Technics'den iki yollu,super Tweeter'lı Hi-end kulaklık !

'Haberler' forumunda fosther tarafından 27 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

1. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,522
    Technics(Panasonic) geçtiğimiz aylarda EAH-T700 kulaklığını IFA'da duyurmuş..

Kulaklık iki yollu..50 mm dinamik driver ve 14 mm super Tweeter içeriyor..

http://www.technics.com/uk/introduction/t700/

Firmanın iddiasına göre açılı sürücüler natural bir ses vermekte..

Üzerindeki 14 mm Tweeter çok geniş bir frekans aralığı sağlıyor(muş)=100 khz..

Gereksiz Rezonans için aliminyum malzeme..

12 kişi bunu beğendi.
  2. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    Şekil şemal güzel sağlam da bir yapısı var gibi görünüyor. Kaç para olacakmış bu kulaklık.

Collapse Signature Expand Signature
  3. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,522
    1000 EURO ;D;D

4. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    What?! :cheesy: Çok iddialı bir fiyat, özellikle Technics (Panasonic) markası için :)

5. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    1000 euro şakadır sanırım.Şaka olmalı!

Kulaklık heyecanlandırdı beni.Çok zamandır kulakiçi modellerde yapıldığı gibi çok sürücülü kafaüstü modelleri bekliyordum.Önemli bir milat olur başarılı olursa.

4 kişi bunu beğendi.
  6. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    20khz üzerini duyabilenler için güzel bir kulaklık gibi duruyor

7. Muzikadamı

Muzikadamı
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    85
    Bu tarz türünün ilk örneği kulaklıklar sanırım ses kalitesi ile değil de teknolojiye getirdiği ilerleme ile adından söz ettiriyor, ama incelemeler düşsün belli olur ne kumaştan olduğu.

8. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    639
    Yeni bir teknoloji değil, Pioneerin 80 li yıllarda ürettiği çok sürücülü kafaüstü kulaklıklar var. Açılıda olsa kafaüstü olduğu için o Tweeter dan ne kadar verim alınır soru işareti. Fullrange hoparlörler gibi Tweeterları bass sürücüsünün ortasına yerleştirmeleri daha mantıklı olabilirdi.

4 kişi bunu beğendi.
  9. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    tweeter hangi hertz aralığında ses üretiyor?

10. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    High end kulaklık yapiyorsun farkli teknolojiler denemissin falan urun cikarcaksin hedef kitlen bu isi bilen odyofil insanlar olmayacak mi? Olacaksa neden 100 khz bandina kadar cikma geregi duyuyorsun? 20khz nin ustu, bisey bilmeyen ama parasi olan kitleye "bakin cok genis ses araligi var" demekten baska ne ise yarayacak? İsi bilen adamlari da kulakliktan sogutuyor o da cabasi.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

11. akifb

akifb
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    386
    Söz konusu insan olunca her zaman iki kere iki dört değildir, teorik olarak insan kulağı 20-20000 hertz arasını duyar ama nasıl ki hepimizin gözü burnu aynı değilse kulak zarı , çekiç-örs-üzengisi , salyangozu , vestibüler siniri ve beyindeki duyma merkezi aynı değildir. Yani bazılarımız 20 hertz altı veya 20000 hertz üstü duyabiliyordur muhtemelen. Tabi ki bunu 100000 hertz duyacağımız anlamında söylemiyorum, ufak varyasyonlar vardır.
    İkinci konu ise doğada bu hertzlerde sesler varsa bunların bir amacıda vardır, duymuyor olmamız onları gereksiz yapmaz. Misal canlı, akustik bir konserde çalınan çalgılardan 20-20000 hertz dışında titreşimlerde yayılıyorsa ve dinlediğimiz kayıtlarda da bu varsa, kullandığım ekipmanında ben işitmesem bile o titreşimi yaratmasını isterim. Sonuçta hepimizin aradığı yüksek sadakat.

12. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    İnsan kulağında işitme salyangoz denen organin icerisinde yer alan kompleks bir yapi araciliğiyla meydana gelir. Buna korti organi da denmektedir. Korti organi denen sey ise boy sirasina gore dizilmis ince tuycuklerden ve bu tuckuleri ustten orten bir membrandan olusmaktadir. Tuycukler salyangoz boyca giderek uzar ve salyangozun basindaki tucukle sonundaki ayni frekansi iletmez. Ve bu tuycuk yapisinin alabildigi frekans araligi o salyangozun uzunlugu kadardir.

Bu aralik ise coktan yapilmis olan bissuru calismada gosterilmistir ki nsandan insana coook cook kucuk varyasyonlar gostermektedir. Altin kulakli cocuklar vs abartili laflardir.

Diyelim milyonda bir kisi cikti da salyangozunun yapisi acik farkli diye 20 degil 22 khz duydu. Bu vaka toptan uretilecek bir kulaklik icin frekans araligini 22 ye cikarmak gerektigini gostermez.o bir kisi istisnadir.

Bunu hic anlamadim duyamadigimiz sey icin teknoloji yaratmanin nesi mantikli?

13. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    O zaman ben spesifik olarak 80khz-200khz arasindaki dogada var olan sesleri muhtesem gercekci veren bir kulaklik yapayim. Kulagina takinca hic bisey duyamasin insanlar ama o araloigi efsane iyi aktariyor olsun. Bu kulakligi da satin alacak misiniz? Sen isitmesen bile o titresim var sonucta.

14. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Yanlis hatırlamışım arkadaslar. Tuycuklerin boyu, zara en yakin kisimda en uzunken salyangozun en ic kisminda ise en kisaymiş. Ama bu sonucu degistirmiyor.

Resimde de gorduğunuz uzere salyangozun belli bir boyu ve genisligi var. Tuycuklerimiz frekans spesifik oldugu icin duyma araligini genisletmek demek daha buyuk tuycuklerle baslamayi yahut daha kucuk tuycukler yapmayi gerektiriyor. Bu ne demek daha genis salyangoz ya da daha uzun salyangoz demek. Ancak salyangoz dedigimiz yapi temporal kemik icerisine gomuludur ve salyangozun buyumesi demek kafa kemiklerinin yapisinin komple degismesi demek.

Resim head-fi de sound science bsligi altinda paylasilan yazilardan alinmistir. İsin bilimsel kismiyla ilgili daha detayli bilgi edinmek isteyenler okusunlar.

Su frekans olayini kapatalim diye uzun uzadiya yaziyorum.

15. akifb

akifb
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    386
    Demek istediğimi anlatamadım galiba, tekrar deneyeyim. Bizim hi-fi de yapmak istediğimiz çalınan enstrümanın sesinin olabildiğince iyi kaydedip tekrar gerçeğine en yakın şekilde oluşturmak değilmi. İşte o çalma anında bildiğim kadarıyla (yanlışım varsa düzeltin) sadece 20-20000 arası titreşimler yok.
    Ben işte yeniden yaratım kısmında o çalınan entrüman hangi titreşimleri çıkarıyorsa onun çıkmasını istiyorum. Bunu istememdeki sebep ise duymasam bile orada dursun değil. Bilimin daha ses konusunda bilmediği gerçekler olduğu. Bugün işe yaramıyor dediğimiz 20000 üstünün bir zaman gelince aslında şurada işe yarıyormuş denilebileceği.
    Neden varsayım üstünden konuşuyorum, çünkü bilim şu an için o titreşim işe yaramıyor desede, gerçeğinde var, o yüzden ben gerçeğine benzer yaratmak istediğim replikasında da olmasını isterim.
    Sen istemezsin sana da saygı duyarım.

2 kişi bunu beğendi.
  16. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Hocam ben anlatamiyorum populasyonun yuzde 99,99u 20 bine kadar algilayabiliyor. Onun ustunu beyne iletecek reseptor yok. Diyelim ki yapay kohlea yaptin ve frekans araligini degistirdin, o farkli frekanslari eslestirecek beyinde noronal yapi yok. Gerek yok cunku. Hani her sey var da 20binin ustu bilmedigimiz bi sekilde duyulamiyor falan degil. Ortada cozulecek buyuk bir gizem falan yok. Yaparsan yapay isitme korteksi, yapay salyangoz falan o zaman hi-fi teknolojileri de bugunkunden cok farkli olur tabii ki, fakat su an icin oyle bir sey soz konusu degil.

17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,052
    Sürücüler malum tek frekansta ses üretmiyor. Aslında frekans aralığı da çok yetersiz bir bilgi. Hangi frekansı hangi güçte üretebildiği bilgisi, fonksiyonu lazım. Genelde 20Hz altı ve 20KHz üstü frekans aralığı veriyor kulaklıklar, o da duyabileceğimiz frekansları gerektiğinde yeterli güçte üretebilmesi için diye biliyorum. Yoksa duyulmayan frekansların üretilmesinin hiç bir mantığı yok.

18. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Duyulup duyulamaması ayrı bir konu, fakat mevcut hoparlörler super tweeter ile kullanıldığında basların temizlendiği, daha derinlere inebildiği gibi ters orantılı bir durum da var. Frekansların birbirini etkilemesi durumu, oda içinde yansımalar vb. şeylerle açıklanabilir, kulaklıklar için de benzer bir durum olabilir.

Merak edenler super tweeter kullanıcı yorumlarını inceleyebilirler...
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 27 Aralık 2015 ---
    Yeni teknolojiler bakalım neler getirecek...

Bu da Enigmacoustics Dharma D1000 Hybrid Electrostatic Stereo Headphones

Frequency Response 5Hz–40kHz
    Nominal Impedance 26 Ohms
    THD Less than 0.3% (1 kHz, 1mW)
    Sensitivity 103dB @ 1Vrms
    Configuration Around the ear, open back
    Headphone Jack Standard 1/4” (6.3mm) stereo
    Weight 15.8 oz (450g) without cable
    Cable Length 9.8 feet (3 m)

#18 okty_k, 27 Aralık 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Aralık 2015
    5 kişi bunu beğendi.
  19. semih

semih
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    106
    Mesele insan kulağının duyabildiği 20khz'lik sınır değil elbette, konu ile alakası olmayan lise öğrencisi bile biyoloji dersinden bu 20k lık sınırı bilebilir, ama olay pratikte farklı gelişiyor.
    Endüstriyel ses konusunda dahi en önemli firmalardan biri olan ( egzotik markalardan değil ) jbl bile everest dd67000 moledinde 20khz e xover noktası koymuş daha ne olsun. :)

#19 semih, 27 Aralık 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Aralık 2015
  20. Quattro

Quattro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    Gayet başarılı bir ürün olabilir. Elbette bekleneni vermeme olasılığı da var. Ancak 1000 EU'luk ürünün kutusunda 100 kHz yazabilmek için o tweeter'ın konulduğunu düşünmek biraz absürt.
    Kulakiçi kulaklıklarda çok sürücülü tasarım gayet yaygın hale geldi. Başarılı sonuçlar verdiği de açık. O halde neden kafa üstünde denenmesin?