Sony Z1R İncelemesi

'Sony' forumunda mavi tarafından 14 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    @zxc ilk kullanıcı siz olmayacaksınız forumda. Bende de var, var da, şakayı çok sallamamıştım açıkçası

Sent from my fridge using Tapatalk

2. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    Denk getirirsek buluşabiliriz ama sorunu çözdüm ben . Ultrasone da satıldı bu arada... iyi kulaklıktı da kimse forumdan kıymetini bilemedi...

3. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,521
    Mesajı buraya taşıdım..Z1R'i denedim ancak Th900 denemedigim icin bisey diyemıyorum. @baran88 ikisini dinlemisti sanırım,belki o görürse yorum yapar.Z1R daha kolay dinlenen ,parlak olmayan bir yapıda Th900 ise biraz agresif ve tizleri daha keskin bir kulaklık diye biliyorum ben. Bence karşılaştırmaya falan gerek yok ben uygun oldugunu dusunuyorum :D

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    Anlayışınız için teşekkürler, içimi rahatlattınız.

Kaçarı yok diyosun yani :) TH900 kadar sert vurmuyor diyenler olmuş, sound stage ve ayrıntı az daha geride diyenler de olmuş; da TH900'un tizlerini de hoş görmek çok mümkün değil... Denemek lazım.

4 kişi bunu beğendi.
  5. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Head-fi da iyi bir lambali amfi ile th900 icin tizler ve recessed midlerde yasanan duzelme/pozitif deneyim ile ilgili oldukca feedback var. Uyumlu bir amfi ile test edip gormek lazim.. Fostex in kendi amfisi, hpa-v200 de ayrica uyumlu oldugu amfiler arasinda gosterilmis.. Sonunda bir tane temin edecegim merakimdan.. Kablo siparisini bekliyorum.. Yakin zamanda elimdekilerin en ust duzeyi olan daha cok ev stereo setupinda kullandigim Devialet200 le de ayrica deneyecegim.

Baran'in incelemesi ve fikirlerini biliyorum ve yeni bir polemik baslatmak istemiyorum.. Herkes zevk aldigi tarzda ve sekilde en iyisi icin ilerlesin ve arayista olsun.Bununla mutluysa sorun yok..

Ben sadece ilk mesajlari tarihine bakmadan okuyup, ilgili kisiye yardimci olmak istedim ama cozmus sorununu..

Collapse Signature Expand Signature
    #85 CongoFather, 6 Ağustos 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Ağustos 2017
    4 kişi bunu beğendi.
  6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    Yorum için teşekkürler. Lambalı amfiyle denemişliğim yok, ama oldukça sıcak ve yumuşak bir sunuma sahip olan Burr Brown 627 ve 637 opampla bile tizleri fazla. Analog Devices 8610 gibi zengin sunuma bi opampla kulakları delip geçer gibi geliyor bana :)

7. TheMadcap

TheMadcap
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    292
    Hocam Türkiye'de pek öyle olmuyor :) HE560 çıktığında 900 dolardı bana mal oluşu yaklaşık 1800 tl idi o zamanlar, geçen sene 710 dolara düşünce iyi indirim alsam mı, aldımdı, derken bana yaklaşık 2100 tlye mal oldu. E ben ne anladım bu indirimden :)

8. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Kulaklığı İzmir buluşmasında kısa süreli deneme imkanı bulmuştum. Baya geç oldu ama bir iki izlenim yazayım dedim.

Öncelikle malzeme kalitesi çok yüksek. Ağırlık olarak da beklediğimden çok daha hafif buldum. Dışardan büyüklüğü ile beraber çok hantal bir izlemin oluştursa da iş öyle değil.

Ses olarak da genel anlamda sahne genişliği konumlandırma ve çözünürlük yüksek. Özellikle sahne baya başarılı. Ton olarak çok sorunlu olmasa da bass miktar olarak olması gerekenden daha fazla bu durum da gerçekçiliği bozuyor. Bassların derinliği çözünürlüğü çok iyi, hatta duyduğum en kaliteli bas tepkisine sahip kulaklık ancak miktarı olması gerekenden çok daha fazla. Büyük sahne ve iyi ayrım sayesinde çok bir sıkışma karışa durumu sezmiyorsunuz tabii. Üst frekaslarda da dikkat çekici bir kırpılma durumu yok hatta tam tersine birazcık fazlalık var ki bunu da bassların oluşturacağı hegemonyayı biraz dengelemek için yapmışlar diye düşünüyorum.

Genel anlamda bakarsak kesinlikle kötü alet değil. Ancak doğal bir sunum arıyorsanız gitmez. Öyle dememe bakmayın, yine de ne arıyorsanız arayın bassları dinlediğinizde yine de sizi etkilemeyi başarıyor. Size gitmese de mutlaka fırsatını bulup denemenizi önerdiğim bir kulaklık Z1R.

11 kişi bunu beğendi.
  9. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,462
    Kaynak olarak ne kullandınız?

2 kişi bunu beğendi.
  10. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    AR-M20, chord hugo. daha bașka bișeyler daha vardı da unuttum :)

2 kişi bunu beğendi.
  11. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,462
    Z1R'nin bazı kaynaklarla harikulade ses üretirken, bazılarıysa da uyum sağlamakta zorlandığını, frekans dengesinin biraz bozulduğunu düşünüyorum.

Yani incelemede de belirttiğim gibi tam bir "all-arounder" değil Z1R, "bana uygun kaynak vermelisin dostum" diyen bir kulaklık.

Siz "bas tepkisi olması gerekenden çok daha fazla" diyince eşleştirdiğiniz kaynağı merak ettim ; zira benim kullandığım kaynaklarla bir miktar bas vurgusu olsa da sesin diğer frekanslarını gölgeleyecek herhangi bir fazlalığı yoktu.

2 kişi bunu beğendi.
  12. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,306
    Değil :D

Abi yanlış anlama bunu senin için demiyorum; Z1R öyle iki üç şarkıda anlaşılabilecek bir kulaklık değil (Belki de bu kadar tartışılmasının bir sebebi de bu), acele karar verme derim. Basları acayip; bas olmayan bir şarkıya bas eklemiyor mesela, ama bası olan şarkıda coşuyor. Ben bu kulaklıkla Norah Jones, Diana Krall dinliyorum, çok keyifli kontrabaslar, vurmalılar duyuyorum ve vokaller, piyanolar zerre gölgelenmiyor.

Benzer bir durum sahnesinde de var mesela. Kulaklığın sahne büyüklüğü kayda göre farklılık gösteriyor sanki. Asla dar olduğunu düşünmüyorsun, ama vokalin sesi de asla uzaklardan gelmiyor. Koca bir kapalı spor salonunu ya da küçük bir bar sahnesini hissettirebiliyor. Sonra dizi izliyorsun, konuşmalar hiç bozulmazken arkada çalan müzik de resmen canlanıyor.

Ben daha yazmayayım, yazdıklarıma bakıyorum da, galiba iyice Z1R fanboy olmuşum :D

8 kişi bunu beğendi.
  13. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Hocam yapmayın artık kredi çekeceğim yemin ediyorum. Diana Krall diyorsun Norah Jones diyorsun kontrbass diyorsun bitiriyorsun beni. Hala dinleyemedim şu kulaklığı..

5 kişi bunu beğendi.
  14. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    @Mikrobiyolog un dediklerine katılıyorum. Kendi izlenimlerimde de ifade etmiştim. Kulaklık bas eklemiyor, olanı çok güzel veriyor. Ayrıca güçlü sürebilecek bir amfi ile de daha iyi oluyor. Tek hugo yerine hugo+tu-05 amfi kombosu ile çok daha iyi olmuştu mesela...

Yanlış anlaşılan bir kulaklık... Bunda da "iphone bile sürer bu kulaklığı" yaklaşımı büyük rol oynuyor...

15. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,521
    2 kişi bunu beğendi.
  16. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    dediklerinize katılıyorum alet olmayan bir bass kesinlikle eklemiyor. yanlış anlașılmamak için șöyle diyeyim; varolan bassı olması gerekenden daha güçlü ve vurgulu sunuyor bu da çok keyifli ve etkileyici olmakla birlikte bana dogal gelmedi.

2 kişi bunu beğendi.
  17. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,489
    @cgtyguner
    Cagatay hocam; z1r'deki bass durumunu metal muzik acisindan ele aldigindan, diger turlerde sorun olmayan bass; metalde sorun olabilir yaklasimindan hareket etti.
    Ben de cok fazla dinleyemedim z1r'yi fakat metal muzik acisindan z1r'yi biraz yavas buldugumu belirteyim.
    Jazz, edm ve akustikde pek goze batan durumlara denk gelmedim.

4 kişi bunu beğendi.
  18. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    Hocam, aletin yavaşlığı sağlam bir amfi ile değişiyor. 7cm driver var kulaklıkta. O driver'ı itecek ve çekecek güç lazım... dap'lar iyi, ama en güçlü dap LPG bile amfisiz yeterli değil bence. Kulaklığı bir de kuvvetli bir amfi ile denemek lazım bence...

4 kişi bunu beğendi.
  19. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    780
    Ürünün konforu konusunda daha detaylı bilgi alma şansımız var mı.Kafada yarattığı ağırlık ne düzeyde terleme gibi sorunlara yol açıyor mu.Yoksa tak kafana saatlerce dinle türü bir konfordan mı bahsediyoruz.Bir de aurender flow gibi bir alet ile uyumlu çalışır mı...

20. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    Son soruyu cevaplayamam, denemediğim bir alet, ama diğerleri hakkında yorum yapayım:

Konfor çok iyi, kafada bir ağırlık hissi yaratmıyor, zaten hafif bir kafaüstü. Bunu önceki izlenimlerimde yazmıştım. Terleme yazın var, onun dışında pek yok. Ama deri padler bir süre sonra sıcak hissettirebilir, kişisel terleme yapınıza göre de müzik dinlemeye ara vermek isteyeceğiniz durumlar olabilir. Buna mukabil, gerek sunumu, gerek ergonomisi nedeni ile uzun süre dinlenebilecek bir kulaklık.

Not: ben hiçbir zaman bir oturuşta bu kulaklığı saatlerce aralıksız dinlemedim. Evde zaten hep bir aksiyon oluyor. Ama o kadar uzun süre dinlemelerde sıcak hissettirebilir kanaatindeyim. İzlenimlerimin nasıl bir kullanıma ait olduğunu belirterek bu konuyu biraz daha açmak istedim .

5 kişi bunu beğendi.