yapacağınız iphone kulaklığı dışında veri alacağınız bir kaynak yok. Hafızanıza da çok güvenmiyorsunuz. Bu durumda iphone kulaklığının sesi inceleme yapacağınız kulaklık için referans olur. Yani referans lugat anlamında sizin çıkış noktanızdır.

3 kişi bunu beğendi.
  15. Vordhosbn

Vordhosbn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    477
    Bence referans olayı daha müzik kayıt edilirken başlayan bir kavram. Stüdyolarda referans monitörü olarak nitelendirilen hoparlörler kullanılıyor. Kalitesine göre yüzbinliraları bulan sistemde bile müzik dinlemek çok keyif vermeyebilir. Amac sesi mümkün oldugunca flat duyarak üzerine mastering islemlerinin dogru sekilde yapabilmektir. Örneğin hoparlör alt frekansları fazla verir ise, sizin üzerine yapacagınız oynamalar baska sistemde bogulmaya sebep olabilir. Bu baglamda bakınca referans dap, kulaklık olarak nitelendirilen bir cihaz ile mastering yapan adamın duyduklarını aynı şekilde duymayı beklerim. Tıpki kalibreli monitorlerin ufak farklar olsa da renkleri birbirlerine en yakın göstermesi gibi. Belki çoğu kişinin daha canlı, kontrastlı renkler hoşuna gidebilir. Ama gerçekte renkler öyle değildir.

9 kişi bunu beğendi.
  16. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,175
    Referans yorumunu en doğru Vordhosbn yapmış. VirtuFortuna da verdiği detaylı örnekler ile durumu daha açıklayıcı hale getirmiş. Referans özetle MUTLAK SIFIR noktasıdır. O da orjinal kaydın yapıldığı an ile başlar. Vordhosbn çok güzel anlatmış devamını. Hayatımızda da "Referans" kavramını farkında olmadan çoğu kez kullanırız. Başarılı olmak(gerçek başarı nedir, neye göre bir kişiye başarılı bir insan deriz), bir sporu iyi yapmak(neye göre, yaşıtlarına , çevresindeki insanlara, oynadığı bölgeye, Messi'ye vs.. çok değişkendir..) Hava 40 dereceyken , herkes için çok sıcaksa ve biri de çıkıp "ne kadar tatlı bir bahar havası var, hiç de sıcak değil" derse, doktora gidip metabolizması ile ilgili kontroller yaptırmasında fayda vardır. Bu göreceli bir şey değildir.

High End Ses sitemlerinde yer alan cihazlarda, Vordhosbn bahsettiği şekilde, en doğru sesi verdiği kabullenilmiş temel sistemler/ürünler var.. Birisi çıkıp Audeze LCD3 beş para etmez, ne kadar kotu bir kulaklık demesi de Fostex TH900, WM1Z, LPG yada diğer ürünleri öldürürcesine kötü demesi de, hava 40 dereceyken "ne tatlı bir bahar havası var" diyen adama benzer. Ona göre gerçek odur ve hissettiği de öyledir bu arada. Bir şey denilemez çünkü onu hissediyordur ama gerçekler o şekilde değildir. Bazı kabul-edilmiş gerçekleri( her ürün için VirtuFortuna'nın verdiği örneğe benzer şekilde) bilmek gerekir.

Ama sonuçta ortaya çıkan sesi yorumlayan insan beyni olduğu ve her beyin birbirinden farklı olduğu için bu kadar farklı lezzet ve tad alma farklılığı ortaya çıkıyor. Gerçekleri bilerek/inkar etmeden zevke de saygı göstermek lazım. Herkes bu işte parayı kişisel kendi zevkine göre harcıyor. Tüm insanlık dinleyince mutlu olsun diye değil..

Amacımız ticaret yapmak olsaydı, o zaman da o toplumdaki hedef kitlemizin genel dinlediği müzik ve zevklerine göre ürünleri getirtecektik. Muhtemelen Amerika ve Japonya'da farklı ürünler öne çıkacaktı ama bunlar o insanlar için doğru ürünler olacaktı hala..

NOT: Karşılaştırmalar, her farklı tipteki ürün için, genelde belli fiyat aralıkları belirlenip ayrı ayrı başlıklarda yapılıyor. Yani kendi içinde bir fiyat segmentasyonu var her üründe. Bunu gözetmeden 130$ lık bir ürünü de 1500$ lık ürünle kıyaslamamak lazım. Herkesin alım gücü sonsuz olsaydı bu şekilde bir kıyaslama doğru olabilirdi.
    Segmenti içinde değerlendirmek daha doğru olur ürün incelemesi yaparken..

Değerlendirme parametreleri de her ürün tipi için belirli bir küme dahilinde olmalı(yukarıda bir kişi Velvet için Baran'ın değerlendirdiği parametrelerin çok fazla detay içerdiğini halbuki başka bir üründe o kadar parametre incelenmeden de sonuca varıldığından bahsetmiş. Aynı tipte iki ürün için değerlendirme kriterleri kaç maddeden oluşuyorsa , ürün ne olursa olsun o maddelerin hepsi o urun için karşılaştırmalı olarak incelenmeli. Fiyat segmentasyonu bazında belki yukarı doğru çıktıkça bazı ek maddeler gelebilir ama doğru değerlendirme için bunlar da belirli olmalıdır.

#36 CongoFather, 23 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Temmuz 2017
    10 kişi bunu beğendi.
  17. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,181
    İyi ki ingilizcem var :)

3 kişi bunu beğendi.
  18. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,175
    farkında olmadan hızlı yazarken bazı yerlerde ilk aklıma ingilizce ifadeler gelmiş... Düzelttim sanırım.. :)

6 kişi bunu beğendi.
  19. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,777
    WM1Z üzerinden güzel bir konu çıktı ve yapıcı bir tartışma oldu :)

6 kişi bunu beğendi.
  20. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    Buraya çok şey yazardım da :popcorn a devam...

Bazı kaşıntılar gördüm , pas geçiyorum. ''waste of time''