Tüp Meselesi Yada Bazı Tüplerin Atlantis Üzerinden Karşılaştırması

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda Sechtdamon tarafından 12 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

1. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    Tüp Meselesi

Atlantis'in incelemesinde birlikte kullandığım tüpleri ve yanma sürelerini vermiştim, burada da tüplerin ses imzasını nasıl etkilediğini açıklamaya çalışacağım. Diğer incelemelerde (İncelemenin en altına verilecek) MHDT Lab’ın hemen bütün Daclarını dinleyen arkadaşların tabirine göre MHDT ailesinde tüp değiştirmeye en yüksek miktarda tepki veren dac Atlantis imiş. Tüpler, girişlerden daha çok şey değiştiriyor açıkçası, fakat yine de söylemeliyim, balayı etkisinden kurtulunca, farkına varıyorsunuz ki farklı farklı cihazlara sahipmişsiniz gibi bir etkiden çok Atlantis’in kendi ses rengine temel düzeyde sadık kalarak, bazı alanlarda “nüans” diye tabir edilen farklılıktan biraz daha yüksek oranda bir farklılık ortaya çıkardığını farkediyorsunuz. Dolayısıyla aşağıda anlatacağım durumlar kulağa ne kadar çok farklıymış gibi anlatılsa da – ben şiddetle dikkat etsem bile – nüans seviyesinden bir tık yukarıda düşünün lütfen.

4463 eklentisini görüntüle
    Tüpler, Sırasıyla: Jan 5670W, Tungsol 2C51, Bendix 2C51, WE 396A, GE 5670, Rus 6H3N-E​

Bir de tüpleri inceleme esnasında değiştirip durmak pek mümkün olmadığı için (çıkarmadan evvel bir süre soğumasını beklemek gerekiyor ki bu süre en az 20-30 dakika sürüyor bildiğim kadarıyla) bir hafta boyunca her gün farklı bir tüpü deneyerek, tüplerin etkilerini hafızadan değerlendirdim.

Şimdi Tüplerin etkilerinden sırayla bahsedeyim:

Jan 5670W : Atlantis’in üzerinde gelen stok tüp. Çok hafif perdeli, sıcak bir sesi var. orta baslarda başlayıp üst-orta frekanslarda düşüşünü tamamlayan bir kambur var. Yani bu frekanslar biraz daha önde diğer frekanslara göre.

Russian 6H3N-E : Benim favori tüpüm. Hem analog hem de analog olup da olabildiğince renksiz bir sesi var. Kayıtta varsa şayet tizlerin parlaklığına pek bulaşmıyor mesela. Basları ölümüne sıkı olmasa da çok gevşek değil, vurguları sağlam. İnsan sesleri doğal, yumuşak.

Tungsol 2C51 : En az kullandığım tüp. Tüpler ilk geldiğinde denemiştim, sesinin nasıl olduğunu bile hatırlamıyorum, sadece en son yedeğim diye düşünüyorum. Bütün tüpler arasında en az sevdiğim. Ki çok ucuz bir tüp de değil, seveni çıkar, bir şey diyemem.

Bendix 2C51 : Klinik bir sesi var, diğer tüplere kıyasla böyle steril bir klinik soğukluğunda gibi. 4-5 kHz’den itibaren üst frekanslar bariz önde. Alt frekanslar biraz fazla sıkı ve hızlı. Bu frekansların etkisinden dolayı da orta frekanslar biraz ruhsuz. Yine de değişik, ara ara hoşa giden bir sesi var. Hobiye ilk başladığımda heves ettiğim analitik ses.

Western Electric 396A : Rus tüpünden sonra en sevdiğim, Rus tüpünün biraz daha nötrü ve daha rafinesi gibi. O yüzden Rus tüpe yedek olarak tutuyorum.

General Electric 5670 : Atlantis’in yanında sağolsunlar yedek olarak gönderdiler MHDT Lab’daki arkadaşlar, stok tüp’ün o çok az perdesinin alınmışı gibi sesi. Stok tüp ile, yani Jan 5670W ile aralarında aman aman bir fark duyamadım perde durumu hariç.

Bu inceleme Atlantis DAC'ın incelemesinden çıkarılmıştır.

10 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Inceleme icin tesekkurler Ozgur hocam @Sechtdamon.
    Ufak farkliliklar bile, muzikte onemli degisimlere sebep oluyorlar, ki bu tuplerle herkes kendine yakin sesi bulabilir.
    Bendix 2C51 kismini okurken ben de epey uzaklara gittim. Gerci hala o analitik sesi severim, o ayri...
    Hifimanlarla tanisana kadar analitik sesin hifi anlaminda en dogru ses olduguna inanirken, hifimandan sonra enstruman gercekciligi acisindan analog ve hafif sicak sesin daha iyi olduguna kanaat getirdim. Ustune dinledigim Shozy Alien ile C5D, bu konuda beni daha bir ikna ettiler.
    Analitik sesin enstruman detaylarini iyi verirken, viyola gibi en sicak calan enstrumanin sesini bile soguk ve kuru sekilde vermesi, kafamda edison lambasinin yanmasina yeterli olmustu.
    Incelemeyi okurken aklimdan bunlar gecti. Yazayim dedim.

Collapse Signature Expand Signature
    5 kişi bunu beğendi.
  3. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,445
    Lambalı ampli kullandığım dönemde Tungsol 12AX7, 12AU7 kullanmış ve çok beğenmiştim. Dinamik, renksiz, gövdeli ve detaylıydı. Bir şans verin derim...

Tüpler NOS ise yanması için en az 100 saat zaman verin. Bulursanız da Telefunken, Siemens denemenizi öneririm...

4 kişi bunu beğendi.
  4. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    Oktay Hocam 2C51'ler genelde klinik (soğuk) oluyorlarmış, bana bu tüpleri gönderen arkadaş öyle söyledi. Bendix'in tizlerde kambur erken başladığından bir nebze kurtarıyor ama Tungsol'un 2c51'i biraz sert.

Egmont geliyor bakalım, driver tüp için de öneri alacağım :)

5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,196
    Kablo aranırken şu ilanlara denk geldim, ihtiyacı olan varsa Türkiye'de bulunabiliyormuş:

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...-6dj8-nos-gold-kontakte-lamba-346683991/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...ond-e88cc-6922-gold-pin-lamba-346683347/detay

6. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
  7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,196
    Abi kusura bakma, demek ki yanlış bir paylaşım oldu benimki.. Zira benim hiç bildiğim bir konu değil, DAC ile Amfi arasına 30-40cm boyunda RCA kablo aranırken denk geldim bu vatandaşın ilanlarına. Bunları görünce de senin yukarıdaki tüplere benzettiğim için burada paylaştım. Niyetim iyiydi de, bilgi olmadan olmuyor tabi, özür..

2 kişi bunu beğendi.
  8. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,445
    3 kişi bunu beğendi.
  9. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    Yok abi, özür dilenecek bir şey yok ki, ben de bilmiyorum, o yüzden sordum. :) Ya sen ya Oktay hocam cevap verir diye. :)

2 kişi bunu beğendi.
  10. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,445
    6922 ler genelde cd çalarlarda, preamplilerde, daclarda kullanılıyor...

genelde eşlenmiş çift satıldıklarından fiyat yüksek oluyor. çünkü eş lamba bulmak az lamba içinden daha da zor. siz tek lamba kullanıyorsanız o markalarda daha ucuza bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  11. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    556
    Bundan 4 sene önce ; oğlumun gitar amplisine , Sovyetler dönemine ait (1960'lar 1970'ler ) bir çift eşlenik 6L6 lamba almıştım ve 120 USD para ödemiştim. İnsanlar bu fiyatı duyunca inanılmaz ucuz almışsın şeklinde tepki vermişlerdi. :)

Özellikle gerçek NOS ve eşlenik lamba bulmak hem zor hem de pahallı maalesef.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  12. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    Ampliyi de lambalı aldık ama hayırlısı... Elimdeki tüplere para vermedim gerçi de, onların da bazıları gerçekten pahaliymis...

Ama çok zevkli :)