Taşınabilir cihazların DAC listesi.

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda Typhoon tarafından 22 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

1. synweap

synweap
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    Kolay kolay kırılmaz gibi o tekel. Blu-ray e karşı hd-dvd yi çıkararak en ciddi rakipleri toshiba olmuştu bildiğim kadarıyla. Toshiba da fazla direnemedi zaten.

2. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16
    Özkan abi ben sony yaptı diye biliyorum? Belki bir ortaklık söz konusuydu. Philips, lg ortaklığ ile aynı zamanda ekran panelleride üretiyorlar(ekran ürettiğini zaten biliyoruz.) Yani kendi panellerini kullandıkları gibi, onların panellerini sıkça kullanan başka markalarda var. Panel konusunda samsung kadar değildir elbette ama ondan sonra önemli bir pazar payına sahip diye biliyorum. Philips önemli bir marka bence de.

Collapse Signature Expand Signature
  3. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

4. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16
    Anlıyorum, philips daha fazla katkı sağlamış bu icat için. :)

5. Onurms

Onurms
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22

Wolfsonun en üst düzey dacı wm8740 dır.

Cirrus unda cs4398 dir.

Bu arada s3 ün ses kalitesi iyi değildir.

6. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Wm8741'i dinlediniz mi? Siz böyle yorum yapınca merak ettim.

Edit: Daclara takılmamak lazım. Aynı dac ı kullanıp farklı ses üreten bir sürü cihaz var.

7. kuzey2011

kuzey2011
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    1
    Daclarin genel ses karakterleri var. Ess sabreler cok detayli, pcm 1704 uk analog, tda 1543/1541 uzun sure dinlenebilirligi yuksek chipler. Tek chip degerlerine bakinca pcm 1704 uk ve ess9018ler en tepede 70-80 $ civari. Tda 1541s1 serileri cok kiymetli 100$ uzerinde. Devre tasarimlari, component kaliteleri dacta onemli ama chip onemsiz anlami cikmamali

Wolfsonun en iyi chipi kagit uzerinde 8741 ama siz 8740 daha iyi diyorsaniz o ayri

8. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Dacların genel ses tarzı olsa da bazen kullanıldıkları cihazlarda çok değişik sonuçlar alınabiliyor. Wm8740 kullanan dx50 ve x3 mesela, biri koyu tarafta iken diğeri açık çalabiliyor.

9. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16
    Bana cevap verir gibi alıntı yapmışsınız da ;D yazdığım ile yazdığınız arasında ilişki kuramadım açıkçası. Ben s3'ün sesi iyi dediğimi de hatırlamıyorum. Neyse. :evil Onlar o markaların en üst düzey dac'ları mıdır bilmiyorum, açıkçası merakta etmiyorum. O markalar sadece taşınabilir cihazlara çipler üretmiyordur herhalde, vardır daha üst düzey modelleri belki.

Dac konusuna takılmak zaman kaybından başka bir şey değil. Hangi cihaz söz konusu ise bütün olarak o neyse odur.

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,050
    Mühendisliğin çok güzel bir tarifi "design under constraint". Yoksa "Cost no object" olunca herşey yapılır.

Genelde uymadığı için arabalardan örnek vermeye kaçınıyorum, ancak şu anki durum istisna sanki. Ürün olarak Ferrari bir Ferrari, Honda bir Honda. Ancak mühendislik olarak hangisi daha usta karşılaştırılır. Arada bir NSX ve LFA gibi çalışmalarla gösteriyorlar bunları.

Yine de 4 silindirli Ferrari olmadığı gibi, kritik noktalarda vasat parçalar içeren high-end audio ürünleri de olmuyor doğal olarak.

11. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Çok pahalı olup da vasat parça kullanan arabalar var.Ben hala en iyi parçanın en iyi sesi vereceğini düşünen biri değilim.İyi sesi aldıysanız parçanın pahalı veya iyi olması gerekmediğini tecrübelerimle söyleyebilirm.

12. guneysar

guneysar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Tecrübem yok ama ilgilendiğimiz şeyin ruhundan ve de müziğin doğasından dolayı şunu söyleyebilirim ki (araba örneğinden devam ederek) dünyanın en verimli yakıtı ve en iyi motoru birbiri için yapılmadığı sürece hiçbir anlamı yok. İnsanların iyi sonuçtan çok iyi araca yönelik arayışı git gide piyasanın "iyi" parçaların hakimiyeti altına girmesine ve mühendisliğin, uyumun, zevkin; ticaretin gölgesinde kalmasına neden olabiliyor.

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,050
    Mutlaka vardır. Açıkçası iş görüyorsa pahalı parçaya da niye gerek olsun. Hatta amfilerde butik parça ve kapasitörlere de karşıyım şahsen (her ne kadar kullanmış olsam da).

Ancak high-end bir cihazda kritik noktalarda vasat parça kullanılmasını hoş karşılayamam şahsen. 4 silindirin vereceği güç bellidir, onun için de bir süper arabada kullanilmaz. Aynen öyle de OPA132'nin vereceği ses bellidir, $1000'lik amfide bulunuşunu sorgularım şahsen.

Yine de prensipte anlaştığımızı düşünüyorum: "Whole is greater than the sum of its parts"

14. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Prensibe ben de net bir şekilde katıldığımı söylemeliyim.Hatta iyi parça krtik yerde inanılmaz etki yapıyor ama iyi parçayı malesef ifade edecek net bir veri yok.Mesela Audio için iyi denen parça amfide parlama yapabilir veya başka iyi denen parça da yine belli konularda 10 tanesi 10krş a satılan bir dirençten kötü perfoprmans verebiliyor.benim esas değinmek istediğim nokta bu.

15. musicman

musicman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Google nexus 5 almayi dusunuyordum. Ancak ses konusunda bir bilgi bulamadigim icin yeni modelleri beklemekteyim. Listede bi onceki modelini gordum. Ses konusunda nexuslar ne durumda arkadaslar?

16. guneysar

guneysar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Nexus 4 kullanıcısıydım. Hoparlörü çok kötüydü. Kulaklık çıkışı da kötü denilebilir.

17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,050
    Tüm Nexus'lari kullandım, telefonlarla ilgili başlıkta izlenimlerimi paylaşmıştım.

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,050
    Ben kulaklık çıkışını başarılı bulmuştum. Nexus 5 daha kötü, hem kulaklık çıkışı, hem de hoparlörü.

Ancak HE-500'ü direk Nexus 5'e takip dinlediğimde şaşırdım doğrusu. Gücü fena değil demek ki...

19. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Hocam bu arada ben de tecrübelerinizle ilgili bir şey soracağım.Kritik parçayı nasıl tesbit ediyorusunuz?Yani oynama yapıyormusunuz yoksa teorik olarak mı tesbit ediyorsunuz?

20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,050
    Açıkçası çok ciddi kurcalamışlığım yok. Genelde iyi parçalardan seçip yaptım amfileri hep. Ancak amfi dizaynina göre değişmekle birlikte özellikle direk ses yolu üzerindeki parçalar, opamplar, ve bazı durumlarda hızlı tepki vermesi gereken güç kaynağı ile ilgili kısımlara özellikle dikkat ediyorum.