Sony Z1R İncelemesi

'Sony' forumunda mavi tarafından 14 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,466
    @artears incelemem sonucunda vardıklarım söylediklerinizle neredeyse tamamıyla örtüşüyor, bu sevindirici oldu açıkçası : )

Ayrıca o sonda ifade ettiğiniz "iphone bile sürer algısı" yorumunuz çok yerinde olmuş.

Z1R'nin empedansı her ne kadar düşük olsa da sonuçta 7 cm çapında birer "hoparlör ufağı"na akım verildiğini unutmamak lazım. Dolayısıyla bu sürücüleri zayıf amfili cihazlarla doyurmak mühendislik bakış açısıyla pek kolay değil.

Denemesem de Chord Mojo ile ses karakteri açısından Z1R'nin uyumlu olacağı düşüncemi belirtmiştim, Hugo ile uyum sağlamasına sevindim.

@Mikrobiyolog oldukça iyi sayılabilecek bir sisteminiz varmış aslında, biraz alçakgönüllülük etmişsiniz gibi : )

8 kişi bunu beğendi.
  2. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,348
    @mavi aslında sizinki dahil online testler okumuştum ama özellikle test yapacağım belli olduktan sonra okumayı ve bakmayı bıraktım... mümkün olduğu kadar okuduklarımın etkisi altında kalmak istemedim. Yazıyı yazdıktan sonra sizin yorumları okudum. Dediğiniz gibi paralel gidiyor. Sahne tanımı biraz farklıydı sanki, bir de benim besleme hattını kademeli olarak güçlendirme şansım vardı. Herhalde farklar üç aşağı beş yukarı sadece bunlar...

Hayır Sony fanboy sayılmam ama, adamlar ar-ge bütçesini arttırınca çok iyi işler çıkartıyorlar. Bu dijital fotoğraf makinesi dünyasında da böyle oldu. Şimdi Nikon'a sensor satıyor adamlar. Düşün yani, ne sensor, ne ben söyleyeyim...

Toparlamak gerekirse muhtemelen adamlarda tanımlanmış bazı kısıtlar vardı. İlk sırada fiyat olduğunu düşünmüyorum, zira adamların DAP'ı üçbin küsur dolar. Bu kulaklığın yurtdışı fiyatı 2300 dolar mı ne (fiyatı belli bir bantta tutmak istemişlerdir muhakkak, ama bu Sony'nin biz bu aleme geri dönüyoruz tarzında bir kulaklığı olduğu için ilk sırada değildir diyorum)... Kanımca ilk sırada ergonomi, ağırlık ve lüks hissi gibi parametreler vardı. Neticede ne kadar iyi kulaklık olursa olsun, ergonomi kötüyse, kulaklık da çok ağırsa 2-3 parça dinler bırakırsınız. Bu öyle değil, hem sunum, hem de ergonomi açısından "tak, albüm üstüne albüm dinle" tarzı bir kulaklık olmuş.

Ben çok sevdim. Sunum hoparlör sunumu gibi, sağlam bir otorite var. Bir kulaklıkta böyle bas görmemiştim zaten. Basshead de değilim hani, olsam HD800 almazdım... Ama işte ne diyeyim bilemedim. HD800'ü yakında satışa çıkarırsam şaşırmayın... Sanki bunu daha çok dinlerim gibi geliyor... Yadigar HD800, bak ben de vefasız çıktım gördün mü işte ya...

Sent from my fridge using Tapatalk

16 kişi bunu beğendi.
  3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,313
    @artears , @mavi , beyler pekiyi Z1R ifi micro iDSD Black Label eşleşmesi hakkında herhangi bir deneyim-düşünceniz var mı? Yurt içinden taksitli olarak temin etme imkanım olan ve ilgimi çeken bir cihaz.

2 kişi bunu beğendi.
  4. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,348
    Maalesef bahsi geçen cihaz hakkında hiç tecrübem yok ...

2 kişi bunu beğendi.
  5. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Zıt görüş ve incelemeler - Check
    Bu sayede merakın tavana vurması - Check
    Kulaklığın Sony olması - Check
    Teşhirde olmaması - Check

Sonuç: Fotoğraf makinesi yerine zorla aldıracaksınız adama :)

Birikime başlayayım iyi mi..

Collapse Signature Expand Signature
    10 kişi bunu beğendi.
  6. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    WM1Z Walkman'i dinleyince ve incelemeyi okuyunca şu hisse kapıldım. Sanki WM1Z'nin kulaklık versiyonunu yapmışlar ses karakteri olarak.

6 kişi bunu beğendi.
  7. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,523
    Hd800 ile karşılaştırmak zaten abesle iştigal.Çok farklı ürünler ayrıca hitap ettiği kitle de farklı. Ath m50x dinlemeyi tercih ederim demekte komik bir laf.Göz var nizam var yahu.M50'nin uyduruk tizleriyle şu kulaklığın tizlerini bir tutan adamın server'ın fişini çekmesi gerek.Kusura bakmayın biraz sert olmus olabilir ama nasıl doğrusal ses veren üst seviye bir kulaklık var ise böyle üst seviye fun tipi kulaklık olmasıda gerek.Her insan bach dinleyerek güne başlamıyor sonuçta.Kulaklığı çok dinlemesem de bass olarak punchy ve derin,tiz olarak rahatsız edici olmayan bir kulaklık.Özellikle tiz verirken gayet kontrollü olduğunu farkettim(Bana göre).Genel ses imzası enerjik ve eğlenceli.Genel olarak çözünürlük bir miktar düşük olabilir.Oldukça başarılı bir kulaklık.

5 kişi bunu beğendi.
  8. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,348
    Ben kulaklığın HD800 ile karşılaştırılmasını "abesle iştigal" bulmuyorum kusura bakmayın @fosther. HD800 karşılaştırması birkaç noktada çok anlamlı:

1. HD800'ü bilen çok insan var, artısı, eksisi her yönü ile çok tanınan bir kulaklık.
    2. Aynı sebepten, HD800'ü kapalı bir kulaklık ile tamamlamak isteyenler için ses karakterini belirtmek açısından faydalı.
    3. Biri $1400, öbürü $2200 mü ne. Tek bir TOTL kulaklık alacaklar için de fiyat ve performans açısından da karşılaştırma oluyor.
    4. "Abes" tabirini böyle bir karşılaştırma veya yorumlar olduğu için yapabiliyorsunuz. Kulaklık karakteri aynı HD800 gibi olsaydı, ama onun kapalısı olsaydı, o zaman da karşılaştırma için "abesle iştigal" diyebilecek miydiniz?

Böyle bir yorum yazayım dedim, zira epey uzun, test ayarında bir izlenim yazısı yazdıktan sonra, indikatör olsun diye yaptığım karşılaştırma hakkında "abesle iştigal" diye okuyunca da insan içerliyor biraz...

7 kişi bunu beğendi.
  9. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    @fosther 'ın demek istediği benim anladığım kadarıyla, 2 kulaklığın hedeflediği ses başarımı birbirine tamamen zıt. Ayrıca biri açık biri kapalı kulaklıklar.

Mesela Audeze LCD-XC veya Ether C Flow ile kıyaslamayı isterdim ben.

10. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,523
    @artears

Değerli hocam içerliyecek bir durum yok.Görüşlerinize saygı duyarım ancak demek istediğim ne yazık ki tam olarak anlaşılmamış.

Ben madde madde yazdıgınız şeylere cevabımı vereyim siz ona değerlendirin ne demek istediklerimi.

1) Hd800 sound stage'in dibine vurmuş,ayrıntıda tavan yapmış,doğrusal ses veren bir cihaz.Kesinlikle aynı kulvarda ürünler değiller. Birini spor araba birini lüks sedan gibi düşünuyorum.Elma armut meselesi gibi.

2) Zevkler ve renkler tartışılmaz tabii, ancak hd800 dinleyen birinin kapalı kularak bu kulaklığı tercih etmesi bana biraz değişik geldi :) Demek ki müzik zevkleri bu kadar değişebiliyormuş.Saygı duyarım..Genel bir kanı var ki ; Yüksek fiyat olunca ve klasik olarak hd800 gibi şeylerle kıyaslanıyor ve insanlar referans bir ses beklıyor?Bir kulaklık üst seviye olupta eğlenceli olamaz mı? İlla referans ses mi vermesi lazım? İlla her frekansından detay mı fışkırması lazım? Bu konularda belki hemfikir olabiliriz,benim de içerlediğim bir konu aslında bu. Bir kulaklık yanlış çalıyor diye o kulaklık kötü olmaz benim nazarımda veya bassli calıyor diye kötü olmaz.Bu kişiden kişiye göre değişir.(Bunun sizle bir alakası yok,tamamen yaptığım gözlemler doğrultusunda söyluyorum)

3)1. maddem de dediğim gibi; bana elma ve armut karşılaştırması gibi gelıyor.Hd800 dinleyenler müzikte detayın,sahne genişliğinin peşinde koşarken,sony dinleyenler eğlencenin peşinden koşuyor..

4) Diyemeyecektim.Aslında bu ''abesle'' lafını dememde ki amaçta ,kendime bu lafı hak görmem de tamamen zıt olmaları.

Umarım beni anlamışsınızdır.Üslubum biraz sert olmus olabilir yukarıda kusura bakmayın..

@VirtuFortuna kesinlikle öyle.

Son olarakta hd800 de sony de oldukca başarılı kulaklıklar.Tercih meselesi :)

Veya Arsun bey'in dediği gibi 2.kulaklık (Kapalı)olarak yanına koyulabilir..

11. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,348
    @fosther

Öncelikle üslup konusundaki yorumunuz için teşekkür ederim. Tamam, problem yok :).

İkinci olarak, HD800 ile Z1R'nin birbirini iyi tamamlayabilecekleri inancındayım. Biri açık, öbürü kapalı olmasından başka, aynı zamanda biri çok eğlenceli, diğeri çok analitik. HD800 klasik müzik, klasik jazz gibi türlerde daha iyi olabilecekken, diğeri rock, elektronik müzik, pop vs. için daha iyi. Biri oturup detayları dinleyip, daha kısa süreli bir dinleme yapmak için, diğeri müziğin keyfini çıkarmak için. Aslında birbirlerini iyi tamamladıklarını düşünüyorum. Dinleyenin ruh hali seçimi belirleyebilir.

Ayrıca, Z1R'nin yanlış çaldığını düşünmüyorum. Baslı çaldığını da. Bas tepkisinin çok iyi olduğunu düşünüyorum. Kulaklık bas eklemiyor frekanslara, varsa sadece iyi bir bas vurgulama özelliği var. Kesinlikle çok başarılı bir kulaklık. Ayrıca iyi de detay veriyor, sadece bu detayları yüzünüze analitik bir şekilde vurmuyor.

Z1R çok iyi gerçekten de. Adamlar iyi iş çıkarmışlar. Geriye merak ettiğim bir focal utopia kaldı. Denk gelirse onu da test etmek isterim ;)...

6 kişi bunu beğendi.
  12. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Hocam bu yorum direk WM1Z'nin sesini yansıtıyor.

13. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,523
    Yanlış çalma konusunu gözlemlediğim genel bir kanı için söylemiştim :) Diğer müziklerde de zaten siz denemişsiniz (Yapay olmayan) bass'ı fazla kaçırmıyorsa dediğiniz gibi kulaklığa daha çok hayran oldum şu an. Keske elektronik müzik haricinde baska seyler de dinleseymişim..Üzüldüm kaçırdığıma :))

Kulaklık inanılmaz bir bass performansına sahip..Sanki 3 yollu bir kule tipi hoparlör gibi ve o bass'a rağmen hiçbir frekans bassın altında ezilmıyor.Gerçekten takdire şayan..

2 kişi bunu beğendi.
  14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,089
    Yazdiklariniz ayrintili okudum, ve anladigim kadariyla durum net olarak şu şekilde ozetlenebilir gibi geldi bana, yanlis anladiysam duzeltin: HD800 tam bir beyefendi ve entelektuel, Z1R ise "kroyum ama para bende" tarzi birinin kullanabilecegi bir kulaklik galiba, degil mi?

Bu arada Tyll'in Z1R'i gomdugunu dusunenler TH900 hakkinda soylediklerini dinleyip hizaya gelsinler. Adam hic degilse Z1R'i urun olarak kale alip biseyler soyledi, TH900'a kiciyla gulup "bu ne ya" dedi. :) Ama genel olarak cok faydali buluyorum Tyll'i. Sadece incelemelerini "Tyll filtresi"nden gecirmek gerekli. Filtreden gecen kisim hep tutarli geldi bana. Jude icin bunu diyemem. Acikcasi "profesyonel" inceleme yazanlarin cogu malesef dengeyi koruyamamis durumda... Tyll'in da ne kadar koruyacagi supheli. Guven olmuyo bu ture. Cunku guven olustugu anda nakite cevrilebiliyor.

Umarim dengesiz şakam kimseyi rencide etmemistir. :)

5 kişi bunu beğendi.
  15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,089
    Kis uykusundayken neler olmus neler?

Keske ucuzundan bi ikinci el HE-500 denk getirsem diye yattim, uyandigimda $250'a daha iyisinin yenisi satiliga cikmisti...

TH900 da ilk zamanlar $2000'a satilmis, simdi yarisi... Demek aradan vakit gecmesi iyi bisey :)

Beklemek iyi bisey, de benim gibi kendi yazdigi cumlenin gazina gelecek kadar manipuleye acik bir tip, hele hele Foster'in tavsiyesine ne kadar sure dayanabilir ki?

Tek soru: Kalburustu bir TH900 - Z1R karsilastirmasi okuyabilecegim bir yer var mi?

2 kişi bunu beğendi.
  16. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,348
    @zxc aslında tam öyle değil. HD800 ve Z1R birbirini gayet iyi tamamlar yapıdalar. HD800'ün ergonomisi çok daha kötü ama...

Yani, beyefendi, entellektüel ve kro aynı vücutta olabilir... :)

4 kişi bunu beğendi.
  17. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,313
    Valla ben bir Z1R sahibi olarak bal gibi de rencide oldum, nasıl olmayayım onu da anlamadım.

Ürün hakkında ne isterseniz söyleyinde, ürünün kullanıcısını niye işe dahil ediyorsunuz?

2. yazdığınızdan, ilk yazdığınızın pek matah bir şey olmadığını kendiniz de farkettiğinizi anlıyorum. Ve sizin kendi kullandığınız tanımı kullanarak soruyorum, bile bile bu dengesiz şakayı burada paylaşmaya gerek var mıydı?

7 kişi bunu beğendi.
  18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,089
    "Haydaa. Baltayı taşa vurduk iyi mi. Hayır, forumda Z1R sahibi birinin olduğunu da bilmiyordum ki. Sonuna kadar haklı adam. Acep müstakbel bir Z1R sahibi olaraktan zenciler birbirlerine nigga deyince sorun olmuyo argümanını mı sürsem ki? Abi neler geliyo aklına gece gece, ne mayyak adamsın ya. Adamakıllı özür dile çık işte. Daha da sıvama. Özrün kabahatinden büyük olmasın."

Düşündüm, taşındım, cevap veriyorum. Sondan başlayayım:

2. Hiç gerek yoktu.

1. Forumda ilk kullanıcısının ben olacağımı düşünerekten yazdıydım, da utanaraktan öyle olmadığını anlamış oldum. Kusura bakmayın. Silinebilir yazdığım, keşke siz görmeden silmek te mümkün olsaydı... Üzüldüm sizi rencide ettiğime.

Daha da sorun olmadan yatayım ben...

9 kişi bunu beğendi.
  19. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,313
    Siz uykusuz yazmışsınız, ben de aç karnına cevap verdim.

Şimdi mesajınızı okudum -ve kahvaltımı da ettim- rencidasyonum geçti. Sıkıntı yok. :eek:k

Size iyi uykular. :)

8 kişi bunu beğendi.
  20. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,404
    Merhaba,
    Konuyu bastan okumaya basladim belki ilerleyen sayfalarda cozum bulmus olabilir. Istanbuldaysaniz bende TH900 MK2 var. Bulusup karsilastirabiliriz. Urunu ben de sevdigim tarza yakin oldugu icin merak ediyorum. Slappa hard body Pro case i tasimak icin oneririm.. Bir sirt cantasi ile kolay taşınabiliyor..

4 kişi bunu beğendi.