Tidal Hi-fi

'Müzik Genel' forumunda Solanahtarı tarafından 30 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    134
    Nal toplar dediğiniz Spoty'nin Lehineymiş şimdi anladım .:D Tidal'ın misilleme yapacağıyla ilgili bir şeymiş gibi algıladım birden. E madem öyle; neden gelmiyor bu lossless onu anlayamıyorum. Üstelik bizzat CD kalitesinde müzik dinleme deneyimi diye lanse etmelerine rağmen.

Kullanım yüzdesi Spoty'de daha yüksek. Algoritma, sıkıştırma ve depolama açısından hala Spotify diyorum. Çalma listesi ve parça keşifleri için çok daha ideal zaten. Ama ses işte. Ses.

2. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    221
    evet türkçe için geçerli söylemey unuttum :) zaten içerik olarak da türkçe biraz eksik kalıyor tidal'da. spotify'ın pek eksiği yok.

benim tidal aile üyeliği var ona dahilim buradaki bir arkadaş yardımcı oldu sağolsun. spotify'ı da enpara indirimi ile alıyorum. dönüşümlü kullanıyorum.

zaten ses kalitesi yüzünden mecbur tidal'a yönleniyoruz yoksa spotify'da lossless özelliği olsa tidal'a pek yanaşan olmaz. yakın gelecekte spotify lossless'ı devreye sokar mı bilmiyorum ama bence tam vaktidir.

3. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    223
    Bana göre spotify arayüz tasarımı çok kötü.
    Tidal çok şık , kullanışlı.
    Her işimi sağ alttaki kalp sembolüyle hallediyorum.
    Spotify bana biraz karışık ve çirkin geldi.
    Uzun zamandır tidal dinlediğim içinde olabilir.
    Tidalda istediğim iki özellik var.
    1-Haftalık listeler.
    2-Şarkı Sözleri eklentisi.

Özellikle şarkı sözleri eklentisi deezerda çok güzel çalışıyor.
    Kareyle satır satır geçiş yapıyor.
    Anlamadığınız yerde bakınca nerde olduğunuzu aramıyorsunuz.

Abd'de bile qobuz yeni başlamış hizmete.
    Yakında buralara da gelirler.
    Bu rekabetten kazanan biz oluruz.

coolblue bunu beğendi.
  4. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    221
    Tasarım işi göreceli tabi ama ses konusunda katılıyorum size. Ben de dinlediğim tür ile ilgili listeleri daha kısıtlı olarak alıyorum Tidal’da. Spotify bu konuda daha başarılı. Şimdilik :) tabi gene de Tidal birinci uygulama konumunda bende. Beğendiğim listeleri SongShift ile çevirip öyle dinliyorum. Arada bir iki alakasız şarkı attığı oluyor onları da çıkarıyorum. Telefondan çevirme aktarma yapmak isteyenler için güzel bir uygulama tavsiye ederim

Qobuz’u hiç duymadım.

5. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    223
    Şunu da ekleyeyim.
    Spotify gelirinin 4 de 3 ünü telif olarak dağıtan bir şirket.
    Ve emin olun dünyada hi fi ekipmanlarla müzik dinleme oranı çok düşük.
    Şuan Türkiye'de müzik dinleyenlerin çoğu iphone kulaklığı , beats , jbl gibi ekipmanlarla dinliyor.
    Kaç kişi var forumda 5-10.000 sanırım.
    Bi 10.000 de forumda olmayan hi fi kullanıcısı olsun.
    Diğer ülkelerdede durum çok farklı değildir.
    Spotify neden hi fi gibi bir özellik getirsin ?

Ama aksine Tidal çokta kar amacı gütmeyen , kendilerine intikamcılar adını veren şarkıcılardan oluşuyor.
    Spotify'ın çok az telif ücreti ödemesine karşı birleştiler zaten.
    Daha az bütçesi olmasına rağmen Tidaldan değişik yenilikler , arşiv genişletme gibi şeyler bekliyorum.

AeroKnight bunu beğendi.
  6. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    221
    Tidal jay-z’nin di sanırım yanlış hatırlamıyorsam :) evet bu oran düşüktür illa ki. Ama bir diğer rakibi deezer’da hifi’a geçmişken spotify’da böyle bir yeniliğe gitse kimse yadırgamaz. İyi bir atak olur hatta. Ancak yakın gelecekte de bu mümkün görünmüyor şu ana kadar hiçbir haber duymadık bununla ilgili.

7. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    100
    Bı ara tidal albümlerini belese indirme gibi bir şey görmüştüm forumda hala mümkün mü ?

Redmi Note 6 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    806
    gaza gelip tidal üyeliği aldım :cool:

yanılmıyorsam 600mb internetim vardı , trenvayda giderken bi baktım müzik durdu :eek:

cayır cayır kota harcamış :( spotify böle değildi :D

master kayıtlar ilk izlenim olarak hoşuma gitti , evde kullanırım artık tidali :rolleyes:

SADECE master olan kayıtları göstersin diye seçenek var mıydı? ha birde menüsü yavaş onu sezdim hemen :mad:

Collapse Signature Expand Signature
  9. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    221
    Hifi- Master haliyle daha çok net harcar birkaç şarkıda yemiştir o 600 mb’ı :) sadece master gösterme diye bir seçeneğe rastlamadım o ayar dinleyeceğin maksimum kaliteyi ayarlamak için.

elektronik müzik bunu beğendi.
  10. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    806
    Kazara master dinlememek için sormuştum aslında , şimdi korkar oldum tidal açmaya :cool: fizy ve spotify dinlerken korkmuyordum

Hifi kalitesinde dinlerken ilk izlenimim spotify'dan iyi olduğu yönünde ( note 4 + earsonics velvet v1 ) kablo olarak effect audio leonidas v1 :p

metallica parçalarında çözünürlük arttığını hissettim ilk ses geldiğinde , beklenti içerisinde değildim , o yüzden emin sayılırım iyi olduğundan ama detaylı laboratuvar incelemelerini yapacağım ...:D

bu arada tidal jay-z satın aldığı belli çünkü hem kendisinin hemde eşinin parçalarının nerdeyse hepsi master kalitesinde :D

11. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    223
    300.000 tane master kalite parça var şuan.
    İndirebiliyorsunuz kayıtları yoksa diğer türlü internet falan kalmıyor :)

12. AeroKnight

AeroKnight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    16
    Tidal’deki master kalitesini çalabilecek en uygun f/p’ye sahip kombinasyon nedir?

13. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    221
    Jay-Z ve arkadaşlarının her parçası master kalitede :) zamanında düet yaptığı kim varsa bir iki albüm de olsa muhakkak master kalite oluyor.

14. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    223
    Ortaklarından bir tanesi Daft Punk bir tane albüm master değil.
    En büyük rakiplerinin reklamını yapan The Weekend Starboy albümü master.
    Adam instagramda her hafta story atıyor bir apple music bir spotify.
    Son çıkan parçasının spotify ss'ini paylaştığında tidala daha gelmemişti.

Bu master kaydıda kim nasıl yapıyor hala bununla ilgili bir döküman bulamadım.
    Meridian Audio mu işliyor kaydı ?
    Stüdyo mu veriyor ?
    Tidal mı yapıyor ?
    Var mı bu konuda aydınlatabilecek birisi.
    Bu master denen zımbırtı neden her şarkıya gelmiyor.
    Türkçe bir tane master kayıt görmedim ben var mı gören ?

15. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    100
    Stüdyoda zaten kayıtlar yüksek çözünürlüklü olur. Onu kopyalayıp albüm olarak satılırken kalite cd kalitesine dönüştürülür. Biz stüdyoda kayıt yaparken 4 dakikalık 1 şarkıyı 1.2 GB falan çekiyorduk. Sonra sıkıştırma falan.

16. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    221
    Benim bildiğim master demek ana stüdyo kaydı demek o kayıtları ekliyorlar. Üzerinde ekstra olarak işlem yapılıyor veya hifi-master olarak bir dönüşüm vs yapılıyorsa da bilmem :)

17. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,673
    MQA'in amacı stüdyodan çıkan ham ses dosyasını stream servislerde kullanılabilir hale getirmek. Bunun için de yapılan şey belli aslında. Dosyanın boyutunu küçültmek. Şu anki internet teknolojileriyle ham bir ses dosyasını oynatmak henüz mümkün değil. Yani mümkün de, genel tüketici için sürdürülebilir olmaz. Arkadaşın yukarda belirttiği gibi 1,2GB'lık bir ses dosyasını sürekli telefonunuzda veya bilgisayarınızda internet üzerinden dinleyemezsiniz.

Analog ses dijital olarak kaydedilirken saniyede 44100, 96000 ve 192000 örneklemeyle alınıyor. Bu da bildiğimiz 44,1KHz 96KHz ve 192KHz olayı. MQA'yi yaratanların kullandığı teknikse şu:

Aslında birden fazla örneklemenin içindeki verilerin tek örneklemeye sıkıştırılabileceğini keşfediyorlar. Bunu anlatmak için de "Music Origami" metaforu kullanılıyor.

Yani dosya sıkıştırılsa da içerisindeki kalite kaybolmuyor veya minimum kayba uğruyor. Boyut da epey küçültüldüğü için dağıtımı, indirilmesi ve stream edilmesi kolaylaşıyor.

Tabi bir de MQA'yi dinleme konusu var. Artık günümüzde MQA onaylı DAC'lar mevcut. Bu özelliğe sahip olmayan DAC'larla da dinlenebiliyor MQA, ancak tam performans alınamayacağı söyleniyor. Buna karşın, MQA decoding yapamayan bir DAC'la bile CD kalitesinden daha yüksek kalitede müzik dinleneceği söyleniyor.

Esasında kayıplı bir format, ama en az kaybettireni olarak pazarlanıyor.

Şahsi yorumuma gelirsek, Tidal'da bazı Master ve Hi-Fi parçaları kıyaslama şansım oldu (birebir aynı parçalar). Master olanların daya iyi dinamizm ve transparanlığa sahip olduğunu söyleyebilirim.

Tabi işin içinde ticari de bir başarı söz konusu. Stüdyolarla anlaşılıyor, MQA onayına sahip DAC'lar satılıyor vs. vs.

#937 VirtuFortuna, 23 Mayıs 2019
    Son düzenleme: 23 Mayıs 2019
    onurdogan4, Serhat, coolblue ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  18. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    100
    Bu hi-res audio sertifikası zimbirtisina benziyor, yani son dediğiniz ticari boyutu. Açıkçası ben de tidal master, ile spotfy MP3 normal formatları kiyasladim gerçekten tidal Ile büyük fark var.
    Tidal'de bazı albümler hem master hem de hifi olarak sunulabiliyor. Gece sessiz bir ortamda yaptigim yüzeysel karşılaştırmalarda bir fark olduğunu hissettim. Plesebo olduğunu sanmıyorum çünkü duyularım çok hassasti. ( Bazı bitkiler sayesinde) :)
    Ama kafa guzelken master birden dsd'ye dönüşebiliyor. :D

fenrir bunu beğendi.
  19. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    223
    Teşekkürler hocam bilgilendirme için.
    Bende araştırırken şöyle bir benzetme görmüştüm.
    Bir fotoğraf düşünün diğer formatlar için bu fotoğrafı belli ölçülerde kırpıyorsunuz.Mqa içinse fotoğrafı kırpmadan mercekle küçültüp kaynağa verirken yeniden büyütüyorsunuz.
    Birde master kayırlardaki fark nerden oluşuyor bunu merak ediyorum.
    Mesela Starboy parçası 24 bit 48 khz , Sam Smith son albümü 24 bit 88 khz , Eminem Son Albümü 24 bit 96 khz , çoğu klasik parça minimum 24 bit 192 khz.
    Bu aradaki farkı kim oluşturuyor ?
    Stüdyo mu ?
    Mqa firması mı ?

20. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    221
    hocam o bitkiler amsterdam'da tüketilmesi serbest olan zihin açıcılar mı? :)

Totem bunu beğendi.