Stax SRS-2170 Sistem (SR-207 + SRM-252S) Kutu Açılımı

'Kulaklık Genel' forumunda Sechtdamon tarafından 11 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    Selamlar Arkadaşlar. Yaklaşık 10 gün önce satın aldığım SRS-2170 sistem Japonya'dan dün elime ulaştı. Dün yorgunluktan öldüğüm için kendisiyle de pek ilgilenemedim. Kutu açılımı da bugüne kaldı.

Sistemin kutusu bir kargo kutusunun içinde geldi. Bilmiyorum ilk defa yurtdışından birşey getirttiğimden midir ama adamlar sanki camdan birşey gönderir gibi kaplamışlar kargo kutusunun içini:

1703 eklentisini görüntüle
    Kutunun içindeki korumalar sistemin asıl kutusunu sarıp sarmalayacak ve hareket ettirmeyecek şekilde yerleştirilmiş:

1704 eklentisini görüntüle

Kargo kutusundan Srs-2170 sistemin kutusu ve siparişe eklediğim CPC-1 toz koruması çıktı:

1705 eklentisini görüntüle

1706 eklentisini görüntüle

Sistemin asıl kutusunun içinde de Srm-252s amfinin ve Sr-207 kulak hoparlörünün kutuları sertleştirilmiş köpüklerle kutu içerisine tam olarak oturacak şekilde yerleştirilmiş:

1707 eklentisini görüntüle
    1708 eklentisini görüntüle

Öncelikle Srm-252S amfinin kutusuyla başlayalım. Kutu içeriği en zengin olan ürün bu. Kutunun içinden amfi poşetli ve köpüğe oturtulmuş olarak çıktı. Bunun yanında Japonya prizlerine uygun (100 volt) güç adaptörü (orijinal adaptörü kullanmak isterseniz, voltaj düşürücü dönüştürücü almanız gerekir, bu dönüştürücünün 220-240 voltu 100 volta dönüştürmesi gerekir.) , kullanım klavuzu, Bir set Rca'dan Rca'ya kablo çıktı. Rca dan Rca ya ses alabileceğim bir ekipmanım olmadığı için kabloyu deneyemedim ama malzeme kalitesi olarak fena olmayan düz bir kablo. Resimler şöyle:

1709 eklentisini görüntüle
    1710 eklentisini görüntüle

Amfinin ön yüzünde sadece bir pro (580V) giriş ve açma kapama düğmesi olarak da çalışan ses açma kapama düğmesi bulunuyor. Bu switch, abilerinde olduğu gibi, sağ - sol kanalların ayrı ayrı ayarlanmasına müsade etmiyor. Staxın diğer bütün amfilerinde ses ayarı, aynı switch üzerinden, sağ - sol kanal ayrı ayrı ayarlanabiliyor. Amfinin arka tarafı da ön tarafı gibi sade; Adaptör güç girişi, 2 unbalanced rca giriş, ve 2 rca paralel çıkış bulunuyor. Balanced olduğu söylenen bir amfiye balanced giriş koyulmaması da biraz garip bence. Paralel çıkış yerine 2 tane XLR giriş konulsaymış daha iyi olurmuş bence. (balanced ile unbalanced arasındaki ses farkını anlayabildiğimden değil ama küçük bir cihaza, balanced de olması göz önünde bulundurulursa, paralel çıkıştan ziyade XLR girişin daha çok yakışacağını düşündüm sadece.)

1711 eklentisini görüntüle

1713 eklentisini görüntüle

#1 Sechtdamon, 11 Temmuz 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Temmuz 2015
    21 kişi bunu beğendi.
  2. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    Kaldığımız yerden devam edelim:

Kulak hoparlörünin gövdesi plastik tamamen. Fakat bu sizi aldatmasın. Gerçekten sağlamlığını ve kalitesini çok belli eden bir plastik kullanılmış. Bu durum da birazcık ağırlığa etki etmiş. Üzerinde, görünürde metal bir parça yok.

Kulak Hoparlörünün padleri de bildiğim kadarıyla sentetik, protein deri. Yani sentetik olsa da doğal malzemeden üretilmiş. Kulak hoparlörünün padlerinin içi de sert bir sünger galiba. Tamamen yumuşayıp, yerleştirildiği yerin tamamen şeklini almıyor. Ama cuk oturuyor. Padlerin, kulağın altına, boyna doğru olan kısma oturacak tarafı tam oturması için padlerin diğer kısımlarına göre biraz daha şişkin. Bu arada padler hoparlörlere yapıştırılmış. Hatta kulaklık hala biraz zamk kokuyor. Yapıştırılma şekli de pek güvenilir değil. Sanki açılabilecekmiş gibi duruyor padler hoparlörün üstünde.

Taç kısmı ise nubuk/süet benzeri bir malzeme. Taçın ray sistemi de bende şöyle çalıştı: Kulaklığı kafama taktım, padler kulağıma ve boyun kısmına cuk oturdu, ray, padler yerini bulup oturunca, ray da durdu. Taçın ray sistemi bu arada düz, yani tırtıklı, atlamalı; "tık, tık, tık" diyen bir sistem değil.

Kulaklığın kablosu da gerçekten yorum yapabileceğim bir kablo değil, tek söyleyebileceğim yassı ve geniş olduğu. Sonunda da 580v Pro giriş var. Kablo da giriş de balanced. Kulak Hoparlörü rahatlık olarak fena değil, hani 10 üzerinden ne verilebilir bilemem ama eski kulaklığım olan ATH-AD700'e göre çok da rahat değil. Ama bu ön incelemeyi yazarken 2 saat kulağımda kaldı, bi rahatsızlık hissetmiyorum şu an için.

İzolasyon konusunda da, pek izolasyon beklemeyin arkadaşlar. Bilgisayarın hızı ayarlanamayan hızlı bir fanı var onu yarın çıkarıyorum kasadan.

Bu arada adamların kulak hoparlörü denmesinin bir sebebi varmış. Kulak hoparlörlerinin boyutu bilgisayar hoparlörü kadar. Kulaklığın resimleri ise şöyle:

1714 eklentisini görüntüle 1715 eklentisini görüntüle 1716 eklentisini görüntüle 1717 eklentisini görüntüle 1718 eklentisini görüntüle 1719 eklentisini görüntüle 1720 eklentisini görüntüle 1721 eklentisini görüntüle

Az da olsa ses rengine de değineyim. Öncelikle belirteyim: amfi sesi tümleşik ses kartından alıyor. Kulaklığın karakteri natural benim anladığım kadarıyla. Bassı kesinlikle bassheadlere az gelir. Bakır kabloyla, lambalı amfiyle, DAC ile değişir mi bu durum bilmiyorum. Bassları ama hatırladığım kadarıyla Ath ad-700 den daha iyi. Daha derine iniyor, vurgu da daha fazla. İlk birkaç saat bulanık gibi gelmişti ama 10-12 saat sonra toparlamaya başladı. Onun haricinde tekrar hatırladığım kadarıyla detay ve netlik olarak ath-ad700'den altta kalır yanı yok. Hatta daha iyi gibi şimdiden. Sahne de daha geniş, özellikle derinlik konusunda. Hız olarak da gerçekten vur kaçı firavun faresi gibi yapıyor gibi geliyor bana :) Ama arkadaşlar şimdi söylediklerimi pek dikkate almayın derim ben; birincisi kulaklık tam pişmedi, 12 saat kadar çalıştı, ikincisi, ses tümleşik ses kartından geliyor, üçüncüsü, şu an karşılaştıracak ekipmanım yok, Ath AD-700'ü hatırlayabildiğim kadar karşılaştırıyorum.

Evet arkadaşlar. Sistemimiz bu şekilde. Konuyu 2 mesajda bitirebildim foto fazlalığından dolayı. Bu benim ilk kutu açılışım, ön incelemem, dolayısıyla bir hata yaptıysam affola ve bana bildirile, düzeltmem için. Atladığım/belirtilmesini istediğiniz bir konu varsa onu da düzenlemeyle ekleyebilirim. Son olarak masamın ve sistemin fotoları:

1722 eklentisini görüntüle 1723 eklentisini görüntüle

#2 Sechtdamon, 11 Temmuz 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Ağustos 2015
    18 kişi bunu beğendi.
  3. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,321
    Elinize sağlık hayırlı olsun yeni sisteminiz :)

İzlenimlerinizi heyecanla bekliyoruz :)

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  4. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    Teşekkür ederim @ardacumhur Hocam. Darısı isteyen herkesin başına.

Zaten tümleşik ses kartıyla kullanmama sert eleştriler geldiği için izlenim olarak pek birşey yazmak istemiyorum. Vicdan azabı şekiyorum hatta şu an tümleşik kartla dinlerken. İzlenim/inceleme işini bayramdan sonra istanbul buluşmasına bırakıyorum o yüzden. :)

#4 Sechtdamon, 11 Temmuz 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Temmuz 2015
  5. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    Hocam bu sisteme olan ilginizin sebebi nedir tam olarak.Hayalimdeki sistem gibi bir cümle hatırlıyorum merak ettim...

6. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    @ax Hocam, ben çokça okuyup, az deneyebilen (maddi durum, cevresizlik; yani etrafımda bu işlerle ilgilenen birilerinin olmayışı.) biri olduğum için şimdiye kadar piyasa ürünleri ve teknoloji marketlerinde bulunan kulaklıklar hariç pek birşey deneyemedim. Denediğim kulaklıklar: Rockit Sounds R-50 (hala elimde) ve Audio Technica AD-700 (bu sistemi almak için satmak zorunda kaldım). Ama okuduğum, incelediğim kadarıyla aradığım ses mümkün olduğu kadar renksiz, referansa yakın bir ses. Üstüne bir basshead'in tam tersi olduğum için Alabileceğim en uygun ürünlerin Stax ürünleri olduğuna kanaat getirdim. Bu işi gerçekten iyi bilen Head-fi sitesine ve kendi blogları olan birkaç kişiye de kendimi/nasıl bir ses aradığımı tarif ettiğimde de Stax sistemden yana kullanacağım tercihten pişman olmayacağımı söylediler. Şimdi bu hayalimdeki sistemdi. Stax başlayıp sonuna kadar Stax gitmek istiyorum. Hayalim tabii ki sr-009 kulaklık ve Cavali Audio Liquid Lightning Amfi. Ama bu hayale en dipten başlayıp adım adım yukarı çıkarak ulaşmak istiyorum. Şu an önceliğim işimi görecek bir Dac edinmek. Sonra Sr-207'nin padlerini Sr-507'nin padleriyle değiştireceğim, sonra Srm-252s'i satıp Srm-727a alacağım. Sonra da artık analoğa geçip geçmeyeceğime bağlı olarak yavaş yavaş değişteceğim sistemi ;ta ki en son hayalime ulaşana kadar. Umarım net olarak anlatabilmişimdir kendimi.
    Bu arada gerçekten hocam teorik olarak birşeyler bilsem de gerçekten pratik olarak tam anlamıyla bir çömezim daha. Daha önceki 2 kulaklığımda da bir ay kadar inceleme okuyup, ona göre iş yapıp memnun kalınca, teorik tecrübeme güvenerek aldım Stax sistemi. Yoksa hakikaten pratik bir bilgiye sahip olduğum yok.

11 kişi bunu beğendi.
  7. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    @Sechtdamon

Ne istediğinizi biliyorsunuz en azından bu bakımdan yolun yarısını aşmışsınız.Heyecanınızda var ne mutlu size istediğiniz sistemede kısa sürede ulaşırsınız umarım...

2 kişi bunu beğendi.
  8. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    @ax

Sağolun hocam. her adımın tadını çıkara çıkara gitmek istiyorum açıkçası. Sr-009 ve Liquid Lightning'i 40'ımdan önce almamayı planlıyorum mesela, param olsa bile :)
    Yalnız hocam işte bilgilerimin teorikliği, uygulamaya dönüşmemesi beni geride tutuyor. Gerçekten ne kadar okuyursanınız okuyun, araştırırsanız araştırın, teknik verileri anlayacak bilginiz de olsa deneme/yanılmaya bakan bir iş bu. O yüzden ne istediğimi biliyormuş gibi görünsem de çömez olarak görüyorum kendimi hala...

9. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    748
    Hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanın. Yalnız son hedefiniz ciddi bir bütçe istiyor. Maddi durumunuzu bilemiyorum ama çok fazla da kaptırmayın derim. Elinizdeki sistemle dinlediğiniz müziğin tadını çıkarın. Benim yaptığım gibi müziğe değil de araçlara yogunlasirsaniz maddi olarak bu sizi bayağı yorar. Umarım sozlerimi yanlış alamazsınız ve bu sozlerim sizin heyecanınıza zarar vermez. Çünkü işin en tatlı yanı orası. Sağlıcakla:eek:k
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 11 Temmuz 2015, İlk mesaj zamanı 11 Temmuz 2015 ---

2 kişi bunu beğendi.
  10. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    @radyo Hayır hocam yanlış anlamadım. Tam da kafamdakini tarif etmişsiniz. Mesajımda belirttiğim gibi, her adımın tadını çıkara çıkara, bi sonraki adımın hayalini kura kura alacağım istediğim bütün yükseltmeleri. Gereken bütçe/Performans farkı azaldıkça yükseltmeler arasındaki bekleme zamanı da artacak. Kaldı ki en büyük hayalim aslında analoğa geçip, Plak toplamak. Bu zaten diğer bütün adımlardan daha pahalı bir iş :) Sindire sindire yapmak en büyük keyif.

Yalnız daha hiç kimse, kutu açılış/ön incelemede yapmış olabileceğim hatalara, vesaire değinmedi. İlk kutu açılım konum hata yapmamış olamam. Eklememi istediğiniz şeyleri de belirtin lütfen.

11. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    @Sechtdamon

Bende farklı sayılmam zamanla, ekipman kullandıkça birşeyler yerine oturuyor.Yol uzun ve sektörün önü çok açık daha neler görecez kim bilir...

2 kişi bunu beğendi.
  12. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    806
    Hayırlı olsun, bol fotoğraflı güzel bir kutu açılışı olmuş. İnceleme de yaparsanız şahane olur.

13. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    @leylines hocam öncelikle teşekkür ederim. İnceleme için ise 2 hafta daha beklemek gerekecek. Çoklu katılımlı, bol karşılaştırmalı bir inceleme olsun istiyorum. Kaldı ki inceleme yapabilecek tecrübede bir insan değilim üstüne karşılaştırma yapacak ekipmanım ve sistemin hakkını verecek bir dac'ım yok. O yüzden beklemek zorundayız :)

4 kişi bunu beğendi.
  14. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,348
    Hayırlı olsun,iyi günlerde dinleyin.

Ben bir kuruş vermem bu kulaklığa bu tiple ama alana saygı duyarım. :wink

15. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    @DefinitioN Hocam, Teşekkür ederim. Ben pek şekilci şemalci bir insan değilim ama şeklinin de almamda payı var açıkçası :) Old School şeyleri seviyorum ben :) Ha Bi Ath, Akg, Beyer şeklinde olsaydı almaz mıydım, yine alırdım.

4 kişi bunu beğendi.
  16. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,481
    Bence tipi çok güzel.Ben bu tür tasarımları seviyorum.Gerci ben abyss ab-1266'nın da tipini beğenen bi adamım ;D

Fotoğraflar güzel olmuş elinize sağlık.En azından ses karakterinden bahsetseydiniz iyi olurdu.Mesela sıcak mı calıyor?Veya soğuk mu? Gibi.İlk bıraktığı izlenim nedir diyeyim?

17. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    Güncelleme: Ses izlenimi ve izolasyon konusundaki görüşler eklenmiştir.

@fosther Teşekkür ederim hocam yorumunuz için.

18. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Gerçekten hayırlı olsun. Belki de bazı şeyleri o kadar da yüksekte aramaya gerek yoktur, bu tarz ürünlerde de net olarak karar kılınabilir. Benim hevesim halen tam olarak sönmüş sayılmaz ama olur da ileride bir STAX sisteme para ayırırsam böyle bir şey için ayırırım herhalde, SR-009'dan ziyade. (Tüm o laflarımı yutuyorum) Zira böyle şeyler bence daha tatlı tatlar veriyor, SR-009'a ulaştıktan sonra bu hobinin bir anlamı kalmaz. Sadece denemiş olmayı isterdim şahsen.

2 kişi bunu beğendi.
  19. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,348
    Ben tipten ziyade konfor takıntılıyım.Olmazsa olmazımdır bir kulaklığın sarıp sarmalarken rahatsız etmemesi.Haaa tipini de beğenmedim o ayrı ama zevkler ve renkler diye bitireyim sözümü. :wink

20. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    @Kayra Teşekkür ederim hocam. Görüşlerinize katılıyorum, daha evvel belirttiğim gibi de adım adım tırmanmak gerek tepeye. Aslında biraz zorlasam bir iki üst sistem de alabilirdim, babama yalvarsam da, hem kendim halletmek istedim hem de sıfırdan başlamak. Sıfır dediysem Stax'a sıfırdan başlamak :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 11 Temmuz 2015, İlk mesaj zamanı 11 Temmuz 2015 ---
    @DefinitioN Hocam ben de uzun süre kulaklık kulağımda duran bir insanım, ATH AD-700 den sonra elbette rahat açısından zayıf geliyor ama gerçekten abartıldığı kadar rahatsız değil kulaklık, hatta çoğu şu giriş seviye, market işi kulaklıklardan rahat diyebilirim, denemediğim istisnalar hariç. Kablonun aşağı çekmesi ayarlanırsa ağır da değil gerçekten.