Tidal Hi-fi

'Müzik Genel' forumunda Solanahtarı tarafından 30 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Yazıda ses yüksekliği değilde kulakığın alabileceği voltajla alakalıydı sanırım diyafram meselesi.
    Deneyecem bi dunu adaptörle bakalım ne olacak

2. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    249
    evet öyle anladım ben de :) spotify'ın eline su dökemez tidal türkçe arşiv konusunda. cd'yi hangi uygulama ile ripliyorsunuz,bende de 1-2 cd var çevirmek istediğim,yapmışken iyi bir program ile çevireyim bari. hem pc'nin dvd writer'ı da çalışmış olur biraz, aylardır kullanılmadı :)

3. Akales

Akales
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    54
    Aslında windows media player ve googleden aratıp bulduğum ufak tefek programlar kullandım, kalitesi yeterli geldi, ripleme konusunu ileri seviyeye taşıyacak program varmı bilmiyorum ki varsa kullanmayı bende isterim, media player yeterlidir diye düşünüp araştırmadım

Collapse Signature Expand Signature
  4. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    249
    Fark olur mu bilmiyorum ben de, sonuçta 320kbit çeviriyor hepsi, media player’ı denerim ben de :)

5. ludwig bach

ludwig bach
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    242
    @Akales, @Makale_Helvetia
    rip için Eac kullanılmalı, cd'den ripliyorken de flac veya tercihe göre wav olarak sonuç almalısınız bence. yoksa spotify'dan da hali hazırda 320 kbps seviyelerinde dinlenilebiliyor müzikler. bayağı ayrıntılı bir stereo mecmuası linki var eac ayarları için, oradan yararlanabilirsiniz. youtube'da da yardımcı olabilecek videolar var.

coolblue bunu beğendi.
  6. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    534
    Eac kadar kaliteli mi bilmem ama foobar2000 de güzel ripler.

Tidal de çoğu yerli parça düşük bitrate ile sunulmuş. Şimdiye kadar gördüğüm en yükseği de 24/192 1560kbps filandı.

7. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    249
    İnceleyeceğim bunu, teşekkürler :)

8. galahad

galahad
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hocam mqa parçalarda uapp den bakıyorum da hiç 96 ve 192khz bulamadım mqa 24 bit 48 khz , hifi parçalar 16 bit genellikle

9. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    106
    Hocam ben uapp kullanmıyorum ama ne zaman M parça açsam Mojo'nun üstündeki ışık 88khz'i gösteriyor. Ancak bazi albümler, mesela Eminem Kamikaze, 96khz olduğunu gösteren renk yanıyor. He, ses farkı var'mı dersen, ben dt1770 ve mojo ile mqa ve hifi arasında bir fark duyamıyorum. Bilgisayar ortamında doğmuş hiphop, edm gibi türlerde o kadar detay zaten yok. Ancak vokal yada gerçek enstrümanlardan kaydedilmiş parçalarda belki fark duyulabilir.

Birde, 192khz için mqa'yi donanımsal olarak çözebilen bir dac lazım diye biliyorum. Çözme işini tidal app yapınca 96khz'a kadar çıkıyor maximum.

#829 PehliOne, 19 Ocak 2019
    Son düzenleme: 19 Ocak 2019
  10. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Hocam Sister Sledge He's The Greatest Dancer parçasına bakar mısınız ?
    192 khz ve hifi aradında direk girişte uçurum var.

11. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    249
    ayarları doğru yapmışım, ilk olarak riplerken uncompressed seçtim düz mantık olarak lossless dosya yaratsın diye, wav olarak indirdi, compressed seçeneğini seçmem gerekiyormuş, wav olarak indirip sonra flac'a dönüştürdü ama bu sefer de iphone flac dosyaları okumadı :) ben de wav olarak attım, ciddi kalite farkı oldu gene de standart cd riplemesine göre. elimde 3-5 albüm vardı orjinal, ne tidal da ne spotify'da bulamadım, ben de bu şekilde çevirip telefona attım, tavsiye için tekrar teşekkürler :)

ludwig bach bunu beğendi.
  12. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Tidal my mixi takip eden var mı ?
    Bende aynı parçalar dönüp duruyor.
    Bugün my mix 2 de olan başka sefer 4 de.
    Listelerin yüzde 50 si benim listelerimde olan parçalar zaten.
    Bunun mantığı spotify keşif gibi değil mi ?
    Ben mi öyle zannediyorum ?

#832 tazıtahsin, 20 Ocak 2019
    Son düzenleme: 20 Ocak 2019
  13. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    249
    Teoride öyle ama pratikte değil, liste olayında Tidal çok gerisinde spotify’ın. Aynı şey sanatçı radyosu oluşturma için de geçerli. Bir rap şarkısı seçiyorum radyo yap diyorum araya pop şarkıları da serpiştiriyor. Algoritması çok iyi değil sanırım

14. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    106
    Hocam bende mqa destekli dac olmadığı için ancak 96khz'a kadar çıkabiliyorum. Dediğin parçanın 2 versiyonunu dinledim, ilginç bir şekilde mqa olmayan versiyonu daha yüksek seste çalıyor. Kalite olarak bir şey fark edemedim. En azından mp3-flac kadar arada bir kalite farkı yok. 128kbps MP3, 320Kbps MP3, Flac arasındaki fark rahat ayırt ediliyor, ancak flac'den ötesini ayırt etmek zor.

#834 PehliOne, 20 Ocak 2019
    Son düzenleme: 20 Ocak 2019
  15. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Aynen hocam flac mqa farkını ayırt etmek zor gerçekten.Ama kayıttan kayıta değişiyor kesinlikle.
    Söylediğim parça bunun en güzel örneği başka arkadaşlar test etsinler kesinliikle çok farklı.
    Girişteki vuruşlar , gitar gıcırtısı kesinlikle çok farklı.

16. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    106
    Hocam bi şu testi yapsana, bakalım ne kadarın doğru bileceksin. Ben 6 şarkıdan üçünü doğru bilebildim.
    https://www.npr.org/sections/therecord/2015/06/02/411473508/how-well-can-you-hear-audio-quality

17. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Bende 6 da 3 yaptım Hocam.İlk şarkıda 128 kbps'i seçtim ama.Eğer sizde son 2 yi bildiyseniz benim gibi bence kayıtla alakalı olabilir.

18. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    106
    Hocam siteyi her açtığınızda şarkı listesi ve şıkların sırası değişiyor, o yüzden hangilerini doğru ve yanlış yaptınız bilmiyorum. Bende 1 tane şarkıda 128'i seçtim, bazı kayıtlarda arada hiç bir fark duyamadığım için rastgele seçip tutturduğum'da oldu. :D Daha 128mp3 ile kayıp'sızı %100 isabet ile saniyesinde ayıramadığımıza göre bence flac'den ötesi biraz gereksiz.

19. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Hocam ama dediğim kayıtta ve onun gibi birkaç kayıtta enstrümanlar çok bariz belli.Vokalde bir farklılık hissedemedim şimdiye kadar.
    Belki üst segment kulaklık amfilerde daha bariz belli olur fark.Deezer da mqa ile anlaşmış.
    Yakında onlarda kullanıcılarına master kalite şarkılar sunacak.
    Ekipman incelemesi gibi böyle streaming , yazılım incelemeleri de olmalı bence.
    Tidal master Deezer master karşılaştırma gibi.
    Ve ya Tidal flac deezer flac karşılaştırma yapılabilir şuan.
    Ben geçen audirvana denedim pc de ses çıkışı çözünürlük bariz değişti.
    Ama 70 dolar etmez.
    O bütçeyle pc ye daha iyi dac/amp alınabilir.

20. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    249
    Pc’de Tidal master dinlerken master kaliteyi anlık olarak gösterebilecek bir program var mıdır? 96 mıdır 192 midir görebiliyor muyuz? :)