Stereo Günlüğüm

'Konu Dışı' forumunda Mikrobiyolog tarafından 13 Ocak 2021 tarihinde açılan konu

1. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,189
    Tam bir sessizlik sever adam profili

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
  2. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Valla ihtiyar kulaklarım yıllardır bana oyun oynuyormuş, yeni farkettim. Açık kulaklıklarla gürültülü ofis ortamında neden detay alamıyorum diye alıp satıp duruyordum. Meğer arka plan gürültüsü detay almama mani oluyormuş.

3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,750
    Ofis ortamı kaç dB?
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Şubat 2021 ---
    Ben bu ortamda yıllardır açık kulaklıklar dinliyorum, hiç detayları duyamama sıkıntım olmadı. Kapım ve ısıtıcı da genellikle açıktır.

4. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,189
    Şanslısınız en azından bir şekilde sorunun kaynağını bulabilmişsiniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
    yigitboylu bunu beğendi.
  5. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Ofis 55db civarı. Siz yüksek sesle mi dinliyorsunuz

6. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,750
    Hayır pek değil. Orta şiddette dinlerim genelde, hatta masaüstünde dinlerken elimin altında olduğu için, şarkı coşunca kısarım hemen amfiden, rahatsız olurum. Aynı şekilde sessiz yerlerde de duyamadığımda arttırıyorum sanırım. :)

7. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Şanslısınız kulaklar iyi o zaman

8. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,750
    Bilmem belki, belki de kulaklar çoktan gitti ve ben yüksek sesle dinliyorum ama orta seste dinlediğimi zannediyorum :D

refuserQ, pyken123 ve yigitboylu bunu beğendi.
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,715
    Bir yaz bir gece kusu dadandi evin yakindaki agaclardan birine. Her gece istisnasiz 1'de basliyor otmeye. Oyle kanarya gibi de degil. Itici bir ciglik. Sinir icinde uyanip, sinir icinde tekrar uyuya kaliyorsunuz. Her gece ayni igrenc kabusu gordugunuzu hayal edin. Becerebilsem oldurecegim. De nereden bulacagim gecenin korunde? Arastirdim. Es arayan bir kus turu (ya da esini kaybeden) yapiyormus bunu. 1 ay kadar surdu. Sonra kesildi ses...

yigitboylu bunu beğendi.
  10. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,750
    Konumu hortlatayım :)

Stereo'ya devam...

Son yazdığımdan beri neler oldu: Yıl başından sonra @ahmet çekirdek Ahmet ağabeyden denemek üzere bir lambalı stereo amfi aldım, daha sonra da bu amfiyi kalıcı olarak satın aldım. (Bu amfi tee ne zaman şu konuda kısaca bahsettiğim amfidir bu arada: http://www.techno-fi.net/threads/28-09-2017-sedef-audio-ziyaretim.11362/ )

Aldığımdan beri Ahmet ağabeyin amfisi ile Denon'u dönüşümlü dinliyordum, yani ben özenle dinleyeceğim zaman lambalıyı dinliyordum da çocuklar bluetoothtan ipad dinleyeceği zaman denon'a geçiyorduk, sonunda zamanın çoğunda Denon bağlı oluyordu ve onu dinlemiş oluyorduk.

Sedef lambalı amfi ile deneyimlerimden biraz bahsedeyim (İzlenimleri okumadan belirteyim, Sedef Lambalı Stereo amfi tek bir tane üretilmiştir, eşi yoktur, alıcı gözle okumayın :) ):

Özellikle mid tonlarını -vokal ve enstrüman- sevdiğim bir amfi. Tizleri doğal ve ferah, bana göre parlak değil ama kapalı da çalmıyor. Denon gibi olmamakla beraber bu da sıcak bir amfi. Hatırlarsanız Denon'un sıcaklığı eleve baslarından geliyordu, Sedef'in basları da bence nötrün üzerinde, gel gelelim iki amfinin bas grafikleri ve karakterleri farklı. (Bence asıl sıcak amfi bu, bunu ileride tartışacağım.).

(Bir parantez açayım: Ben LS50'leri lambalının 4 ohm çıkışlarına bağlıyorum. 8 ohm'a göre 4 ohm çıkışlarında baslar daha sıkı ve hızlı. Diğer frekanslarda da ufak farklar var, aslında 8 ohm'da midler bir tık daha keyifli ama bütün olarak 4 ohm'un sesini daha çok beğendim.)

Sedefin basları diyorduk; Sedefin frekans eğrisi daha düşük frekanslarda eleve olmaya başlıyor şeklinde duyuyorum, böylece midleri daha açık, daha net. Özellikle 4 ohm çıkışında baslar Denon'dan daha hızlı, ve daha net. Denonun ki daha yayvan, gevşek kalıyordu. Her iki amfi ile de LS50'den pek subbas alamadım, çok derine inemedim (LS50 nin zaten veremediği değil, üst seviye amfilerle vermesi mümkün olan basları alamadım demek istiyorum.).

Sedefin üst midlerinde, Ahmet ağabeyin bazı kulaklık amfilerinde de var olan öne çıkma söz konusu -ki bu bölgedeki yükselişi ben kişisel zevkim olarak seviyorum, bakır üflemelileri ve kadın vokalleri cilalıyor. Sevmeyen "shouty" bulabilir elbette.

Tizlerle ilgili de çok söyleyecek bir şeyim yok, eksik hissettirmiyor, rahatsız da etmiyor, sevdiğim gibi ferah, açık. Öyle süper detaylı falan değil belki ama kesinlikle Denon'unkinden çok daha iyi ve doğal.

Amfinin sahnesi için holografik 3 boyutlu vb diyemeyeceğim. Ses hoparlörlerden geliyor, anca stereo işte. Burada belki amfinin sağ sol ses ayarının ayrı ayrı yapılması bir sıkıntı yaratıyor olabilir. Uzaktan kumandası da olmadığı için oturduğum yere göre tam ortalayamıyor olabilirim, bu da sahne oluşumunu bozuyor olabilir. LS50 lerin derin bir sahne oluşturma potansiyeli olduğunu arkadaşımın fmj a39'yla olan deneyimimden biliyorum. Bu amfi ile o sahne oluşmuyor.

11. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    840
    Kulağına sağlık hocam. Kef ls50, Sennheiser hd6 serisi gibi herhalde amfisiz dinleniyor ama sağlam bir amfi ile kendini gösteriyor.Denonla lambalıyı kullanırken kablo tak çıkar mı yapıyorsun hoparlörlere? Bir de kefleri içe doğru biraz açılı koyarsan sahne biraz daha farkedilir herhalde.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,715
    Kaç watt amfi?

Ls50w de KEF sadece bass sürücüsüne 200 Watt civarı bir amfi koymuştu galiba diye hatırlıyorum...

YouTube daki eli yüzü düzgün bir incelemede de güç farkının etki oluşturduğu söyleniyordu ls50 için.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  13. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,750
    Evet hocam, Denonun arkasında şu kablo bağlı:

https://www.hepsiburada.com/qed-qe-...u-2x2-metre-p-HBV00000HGY9K?magaza=ForumAudio

Lambalının arkasında 2.5m şu kablo bağlı: http://www.prolinkmarket.com/products/572-prolink-pr-003.aspx#.X_1oAdgzaUk hoparlör ucunda da şu banana'dan var: https://www.hepsiburada.com/qed-qe-1870-screwloc-abs-4mm-banana-1-kirmizi-1-siyah-p-HBV00000K9MHW

Böylelikle hoparlörlerin arkasından hızla kablo ve amfi değişimi yapabiliyorum.

İçe bakma konusunda da abarttım sağlı sollu her iki hoparlör direk kulağıma bakıyor (belki de böyle yapmamalıyım). LS50'lerde öyle bir şey var, birini kulaktan öteye çevirsem öbür taraf hemen öne çıkıyor, sanki ses değil lazer tutuyorum :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 18 Ağustos 2021 ---
    Daha sonra değinecektim bu mevzuya ama lambalının gücü belirsiz hocam. Yalnız çok güçlü değil. Ben daha önce belirttiğim üzere kısık ila orta seviyede dinleme yapıyorum, yoksa hayatta yetmez. Parti yapacak, bangır bangır bağırtacak seviyeye çıkartamaz LS50 leri. LS50 ler gücü çok seviyor, sürmesi ortalama bir kuleden daha zor.

14. wicalen

wicalen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    bu lambalı amfilerle normal amfilerin farkı ne?

ahmet çekirdek bunu beğendi.
  15. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    641
    Teşekkürler hocam, ikinci bir amfi yok güle güle kullanın.

pyken123 ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  16. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    357
    Biri lambalı, biri normal.

Xexec ve ahmet çekirdek bunu beğendi.
  17. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    641
    Müziği en kaliteli ve saf haliyle dinlemek isteyenlerin tercihidir lambalı amfi.

18. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,750
    Kullandığım Sedef Lambalı Stereo amfinin olumlu ve olumsuz taraflarını yazarak devam edeyim konuya:

Önce olumlular:

-Sesi, benim zevkime göre Sedef lambalı önceki amfim Denon'u her frekansta geçiyor. Tizler daha ferah ve doğal, midler daha önde ve net, baslar Denon'a göre daha aşağı frekanslarda yükseliyor (midlere bulaşmıyor) ve daha sıkı.

-Tonu, sıcaklığı*

-Küçük bir ayak izi olması: 1,5 karışa 1,5 karış bir cihaz. Tabi biraz yüksek ama.

Şimdi de olumsuzlar:

-Uzaktan kumandası olmaması: Ses ayarı sıkıntı oluyor, uzaktan kumanda sizsiniz, otur-kalk...

-Sadece tek bir kaynak girişi olması: Haydi dijitali geçtim de bari bir analog girişi daha olsaymış; kaynak değiştirmek için arkadan kablo sök-tak yapmak gerekiyor.

-Ses kontrolü: Sağ kanal ve sol kanalın sesi ayrı ayrı ayarlandığı için sahneyi ortalamak sıkıntı yaratıyor, bazen iki üç kere oturup kalkmak gerekiyor tam ortada bir imaj elde etmek için.

-Lambalı olmasından kaynaklanan sıkıntılar:

1- Çok ısınıyor, çocukların elini yakabilir, ayrıca diğer cihazlara uzaklığını, ahşap ya da cam mobilya ile temasını da iyi ayarlamak lazım.

2- Lambaları cam, çarpılabilir, kırılabilir, insanlara, çocuklara batabilir. En azından lambaları koruyucu bir sepeti falan olsa iyi olurmuş hatta olmalıymış.

-Gücü: Kaç vat bilmiyorum, 20 belki 25 falandır tahminimce. LS50'leri anca sürüyor, bangır bangır çalayım, mahalleye dinleteyim isterseniz mümkün değil. Belki ses çıkışı standart 2v yerine 3v vs olan bir kaynak (Chord qutest mesela) bağlanarak daha yüksek ses alınabilir.

-Üstteki madde ile bağlantılı olarak bas kontrolü. Her ne kadar baslarını önceki amfimden daha çok sevsem de, güçlü bir amfide görülen bas otoritesi, tanımı, derinliği, eforsuz çalma LS50'lerle bu amfide yok.

-Sahnesi: Daha önce de bahsettiğim üzere benim sinyal zincirimle iyi bir sahne kurmayı başaramadım.

-Ekleme: Ton kontrollerinin olmaması
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 20 Ağustos 2021 ---
    Yukarıda amfinin sıcaklığını olumlu özellikleri arasında sayarken yanına bir yıldız iliştirdiğimi belki fark etmişsinizdir. İşte şimdi o yıldızı açmak istiyorum: "Sıcak" kavramı bence bizim hobide dinleyerek anlaması değilse bile sözel olarak anlatması zor kavramlardan biri. Katılır mısınız bilmiyorum ama bazen "sıcak ses" kavramının "koyu" kavramı ile eşdeğermiş gibi kullanıldığını düşünüyorum. Bence yakın olsalar bile farklı yerleri var. Bir de tabi sıcak çalan amfi ve sıcak çalan hoparlör ya da kulaklık deyince o da aslında aynı şey değilmiş gibi geliyor.

"Sıcak" ın bence kabaca ve yetersiz tarifi: Basları, özellikle midbasları eleve fakat yavaş, yayvan, tizleri çekinik, alt midleri kalın ve gövdeli. Böyle çalan bir sisteme ben de "sıcak çalıyor" derim, yanlış anlaşılmasın, sıcak bu değildir demek istemiyorum. Ama sıcak bundan ibaret değildir demek istiyorum. Böyle bir sisteme "koyu çalıyor" demek belki daha doğru gibi geliyor. Çünkü bence bir sistem aynı anda hem "parlak", hem de "sıcak" olabilir mesela. "Pekiyi sence sıcak nedir?" derseniz, bence sıcak ses genellikle eleve bir bas komponenti içermekle beraber, aslen frekans eğrisinden ziyade her bir "ses"in sunumuyla ilgili bir durumdur. Nasıl desem her bir sesin, notanın kendi içinde daha "kalın" "geniş" "hacimli" olması durumudur. Daha bir titreşir, daha bir rezonans ihtiva eder. Ve bu kulağa doğal gelir, hoşa gider. Kulak zarını aşağı yukarı minik minik okşar :) Sanırım bu fenomenin arkasında seste harmonikler, özellikle de 2. harmonik distorsiyon (armonik bozulma mı acaba Türkçe terminoloji) olgusu var.

Şöyle bir örnek ile göz önünde canlandırmaya çalışayım: Çok kuvvetli, noktasala yakın tek bir ışık kaynağının önündeki bir gölgenizi düşünün, 5500-6000 Kelvin'de, beyaz fonda: Keskin kenarlı, koyu bir gölge. Son derece net. İşte bu analitik bir gölge :) Bir de biraz aralıklı, daha zayıf ama daha geniş, üç adet 2700 Kelvin ışık kaynağındaki gölgenizi düşünün. Keskin kontörler kaybolmuş ama gölgenin toplam alanı daha geniş. Farklı kaynakların oluşturduğu gölgelerin üstü üste bindiği yerler daha belirgin, ama tek kalanlar (özellikle kenarlar) silik, yumuşak. İşte bu da "sıcak" bir gölge :) Siz yine sizsiniz (müzik yine aynı müzik) ama gölge farklı (yorum farklı). Bilmem uyumlu bulur musunuz.

Yukarıda bir arkadaşımız sormuş:
    İşte benim yanıtım bu. Ben lambalı bir amfide frekans eğrisi aramam, ya da daha doğrusu frekans eğrisindeki bir tercihim nedeniyle lambalıya yönelmem. O, lambalı ya da solid state de tasarımcının tercihine göre ayarlayacağı bir durum. Ben lambalıda yukarıda tanımladığım sıcaklığı ararım. Çünkü bana daha doğal ve keyifli geliyor. Tamamen kişisel. Belki canlı müzik dinlediğim, kötü akustikli ortamlarda alıştığım sesi simule ediyordur. :)

#58 Mikrobiyolog, 20 Ağustos 2021
    Son düzenleme: 20 Ağustos 2021
    coolblue, Serhat, pyken123 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  19. wicalen

wicalen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    bilgiler çok güzel teşekkür ederim :)

20. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,750
    Rica ederim ama yazdıklarımı "bilgi" olarak değil de kişisel görüş ya da öznel deneyimler olarak değerlendirmenizi hatırlatmak isterim. Aynı cihazlarla sizin deneyimleriniz benimkinden son derece farklı olabilir. Sizi (kimseyi) yanıltmak istemem. :)

wicalen bunu beğendi.