TIDAL vs 24 bit flac

'Genel Tartışma' forumunda bugra116 tarafından 13 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

1. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Bugün hdtracks sitesinden free sample indirip foobar 2000 de dinledim. Baktım çok keyif alıyorum böyle kulağı rahatsız eden bir şey olmuyor, hayatımda ilk defa bu kadar smooth müzik dinliyorum. Bir kaç tanesi tidalda var. Karşılaştırayım dedim ve tidal da belirgin bir şekilde bir kötülük var, "harsh" ses geliyor. Google'da arama yapayım dedim ve bunu buldum.
    https://linustechtips.com/main/topi...rse-than-flac-testing-to-see-if-they-add-dsp/
    Yukarı da ki kaynakta Roon üzerinden de daha iyi olduğunu söylemiş. O zaman buradan tidal playera kötü diyebilir miyiz? Aylık 30 lira ödeyeceğime, hdtracksdan satın alsam, belki daha az şarkıya sahip olmuş olurum ama keyif alarak müzik dinlemiş olurum.

Bu arada yukarıda ki kaynakta ses farkı sonuçlarını .wav şeklinde paylaşmış.
    usb audio player pro üzerinden tidal stream yapabiliyorduk sanırım. Acaba bu şekilde player sorununu çözebilir miyiz? Roona aylık 10 dolar verebilecek kadar maddi bağımsızlığım maalesef yok.

Collapse Signature Expand Signature
  2. Muradsedat

Muradsedat
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Online stream yapan bir platformu bilgisayardaki yüksek kaliteli dosyalar ve bunu çalmak için özelleştirilmiş playerlar ile karşılaştırmak saçma. Tidal rakiplerine göre daha yüksek kalitede sonuçlar verir (spotify youtube vs. ) fakat en iyi sonucu verdiğini kimse söylemiyor zaten. Tidalin olayı sürekli güncellenen içerikleri yüksek kalitede sunmak. İstediğin şarkıya anında ulaşıyorsun ve dinlemeye başlıyorsun ve bunu birçok platformda yapıyorsun.

3. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Ben bunu bilmiyor olabilirim. Bilmediğim zaten soru sorarak ifade etmemden belli oluyor. Saçma kısmını hala anlayabilmiş değilim :D iki platformda da streaming ve local olarak, ben müziği yüksek kalite “lossless” diye dinliyorsam, bence karşılaştırmam gayet normal.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

agestry bunu beğendi.
  4. Muradsedat

Muradsedat
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Kusura bakma hocam alınabileceğini düşünmedim. Demek istediğim ikisinin kulvarları farklı. Tidal iyi bir performans verir tabiki ama en iyisi değildir. Streaming de illaki kayıp olacak.

bugra116 ve agestry bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,347
    Yazıyı baştan sona okudum. Dediğine göre kayıpsız veriyormuş. Sorun tidal'in kullandığı player diyor. Hatta tidal network'ünden gelen streami farklı bir player'a yönlendirdiğinde evdekine yakın sonuç elde etmiş. Yani karşılaştırma gayet makul.

bugra116 bunu beğendi.
  6. cemq

cemq
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    44
    Tidal master kayıtları Audirvana plus ile Macbook pro üzerinden dinleyince kesinlikle fark ediyor. Bir de öyle karşılaştırın derim :)

bugra116 bunu beğendi.
  7. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Ben bir türlü başaramadım. jriver ve hqplayer deneme sürümünü kullandım.

--- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 14 Eylül 2019 ---
    tidaldan şarkıyı ripleyip foobar’da çalsak acaba bi farklılık görür müyüz?
    @zxc

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,347
    Tam bilmiyorum... Yillar once CD'lerimden encode ettigim MP3'leri dinleyen biri olarak asar beni :)

Xeo 2'lerle 3 aylik beles Tidal aboneligi de geldi ama daha uye olmus degilim daha...

bugra116 bunu beğendi.
  9. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    En iyisini yapıyorsunuz streaming farklı bir mecraymış. Rasperry pi kullanan var, upnp server falan beni de aşıyor. En iyisi tidal aboneliği iptal edip olanla yetinmek sanırım. Sadece müziğe ve kulaklığa değil yazılıma da para vermek gerekiyor ve bunlarda ucuz şeyler değil. Neyse artık yavaş yavaş olduğu kadar...

10. TONG.

TONG.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    master kayıtlar kaliteli gerçekten ancak kendi flac'larım daha kaliteli tidal'in flac'lerinden

11. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    305
    cok dusunuyorsunuz, degecek birsey degil. kendi adima konusmam gerekirse, deger verdigim, dinleme seansi yapacagim albumlerimin ulasabildigim kadariyla dsd kayitlarini sakliyorum. ancak bunlar hem madden hem saklama yeri yuzunden zorluk cikarabiliyorlar. dolayisi ile cerezlik muzik olsun diye acip tidaldan dinlemek cogu eser icin daha kullanisli oluyor ki flac ile aralarinda bariz fark olmayan pek cok kayit oldugunu farkedeceksiniz. birseye saplanip kalmamak gerek.

Serhat bunu beğendi.