Soundmagic E80 Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Soundmagic' forumunda Baran tarafından 20 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

1. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,604
    Merhaba arkadaşlar,

Bu incelemede sizlere Soundmagic markasının E80 modelini tanıtmaya, incelemeye çalışacağım.

Uzakdoğulu Soundmagic firmasını bu hobiyle ilgilenen birçok kişinin bildiğini düşünüyorum. Uzun zamandır piyasanın içindeler ve F/P ürünleri ile ön plana çıkıyorlar. Geçmişte özellikle PL30 ve PL50 modelleri ülkemizde popülerdi. Kafaüstü kulaklıkları da yurtdışında oldukça övgü alsa da ülkemizde yeterince yayılmadı maalesef. Son zamanlarda Head-Fi vb. sitelerde E50, E80 modelleri oldukça övgü alınca E80’i bizler de merak ettik.

E80 piyasa da 70$ civarında satılıyor. Aramaya inanan arkadaşlar bazen daha uygun fiyatlara bulabiliyor:)

Kutu İçeriği ve Malzeme Kalitesi:

Kutunun içerisinden birkaç çift silikon uç, Comply Foam, uçak adaptörü, 6.3mm adaptör, koruma kabı mevcut. Fiyatını düşündüğünüzde bence oldukça iyi bir paket içeriğine sahip.

Fiyatını düşündüğünüzde malzeme kalitesi oldukça iyi. Kablosu değiştirilemiyor fakat yapısı oldukça sağlam. Jack çevresi kalın olmadığı için cep telefonu kılıflarına sıkıntı vermeyecek şekilde. Kasa kalitesini de oldukça beğendim. Uzun süre kullanılabilir bir kalitesi var kulaklığın. 4 aydır kullanıyorum, bir yamuğunu görmedim.

Yalıtım konusunda yine oldukça başarılı. Dışarıdaki birçok sesi kesmeyi başarıyor. Bu konuda elimde bu fiyat seviyesinde olan her kulaklıktan daha iyi diyebilirim. Ostry’ler kulağıma tam oturmuyor, Vsonic VSD serisi kulağı daha iyi kapatıyor gözükse de yalıtımı daha düşük kalıyor. Küçük yapısı ile uygun ucu bulduğunuz zaman her kulağa olacağını düşünüyorum.

Ses:

Ses kısmında inceleme yaparken farklı kulaklıklardan örnekler vererek biraz daha anlaşılır olmaya çalışacağım.

Genel olarak kulaklığı değerlendirecek olursam bir miktar açık tarafta yer alan, sahnesinde eksiği olmayan, konumlandırması doğru, ayrım ve çözünürlüğü iyi, ve biraz ince çalan bir kulaklık E80.

Bass:

Bas departmanı gümbür gümbür değil. Genel kitleye basları az gelebilir ama kayda göre değişkenlik gösterebilen bir yapısı var. Bazı parçalarda içten vuran, çok armatürvari olmayan baslara sahipken bazen armatür bası dedirtebiliyor. Vurduğu zaman sıcak içten bir yapıya sahip, fakat çok derinlere inmiyor. Daha çok midbas tarafından vuruyor. Derinlere inmeme mevzusunda diğer bölümlerde de belirteceğim gibi genel anlamda alt harmonikleri çabuk kesip bitiriyor kulaklık. Ayrım ve çözünürlüğü başarılı, birbirine karıştırmıyor baslar dinlediğiniz kayıtta hızlı olsa bile. Bu yönünü oldukça beğendiğimi söyleyebilirim. Çamurlaştırma veya yutma yapmadan işini başarılı bir şekilde yerine getiriyor kulaklık fakat kulaklığın basları ile ön plana çıkmayacağını tekrar belirteyim.

Benim oldukça sevdiğim Brainwavz M3 ile kıyaslayınca basları daha sıcak, fazla ve bir miktar daha derinlere inmeyi başarıyor. Ayrım ve katmanlılık bu alanda Soundmagic E80’den yana.

Mid:

E80’nin midleri konum olarak bir miktar geride. Sıkıntı veya dikkat edilecek düzeyde değil ama kıyaslamalara girince kendini belli ediyor bu yönüyle. Midbasların miktar eksikliğinden kaynaklı olduğunu düşündüğüm bir cılızlık mevcut. Yine baslarda alt tonları çabuk kesme olayı burada da mevcut. Bu zaman zaman sibilans, tonda açıklık olarak geri dönüyor tabii. Tüm bu saydığım olaya rağmen mid çözünürlüğü, ayrımı fiyatına göre oldukça başarılı bence. Bu fiyat seviyesindeki birçok kulaklıkta tonlama bozukluğu çekilmez oluyor. Bu kulaklıksa gündelik kullanımda beni oldukça mutlu ediyor. Alt tınılar dışında oldukça detaylı bir kulaklık E80.

Midlerin önde ve yoğun çalmasını sevenler kulaklığı bu yönüyle beğenmeyeceklerdir diye düşünüyorum.

Tiz:

E80’in daha çok karakterini ortaya koyduğu bölüm burası. Tizler diğer frekanslara göre biraz fazlalar. Çözünürlüğü iyi düzeyde, piyasadaki kendinden daha pahalı birçok kulaklığa çözünürlüğü ile kafa tutabilir. Bu alandaki sıkıntısı bas ve midler bir miktar cılız kaldığı için tizlerin altının yeterince iyi beslenmemesi. Bunun sıkıntısı yüksek seste tizlerin yorucu olması olarak geri dönüyor veya bateri dinlerken zillerden çıkan detay insanı mutlu ederken davulun sesini yeterince alamamak enstrümanı eksik hissettirebiliyor.

Sahne:

E80 çok geniş bir sahneye sahip değil ancak arka planı gerçekten başarılı. Bu sayede dinlerken konumlandırma oldukça hoş bir şekilde geliyor kulağınıza. Bu özelliği ile birçok kulaklıktan üstün kalır kulaklık. Arka plan temizliği sadece sahneye değil enstrüman ayrımına da oldukça olumlu katkı yapıyor. Dediğim gibi sahnesi aman aman geniş değil ama sıkıntısız arka plan temizliği, bu fiyatlarda bulamayacağınız kadar başarılı.

Genel olarak kulaklığı oldukça beğendim. Gündelik kullanımda malzeme kalitesi, yalıtımı ve ses başarısı ile sürekli kullanıyorum. Kendi karakterine alıştıktan sonra cılızlık sorunu yaşatmıyor. Uzun süredir benim sürekli tercihim halinde. Baslardan miktar olarak büyük beklentisi olmayan ve özellikle gövde aramayanlar için bence çok uygun bir seçenek.

Brainwavz M3:

Geçmişte benim yazılarıma bakan biri m3’ü sevdiğimi görecektir. Şu anda her ikisi de elimin altında olmasına rağmen E80’i kullandığımı belirteyim. Karşılaştırmaya gelince;

M3 daha soğuk kuru bir yapıda çalıyor. Baslarda E80 daha sıkı ve sıcak tonu ile insanı içine çeken bit yapıda. Aynı zamanda daha derinlere inmeyi başarıyor.

Sahnesi E80’e göre net olarak öne yaslı. Bu midlerde yoruculuk oluşmasına sebebiyet verebiliyor. E80 daha geride olması ile daha az yoruyor. E80’e alıştıktan sonra M3’e geçtiğimde banyonun içinden söylüyormuş hissine kapılıyorsunuz. M3 ekolu veriyor sesi. Tiz konusunda ayrım, çözünürlük gibi noktalarda E80 önde fakat ben M3’ün kendi karakteri içerisinde tizlerini daha tatlı ve dinlenilebilir buluyorum. İkisi arasında geçişlerde M3’ün sahnesi dar geliyor ve bu darlık ayrımı da olumsuz etkiliyor. Arka plan konusunda ikisi de piyasaya göre başarılılar.

İki biraz farklı yapıda her iki kulaklığı da beğenerek dinliyorum. Çözünürlük, ayrım sahne gibi teknik başarımlarda E80 daha önde.

Ostry KC06:

E80 enstrümanları KC06’ya göre daha diri, sıkı çalıyor. KC06 tüm frekans banında dağıtarak çalıyor. Sahnesinin geniş olması bu durumu kurtarıyor, fakat benim hoşuma giden bir durum değil. Bu dağınıklık sahne konumlandırmasında da farkediliyor. E80 daha dar sahnede daha derli toplu ve daha başarılı konumlandırma yaparken KC06 daha geniş sahnede savruk bir yapıyla çalıyor. Bu kısım birazda kullanıcı tercihine bağlı. KC06’nın bu durumu baslarda kendisine avantaj olarak geri dönüyor. Kendini daha çok hissettiren bir yapıda olduğu için çoğunluk açısından tercih sebebi olabilir. Mid alanında KC06 biraz daha yakına konumlanıyor sahnede. Tonlamasını çirkin bulmakla beraber baslardan aldığı güç ile daha belirgin oluyor. Çözünürlük konusunda E80 daha iyi bu alanda. KC06 sibilansa daha yatkın. Tiz alanında ise KC06 tizleri sahnede sağa sola savurup yakın noktadan çalıyor. Kalite olarak E80 daha iyi, fakat besleyebildiğiniz sürece. Yoksa tenekenimsi tat rahatsız edecektir. Ben şahsen E80’i seçerim. Kc06 fazla renkli çalan bir kulaklık.

Not: Resimler alıntıdır.

2. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Bende uzun sure e10 u gündelik hayatta dinlemiştim , soundmagic ürünleri bence hak ettiğinin altında satılıyor. Eline sağlık :)

2 kişi bunu beğendi.
  3. caens

caens
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    İnceleme için teşekkürler. LG'nin quad dac'a sahip telefonları için sıkça önerilen bir kulaklık. 50 üstü empedans değerine sahip olduğu için telefonun yüksek empedans modunu aktifleştiriyor. Yüksek empedans modu bu kadar önemli mi orası da meçhul.

4. buzzy

buzzy
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    uapp programı sayesinde her kulaklıkta aktif şekilde kullanabiliyorsunuz.

5. caens

caens
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Söylediğinizi tam olarak anlamadım. Uapp programı her kulaklık için yüksek empedans modunu mu aktifleştiriyor?

6. buzzy

buzzy
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Evet

7. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,834
    Nasıl oluyor bu tam olarak? UAPP de özel bir ayar mı var?

Collapse Signature Expand Signature
    Pax bunu beğendi.
  8. buzzy

buzzy
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Dün okumuştum ama şu an bulamıyorum. Adım adım anlatıyordu hatta. LG V20 varmış sizde. Uapp'in deneme sürümünü indirip kurcalayarak bulabilirsiniz belki.

9. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,944
    silinmiştir

#9 Synchronicity, 23 Aralık 2018
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
    caens ve buzzy bunu beğendi.
  10. buzzy

buzzy
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ben yanlış anlamış olabilirim. Yazıyı bulabilirsem paylaşırım.

11. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    324
    Tin Audio T2 ye benziyor anlattığınız kadarıyla ,fakat tin audio da midler geride değil .

12. returnity

returnity
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    458
    Bende hala duruyor bu arkadas. Fiyatina gore cok cok iyiydi aldigim zamanlarda. Bahsedildigi gibi baslari zayif olmasa da baskafa iem'i degil. Mid konusunda cok da geride oldugunu dusunmuyorum.

Bu aralar eglenceli v-shape arayisinda oldugumdan chi-fi kurcaladim epey, haliyle bayagi bir kuvvetli bass - zayif mid - "parcala behcet tiz" duymusken e80'in her seyi oldukca iyi sunabilen nadir budget kulakliklardan oldugunu dusunuyorum.

Bu aletten sonra Pinnacle P1'e gecmistim. Ikisi de oldukca benzer karakterde iem'ler bence. P1, E80'in yaptigi her seyi bir miktar daha iyi yapiyor sadece. Aradaki 150$ civari fiyat farkini hakediyor P1, ama "notral sunum nasil oluyor abi?" diye sorsalar giris seviye icin E80 oneririm kesin. Orta seviyeye giriste P1, sonrasinda da artik allah ne verirse :)

trexmilennium ve Baran bunu beğendi.
  13. Hobar

Hobar
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ben de birkaç gün önce aldım. Daha burn in den sonra değişir mi bilmiyorum ama vasat bir kulaklık. İncelemeyi yapan arkadaş iyi değerlendirmiş kulaklığı. Dengesiz bir ses profili var özellikle tiz sesler çok yorucu ve parlak. 4/10