Telefon Tavsiyeleri

'Konu Dışı' forumunda wakinyan tarafından 26 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. muratguren

muratguren
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    kullanıcı açısından bakarsak ios daha stabil bir sistem sağlar doğrudur ama android de çöp değildir. ama ios'un avantajı yazılımın yanında donanımıda kendi belirliyor oluşudur. bu stabilite açısından önemli bir avantajdır. hardware'ın belli olması telefonun sınırlarının belli olmasıdır, bu da yazılımcıya daha güzel bir play-ground sağlar. android'de ise her telefonla alakalı firma bir şekilde anakartı ordan işlemciyi şurdan derken ortaya daha farklı bir tablo çıkmaktadır. en basiti telefona eklenen eksta bir tuş için bile 3.party driver gerekmektedir. bu da ister istemez native android stabilitesini bozar.

apple telefonlarını en aptal kullanıcı için yapar. basit işlemler yapmak için içinizde ki sesi dinlemeniz yeterli olacaktır. ne kadar aptalca hareketler yaparsanız yapın sistemi bozamaz ve hiç bir donanım parçasına zarar veremezsiniz kolay kolay. bu soft kullanıcı için bulunmaz bir hizmettir. ver telefonu kullanıcının işi en az emekle görülsün eskiyince yenisini ver.

android'de bu hizmeti vermeye çalışsada hala ios'un gerisindedir. kendi telefonum. 5 yıldır kullandığım android rootlu bir telefon. ekstra uygulamalarla hatta kendi yazdığınız kodlarla telefonun her özelliğini tamamen kendiniz için dizayn edebilirsiniz. ve şu an telefonum basic kullanıcı işlemlerinde piyasadaki birçok telefondan daha hızlı çalışmaktadır(ios dahil) problem şudur, yaptığınız saçma bir yazılım hamlesi, en basitinden telefonunuzun flash lambasını yakabilir, bataryanızı patlatabilir.

yani kullanıcının beklentileri önemlidir. telefonum olsun bütün işlerimi görsün ama en ufak bir seyle uğraşmayım diyorsanız ios size güzel hizmet edecektir. android de eder ama dediğim gibi ios'un gerisinde bu hususta. bunların haricinde hardcore kullanıcı herşekilde androidden de iostan da istediğini alır. kişisel olarak androidin su an için sağladığı özgürlüğü daha çok seviyorum. su an için çünkü gelecekte 2 os'ta farklı politikalar izleyebilir.

developer açısından bakarsak, androidi bu noktada çok sevmiyorum. standartları tam oturmamış ve kümülatif bir yapı içerisinde. üstteki arkadaşın dediği gibi son versiyonda çalışmasını istediğiniz bir app alt versiyonlarda çalışmayabiliyor veya ciddi mana da ekstra iş yükü oluşturuyor. bir anda kullandığınız bir kütüphane yeni versionda olmuyor, alternatifi alt versionlarda desteklenmiyor vs. ios'un standartlarının developer açısından daha iyi olduğunu düşünüyorum.

kullanıcı ve developer beklentileri herkes için değişkendir, o yüzden bu versusun kesin bir galibi yok. ne kadar androidin bir çok yanını sevmesem de bir dahaki telefonum yine android olacak çünkü sevdiğim yanlarını ios sağlamıyor ve kişisel alışkanlık.

8 kişi bunu beğendi.
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Çok karıştı kafam şimdi. Android fakir işi değil mi demek istiyorsunuz? :D

2 kişi bunu beğendi.
  3. Ufuk

Ufuk
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Merhaba en önemli konu eğer şarj ise Sony nin modellerini tavsiye edebilirim hocam hemen hemen tüm cihazları 1 günü rahat çıkartıp ikinci güne kadar gitmektedir

4. Ibanez

Ibanez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    55
    Arkadaşlar ablam 1 aylık bir Amerika ziyaretinde bulunacak. Gitmişken bir şeyler aldırmadan olmaz elbette :D

Hiç akıllı telefonum olmadı :( Hala asha 302 kullanan biriyim. Amazon'a baktım telefon dışında her şey Tr ile aynı fiyatta. Sanırım bunun sebebi ''güçlü ekonomimiz'' (malum dolar). Neyse telefonlara bakarken Zte Axon 7 modeli gözüme çarptı. Anladığım kadarıyla AKM AK4490EN DAC isimli dac kullanıyor. Bu dacı nasıl bilirsiniz? Ayrıca dolby ile anlaşma yapmışlar atmos diye bir yazılımı var sanırım cihazda. Htc 10 bakıyordum fakat bu daha hoşuma gitti. Hemde 400 dolar.

5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Güzel bir telefon almak isterseniz Nexus 6P sanırım $500 civarına, hatta belki daha da ucuza, alınabiliyor.

Tamamen metal, önden stereo hoparlörlü, hızlı şarj olan, pili yeterli, ekranı ve fotoğraf makinesi güzel, en önemlisi OS'i temiz ve sürekli Google tarafından güncellenen bir telefon.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  6. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,774
    Belirttiğiniz telefonun bükülme problemi vardı diye hatırlıyorum yanlışta hatırlıyor olabilirim tabi ki :)

7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Ben de öyle duydum. İPhone'dan kötü değildir herhalde deyip kardeşime bundan aldım. :)
    Telefon güzel.

2 kişi bunu beğendi.
  8. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,774
  9. Ibanez

Ibanez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    55
    Saydığınız özelliklerin hepsi Zte modelinde de var. Nexus özel bir dac kullanıyor mu acaba? Zira zte bu yüzden aklıma girdi.

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Öyle gözüküyor. Sadece güncellemeler bir Nexus gibi olmayacaktır, hem sıklık, hem de süreç olarak. Mesela 4 senelik Nexus 10 tabletim güncel Android versiyonu çalıştırıyor. İki yaşında Samsung Note tabletler çoktan unutulmuş durumda.

DAC olarak hiç bilmiyorum açıkçası. Çok da önem vermiyorum, çünkü amfi kısmı çok daha önemli ses kalitesi açısından. Onu da çip markası ve rakamlarla ifade etmek çok mümkün değil...

11. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    498
    Nexus 6P yi uzunca ben de araştırdım . Herşeyi güzel ama büyük olması benim açımdan sıkıntı bütün artılarını sıfırladı. Nexus alacaksan Google Nexusu sonlandıracak gibi duruyor. Google pixel çıkaracak şimdi . Çıkarsa olurda beğenmezsen 6P hala uzun ömürlü götürecek ve özellikleri de çok iyi olan bi telefon . Fiyatı ucuzlar yine bize yarar