Stax SRS-002 İncelemesi

'Stax' forumunda expander tarafından 25 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

 1. expander

  expander
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  16 Mayıs 2011
  Mesaj:
  321
  Alınan Beğeniler:
  157
  Stax Tarihçesi

  Stax Ltd., Yugen-gaisha Sutakkusu ( 有限会社スタックス ) tarafından 1938 yılında kurulmuş bir Japon şirketidir (Atom bombasından 7 yıl önce).

  Stax kurulduğunda elektrostatik kulaklıklar üretmeyi amaç edinmiş bir firma olup ilk kulaklığı olan "Stax SR-1" i kuruluşundan 22 yıl sonra 1960 yılında piyasaya sunabilmiştir.

  Stax 35 yıl civarı büyüyerek çeşitli kulaklık, cd çalar, dac ve hoparlör ürünleri ile gamını yükseltmiş, sonra bi olaylar olmuş filan iflas etmiş bunlar, yıl 1995. Şirket 1996 yılında tekrardan kurulup canlanıyor olsa da, bu canlanma fazla sürmemiş 2011 yılında bir Çin firması olan Edifier, Stax ltd.'in %100'ünü satın alıyor.  Elektrostatik Sürücü

  İki adet delikli metal plaka (elektrotlar) arasına, askıda kalacak şekilde çok ince bir diyaframın yerleştirilmesi, metal plakaların üzerlerine uygulanan gerilimle, diyaframın bunlara olan uzaklığının değişmesi prensibiyle çalışıp ses üretiyor. Seri üretim için maliyetli ve zordur, ama düzgün tasarlandığında önemli ölçüde daha iyi ses kalitesi sunuyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  Stax SRS-002 System

  SR-002 Stax’ın kulak içi kulaklıklarından orta seviye diye konumlandırdığı bir kulaklık. Giriş seviyesi olan 001’e göre SR-002 %15 daha ince yapıda, SR-003 ise SR-002’e göre %15 daha ince, yalnız SR-003’ün kablo ucu balanced jack’lı olduğundan ve SRM-252S masaüstü amfi ile kullanıldığından, portatif olarak SRS-002’nin ötesi yok.
  Kulaklığın amfisi olan SRM-002 ise 001’e göre biraz değişikliğe uğramış, tasarım olarak daha farklı ve ufak, ses açma kapama düğmesi daha kullanışlı, amfinin arkasında eco ve normal diye bir butona sahip, pil süresi de keza kardeşine nazaran daha uzun.
  Amfi 2 adet AA pil veya DC4.5V adaptör ile kullanılabiliyor.

  [​IMG]  Kutu İçeriği

  Kutu içeriği çok dolu değil açıkçası, en azından taşıma amaçlı bir kutu iyi olurdu diye düşünüyorum.
  3 çift silikon siyah uç, mini to mini kablo ve kafa üstü tacı haricinde bir şey yok kutuda.

  [​IMG]

  [​IMG]  Kulaklığın Yapısı ve Ergonomi

  Kulaklığın kasası sert plastikten imal edilmiş, dikkatli kullanımda sıkıntı çıkarmayacak gibi dursa da biraz hoyrat kullanımda mesela üzerine ağır bir şey gelse filan kırılacakmış gibi, biraz dikkatli olmak lazım, arka cepte taşınacak bir kulaklık değil. Kulağa oturma sıkıntısı bende olmadı ama oluyormuş, olur. Kasanın arkası çok büyük, bu kasa kulak kepçesinin iç kısmını tamamen dolduruyor, nozzle kısmı ise çok uzun değil, haliyle kulak kanalının içerisine kadar ulaşmaz ise baslar da sıkıntı çıkarabilir.

  Kablosu ise hayatımda gördüğüm en yumuşak kablo, pamuk gibi, ergonomik olarak müthiş, ama biraz genişçe. Kolay dolaşabiliyor, çok hafif ve ince olduğundan kopar gibi duruyor, extreme olaylarda dinlenilecek bir kablo değil.
  Kablonun jack kısmı orijinal bir tasarım, sadece kendi amfisine uygun yapıda, başka bir amfi yada direk ses çıkışına bağlanılamaz.

  Kasanın arkası tamamen açık olduğundan ses yalıtımı diye bir şey yok, içerde ne varsa dışarda, dışarda ne varsa içeride duyuluyor.


  [​IMG]  Ses

  Kulaklarınıza taktığınız da dikkatinizi çekecek ilk şey, enine boyuna devasa genişlikte bir sahne, bütün enstrümanlar bu sahnede etrafınıza aralıklarla konumlandırılmış, 3 boyutlu bir ortamın tam ortasında da siz müzik dinliyorsunuz. Bu sahne o kadar geniş ve uzak ki üst seviye kafa üstü bir kulaklık takmışsınız gibi, hiçbir kulak içi kulaklığın bu kadar geniş boşluklu bir sahne sunduğunu görmedim, göreceğimi de sanmıyorum.

  Enstrümanların birbirinde ayrımı sahnenin bu kadar geniş olmasından dolayı çok net, her şey ayrı ayrı aralıklarla konumlandırılmış, iyi bir mix-mastering yapılmış parçalar da enstrümanların karışması diye bir şey yok diyebilirim.

  Kulaklık karakter olarak çok doğal bir ses sunuyor, gerçeğe oldukça yakın, renklendirme abartı kesinlikle yok.

  Bas frekanslar ufak kardeşi SR-001’de biraz gerideydi bu sunum onun güçsüz bir ses verdiğini hissettiriyordu ama SR-002’de daha güçlü baslar ile bu sorun ortadan kalkmış, şu anda tam ayarında ne abartı ne az tam olması gerektiği yerde diye düşünüyorum. Dinamik sürücü gibi basları var, armatür gibi çalmıyor kesinlikle, dinamik ve doğal. Kısaca kaliteli uzamayan basları var diyebiliriz.

  Orta frekanslar detaylı ve doğru bir ses sunuyor, geride veya önde diyemem. Enstrümanların sesleri oldukça net, perdesiz. Midlerin kimseyi üzeceğini sanmıyorum.

  Üst frekanslar ise bu kulaklığın kesinlikle en başarılı olduğu kısım, açık tizleri seven, tizlerin net ve havada uzayan bir yapıda olmasını isteyen birisi için vazgeçilmezi olabilecek kadar başarılı. Hızlı ve açık olan bu tizler arada bazı karışık parçalarda sivrilebiliyor, kaliteli bir kayıtta bu pek rastladığım bir şey değil.

  Dac veya Dap ne kadar iyi ise, sınırları o kadar genişleyebilen bir kulaklık Stax.

  Genelde her müzik türünde keyif verecek bir kulaklık, ama asıl coştuğu tarz klasik müzik, jazz vs. Sürekli Trance dinlesem bile sırf ortamı çok beğendiğimden her gün bir Vivaldi yapıyorum :)

  Sonuç

  Birbirine oldukça yakın olan, aralarında artık minimal farklar bulunan üst seviye kulaklıklardan sıkılmış bir kişiye kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kulaklık. Ses konusunda ki artıları kozmetik kusurlarını gideriyorsa sizin için de, ölmeden dinlenecekler listenize bunu da ekleyin. Ben kulaklığımı buldum diye düşünüyorum, darısı sizlere.

  Saygılar.
   
  #1 expander, 25 Ekim 2013
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  8 kişi bunu beğendi.
 2. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,493
  Alınan Beğeniler:
  3,120
  Ellerine sağlık Nuri.

  Bir hususu merak ettim. Bu kulaklık için de bazı kafaüstü kulaklıklar gibi, ne kadar alt yapın varsa o kadar iyi diyebilir miyiz? Gücü verdikçe ya da kaynak iyileştikçe diyelim daha doğru, daha çok isteyen ben daha buradayım diyen bir yapısı var mı?

  Edit: Ekleme
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. oledudi

  oledudi
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  4 Kasım 2012
  Mesaj:
  51
  Alınan Beğeniler:
  5
  Ölmeden bir Stax dinlemek şart oldu. İnceleme için teşekkürler.
   
 4. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,763
  Alınan Beğeniler:
  6,319
  Nuri eline sağlık.  Not:Sen mi aradığını buldun?İnansak mı? :evl
   
 5. maserati2303

  maserati2303
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  21 Nisan 2011
  Mesaj:
  98
  Alınan Beğeniler:
  16
  Elinize kulağınıza sağlık gerçekten iyi bir inceleme.
   
 6. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,808
  Alınan Beğeniler:
  571
  Öncelikle eline sağlık, güzel bir inceleme olmuş :)

  Ben de görüşlerimi ve incelemede olmayan bir kaç şeyi ekleyeyim.

  Zamanında SR-001 MK2 kullanmıştım bir dönem, o yüzden ben de SRS-002 aldım. SR001 MK2 bildiğim kadarıyla eski bir model ve artık üretilmiyor. SRS-002 onun yeni ve güncellenmiş hali. Yani Baby Stax 2.

  Kablo her ne kadar kırılgan görünse de, Stax kablolarının hepsi bu şekilde ve 30 sene önce alınmış ve halen kullanılan Stax'lar var. Bu yüzden ben kabloya fazlasıyla güveniyorum. Kolay dolaşması bence de kötü bir yönü.

  Ek olarak kablosunun çıkarılabilir olduğunu da belirteyim. Öyle görünmüyor ama o şekilde tasarlandığını okumuştum. İçinin gösterildiği fotoğraflarda belli oluyor aslında. (Hiç çıkarmadım)

  Ses meselesine ekleme yapmam gerekirse;

  Rahatlıkla benim bu güne kadar dinlediğim, satın alabileceğiniz en iyi kulakiçi kulaklık. (Daha iyi bir IEM dinledim ama şu an satın alamıyorsunuz :) ) Hele ki bu fiyata bence herkesin derdine derman olabilecek bir ürün. Fiyatı biraz çok gelse de aslında taşınabilir bir amfi ve bir kulakiçi kulaklığı set halinde aldığınızı unutmamanız gerek.

  Sesini biraz anlatacak olursam, genel olarak mid ağırlıklı ama dengeli bir sunumu var. Bir IEM gibi çalmadığı için onlarla kıyaslamayı da pek uygun bulmuyorum ses karakterinde, belki olsa olsa Ortofon'lara benziyor diyebilirim. Kafada imaj yaratmak içinse şöyle anlatayım, K701 gibi bir kulaklığın sahne, boşluk ve tınılarına; HD600 gibi bir kulaklığın sıcaklığı ve basına sahip, denge ve frekansların ezilmemesi konusunda ciddi anlamda başarılı bir kulaklık. Ha bir de kulaklık hızlı, çok hızlı :)

  Frekanslara ayırırsam, ben basları iyi vursa da, dip kısımda biraz eksik olduğunu düşünüyorum. Mid bas kısmından kalite ve yeterlilik olarak kotardığından dip bası insan göz önünde bulundurmayabiliyor. Mid ve tiz kısmında eleştirebileceğim herhangi bir bölüm yok. Midleri tam gerçekçi, hızlı olduğundan enstrümanların dokuları gözünüzün önüne geliyor. Vokaller duyguyu çok iyi aktarıyor. Tiz frekansları gayet hissedilebilir ama rahatsız etmeyecek kadar koyulmuşlar. Hafiften sıcak hissettiren, kulaklığın da hızıyla birlikte ciddi anlamda ayrıntılı, gerektiğinde uzayan ve yormayan tizleri var.

  Sahne konusuna Nuri girmiş fakat tekrar söyleyeyim, herhangi bir IEMde böyle bir sahne yok. Olması da yapılarından dolayı mümkün değil. Bir çok kafaüstünden de geniş zaten. Konumlama ve genişlik/derinlik konularında bir IEM olarak eleştirilemez.

  Yine kaynak konusuna da katılıyorum incelemeyle. Samsung Galaxy S3'e taktığımda dinlenilmeyecek kadar kötü bir ses alıyorum Stax'dan. Bunun yanında QLS gibi bir cihaza veya en azından bir iPod Video'ya line outtan taktığımda, cihaz havalanıp uçuyor diyebilirim.

  Eskisi yani SR-001 MK2 ile de aslında köklerinde aynı cihazlar olsalar da, SRS-002'yi dinlediğinizde geliştirdiklerini rahatça anlayabiliyorsunuz. Her ne kadar SR-001 MK2 de sahneli, tatlı tatlı çalan ayrıntılı ve iyi bir kulaklık olsa da; SRS-002 tüm frekanslarda daha rafine, daha dolgun, daha baslı, daha hızlı ve detaylı çalıyor. SR-001 MK2'nin amfisinin tipini daha çok sevsem de, SRS-002'nin amfisi düz olduğundan daha kullanışlı (player ile birleştirmek açısından) ve şarjı daha uzun gidiyor.

  Bunun gibi birşeyler işte benim görüşlerim de :)

  Edit: Ben de neredeyse inceleme yazmışım :evl
   
  Collapse Signature Expand Signature
  6 kişi bunu beğendi.
 7. Murcielago

  Murcielago
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  31 Ocak 2013
  Mesaj:
  112
  Alınan Beğeniler:
  111
  İnceleme(ler :)) için teşekkürler elinize sağlık.Anlattığınız kadarıyla ses olarak iem ler ile pek alakası yok ses olarak daha çok kafaüstü havası var.Madem öyle kafaüstü olarak kimlerle kıyaslanabilir seviye olarak ?
   
 8. fosther

  fosther
  Expand Collapse
  Moderator

  Katılım:
  12 Ağustos 2010
  Mesaj:
  3,128
  Alınan Beğeniler:
  3,495
  Ben de ürünü bir kaç gün dinleme fırsatı bulmuştum :) Hd650'den daha sahneli,daha hızlı,daha ''bassız'',daha yumuşak çalıyordu.Hd600 dinlemediğim için yorum yapamayacağım.Özellikle bayan vokalleri gerçekten çok iyi veriyordu.
   
 9. Murcielago

  Murcielago
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  31 Ocak 2013
  Mesaj:
  112
  Alınan Beğeniler:
  111
  Teşekkürler yorumunuz için :) Ciddi kafa üstü kulaklıklara kafa tutacak kapasitede olduğu anlaşılıyor.Taşınabilirliği ve fiyatını düşününce gayet mantıklı gözüküyor.
   
 10. expander

  expander
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  16 Mayıs 2011
  Mesaj:
  321
  Alınan Beğeniler:
  157
  Teşekkürler arkadaşlar, bu kıymetli kulaklığın az bilinmesini sizlere karşı bir haksızlık olarak gördüm, dayanamadım inceleme yazdım.

  Evet kaynak ne kadar iyi olur ise daha da coşuyor Ateş :love:

  Valla bundan sonra kafaüstü stax olur herhalde Fatih, -de biraz tuzlular, kamyonet alırım o paraya :-X

  Hasan sen kendine de bir inceleme puanı vermelisin, tamamlamışsın incelemeyi resmen. :hug
   
 11. compicat

  compicat
  Expand Collapse
  DSD
  Sponsor AudioMinor

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesaj:
  1,010
  Alınan Beğeniler:
  1,627
  Elinize sağlık. Merak edilen çokça soruya cevap olmuş.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 12. Serhat

  Serhat
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  849
  Alınan Beğeniler:
  1,102
  Elinize sağlık , demek o kadar iddialı.

  Keyifli dinlemeler...
   
  Collapse Signature Expand Signature
 13. thejustice

  thejustice
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  13 Şubat 2010
  Mesaj:
  182
  Alınan Beğeniler:
  49
  Elinize sağlık.

  Bende Stax Srm 001 mk2 yi test etmek için almıştım. Ses çok hoşuma gitmişti, zaten sonrasında srs 4170 system satın aldım. Şu an çok memnunum. Kaşıntım tutmazsa uzun süre kullanmayı düşünüyorum.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 14. sensable

  sensable
  Expand Collapse
  Moderator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  30 Aralık 2011
  Mesaj:
  917
  Alınan Beğeniler:
  863
  Elinize sağlık. 2 inceleme olmuş alt alta.
   
 15. BatmaN19

  BatmaN19
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  2 Eylül 2010
  Mesaj:
  481
  Alınan Beğeniler:
  634
  Öncelikle inceleme için çok teşekkürler.şimdi Hasan da genişçe yazmış ama bu cihaz diymodla eşleştirilebiliyormu,tam emin olmak istedim.2. Ben nozzle kısmını tam kavrayamadım,custom bir uç yaptırmaya müsaitmii sizce,yada kulaklığı tam kavrayacak bir custom tasarımı yapılabilirmi?
   
  Collapse Signature Expand Signature
 16. Mair

  Mair
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  2,565
  Alınan Beğeniler:
  1,069
  Clip+ ile bile "nasıl yaa? :love:" dedirten bir etkisi oluyordu. :)

  Teşekkürler inceleme için.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 17. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,808
  Alınan Beğeniler:
  571
  Diymod ile fena olmayabilir. Onemli olan iyi kaynak olmasi. Ben diymod yerine qls tavsiye ederim.

  Custom uc isi biraz zor. Yani cok zorlamayla felan birileri yapabilir. Normal uclarla oturmasi biraz sikinti olsa da, cx serisi gibi kulakliklarin uclari esnekse nozzle a gecebiliyor. Ben o sekilde kullaniyorum.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 18. expander

  expander
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  16 Mayıs 2011
  Mesaj:
  321
  Alınan Beğeniler:
  157
  [​IMG]

  [​IMG]

  Sebahattin bey resimde görüldüğü gibi custom uç yaptıranlar var, yalnız ben emin olamam açıkcası, çünkü ne kadar değişik uçlarla denediysem hep sahne ve tizlerde daralma boğulma yaşadım, custom uçtada aynı sorun yaşanır diye korkarım açıkcası yoksa benimde aklıma geldi.

  En güzel sesi kendi uçlarıyla alıyorum.

  Ben ilk başlarda kulaklığı kulağıma bodoslama düz bir şekilde takıyordum, bu da basınç yapıyor sanırım, biraz sonra kulak içinden düşme yapıyordu, sonra tesadüfen kullanma kılavuzuna bakarken kulaklığı custom kulaklıklar gibi çevirerek sokmamız gerektiğini gördüm, gerçekten de daha iyi oturuyor artık kulağıma.
   
 19. BatmaN19

  BatmaN19
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  2 Eylül 2010
  Mesaj:
  481
  Alınan Beğeniler:
  634
  Qls tarzı bir cihazla portable özelliğini kaybedeceğini düşündüğümden diymoddan başka bir seçenek düşünemiyorum portable kullanım için.

  Custom uç konusuna gelecek olursak,yapılabildiğine sevindim.incelemeden anladığım kadarıyla sesine analitik diyebiliriz.custom uç muhtemelen tizlerden ve detaydan hatta sahneden götürecek ama bass olarak getirisi olacaktır.yani bana custom bir uçla daha çok hitap edebilir bu ürün.yalnız custom uçla fena halde çirkin görünüyor.

  Hasan cx uçları değilde elinde varsa şu ue 100 ün yanında verilen mor uçlarla bi denermisin onlar çok güzel oturuyo benim kulağıma.ben bu ürünü sanırım alıcam.ondan üstüne düşüyorum böyle.

  Bilgiler için teşekkürler arkadaşlar.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 20. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,808
  Alınan Beğeniler:
  571
  Abi o uclardan elimde yok, ama olacaktir. Onemli olan ucun cok sikismayip, nozzle kismini daraltmamasi.

  Stax zaten ekstra.portable degil, bence canta gerektirebilir zaten ipod ile. Canta olduktan sonra da qls bence goturur olayi.
   
  Collapse Signature Expand Signature