Sorunlu Alışveriş hakkında

'Genel Tartışma' forumunda trexmilennium tarafından 6 Kasım 2019 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.
  1. akifb

akifb
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    386
    İkinci el ürün alırken mükemmellik beklenmez, ufak tefek eksikler illa ki olur. Bunlara takılacak kişiler sıfır almalı bence. Kaldı ki satıcı uç ve çantayı göndereceğim diyor. Bundan sonra iade isteği uygun değil bence.

2. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Yalanınız açığa çıkınca şimdi öncesini-sonrasını mı kestiniz ?
    Öncesinde ve sonrasında birbirine zıt söylemim mi var ?

Başınızdan kaynar sular dökülmesine sebep olan 5 aydır kulakiçi kullanmama yalanı çürüdüğüne göre , başınızdan nasıl kaynar sular dökülmüş anlatır mısınız ?

Bana mesajda "Sende haklısın" diyorsunuz sonrasında Demogoji yapma diyorsunuz.
    Tutamayacaksanız söz vermeyin ; tuttuğunuz sözler sonrasında zorunuza gidecekse , sözünüzü tutmayın.

LG-H930 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    Şimdi ben utanç verici bir yazı mı yazdım anlamadım ? Kendi fikrimi beyan ettim. Bu hobi hassas iş. Mutlaka elden alışveriş yapılmalı yoksa bu tarz sorunların önüne geçmek için hiçbir yol yok.

4. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Daha almadan hevesi kaçmıştı.
    Bende aynı şeyi yaşadım hocam.
    Forumda kulaklık aldım.
    Kargolandıktan birgün sonra daha kulaklık elime geçmeden kendisine " Hd599 almaya karar verdim iade alabilir misiniz ? " dedim.
    Karşımdakide haklı olarak hocam o kadar yol yaptım kargo için dedi.
    Bende kendisinden haksız bir talepte bulunduğumu farkedip kendisinden özür diledim ve aldığım gün ilana koydum.

Ali Bey 22.30' da bana yazdı en son ve gece 01'de iade etmek istediğini söyledi.
    Aradaki 2.5 saatte oyuncak incelemesi yaptığını iddia ediyor...
    Kusura bakmasın..
    Ses karakterini beğenmemiş olabilir.
    Ama bunlara gerek var mı ?

Düzeltme:22:22 de son mesajı atmış , gece 0.19 da iade talebi istemiş.

5. returnity

returnity
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    462
    Soyledigimin sizle alakasi yok tabi ki, ben oneriniz ile ilgili fikrimi belirttikten sonra laf lafi acti ve oraya kadar geldim. Yanlis anlasildiysa ozur dilerim.

black81 ve Serhat bunu beğendi.
  6. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,944
    silinmiştir

#46 Synchronicity, 7 Kasım 2019
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
    Vordhosbn, cemq, refuserQ ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  7. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Şuna da açıklık getireyim.
    Hem o seviyede kulakiçim kalmadı demişim , hemde aylardır kulakiçi kullanmıyorum demişim.

1.5 aydır bt ses bombasıve hd599 ile dinleme yapıyorum bu geçmişe dönük olanı.
    2.olarak sobhet-muhabbet başlığında görmüşsünüzdür sizlerdende tavsiye istedim ve son 2-3 güne kadar kararsızdım.
    Hd599 u satıp stereo sisteme geçince , ev müsait olmadığı zamanlarda dinlemek için 100-150 dolar bandında 2.el bir iem almayı düşünüyorum.
    O zamana kadar soundmagic e80 ile idare edeceğim.
    Kastettiğim şey budur.

8. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Saat 20.00 ile 23.00 arasında antrenmanda olacağım için cevap yazacamayacağım.

Düşüncesini belirten herkese tekrar teşekkürler.

9. trexmilennium

trexmilennium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    190
    Hocam okuduğunu mu anlamıyorsun yoksa işine geldiği gibi mi anlıyorsun anlamadım. Artık 3-5 satıra kadar da özetledik. Hayretler içerisinde izliyorum.
    Çok net bir şekilde önce demogoji yaptığını sonra zaten kullanmadığını söylediğini tek bir resimde açık bir şekilde soruya da mahal bırakmayacak şekilde ifade ettim.
    Akşam bebek oyuncağını da kurdum, komşu çocuğuna matematikde çalıştırdım. Bunu niye yazdıysam ne yaptığımdan kime ne...
    Buraya kadar olanlar alış veriş sorunu ile ilgili değildi sadece neden güvenmediğimi ve hakkımı sonuna kadar istediğimi açıkça ifade etmek içindi.

Konuya esas olan;
    1- eksik uçlar (ilk sahibinden bulunabilir- bulunmazsa muadil istemiyorum)

2- taşıma çantası ( sonradan evde buldu. Keşke kutu tam derken ve kargo etmeden önce bi bakaydın eksik var mı diye. madem çok samimiydin. Burdan sırıtarak bak evden çıktı demen hiç yakışmadı )

3- Kutu ve içindeki karton ve süngeri. Bunu Tonekingden, velevki 2 hafta da versem temin edemezsin. Kutu parası vereyim demişsin. Ben bunu kabul etmiyorum. Ben kutusuz kulaklık almadım. Kutuyu defalarca sordum.

Alış-veriş hukuku açısından bu 3.cü maddeyi temin edemediğine göre ücret iadesi talep ediyorum.
    Adminlerden son sözü bekliyorum.

#49 trexmilennium, 7 Kasım 2019
    Son düzenleme: 7 Kasım 2019
  10. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Hocam size laf anlatmaktan ben yoruldum.
    İnsanların yorumları ve görüşleri ortada herkes yorum yazdı.
    Kutunun içeriği hakkında konuştuk.
    Kutu tam dedim size.
    Kutunun hasarı hakkında benden ne resim istediniz nede sordunuz.
    Hiçbir hak iddia edemezsiniz.
    Yorum yazan insanların yorumlarını hiç mi okumadınız %80'i işi kasti olarak yokuşa sürdüğünüzü ima etti.
    Hiç mi düşünmüyorsunuz ?

11. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Şimdi kontrol ettim kutunun hasarlı olup olmadığı hakkında tek kelime konuşulmamış.
    Madem bu kadar titizsiniz resim isteseydiniz bende atardım.
    Sizde bu kutuyu alamam derdiniz veya kutusuz yollardım.

Bana gelmeyen kırmızı ve mavi süngerleri nasıl yollayacağım size ? Varlığını sizinle öğrendiğim ,
    İlk alanın bile kullanmadığı.

Herkesinde belirttiği gibi kendim ödeyeceğim şekilde saklama kabının içine 2 çift foam uç koymak bu işin hakettiği çözüm.

12. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,661
    Selamlar tekrardan,

Konunun geçmişinin çok fazla detaylı olmamasından alıcı-satıcı arkadaş küçük detaylar üzerinden haklılık haksızlık noktasına ilerliyor diye düşünüyoruz.

Bu konu hakkında yönetimsel tavrımız alıcının isteğinin yerine getirilmesi yönünde.

"Ben 50TL kutudan kırdım zaten." Kutunun hasarının 1/9 oranında fiyat kıracak kadar sorunlu olduğunu düşünüyorsanız alıcıya bunu belirtmeniz gerekirdi.

"Derdi kutuysa satarken edeceği zarar varsa eğer onuda karşılayacağım."
    "3 tane göndereyim diyorum yok."
    "Çok daha iyi iki marka uç göndereyim diyorum yok."

Bu yazdıklarınızın karşılığında bir mağduriyet var ben bunu gidereyim diye uğraşıyorum ama kabul etmiyor demek oluyor. Bu nokta da kabul edip etmeme tercihi karşı tarafın oluyor.

Kişisel düşüncemizi de aşağıya ekleyeceğim ama ticarette bizim açımızdan bakıldığında ben olsam lafının çok bir karşılığı yok.

Tavsiyelere gelirsek daha önce de bir çok kere belirttiğimiz gibi ikinci el ürün alıp satarken ilanlarınızı detaylandırın lütfen. Son zamanlarda sürekli bir sıkıntıyla uğraşmak durumundayız bu bölümle ilgili. Sizin için sorun yapılmayacak şeyler başkaları için sorun oluşturabiliyor, herkes aynı olmak zorunda değil. Benim de sorun etmeyeceğim birçok şey başkaları için sorun teşkil edebiliyor. Bu durumlarda buna mı takılıyorsun, sonuçta ikinci el ürün alınıyor tarzı yaklaşımlardan ziyade anlaşma koşullarına bakmak gerekiyor. Bu sebepten de anlaşma yaparken ben önemsemediğim için yazmadım/sormadım demek yerine şeffaf olarak detaylandırmak gerekiyor.

Kişisel düşüncelerimize gelirsek;
    trexmilennium; arkadaşın eksiklikleri gidermek için bir çaba içerisinde olduğunu ve buna belli bir süre de olsa zaman tanımak gerektiğini düşünüyoruz(kutudaki orijinal eksikliklerin tamamlanması için). Evet iade hakkınız olduğunu söylemekle beraber iade yönünde giderseniz ürünü dinleyip beğenmediğinizi ve boşluklardan yararlanarak iade etmek istediğinizi düşünürüz. İade etmeniz için çalışırız ama bu duruma düşmemeniz bizce daha şık olacaktır.

tazıtahsin; taraftar toplamaya çalışan siyasi ağzınız var, bu rahatsız edici bir durum. Konuyu çözmek için bazı çözümler geliştiriyorsunuz ancak dediğimiz gibi bu alıcıya bağlı bir durum aynı zamanda. Sizin yerinizde olsaydık demogoji yapma bak başkalarını da satabilirmişsin dedikten sonra ticareti keserdik açıkçası çünkü alıcı fazlaca irdeleyici/şüpheci olduğunu göstermiş bize göre. Bu şartlarda ticarete devam etmek soruna davetiye çıkartıyor maalesef

thng, mixaylo ve tazıtahsin bunu beğendi.
  13. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Hocam yorumlarınız için teşekkürler.

Ben kendisine değil burda gören arkadaşlara yönelik savunma yapıp kendimi ifade ettiğim için taraftar toplamaya yönelik bir dil gözükmüş olabilir fakat gördüğünüz gibi çoğu kişi bana hak verdi ve taraftar toplamaya ihtiyacım yoktur.
    Hatta 1-2 tane tatsızlık çıkmasın tadında iade alın diyenler dışında kendisine hak veren kimse göremedim.

Demogoji yapma dedikten sonra bende kendisine satmamayı düşündüm.
    Ama sonradan kendisinin hem hakaretveri laf edip hemde kabloyu satmamdan dolayı beni zarara uğratmasını sindiremedim.

Alışverişin teknik açıklarından faydalanarak , kulaklığın sesini deneyip iade talebi oluşturması bundan sonraki alışverişlerinide nasıl etkileyecek çok merak etmekteyim.

Adminlere itirazım şu noktadadır.

Kendisiyle kutunun hasarı hakkında tek kelime konuşulmamıştır.
    Kırmızı ve Mavi uçlardan benimde haberim yoktur.
    Saklama kabını koymayıda unutmuşumdur.

Mavi ve Kırmızı uçlar ilk sahibi tarafından bulunursa veya sıfır şekilde temin etme şansımız varsa temin ederim.
    Saklama kabınıda gönderirim.

Bana "Samimiyetine Güvenmedim , Demogoji yapma , Sözüm Senettir" gibi laflar sarf eden birisinin üzerine kulaklığın sesini deneyip göndermesine tahammül etmem söz konusu değildir.

#53 tazıtahsin, 8 Kasım 2019
    Son düzenleme: 8 Kasım 2019
  14. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66

Heves kısmının neden yanlış olduğunu tam anlayamadım bu mesajdan, yüzde 95 kısmının yanlış olduğunu söylemekse maksat evet fazla abartı olmuş olabilir . Yazdığınız diğer şeylere katılıyorum.

15. trexmilennium

trexmilennium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    190
    Çok teşekkürler.

Hasarlı kutu gönderildiği anda geri verme hakkımın olduğunu düşünmekle birlikte;

Sizin tavsiyeniz üzerine belirleyeceğiniz süre kadar Satıcıya süre vermeye razıyım. Fakat sağlayamazsa iade talebim geçerlidir.
    Burada sayfalarca yazı yazdığı halde, Tonekinge veya herhangi bir Resellera bugüne kadar yazmadığına da eminim. zira burada 1000 liraya da mal olsa getirteceğim dedikten sonra Kutunun parasını vermeye lafını değiştirmiş daha sonra da Ben Whatsappda temiz kutu sözü vermedim diye kutuyu sağlamaktan dahi vaz geçerek ne kadar sözünün arkasında durduğunu bu sayfalarda göstermiştir.

Yine de Kutuyu ve kutu içeriğinin orjinallerini sağlaması için sizin vereceğiniz süre kadar bekleyeceğim.

thng bunu beğendi.
  16. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Tüm iyi niyetlerimi geri çevirdiğiniz için bende sizin gibi yapıyorum.Teknik açıkları kullanacağım size karşı.
    Siz iyi niyetli değilsiniz Ali Bey.
    Eğer iyi niyetli olsaydınız size fazla fazla teklif ettiğim herşeyi kabul ederdiniz.

Kutunun hasarından vs tek kelime bahsetmemişsiniz ve resimde istememişsiniz.Kutuda tek hak iddia edemezsiniz.
    Tek slikon uç dahi eksik çıksa Kutu tam diyen adama teknik olarak iade hakkı vardır.

Buradaki herkes biliyor kullanmayacağınız bir çift renkli uç için işi yokuşa sürdüğünüzü.

Size son teklifim şudur ;

Kutuyu sormadığınız için hiçbir hak iddia edemezsiniz.
    İlk sahibine yazacağım içindeki mavi ve kırmızı uçlar için.
    Eğer tonekingden sağlayabilirsem kendim karşılayarak sıfır olarak temin edeceğim.
    Ve Unuttuğum saklama kabına koyarak göndereceğim.
    Eğer Toneking solo olarak satmıyorsa bu ürünleri iki çift foam uç koyacağım ve saklama kabı ile göndereceğim.Ek olarak satış yapacağınız sırada içindeki kartondan kırılacak bedelide karşılayacağım.

Benim yapacaklarım ve son teklifim adil olduğunu düşümdüğüm şekilde budur.
    Sizide hiçbirşekilde mağdur edecek değilim.

Adil olmadığını düşünen arkadaşım varsa yazarsa beni memnun eder.

Eğer hala iade düşünüyorsanız ,forumu daha fazla meşgul etmeyerek hukuki yollara başvurabilirsiniz.

Mesele siz bana " senin samimiyetine güvenemedim " dediğiniz anda para olmaktan çıktı.

17. Vordhosbn

Vordhosbn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    482
    Forum sonunda olması gereken yerini buldu. İnceleme, karşılaştırma, buluşma filan nereye kadar.
    Paket önemli..

refuserQ bunu beğendi.
  18. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,944
    silinmiştir

#58 Synchronicity, 8 Kasım 2019
    Serhat, artears ve tazıtahsin bunu beğendi.
  19. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Hocam ben kutulu ve tam demişim.
    Kutu hasarı noktasında bir hak iddia edemeyeceğini söylüyorum.
    İçerik olarak kendisi haklı ki bende o eksiği gidermeye çalışıyorum zaten.

Ben haklı çıkacağımı düşünerek hukuki yollara başvursun demedim ki.
    Ali Bey tüm iyi niyetimi öldürmüş ve kendisi açıklardan faydalanarak beni günlerdir uğraştırıyor görüyorsunuz.
    Ne kadar eksiği varsa fazla fazla gidereyim teklifinde bulunmama rağmen.

Bende kendisine , kendisi gibi davranacağım.
    Kendisiyle muhattap olmak nasıl birşey olduğunu görsün.
    Forum Yönetiminden rica ediyorum ortada bir dolandırıcılık vs gibi bir durum yoktur.
    Ne kendisine ne bana bir yaptırım uygulansın.
    Eğer teklif ettiğim şeyleri hala kabul etmezse ona o parayı iade edeceksem mahkemede edeceğim.

Benim keyfimi bir karton kutuya bu kadar kaçırdı , bana güven vermediğimi ve demogoji yaptığımı söyledi.

Artık iş para olmaktan çıktı hocam.

Kendinizi benim yerime koyun , koymayı unuttuğunuz bir saklama kabı için size güvenilmez bir insan olduğunuz ima edilse ne yaparsınız ?

20. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,944
    silinmiştir

#60 Synchronicity, 8 Kasım 2019
Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.