Telefon Tavsiyesi

'Genel Tartışma' forumunda Karna tarafından 28 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

1. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    137
    S10 muhtemelen son jack çıkışına sahip Samsung. Samsung Youtube kanallarından Apple a jack üzerinden gönderme yaptığı bütün videoları kaldırmış, çok büyük ihtimalle gelecek Galaxy S serisinde de olmayacak. Bunun haricinde LG,HTC gibi bazı üreticiler hala jack de ısrar ediyor ancak, 3.5 jack'den başka bir naneleri olmayan rekabetten geri kalmış markalar. Hele HTC, hala 2015'den kalma ekran kasa oranlarıyla led panelli telefonlar yapmaya devam ediyor. LG bir adım daha önde gibi ancak onlarda 2019'a yakışır amiral gemi göremiyorum ve eski G3-G4 deneyimlerimden dolayı LG'ye bir önyargım var + her iki markada neredeyse Tr pazarından çekilmiş gibi davranıyor.

Samsung,Huawei,Xaomi,Apple. Konu amiral gemi olunca bunlardan başka alınabilecek bir marka göremiyorum ben şuan. Tamam ses konusunda hiç birisi iyi değil, ancak dap değil bir telefon alıyorum. Benim için ses den çok tasarım,kamera,performans,pil ömrü, gelişmiş yüz tanıma veya ekrandan parmak izi okuma, ters şarj, objeleri 3d tarama v.b şeyler yapabilen telefonlar ses kalitesinden daha ağır basıyor.

#41 PehliOne, 13 Eylül 2019
    Son düzenleme: 13 Eylül 2019
  2. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
    Jack meselesi ufak bir type c çoklayıcısı ile çözülüyor. İnsanlar bu durumu neden bu kadar büyüttü ki?

3. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,114
    Müşterinin üzerine, gereksiz bir külfet, bindirdikleri için.

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

Collapse Signature Expand Signature
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,106
    * Extra bir kablo parcasına muhtaç olma
    * Extra bağlantı, extra sorun (gevşeme, sağa sola takılma, bozulma, vs.)
    * Ufacık kablonun içine tıkılmış rezil ötesi bir DAC ve amfi
    * ve bunların telefondan sorgusuz sualsiz çektiği güç sonucu azalan pil ömrü
    :)

refuserQ, DrWhite, yhymix ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
    Ekstra kablo sadece şarj durumunda ihtiyaç oluyor.

Açıkcası sarj kablosuna takılı kalan çoklayıcı benim için sorun olmazdı muhtemelen adaptörün yarattığı külfet yanında hiçbir şey kalırdı. Ben jack girişi yerine inceliği tercih edenlerdenim.

Edit: type c portu üzerinden analog aktarım gerçekleşiyor. Dolayısı ile telefon dac ı devre dışı kalmıyor.

6. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    137

* Ekstra kablo parçasına her türlü ihtiyacınız olacak çünkü "güncel" telefonların hiç birinde çıkış yok, olanların(s10) ise kalitesi tartışılır. güzelim kulaklıları bu kötü çıkışlarla heba etmeye gerek yok bence. LG ve HTC'nin ise daha ne kadar jack'i koruyacağı da belli değil, ama ben 2015-2016 model telefon alırım diyorsanız o ayrı. :)
    *Ekstra bağlantı konusunda haklısınız, ancak bunun karşılığında alığınız iyileştirme için buna değer + ekstra bağlantı olmasa bile sonuçta kablolu bir kulaklık ve kendi kablosu zaten sağa, sola takılacak ve bir süre sonra temassızlık yapmaya başlayacak.
    *Hocam inanın telefon içindeki dac ve amfi pirinç tanesi kadar ve ondan daha kötü.
    *Dragonfly gibi ufak daclerin pil ömrüne çok fazla bir etki yapacağını düşünmüyorum, ancak karşılında aldığınız kalite bence değer. Ek olarak taktığınız kulaklıkta cihazdan güç çekiyor + cihazın kendi dac/amp de güç çekiyor. Buradaki öncelik güç ve pil ömrü ise zaten telefonun içindeki pirinç tanesi kadar dac/amp ile dinlemek en iyisi.

Not: aşağıda ki görüntü S10 ana kartına aittir, ses'e ayrılan alan ortada.
    https://www.chiprebel.com/wp-content/uploads/2019/03/GalaxyS10_motherboard_back.png

7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,106
    Jack olan S10+, jack olmayan Note 10+'dan da ince, en yeni iphone'dan da. Mesele incelik degil belli ki. Maliyetin dustugu kesin ama.

Bunu arastirdim. USB-C protokolunde boyle bir opsiyon olmakla birlikte cogu telefon buna izin vermiyormus, Google'un kendi telefonu Pixel dahil. Eli mahkum external DAC ve amfi iceren bir aparat gerekecek.

CD olmayan zamanlarda plak, kaset dinlemis biri olarak kaliteli kulakliklarla gunumuz telefonlarinin vasat kulaklik ciktilarindan zevkle muzik dinleyebiliyorum sahsen, kulakligin potansiyelini tam olarak kullanamasam da... Daha da onemlisi seyehat esnasinda, ucakta, ve motosikletle giderken dinleyebiliyorum. Zaten bu durumlarda dip ses yeterince yuksek, kalite super onemli degil. Bu tip durumlarda ozellikle faydali buluyorum kulaklik ciktisini.

Eninde sonunda muhtemelen dediginiz olacak ve gidecek kulaklik cikisi. Ancak bunu geciktirmek icin oyumu paramla kullanip tesvik edecegim ureticileri bunu korumaya. Bu acidan guncel 2019 Galaxy S serilerinde kulaklik cikisi olmasi guzel oldu.

Kablonun saga sola takilmasina gelince, sadece kablo cok bir yere takilmiyor kolay kolay. Ancak kablo uzerinde koseli birseyler olursa onlar illa ki takiliyor. Bu aparat illa ki uyuz edecek beni eminim. Ucakta cok degil ama motosiklet uzerinde ölüm olacak resmen. Kemere, cekete, cebe takilip duracak.

#47 zxc, 13 Eylül 2019
    Son düzenleme: 14 Eylül 2019
    mattiadestro ve PehliOne bunu beğendi.
  8. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    137
    Hocam bugüne kadar kablosu bozulduğu için çöp ettiğim kulaklıkların haddi hesabı yok. Ama hepsi 50-100tl bandında kulaklıklardi o yüzden çok üzerine düşmedim.

Ben dışarıda(spor/bisiklet) çoğu zaman bluetooth kulaklık kullanıyorum. Dediğiniz gibi gürültü zaten çok fazla o kadar kaliteyi gerek yok ve güzelim kabloyu cebe sok sıkar, eğil kalk yaparak yıpratmak istemem. Otobüs, uçak vs uzun süre haraketsiz kalacağım yolculuklarda iem'i yanıma alıyorum.

Bu sorun aslında bir bluetooth dac alınarak hafifletilebilir, mesela astell kern xb10 gibi.

#48 PehliOne, 14 Eylül 2019
    Son düzenleme: 14 Eylül 2019
  9. King floyd

King floyd
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Bir odyofilin telefonu tartışmasız LG' nin Quad Dac'li modelleridir. Bunlardan da ülkemizde satışta olanlar LG V30+ ve LG G7 dir. G7 nin fiyatı birden 600 lira fırladı maalesef. Ben bunun yerine fiyatının iyice düşmüş olması sebebiyle kendim de kullanmış olduğum V30 modelini öneririm. İncecik ve tasarım harikası bir telefon. Süremeyeceği kulaklık yok. Enerji verimliliği yüksek bir oled ekranı var ki özellikle tarayıcıda vs. siyah tema kullandığınızda şarjı çok uzun süreler dayanıyor.
    Tek eksisi skandal ön kamerasıdır.

agestry bunu beğendi.
  10. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
    Note9 ile Note10 u kıyaslamak gerek. Malum Note10 da kalem var s10(+) da kalem yok.

11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,106
    Note 9 ile note 10 arasındaki tek fark jak da değil ama. Demek istediğim o ki jak, telefonun ince olmasına engel değil. Mümkün ve yapılıyor da.

12. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,114
    Collapse Signature Expand Signature
    #52 Serhat, 15 Eylül 2019
    Son düzenleme: 15 Eylül 2019
    zxc ve refuserQ bunu beğendi.
  13. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
    Bu yorum kişiden kişiye değişebilir ancak bana göre tamamen gereksiz bir şeydi. Tıpkı eski laptoplardaki tonlarca giriş gibi. Belkide minimalist düzen sevdiğimdendir bilmiyorum.

Şu ayrım bence çok iyi yapılmalı. Ben bu çoklayıcı aparata ne zaman ihtiyaç duyacağım? Telefonumu nerede sarj ediyorum?(ofiste, evde, arabada) hangi şarj konumunda telefonun jak girişi ile müzik dinliyorum?

Ve bana göre en önemli ve en kritik soru ömrümün kaç dakikasını powerbank ile cihazımı sarj ederken müzik dinleyerek geçiriyorum?

Açıkcası bu soruları kendime sorduğumda jak girişini kendi adıma gereksiz buldum.

Aklıma tek takılan soru jak girişi olmayan telefonlarda kablolu kulaklık kullanımında nerenin DAC donanımı kullanılıyor sorusu. Bu konu ile ilgili araştırmam hala sürüyor ancak Apple ürünlerinde kablo içinde ek dac olmadığını yazan birkaç kişiye denk geldim. Muhtemelen samsungda aynı tabloda ilerleyecektir.

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,106
    Jak ihtiyacı tabii ki kişisel bir durum. Kullanmıyorsanız niye bulunsun? Demek istediğim, telefon inceliği için jak'ı feda etmek zorunda kalma gibi bir durum söz konusu değil, en azından günümüzde.

Şarj olayına gelince, açıkçası telefon şarj olurken müzik dinleme ihtiyacı duymadım hiç. Sadece müzik dinlemek için, telefon ve kulaklık dışına bir aparata muhtaç kalmak istemiyorum. Hepsi bu.

Bazen haftasonu sabah biniyorum motosiklete, akşama kadar 10 saat gezip geri geliyorum. Ve o süre zarfında sürekli müzik dinliyorum, bir yandan da GPS kullanıyorsam onun bilgisi geliyor. Ya da seyehat esnasında uçakta müzik dinleyeceğim. Şu an bunun için kulaklık dışında ekstra bir aparata ihtiyaç duymuyorum. Niye durduk yere ihtiyaç duyayım?

Hele bluetooth daha da kötü, çünkü sadece ek cihaz taşımak yetmiyor, bir de onun şarjıyla uğraşmak gerekiyor. Bir noktadan sonra ben mi cihazlara, cihazlar mı bana hizmet ediyor karışıyor...

15. Alpast42

Alpast42
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Lg g7 nin sesinden gayet memnunum baslar samsung telefonlarda olduğu gibi abartılmamış tizler öne çıkarılmış, çözünürlüğü orta seviye bi dap seviyesinde herhangi bir amfi dac a ihtiyac duymadan istediğin kulaklığı besleyebiliyor hem fiyatına göre iyi(şuan artmış ama indirime girer ben 2800 e aldım 6 ay önce)
    Kameraları güzel hoparlörü çok iyi tam bir müziksever telefonu olmuş diyebilirim çoğu şeyi ayarlayabili yorsunuz 3d özelliği ayrı bi hava sahne ortamı katıyor yapılanmalar bile doğal kulağı tırmalamıyor başlangıç ve orta derece için iyi bir alet mobil kulaklıklarla çok iyi iş yapıyor ancak açık ve hi fi üst seviye kulaklıklarla denemedim. (Cx 3.00 momentum 2 over sony mdr 1a 1am2 / ldac wh1000xm3(bu kulaklığın tizleri bayat basları eh işte ama verdiği zevk güzel midleri olması gerektiği gibi)) kullanıcı olarak önerdiğim ve gönül rahatlığıyla alabileceğini söylerim.

LM-G710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

#55 Alpast42, 16 Eylül 2019
    Son düzenleme: 17 Eylül 2019
    onurdogan4 bunu beğendi.
  16. AwesomeTALHAwx

AwesomeTALHAwx
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Xiaomi mi 9T/ 9T pro da 3,5 mm kulaklık jakı ihtiva edilmiş. Acaba kalitesi nedir? Xiaomi ANC kulaklığım var, yüksek kalite sesi deneyimlemek istiyorum. LG nin Quad Dac'ı yanında nasıldır? Ayrıca meizu usb C to 3,5 mm DAC ürünü var 400 tl civarına, o nasıldır, LG Quad dac ile kıyaslandığında, belki ses çıkış gücü açısından olmasa da ses kalitesi olarak ne kadar rekabet edebilir, sonuçta 600 ohm'luk kulaklık bağlamıyacağım, ki 600 ohm destekliyor demiş. https://www.meizu.com/en/accessory/hifi.html linki bu. Şu anda Galaxy S5 kullanıyorum, kulaklıktan mevcut telefonun jak çıkışından tat alacak düzeyde kalite alıyorum hi-fi parçalarla ancak artık telefonu yenileme vakti geldiği için, diğer özellikleri gayet iyi olduğundan böyle bir telefonu önerir misiniz, veya ses çıkışı hi-fi sınıfı olmayan bir telefona yukarıda verdiğim meizu adaptörü takarsam nasıl bir performans alırım, özellikle LG Quad Dac ile kıyaslandığında.

17. fenrir

fenrir
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    543
    Mi 9T kullanıyorum bi süredir, ses kalitesi olarak normal telefonlardan daha başarılı değil.

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,106
    Bu ay açıklanacak yeni Samsung telefonların hiç birinde kulaklık çıkışı olmayacakmış :(

N'olacak benim halim? Motosiklet üzerinde 8-10 saat süreyle bana müzik dinletip yol tarif edecek bir USB-C dongle var mıdır?

Bluetooth'a pil ömrü ve şarj olayı yüzünden bulaşmak istemiyorum.

19. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    312
    ibasso dc02 önerebilirim. yol tarif eder mi bilemiyorum ancak güzel müzik dinletir,kaliteli cihaz :)

zxc bunu beğendi.
  20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,106
    Güzel gibi duruyor.

Biri ısındığını yazmış. Telefonun pil ömrüne etkisi nedir?