Türkiye online audiophile müzik mağazası

'Genel Tartışma' forumunda bugra116 tarafından 12 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

1. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Bu aralar düşünüyordum, öncelerde de aklıma gelen bir konuydu bu. Hdtracks gibi bir online mağazanın Türkiye şartlarına uygun halde bir türk alternatifi olsa güzel olmaz mıydı? Fiyatlar daha uygun Türkçe müzik kütüphanesi zengin. Örneğin, Micheal Jackson albümü 25 dolara satılıyor. Bunu 125 değil de 40 liraya almak güzel olmazmıydı? Böyle bir işe girişmek istiyorum acaba beklenen ilgiyi görür mü yorumlarınızı bekliyorum.

Duruma göre eğer böyle bir iş gerçekleşecek olursa, böyle bir projeye destek vermek isteyenler kendilerini belli edebilir :) maddi destekten bahsetmiyorum, her türlü ne olursa yardımcı olabileceğini düşünen herkes olabilir.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 bugra116, 12 Eylül 2019
    Son düzenleme: 12 Eylül 2019
  2. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    914
    Tüm platformlarda; kardeşliğin hüküm sürdüğü bir pazarda, maddi başarı sağlanabilenecek bir iş girişimi değil bence.

Attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağaya değmez.

Taşın maliyetide, üstüne cabası.

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

theoldman, bugra116 ve Black bunu beğendi.
  3. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Söyledikleriniz çok doğru. Maddi başarı öncelik değil, yabancı şarkılar için telif vs almak söz konusu zaten değil. Yalnızca türkçe şarkılar için telif geçerli olsa ve yabancı şarkıları kendim temin edip upload etsem bunun yasal durumu nedir bilmiyorum. Zaten böyle bir şey illa gerçekleşecek değil, düşüncelerimi paylaşmak istedim belki bir şeyler çıkabilir umuduyla. İzinsiz paylaşılan içeriklerin yanına kim neden kendi içeriğini paylaşmak istesin orası ayrı bir ironi fakat hayal kuruyorum işte. Olsaydı güzel olurdu.

MehmetB bunu beğendi.
  4. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    513
    Hayal kurmak iyidir. Hayal olmasa gelişim de olmazdı.

Bahsettiğiniz yapının modeli ; telifler vs. gibi parametrelerin dikkate alınması ile çok iyi kurulmalı. Aksi takdirde ciddi zarar eder ve kaş yapayım derken göz çıkar. Belirli ölçüde benzeri mecralar olan Spotify, iTunes vbg. streaming servislerin hali ortada. 2-3 sene öncesine kadar hemen hemen hepsi ciddi zarar ediyorlardı. Şu andaki durumları nasıl bilmiyorum.

Burada enteresan olabilecek nokta ; Türkçe eserlerin 24 bit'lik flac format arşivinin , yapımcılar, stüdyolar vs. gibi konunun tarafları ile geliştirilecek işbirliği ile meydana getirilmesi olabilir. Çünkü bildiğim kadarıyla halen böyle bir hizmet yok. Bu konuda piyasada bir boşluk var. Eğer bu konu doğru olarak kurgulanabilirse ; büyük kapsamlı olmasa da , iyi bir iş modeli olabilir.

bugra116 bunu beğendi.
  5. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    170
    fikir güzel ancak das kapital olmadan malesef yürümesi çok zor. bu iş halden elma alıp pazarda satmaya benzemiyor. ciddi yatırımların yapılması lazım.

bugra116 bunu beğendi.
  6. returnity

returnity
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    389
    Jay Z'den oldum olasi nefret etmisimdir. Onun o kahrolasi ..cini tekmelemek icin iste ben de tam bu ani ve iradeyi bekliyordum.

Benden temiz 5 milyon dolar calisir :)

Baran, bugra116, florence ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  7. Vordhosbn

Vordhosbn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    462
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,347
    Bunu resmi görünce gülmek yerine düşüncelere dalıyorum... Adam öldü gitti yahu. Hemi de dünya turnesi düzenlerkene. Velhasıl bunun Eddie Murphy'lisi veya Chris Rock'lısı falan yok mudur? :)

9. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Şirketi bilişim kenti olacak Ankara’ya mı, California’ya mı kuruyoruz.

10. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,000
    Teknolojinin kalbi olan çoruma kuralım

bugra116 bunu beğendi.
  11. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Bu benim yapabileceğim bir işe benzemiyor. ODTÜ’de falan okusam bir kaç kişi bir araya gelerek en azından bir şeyler geliştirilebilir. Onun yerine araba plakasından sevgili yapmaya çalışan insanlarla birlikte okuyorum. Neyse daha çok gencim, bu foruma bir proje yapmak için daha çok vaktim var. :) aslında bunu kendim temin edip yapma şansım var ama ne kadar etik olur.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 12 Eylül 2019 ---
    Çok iddialı olur 5 milyon dolardan fazlası gerekebilir.

#11 bugra116, 12 Eylül 2019
    Son düzenleme: 12 Eylül 2019
  12. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    170
    tek tek sanatçıların plak şirketleri ile anlaşıp sözleşme imzalayıp ciddi meblalar dökmen lazım ortaya :) ortaksız zor olur, sponsor lazım olursa bizim terra pizza ile konuşalım :)

13. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    914
    Uzun iş.

Sen bana Jay Z nin yazlık sarayının yerini söyle, seninle beraber forumdan otuzdokuz forumdaşımızı yanımıza alır bu işi geleneksel yöntemle çözeriz.

Yok, ben "Returnity" ne kadar ayı sütüylede beslenmiş olsamda, zamanında onca koyunu otlatmış olsamda, bu işi öncelikle sulh ile çözüceğim diyorsan, maalesef o kadar vaktim yok. .

Daha akşama kadar doyurmam gereken ciğer fetişisti bir kartal var.

Bu arada aklımdayken söyleyeyim; sizin çocuklar sahilde "bedavadan kışlık odun niyetine" tahta bir at bulup size getirecekler.

Aman dikkat, içinde jay Z nin zırhlı kılıç-kalkan ekibi var.

Adanalı kebap ustasının önüne gelen lop et ile aynı kaderi paylaşmanız an meselesi...

#13 Serhat, 12 Eylül 2019
    Son düzenleme: 13 Eylül 2019
    refuserQ, DrWhite, endia ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  14. returnity

returnity
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    389
    Hocam Jay Z'den Kafkaslarda zincirli Prometheus'a, oradan Truvali Priamos'a, oradan da Adana'ya masallah gitmedigimiz ortam kalmadi.

Peki Helen'i kim igfal etti?

#14 returnity, 13 Eylül 2019
  15. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    914
    Vey nehrini çok çabuk unutmuşsun.

Ben işim ceng.

Elime
    Belime
    Dilime

Ötesini bilmem...

Ne Biyonsmuş, arkadaş!

Çocuk kendini kilyosun kumlarına attı!

O da kesmedi;hırslandı!

Biyonsu zeptometrelerine kadar hissedebilmek adına; kulaklık dünyasına mecnun etti kendini.

Sonra ne mi oldu?

Melek yatırımcı, olmuş.

Sağa-sola milyonlar dağıtıyormuş...

#15 Serhat, 13 Eylül 2019
  16. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    245
    En az 5 tane web sitesinde destek bulunamadığı için durdurulmuştur yazan ODTÜ öğrencisi projesi bulabilirim size.

Eğer bu tarz satışlar yapılacaksa parçaların teliflerini satın alınmalı yada spotify gibi şu kadar dinlenirsen şu kadar vereceğim tarzında bir taahhüt oluşturmak gerek. Dolayısı ile iş üniversiteden ziyade paraya bakıyor

17. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    914
    Madem hedef yüksek çözünürlüklü digital kaydı müşteriye ulaştırmak; geçmişten günümüze yerli sanatçılardan kaynak olarak kullanılacak kaç tane "Master Tape" kalmıştır ve deformasyonları hangi seviyededir , merak etmiyor değilim...

#17 Serhat, 13 Eylül 2019
    bugra116, .~. ve coolblue bunu beğendi.
  18. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    513
    Analog dönemden doğru dürüst master tape kaldığını tahmin etmiyorum. Bunun birinci nedeni ; millet olarak arşivcilik konusunda genetiğimizin müsait olmaması. İkinci nedeni ; o dönemlerdeki "kabzımal" yapımcıların , sırf 250 usd'lık tape parasını "save" edebilmek için bir önceki kayıtın üzerine yeni kayıt yaptırmaları. Bir çok değerli eserin , yapımcıların bu yanlış ve vizyonsuz tercihleri ile maalesef yok olup gittiği biliniyor.
    Buna karşılık dijital döneme ilişkin arşivler konusunda durum daha iyi denebilir.

refuserQ, .~., coolblue ve 1 kişi daha bunu beğendi.