Sony Zx100

'Sony' forumunda mc_technosoft tarafından 20 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

1. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Merhaba arkadaşlar forumda kısmen yeniyim ama tecrübelerim kasetcalardan beri var.

Öncelikle zx100 cihazı aldım ve seslerdeki bass ları hic deneyimleyemedim.s kendi kulaklığı bass vermiyor,cx 1.0 da bas vermedi ; ama cx200 biraz daha iyiydi kulak ici olmak kaydıyla Derin esintili bass anlamıyorum.s cihazda soğudum acaba rodaj süresi var mi ayrıca sony nin xb50Ap olan modeli ile düşüncelerim değişir mi ..öncedeSony e443,e453 kullandım onlarda daha. Fazla vardı.... fikirlerinize muhtacim

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Merhabalar,
    Zx100u bir donem ben de kullandim. Yaninda verilen 4 pinli kulaklik, sadece amfilerde ve zx100 gibi 4 pin cikisli Sonylerde calisiyordu. Kulaklik, gayet bassliydi fakat zx100, kutusundan cikan kulakligi bile tam besleyip suremiyordu. Bunda zx100un sesinin AB standartlari geregi kisitlanmasinin da payi vardi.
    Benim tavsiyem ya empdansi 8-16 ohm gibi bir kulaklikla ya da bir amfiyle Zx100u dinlemenizdir. Ben zx100un sesini begenmistim fakat ses gucu yetersiz geldiginden, o donem genelde amfiyle lod cikisindan kullaniyordum.
    Belki bilirsiniz, metal muzik kayitlarinin ses seviyesi genelde dusuk oluyor. Metal icin yuksek seslere cikma geregi duydugumdan, yine amfi yardimima yetismisti. Ayni sey bass yogun muzikler icin de gecerli.

Collapse Signature Expand Signature
    #2 karanehir35, 20 Aralık 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Aralık 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  3. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Haklisiniz öncelikle hızlı cevap verdiğiniz için teşekkür ederim .benim sorunum aslında sesin kısık gelmesi değil ,trance ve elektronik müziklerde Derin rüZgarlı bass elde edemeymişim.. bu. Cihazın burn in durumu var mi bilemiyorum.. bundan once fioox1 kullandım aynı durum bunun içinde geçerli idi .... acaba kulaklık değişikliği müzik karakterimi etkiler mi yoksa ; burn in bekleyeyim mi anfi kullanmayı düşünmüyorum.. zira taşınabilirlik düşebilir.

4. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,448
    Merhabalar. Sony ZX100 bir dönem incelediğim / kullandığım ve özellikle burn-in sonrası ses performansından oldukça keyif aldığım bir müzikçalar.

Şuradan incelemeyi okuyabilirsiniz :
    http://www.techno-fi.net/forum/konu/sony-nw-zx100-walkman-İncelemesi.10041/

ZX100 oldukça baslı bir müzikçalar olarak değerlendirilebilir. Fakat bundan yararlanmak için bir iem'den ziyade kafaüstü bir kulaklık daha uygun olabilir. Kafaüstü kulaklıkları sürebilmesi için de ses kısıtlamalı ZX100'ünüze bir amfi eklemelisiniz. Burn-in bu konuda yeterli olmayacaktır.

Ben bu amaç için oldukça küçük, hatta varlığını dahi pek hissettirmeyen Fiio A1 Micro amfiyi, Sony Walkman için üretilmiş Line-out kablosuyla kullanmanızı tavsiye ediyorum. Fiio A1 Micro 30 dolar, Line-out kablosu (Fiio L5 olarak geçer) 15 dolar civarına bulunabiliyor.

4 kişi bunu beğendi.
  5. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Cevabınız için tekrar tesekkur ederim ; dediğimiz gibi anfi ve lod kablosu gerekli .. burn in bekledikten uygulamaya geçmek lazım sony xb30 ile denedim baslar fena değildi .. ama o kadar para verdiğimiz cihazdan telefon gibi ses almak insanin moralini bozuyor.. ben Meizu m6 kullanmış biri olarak eskilerin teknolojisine gelememiş bir sony beni kısmen şaşırttı.. 128 gb hafızanın dışında tercih edilir yani yok gibi .. Cihazın firmware değiştirme imkanımız yok sanırım...

6. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,448
    Açıkçası bu aletlerin kerametini görebilmek için ekstra bas kulaklıkları çok ideal değiller. İncelemede de belirttiğim üzere ucuz kulaklıklarla kullanıldığı zaman size herhangi bir akıllı telefondan daha iyi bir ses performansı sunmazlar.

XB30, ZX100'ün hakkını verebilecek bir kulaklık değil. Daha üst seviye kulaklıklara, hatta mümkünse kafaüstü kulaklıklara bakarsanız tatmin edici bir bas performansı alabileceğinizi düşünüyorum.

Örneğin ben ZX100 + Fiio E6 / Line-out kablo + Sony Mdr1-Abt kombinasyonundan oldukça doyurucu ve diğer frekansları perdelemeyen bir bas performansı alıyordum ; kaldı ki Fiio A1 Micro, E6'dan daha da başarılı olacaktır.

7. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    İşin sinir bozucu kısmı afedersiniz 1600 civarı para bayıl ondan sonra Fiio anfi ve lod kablosuyla uğraş ,,ben ne anladım böyle sevişten.. şimdi XB50 sipariş verdim .. eğer ki tatmin olmazsam satacağım .. amacım yükses ses değil ... meizu M6 yı özledim..

4 kişi bunu beğendi.
  8. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    763
    Ben dogrudan hi end daplar yerine asama asama yukseltilmesi taraftariyim acikcasi.Kulaklik icin de aynisi gecerli.
    Ama ben olsam paranin cogunlugunu kulakliga yatirirdim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

3 kişi bunu beğendi.
  9. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Evde mx365,cx200,cx1.0,xb50ap (yolda) marshal major2,kz ed9,ed10 var ev kulaklık cenneti oldu mübarek =))

10. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Benim en pahalı cihazıyım buydu ama istediğim gibi ses alamayınca moralim bozuldu işin içine anfi girince ayrıca bir bozuldu .. fiiox1 sattım ağır diye bunu da ses besleyemiyorum diye elden çıkaracağım

11. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    763

2 kişi bunu beğendi.
  12. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Haklısınız, zaten hi fi dee ki mantık budur kademeli artış olmak zorunda ..

13. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    763
    Ben de size benzer durum yasamistim hocam.clip+ vardi.Sonra yukselteyim dedim fiio x52nd aldim.Baslari az geldi.Sonra fiio m3 geldi.O bir nebze iyiydi.
    Sonra tekrar clibe dondum.
    Clipteki bas hic birinde yok
    Bu arada ben de xb90 d clip + kombinasyonunu kullaniyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  14. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Bu forumu çok sevdim sizin gibi değerli insanlar ile bili. Paylaşımı çok keyif verici .. benim de ilk gözağrım philips go gear ,sonra sansa clip 1 sonra sony e443 ,sony e464, sonra meizu m6 , fiio x1. Sony zx100 final yapayım dedim ama sonuç hüsran ;)

15. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    763
    Evet hocam Technofi olarak gercekten diger forumlardan farkliyiz.xb50yi yurtdisindan mi temin ettiniz?

16. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Hocam fiyatı 97 liraya düşmüş di&ar da sipariş verdim hemen şimdi bir kulaklık daha bakıyorum

17. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    763
    Butceniz ve beklentiniz nedir hocam peki ?

18. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Şu lanet olası aleti =))) tekrar sevmek için Sennheiser yada sony düşünüyorum bütçe 250 max

19. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    763
    Hocam aslinda tek iem alip biraz daha ust seviye bir iem almaniz daha dogru olur bence.

20. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,448
    Sony EU'ya bağ(ım)lı olarak, bu cihazları kullanmak için ses kısıtlamasına uygun / kolay sürülebilir kulaklıklar almak veya bu kısıtlamanın üstesinden gelmek için yollar aramak gerekiyor.

Sony kısıtlama olayında oldukça ciddi olduğu için yazılım güncellemesiyle ses kısıtlamasını aşmaya çalışmak oldukça riskli, yabancı forumlarda aletleri bu yüzden kullanılmaz hale gelenler var.
    Dolayısıyla ikinci seçenek bir amfi bağlamak olmakta.

Ben ZX100'e ekstra büyük amfi bağlayarak ebadı büyütmek ve taşınabilirliğe zarar vermekten hazzetmiyorum. Bu yüzden E6'yı kullandım ve incelememde belirttiğim üzere ses kalitesinde belirgin bir düşüş yaratmadı kullandığım 200 dolar seviyesi kafaüstü kulaklıklarla.
    (Aynı zamanda ZX100'ün Clear Audio+ gibi bir güzelliği var, aletin zaten kuvvetli olan baslarını iyice güçlendiriyor.)

İfade ettiğim üzere ucuz kulaklıklar tercih etmişsiniz. Bunlarla ZX100'ün maharetini göstermesi mümkün değil. Müzikçalara 1600 TL verip asıl sesi üreten bileşen olan kulaklığa birkaç yüz lira yatırım yapmanın iyi bir tercih olmadığı kanatindeyim.

Yani örneğin 6000 dolarlık, relic mertebesine erişmiş özel yapım bir Gibson gitar + 70 dolarlık bir amfiyle alacağınız ses performansı, 300 dolarlık gitar ve 300 dolarlık amfinin sağlayacağı sesin oldukça gerisinde kalacaktır.

Dolayısıyla birkaç yüz liralık kulaklıklardan bir dolusu edinmek yerine, bir veya iki adet orta veya üst seviye kulaklığa bütçe ayırmanız kulaklarınızı daha mutlu edecektir diye düşünüyorum.

Son olarak şunu ekleyeyim :
    Bizim ses kalitesini değerlendirmemiz konusunda "loudness effect" diye bir şey var. Aynı parça, iki farklı ses yüksekliğinde dinletildiğinde insanlar çoğu zaman sesi yüksek olanın "daha yüksek kaliteli" olduğu sanrısına kapılmakta. Bu genel bir durum ve tecrübeli kulaklar dahi bu konuda yanılabiliyor.

Tam emin olmamakla birlikte, elinizdeki ZX100'e rağmen bir akıllı telefonun sesini özlemeniz bu "loudness effect" ile alakalı olabilir. ZX100'e dair nihai kararınızı vermeden A1 Micro + Line-out kablosu seçeneğini denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Sonuç olarak yalnızca 40 dolarlık bir yatırım. 1600 liralık bir bedelin yanında devede kulak sayılır. Ve taşınabilirliğe herhangi bir zarar vermemekte.

6 kişi bunu beğendi.