SONY XB30EX İzlenimlerim

'Sony' forumunda oguzhan tarafından 9 Eylül 2015 tarihinde açılan konu

1. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    451
    Selamlar,

SONY markasının uygun fiyatlı ürünü XB30EX’ i sizlere kısaca tanıtmaya çalışacağım. Kulaklığı FiiO X5 II ve Xperia Z3 ile test ettim.

Her zaman olduğu gibi kutu içeriği ile başlayalım;

Kutu İçeriği:
    • 1 adet 13.5mm dinamik sürücüye sahip XB30EX kulaklık
    • 3 boy (S/M/L) silikon uçlar
    • Yaka klipsi ve bez taşıma kesesi
    Kutu içeriği yurt dışında 55-60 dolar civarına satılan bir kulaklık için yeterli diyebiliriz.

Ürünün kasası sert plastikten üretilmiş. Kulaklığın görünümü ise her zaman ki Sony tasarımı. Fazla süslü-püslü olmayan ağır bir duruşa sahip. Kablo kalitesi ise oldukça iyi. Fazla karışma-dolanma yapmıyor ve dandik izlenimi vermiyor. Mikrofonik etkinin çok az olması da önemli artılarından.

Jack ise bildiğimiz L şekilli jack. Çok sağlam veya çok dandik diyemem, orta sağlamlıkta demek daha doğru olur. Tabii jack sağlamlığı için kesin bir şey söylemek için uzun süre kullanmak lazım. Kulaklığı elinizde top edip, cebinize atan biri değilseniz sıkıntı çıkartacağını düşünmüyorum.

Konfor konusunda oldukça başarılı. Sony markasının yumuşak silikon başlıkları oldukça rahatlar. Bu başlıkları çoğu modelinde kullanıyor zaten. Uygun başlık ile kulağınıza oldukça iyi oturuyor. Spor yaparken düşme gibi bir durum söz konusu olmadı. Tabii her insanın kulak yapısı farklı kesin bir şey söylemek zor.

Ses mevzusuna gelirsek;

Öncelikle uygun silikon başlığı bulmak çok önemli. Bass yoğunluğu açısından kulak kanalınız olabildiğince kapanmalı.

Alt frekans (bass) ‘lar ile başlayalım. Markanın vurguladığı gibi bass üzerine kurulu bir kulaklık olmuş. Midbass bölgesi oldukça yoğun. Midbassların yavaş kaldığı bazı parçalarda hissediliyor ama tonlamasında ki başarı biraz olsun yavaş kalmasını örtüyor. Midbass sunumu yumuşak karakterli. Dolgun ve kulak kanalını dolduran cinsten. İyi bir besleme ile sürücünün basıncını kulak zarınız da hissedebilirsiniz [​IMG] Alt basslara çok iyi indiği söylenemez ama fiyatı göz önüne alındığında hiçte fena değil. Özellikle ses seviyesi arttıkça CKS77’den daha az dağıtıyor bassları.

Orta frekans (mid): Bu fiyat seviyesinde (50-60 usd) satılan ürünlerde maalesef mid yönünden başarlı kulaklık dinlemedim. Midler için ”eh işte” demek doğru olur. Midlerde biraz perdeli sunum var. Ses seviyesi arttıkça midbasslara yapışıyorlar ve özellikle bayan sanatçılarda metalikleşme oluyor. Çok daha pahalı kulaklıklar da bile metalikleşme olurken kulaklığın hakkını fazla yememek lazım, fakat benzer fiyat seviyesinde satılan CKR-5 kanaatimce daha kaliteli mid sunumuna sahip. Midlerin basslara yapışmaması için havadar çalan dap tercih edilmeli. Midleri önde olan bir dap metalikleşmeyi daha da arttırabilir.

Üst frekans (tiz): Ürünün basslardan sonra en başarılı olduğu yön. Kristal tiz sunumu beklemek yanlış olur ama bu fiyat seviyesinde ki bir ürün için yeterli seviyede. Bazı parçalarda ” tıslama ” yapabilmekte. Tizler orta ve alt frekanslara karışmıyorlar. Tiz sunumu çok kaliteli olmasada, tizlerin nerede başlayıp nerede bittiği belli oluyor. Sibilance konusunda oldukça başarılı. Dikkatimi çeken parlama veya ”S-Ş” uzaması gözlemlemedim. Yine de kayıta bağlı olarak çok az seviyede sibilance yapabilir.

Sahne: Yatay sahnesi fiyatına göre fena sayılmaz. Genişlik anlamında beklentiye girmemek gerekiyor. Aşırı enstrüman olan parçalarda meydan karışacaktır [​IMG]

SONY bass severlere dönük f/p ürünü ortaya koymuş. Kulak kepçesinin üzerinden takılan kulaklıklar ile uğraşmak istemiyorsanız ve bass ağırlıklı ürün istiyorsanız tercih edebilirsiniz.

8 kişi bunu beğendi.
  2. Arizona Dream

Arizona Dream
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    416
    Beklediğim bir incelemeydi dinleyen kulağına, değerlendiren bilgine, yazan ellerine sağlık hocam. :)

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    451
    2 kişi bunu beğendi.
  4. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Bu vesileyle XB90EX i bir kez daha tavsiye edeyim.Elinize sağlık.

4 kişi bunu beğendi.
  5. sukee

sukee
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    herkese merhaba, birkaç ay önce sony xb90ex kulaklık aldım yurtdışından, bass sever biriyim kulaklıktan memnunum fakat yeterli gelmiyor. Bunun sebebi sanırım sony nwz b153 mp3 player kullanmam daha önce cx300 II kulaklığımla bu player ı kullanıyordum kulaklığı değiştirdim ve şimdide xb90ex hakkını verebilecek bir player arayışındayım önerebileceğiniz cihaz varmı?

6. Arizona Dream

Arizona Dream
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    416
    Eğer yüksek bütçeli bir ürün bakmıyorsanız rockbox kurulu clip+ güzel ikili oluyorlar.

7. abrahambauer

abrahambauer
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    İnceleme için teşekkürler, benimde ilgilendiğim bir kulaklıktı. CKS serisinden sonra birde Sony deniyelim bakalım :eek:k

8. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Yeni çıkan fiio m3 te bass konusunda güzel yorumlar almıştı bi dikkate alın isterseniz

9. sukee

sukee
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    rockbox kurulu clip+ öneriyorsunuz, bunların maliyeti ne kadar tutar? ya da şöyle sorayım xb90ex kulaklığı hangi player coşturur? 500 tl ye kadar bütçem mevcut daha iyi ve bass öncelikli bir player önerebilir misiniz? ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

10. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Bence 500tl bütçe varsa, alt frekansları daha vurgulu bir kulaklığa yatırım yapabilirsiniz. Playerdan alacağınız verimden daha yüksek verim alırsınız yeni bir kulaklık ile

11. Arizona Dream

Arizona Dream
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    416
    Çok player bilgim yok ama clip+'ta koyu bir ses tonu var yani tam bass kafaya uygun diyebilirim ama sizin bütçe 500 ise çok daha iyi bir player alabilirsiniz. xb serisi zaten bass için üretildiğinden canavar gibiler bu konuda (fiyatlarınca tabi). Sitede deneyimli abiler, arkadaşlar da cevap yazacaktır player konusunda ben direkt bir adres veremeyeceğim ne yazık ki.

12. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Hem katılıyorum hem katılmıyorum.Şöyle ki;

500 tl civarı bir player XB90EX'in harcı olmadığı gibi o fiyatlarda bir kulaklık için de Clip+ yetersizdir.Clip+'nın bas kalitesi ve gücü sınırlıdır.Belli bir noktadan sonra yetersiz kalacaktır.XB90EX Clip için sınıra yakındır denebilir.Daha ötesi(bas kalitesi,gücü) bir kulaklığa geçiş yapıldığında Clip+'da değiştirilmelidir.

FiiO'ların hiçbirini dinlemedim.Clip'ten daha uygun modelleri vardır diye tahmin ediyorum XB90EX'i daha öteye taşıyacak.Ben dinlediklerim arasından Hifiman Hm601 (ya da daha yeni modelleri) önerebilirim.Bu sayede yarın birgün kulaklığınızı yükselttiğinizde elinizde uygun bir player olur.

3 kişi bunu beğendi.
  13. sukee

sukee
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Önerileriniz için teşekkür ederim, bahsi geçen playerlar arasına sony nin yeni a 20 / 25 modellerini de eklesem ne dersiniz? Yani clip i saymıyorum, fiio m3 / x 5 - hifiman 601 / 801 - ibasso dx 50 / 80 / 90 bu marka ve modeller arasında sony a 20/25 bass konusunda rakip olabilecek pozisyonda olabilir mi? (Bütçenin önemli olmadığını düşünün.)

14. Quattro

Quattro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    LG V10'u da bir dinleyin bence.
    Belki telefonunuzu değiştirerek tek cihaza düşebilirsiniz.
    Orta sınıf DAP'lara kafa tutacak bir ses kalitesi var(head-fi yorumlarına göre).
    Şahsen ben şu zamanlar üst sınıf cihaz kullananların harici bir cihaz kullanacaksa mid-range dediğimiz cihazlar üstüne çıkmadıkça harici cihaz kullanması için fazla nedeni olduğunu düşünmüyorum.
    Elimde zamanında Sansa Fuze vardı. Bildiğim kadarıyla Clip ile aynı ses devresine sahipti. O zaman elimde olan iPhone 4S'e göre aman aman bir fark göstermiyordu(ben anlayamıyordum).

15. sukee

sukee
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    xperia z1 sahibiyim telefon almayı düşünmüyorum, telefon kutusundan çıkan mh-750 kulaklığımı ilk zamanlarda beğeniyordum fakat yetersiz kalmaya başladı ve birgün bozuldu. sonra xb90ex aldım şuan nwz-b153 ile kullanıyorum, böyle bir kulaklığı telefonumda değilde bir playerda dinlemek istiyorum kesinlikle farklı olacaktır. yukarıdaki mesajda da belirttiğim gibi sözü edilen daplardan hangisi benim için ideal olabilir. ucuzda değiller karar vermek zor oluyor.