Sony XB450AP Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

'Sony' forumunda kungormus tarafından 24 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. kungormus

kungormus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    Merhabalar herkese. Forumdan bir kaç aydır faydalanıyorum, çok çok amatörce olsa da bir kulaklık incelemesi de benden olsun istedim. İncelemeden ziyade kendi izlenimlerimi anlatmaya çalışacağım. Kulaklık resimlerini en kısa zamanda ekleyeceğim.

Kulaklığın Teknik Verilerini aynen sitesinde yazdığı gibi aktarıyorum,

SÜRÜCÜ BİRİMİ
    30 mm (Dome tipi)
    FREKANS TEPKİSİ (HZ)
    5–22.000 Hz
    KABLO UZUNLUĞU
    Yaklaşık 1,2 m

Kutu İçeriği hakkında da bir şeyler yazmak isterdim ancak kutu içinden kulaklık dışında sadece bir kaç tane kağıt (garanti belgesi, kullanım klavuzu gibi şeyler) çıkmıştı. Yaklaşık 1.5-2 yıldır kullanıyorum.

Dinlenen parçalar:

Kulaklığı uzun bir süredir kullandığım için aslında çok fazla şarkıyı uzun süre dinledim diyebilirim. Tek tek parçadan ziyade, bir çok tarzı dinledim. Türk halk müziğinden, elektronik müziğe kadar epey geniş bir yelpazede dinleme yapıyorum. Özellikle dinlediğim bir tarz yok diyebilirim, o an için ne hissediyorsam o tarzda şeyler dinliyorum. Ama bu kulaklığı alan, almayı düşünen kişilere özellikle önereceğim bir şey varsa o da Martin Garrix - Animals 1.50'nci dakikadaki o en heyecan verici yeri dinlemeleri olacaktır.

Konfor ve kullanım:

Konfor konusunda ise kulaklığı ilk aldığım zamanları hatırlıyorum, kulaklık pedleri, ilk defa bu kadar iyi bir kulaklık kullanmanın verdiği heyecanla çok iyi gelmişti. Şuanki fikrim ise zaman zaman yorucu olduğu ve aslında o kadar da rahat olmadığı yönünde. Zaman içinde hem kulağımın geliştiğini hem beklenti ve isteklerimin arttığını düşünüyorum bununla bağlantılı olarak kulaklık taleplere yeterli gelmeyebiliyor.

Ergonomi konusunda da çok iyi olduğunu söyleyemeyeceğim. En azından ben kullanırken başımı 5-10 saniye kadar öne eğik tuttuğumda kulağımdan düşüyor. Ama hemen enseyi karartmamak lazım, kimse başını 90 dereceye yakın öne eğip müzik dinlemez değil mi ? Unutmadan, 1-2 saat dinlemeden sonra kulakları yorabilir ve ya terleme yapabilir, süre ve geri dönüş kişiden kişiye değişebilir tabii.

İzolasyon:

İzolasyon yok denecek kadar az diyebilirim. Orta-yüksek seste müzik dinlerken kısmen izolasyon iyi gibi gelsede ben oldukça başarısız buldum izolasyon konusunda. Bu arada ben evde kullanmak için almıştım o yüzden izolasyon anlamında benim için kısmen sorun teşkil etmiyor. Sesi çok yükselttiğinizde dışarıya birazcık ses verebiliyor ama orta seviyede dışarı ses çıkışı yok.

Kulaklığın karakteri:

Kulaklık zaten Sony'nin Extra Bass serisinden olduğu için amaca hizmet ettiğini söyleyebilirim. Oldukça karanlık bir sese sahip, hatta zaman zaman boğuk diyebilirim. Tiz ve midler çoğu zaman basların altında kalıyor. Tabi bu bir eleştiri değil, çünkü zaten Extra Bass özellikli bir kulaklığı, üstelik bu seviyede, analitik bir ses elde etmek için almak oldukça mantıksız olur. Bu kadar kasvetli bir izlenimi rağmen, sibilans ve basslarda patlamalara yok denecek kadar az rastladım.

Bas:

Bass konusunda hakkını veriyor diyebilirim. Bu anlamda özellikle çok eğlenceli bir kulaklık. Her tarzında olmasada elektronik müzikte başarılı sayılır. Ama daha çok pop ve r&b tarza uygun olduğunu düşünüyorum. Zaten en başarılı olduğu konu da bassları.

Mid:

İncelemeyi yazarken yanlış ya da eksik bir izlenim aktarmamak için bir yandan kulaklığı hala test ediyor bir yandan yazıyorum. Midlerde giriş seviyesine göre fena değil ancak o kadar. Kimi kayıtlarda tüm orkestrayı duyabilirken kimilerinde bazı sesleri fark edemiyorsunuz. Bu anlamda yetersiz buluyorum midleri. Vokaller enstrümana göre daha önde.

Tiz:

Bu kulaklıkta en beğenmediğim şey tizler. Çok geride kaldıklarını düşünüyorum. Zaten karanlık bir sesi olduğu için iyice az duyulan tizler hepten yok oluyorlar. Ancak ilginçtir, metal, rock tarzı dinlerken bassların verdiği gövdeden midir bilmiyorum oldukça "heyecan verici ve eğlenceli" şeyler duyuyorsunuz. Detaycı biriyseniz hiç sevmeyeceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim. Arka planda özellikle zil gibi enstrümanları duymak çok zorlaşıyor.

Sahne:

Sahne konusunda bu seviyede bir kulaklık için ne yeterli diyebilirim ne de yetersiz. Enstrümanların dizilimi kayıtlara göre değişiyor ancak ben genelde, sanki ben ortalarına oturmuşumda onlar etrafımda oval şekilde dizilmişler gibiydi. Vokallerse birazcık yukarda, kafamın arkasında gibi. Daha atmosferik şarkılarda verim elbette artıyor ama beklentiyi düşük tutarsanız tatmin olma şansınız var.

Son Söz:

Kulaklık ben aldığımda 150 lira idi. Şuan 120 lira sanırım, hatta bir sitede 40 lira civarına gördüm üstelik sıfır yazıyordu, gerçekliğinden emin olamadım. Bu fiyata, standart telefon iem'leri ya da o kalitede kulak üstü kullanmış arkadaşları gayet tatmin edeceğini düşünüyorum. Bassları sevmiyorsanız kesinlikle almayın. Müzik kulağını geliştirmek, bu zevke bir yerden başlamak lazım diyenlere tavsiyem bu kulaklığı almasınlar. Benzer fiyat aralığında daha iyileri olabileceğini düşünüyorum. Ancak müziği günlük hayat içerisinde, özellikle de pop vs tarzda dinliyorsanız heyecan verici, eğlenceli ve modunuzu yükseltebilecek potansiyeli olduğunu düşünüyorum.

Başta da belirttiğim gibi bu güne kadar kullandığım en iyi kulaklık bu diyebilirim :) yaptığım bazı kıyaslamaları hayal gücümle yaptığımı söyleyebilirim. Yakın zamanda HiFi giriş seviyesi bir iem alıp kulağımı geliştirmeyi düşünüyorum ve tabii ki müzikten aldığım hazzı da... Genelde dengeli sesleri sevdiğimi de belirteyim ki bakış açıma dair bir fikir vermesi açısından.

Son sözün son sözü olarak, illaki yanlışlarım, hatalarım vardır ve olacaktır. Naçizane, kendi bilgilerim dahilinde, dilimin döndüğünce bir şeyler paylaşmak istedim. Olumlu, olumsuz görüşlerinizi belirtirseniz çok mutlu olurum. İyi forumlar dilerim.

9 kişi bunu beğendi.
  2. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    497
    ilk incelemeniz sanırım . devamını dilerim kulağınıza sağlık :)

2 kişi bunu beğendi.
  3. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    681
    Elinize, kulaginiza saglik, cok tesekkurler.
    Incelemelerinize devam etmeniz temennisiyle :)

4 kişi bunu beğendi.
  4. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,765
    İlk inceleme galiba ama Yine de güzel bir inceleme olmuş .
    Özellikle kulaklığın eksi yönlerini ön plana koymamış da bende hoş bir şey :)

4 kişi bunu beğendi.
  5. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    Elinize sağlık incelmelerin devamını dilerim :)

Collapse Signature Expand Signature
    5 kişi bunu beğendi.
  6. kungormus

kungormus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    Evet ilk incelemem. Yakında yeni bir kulaklık almayı düşünüyorum, umarım onun da incelemesini yapma fırsatım olur :) Teşekkürler

Ben teşekkür ederim :)

Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için :)

Teşekkür ederim, umarım yeni bir inceleme için fırsatım olur.

4 kişi bunu beğendi.