Soundmagic HP100 incelemesi

'Soundmagic' forumunda cgtyguner tarafından 5 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

1. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,252
    Herkese merhabalar. Uzun bir aradan sonra tekrar bir inceleme ile foruma geri döneyim dedim. Mezuniyet okul işleri vs derken stresli dönemlerden geçiyordum aynı dönemde siteyle ilgili de bazı tatsızlıklar yaşadığımdan ara vermiştim hobiye. Bu süreçte kırdığım keyfini kaçırdığım birileri olduysa da peşinen özür dilerim. Olur böyle şeyler çok takmamak lazım. Artık eskisi gibi foruma daha sık uğramaya çalışacağım. Tüm forumdaşlara tekrar merhaba.

Asıl konuya dönersek, bu yazıda misafir edeceğimiz kulaklık olan Soundmagic HP100 'ü hızlıca tanıtayım. Çinli firmanın ilk kafaüstü modelidir kendisi. İlklerin kendine has bir güzelliği olur diyenlerdenseniz bu sefer de yanılmayacaksınız. Gerçekten nevi şahsına münhasır bir kulaklık. baya uzunca bir süredir kullanmaktayım o yüzden incelemenin şekli şemali de incelemek için bir iki günlüğüne ödünç alınmış cihazlara göre farklı olacaktır. İki yöntemin de kendine göre artı ve eksileri var elbette. Bir yanda cihaza daha karşılaştırmalı ve daha objektif bir kulakla bakmak bunu yaparken farketmeden fazla yermek gibi bir risk var, diğer yanda deneyimlerin etkisiyle daha iyi bir tasvir yaparken farketmeden fazla övmek gibi bir risk var.

Tasarım - malzeme- kullanım
    Görünüş itibariyle tepeden birbirine tutturulmuş iki disko topu gibi gözükse de sağlamlığın ve malzeme kalitesinin iyi olduğunu söyleyebilirim. En güzel yanı ise yanında gelen taşıma çantası. bu çantayla beraber her gittiğim yere götürdüm mereti.
    4007 eklentisini görüntüle
    head_fi'da bir kullanıcıdan ikinci el almıştım zamanında. O zamanlar paypal vardı hey gidi... Baya da oldu alalı bir yıla yaklaştık herhalde. Ama hala taş gibi ne çizildi ne soyuldu ne bi yeri çatladı. Yani diyeceğim o ki adamlar tank gibi kulaklık yapmış. Bunun üzerine elimde bozulur giderse bugün hiç hoş olmaz :D Ergonomi açısından da gayet iyi. Kafa bandı kalın ve yumuşak, kafayı acıtmıyor. Pedlerle ilgili bahsetmem gereken bir husus var o da orjinal pedleri kullanmamış olmam. Alırken Shure srh940'ın alacantra padleriyle birlikte aldım adamdan, hep de öyle kulladım. Bunun sese de etkisi olabileceğinden incelemeyi hp100 + alacantra pad incelemesi diye yorumlamak daha sağlıklı olacaktır. Rahatlık konusuna gelirsek ise çooook rahat olduğunu söyleyebilirim. yastığa gömülüyorsunuz gibi bir hissi var ve bu sıcaklarda hala kullanıyorum öyle rahatsızlık yaratacak bir terleme durumu olmadı. Bu padleri bulursanız diğer kulaklıklarla da deneyin derim gerçekten başarılı.
    4008 eklentisini görüntüle
    hp100 şu dj kulaklığı denen her yeri dönen oynarbaşlı cinslerden. İlk aldığımda demiştim bu kadar sağı solu oynamasa iyiydi çabuk bozulur bunlar diye. Ama sağolsun beni haksız çıkarım aynen sağı solu ayrı oynamaya devam ediyor. Kabloya gelirsek kalın ve sağlam yapıda ancak spiral bir kablo tasarımı var. Bu durum yolda belde dışarda kullanımda zorluk çıkarabildiği gibi ağırlık da yapıyor. kablo ağır gerçekten ve eğilip bükülüyor kendi ağırlığıyla. detachable yapıda olması güzel ancak girdiği yerde bir geçmeli kilit sistemi var ona uyabilecek bir başka kablo bulunursa değiştirilebilir. Ucu da standart 3,5 mm.

Özetle kullanım açısından denediklerim içinde en rahat kulaklık olduğunu söyleyebilirim. Malzeme kalitesi açısından da beklediğimden daha iyi çıktı.
    4009 eklentisini görüntüle
    - Disko topu derken bu parlak yuvarlaklardan bahsediyorlar.Dıştan çok çizildiği ile ilgili de eleştiriler okumuştum ama hor kullanmakla ilgili daha çok. bendeki pek çizilmedi açıkçası. -

Teknik özellikler
    - Driver: Dynamic 53mm Neodymium Drivers
    - Frequency range: 10Hz~30KHz
    - Impedance: 32Ω (±10%)
    - Sensitivity: 95dB/mW @ 1KHz (±3dB)
    - Maximum input power: 100mW
    - Cable length: 1.2m (3.5ft) coiled
    - Connection: 3.5mm gold plated plug
    - Weight: 288g

ölçümlerden teknik özelliklere devam edelim...
    4005 eklentisini görüntüle
    Bu kulaklığımızın frekans grafiği. Burada hem düzeltilmiş hem de ham verileri dikkate almamızı öneriyor innerfidelity biz de öyle yapalım. Ham verilere baktığımızda ilk karşılaştırmamız gereken konu target response curve. Bu meret de ideal koşullarda olduğu kabul edilen bir odada flat kabul edilen speakerları kulağın nasıl duyduğunu ölçümlemeye çalışan bir grafik.

4006 eklentisini görüntüle
    burada diyor ki kulaklığın frekans tepki grafiği buna ne kadar benzerse o kadar ideal ve nötr bir ses duyulacaktır. Şimdi buna göre değerlendirirsek 3khz'deki yaklaşık 10-12 db lik sıçrayış tablomuza uymakta. Biraz saçılmış olan bas kısmındaki grafikte de ortalama olarak 5 db'lik bir tümsek var diyebiliriz bu da aşağı yukarı 60 hz civarına denk geliyor ve beklentileri karşılıyor. Sıkıntılar ne peki buradaki 150-200 hz civarına denk gelen keskin bir çukurumuz var bu da o frekansa tekabül edecek seslerin yeterince iyi duyulamamasına yol açacaktır. Diğer sıkıntı da 10 khz civarlarında tizlere denk gelen bir büyük pik daha bulunması. Bu da kaynağa göre parlaklık, çınlama ve sibilans olarak bize geri dönebilir.

üstteki grafiklerden başka neler çıkarabiliriz? Bas tümseğinin geride oluşu ve midlerin düz bir hat çizmesi bize bas tacizi olmayacağı fikrini veriyor. Yine basların tümsek yapıp çökmesi bize uzamanın çok iyi olmayacağını derin ve güçlü baslar beklememek gerektiğini söylüyor. Yani bu kulaklık bas açısından ortalama iş yapacak rezil olmayacak ama basshead kulaklığı da olamayacak. Grafik tizlerin de iyi pik yaptığını ancak mid ve tizlerin birleştiği kısmın biraz aşağıda kalmasıyla karmaşık durumlarda kulaklığın zorlanabileceğini ima ediyor.

Toparlarsak elimizde ortalama bir bass temiz ve düzgün midler iyi ve nispeten parlama çatlama yapabilecek tizler var. arada bir 175 hz gibi bir yerde çukurumuz var oraya denk gelen kim olacaksa biraz sesi büzüşecek. ve bütün bunlar olurken biz büyük oranda temiz ve nötre yakın bir sunum alacağız çünkü ham veriler harman kardonun target response verilerine benzeşim göstermekte.

Teknik verilerden başka neler öngörebiliriz?

innerfidelity hp 100 ölçümleri: http://www.innerfidelity.com/images/SoundMAGICHP100.pdf

30 hz grafiğine bakarsak, hp 100 mid sentrik ve basları biraz zayıf bir görüntü çiziyor diye yorumlayabiliriz. Burada fazla titreşim ve zikzak görmek de istemiyoruz ki öyle bir durum yok. Bu verilerle midlerin güçlü basların bir miktar zayıf olduğunu ve temiz-rahat bir ses atmosferi oluştuğunu öngörebiliriz. grafiğin sıfır hizasının altına inseydi eğer baslar çok zayıflıyor diyebilirdik ama ine ine sıfır çizgisine geliyor az ama yeterli yorumu yapılabilir.

300 hz grafisinde ise dikkatimizi çeken keskin iniş çıkışlar oluyor bu da bize parlama ve çınlamalar olarak geri dönebilir. bunun haricinde ideal grafinin düz çizdiğini varsayarsak (öyle deniyor) hp100'ün de düz bir hat oluşturduğunu ve bunun kulaklığa nötr bir karakter kazandıracağını söyleyebiliriz. Burada da grafiğimiz düz hat çekmek yerine aşağı doğru inseydi parlak ve keskin bir kulaklığımız olacaktı diyebiliriz. Ancak; tümüyle değerlendirdiğimizde, nötr bir yapının sınırları içinde kalan, tiz frekanslar açısından seste bozulumalara düşmesi kolay gözüken bir kulaklığımız var diyebiliriz.

Dinleme deneyimi
    Peki bütün bunları anlattın da gerçekte olan ne? diye soracak olursanız grafiklere göre yapılan tahminlerin birkaç öngöremediğim detayla birlikte büyük ölçüde tuttuğunu söyleyebilirim.

hp100 ilk dinlemede size ben nötr çalıyorum diye bağırıyor. Kulaklığı tanımlamak için üç kelime söyle deselerdi herhalde şunları söylerdim: denge detay ve derinlik... Şimdi bunları yeri geldikçe izah etmeye çalışacağım. Bu kısmı parça parça bas mid tiz detay sahne diye bölmek istemedim hepsini birden paragraflar halinde yazıyorum.

hp100 teknik kısımda bahsettiğim gibi midlere çok bulaşan basların olmadığı temiz ve rahat bir sunuma sahip. Basslar ile ilgili öngöremediğim ilginç bir özellik sanki gök gürültüsü gibi bir duyum yaratmaları. aslında çok güçlü basları varmış da yerleşim olarak çok gerideymiş gibi bir hava var. yani anlayacağınız baslar punchy değil. Bunu zaten grafikler de öngörüyordu. Benim için yeterli ama bir basshead için zayıf gelecek baslar var. Amfiye verdiği tepki de fena değil. Sertlik ve uzamada artış oluşuyor amfiyle beraber. Ancak yine de miktar olarak yüksek düzeylere çıkmıyor, ortalamalarda kalıyor. Hız açısından ise iyi bir seviyede olduğunuz söyleyebilirim basların.

Baslar gök gürültüsü gibi dememden de anlaşılacağı üzere sahne derinliği oldukça iyi bir kulaklıktan bahsediyorum. konum olarak biraz ötede kurulu ve oldukça ileriye de uzanan bir sahne hissiyatı var. vokaller yüzünüze söylemiyor. bunun iki avantajı var birincisi grafilerde hafif önde çıkan tizleri ve oluşacak parlama çatlamaları da uzağa çekiyor ve çok göze batmasını engelliyorsunuz. ikincisi de kulaklığın detay ve ayrım gücüne güvenerek sahneyi biraz geriye çektiğiniz için çözünürlükte büyük kayıp vermeden daha rahat bir dinleme ortamı yaratıyorsunuz. Akıcı rahat ve dinlemesi kolay bir kulaklık gerçekten de hp100. Tabii önde vokal sevenler ya da yakında sahne sevenler için eksi bir özellik.

Enstrüman ayrımı sahne derinliği sayesinde oldukça iyi. ancak zorlanmaya başladığı kısım konçertolara geçtiğinizde ortaya çıkıyor. Derinlik kadar iyi bir sahne genişliği sunmuyor hp100. Beyerdynamic dt770'in tersi gibi bu açıdan. ama yarattığı hissiyat bakımından benzerler. İkisinde de dinlerken kapkara bir arkaplanda kaybolma hissi yaşamıstım. Birinde sahne genişliği birinde derinliği bu hissi oluşturuyor. Ayrıma geri dönersek, dikey bir düzlemde katman katman sıralanan enstrümanları seçebiliyorsunuz. Ben davullara odaklanayım dediğinizde davullar orda ve duyabiliyorsunuz, ikinci gitar dediğinizde orda, bass dediğinizde orda. Ama sahne biraz geriye çekili olduğundan yemişim analitik dinlemeyi deyip koltuğunuza uzanabiliyor müziğin keyfine varabiliyorsunuz da. Bu açıdan bana böyle bir tecrübe yaşatan ilk kulaklıktır kendisi.

Belirli bir frekans grubunun domine etme durumu yok herkes kendi işini yapıyor o sebepten oldukça dengeli bir kulaklık olduğunu söyleyebilirim. bu açıdan dinlediğim en nötr kulaklıklardan birisi oldu. (nötr derken analitik ya da flat kastetmiyorum) Enstrümanlar yerleşim açısından ve sıralama açısından kulağa yanlış gelmiyor. Ses açısından da çok sıcak çok soğuk ya da açık-karanlık bir renklendirme belirgin olarak kulağınıza çarpmıyor. Bu veriler ışığında doğal-nötr çalan bir kulaklık olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Tizlerin grafiklerde biraz ön planda olduğunu gözlemlemiştik. bu durumun bize çınlama parlama çatlama olarak dönebileceğini tahmin etmiştik. uzun süredir kulaklığı kullanan birisi olarak her türlü müziği dinleme fırsatım oldu diyebilirim. Elbette ki kulaklığı parlama çatlamalara düşürdüm bu süreçte ancak bunlar o kadar da göze batar cinsten değildi. Özellikle kötü kayıt hızlı şarkı bol tiz bir araya geldiğinde bunları duyuyorsunuz. kulaklık parlama yapıyor şeklinde bir şikayetin ön planda olacağını sanmıyorum. Bu açıdan grafiklerde beklediğimden daha dengeli ve daha nötr bir sunumla karşılaştığımı belirtmek isterim. Bunu sağlayan da bir adım ileri kurulu sahne olabilir elbette. Tabii ki bu tiz piklerinin de bir nedeni var sibilans olsun diye değil. Sahneyi ileri çekerken detaydan da çok kaybetmemek, perdeli olmasını engellemek için tizleri bir tık uzattıklarını düşünüyorum. böylece eğlenceli dinleme ile detaycı bir dinleme arasında denge kurmaya çalışmışlar. yan etkisi de zorlayınca parlama çatlamalara düşmesi olmuş diyebilirim.

Farklı kaynaklarla dinleyip karşılaştırma yapma fırsatım pek olmadı dediğim gibi hobiden bir süre uzak kaldığım için. denersem buraya ekleme yaparım.

Müzik olarak pek çok farklı türle uyumlu. spesifik olarak tek tür seven ve dinleyenler için çok memnun edici gelmeyebilir çünkü her işi belli düzeyde kotaran dengeli yapıda bir kulaklık. İndie, folk, rock, metal, jazz vs pek çok şey dinleyenler için bulunmaz hint kumaşı olabilecek bir kulaklık aynı zamanda. Kaynak ve amfi seçimleriyle belli miktarlarda sesle oynamak da mümkün olacağından tek kulaklıkla her işimi göreyim diyenlere oldukça uygun bir model hp100.

Özet olarak oldukça dengeli ve iyi çalışılmış bir kulaklık hp100. Pek çok müzik türüyle uyum sağlayabiliyor. Ayrım-detay iyi düzeyde. Sahne baya derin. Dizayn ve kullanım açısından beklentileri karşılıyor. Malzeme kalitesi de gayet iyi. Sıkıntısı ise şu anda temin etmenin zor olması. Sanırım firma artık üretmiyor onun yerine hp150 diye yeni bir model yaptılar onu satıyorlar ama onu dinleme fırsatım olmadı henüz. denk gelirse ikisinin karşılaştırmasını da eklerim.

Okuduğunuz için teşekkürler

#1 cgtyguner, 5 Temmuz 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Temmuz 2016
    refuserQ, SE_GuRu, fortress34 ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  2. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,801
    2 kişi bunu beğendi.
  3. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,252
    Hos bulduk Gurkan :D

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  4. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,488
    Hosgeldin Cagatay dostum.
    Inceleme icin eline saglik.
    Senin serefine en yakin zamanda damla sakizli turk kahveli bir izmir bulusmasi tertip edelim.

Collapse Signature Expand Signature
    4 kişi bunu beğendi.
  5. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,252
    Ahaha olur hocam kahve varsa gelirim

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

3 kişi bunu beğendi.