Tidal vs Spotify

'Müzik Genel' forumunda igotek tarafından 26 Ekim 2019 tarihinde açılan konu

1. igotek

igotek
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    İlk çıktığı günden bu yana Spotify Premium kullanmaktayım. Geçtiğimiz günlerde ses kalitesi nedeniyle Tidal Hi-fi kullanmaya başladım. Ancak Spotify Premium kullanırken alıştığım özelliklerin Tidal'de olmaması hayli rahatsız etti.

-Bilgisayarımda ve telefonumda Spotify kurulu iken kulaklığımı bilgisayarımdaki Audiquest Dragonfly'a bağlayıp yatağıma uzanıyorum ve cep telefonumu kullanarak bilgisayarımda çalan müziklere müdahele edebiliyorum. Yani cep telefonunu uzaktan kumanda gibi kullanabiliyorum. Yeni aldığım Yamaha amfi de bu özelliği destekliyor. Tidal'da bu özellik yoktur. Ben yatarak müzik dinlemeyi ve bu esnada uykuya dalmayı çok seviyorum. masaüstü bilgisayar yerine dizüstü bilgisayarı yanıma alayım desem bu defa da ekran ışığı rahatsız ediyor. Karanlık ortamda müzik dinlemek gibisi yok. Umarım Tidal bu özelliği ekler.

-Türkçe şarkı çeşitliliği açısından Tidal sınıfta kalıyor ve Spotify açık ara önde. Yabancı şarkı olarak aradığım şarkıları genellikle Spotify'da bulmakta sorun yaşamıyorum ancak Tidal yabancı şarkı çeşidi oalrak daha başarılı. Sürekli dinlediğim Türkçe şarkılar olmayınca tabi ki sıkıntı yaşamaktayım. Allahtan ayrıca flac müzik arşivim var.

-Mobil internet kullanırken Spotify çok internet harcamıyor, Tidal hi-fi fazla internet harcamasına rağmen 4G bağlantı ile sorun çıkartmadan çalışıyor. Tabi ki Spotify'da sorun çıkartmıyor ancak hi-fi olursa daha fazla data kullanımı olması yönünden değerlendirilirse önemli.

-Spotify, dinlediğimiz ve listelerimizdeki müziklerie göre bize haftalık keşif listeleri ve benzer şarkılardan oluşan listeler vb. pek çok seçenek sunabiliyor. Tidal'de bunu göremedim. ŞArkının radyosu özelliği var ancak o da çok başarılı değil.

-Ses kalitesi olarak Tidal Hi-fi mükemmel. Bunun dışında Tidal (hi-fi olmayan seçenek) ve Spotify ses kalitesi aynı.

-Spofity ve Tidal aynı fiyata sahip olmasına rağmen Tidal Hi-fi fiyatı iki katı. Bu fiyatın daha az olması gerektiğini düşünen bir tek ben miyim acaba?

-Spotify için sürekli olarak enpara müşterilerine indirim var. Tidal için benzer indirim yoktur.

-Spotify'da çalma listesindeki şarkılar bitince benzer şarkıları çalmaya devam etme özelliği var ki özlediğim, unuttuğum ve yeni pek çok şarkıyı yeniden dinleme imkanı bulmuşumdur. Tidal'de bu özellik yoktur.

-Spotify'da şarkı yada sanatçı adı yazınca direk sonuca ulaşmak ve Tidal'de bunda zorluk çekmek. Bazen sanatçı adı yazıp bulamıyor, bazen şarkı adı yazıyor bulamıyorum. Bulamayınca tam tersi deneyince o şarkıyı bulmak da ayrı bir komik.

Gözümden kaçan birşey var mı bilmiyorum. Ama sizlerde yorumlarınızı yazarsanız güzel olur.

#1 igotek, 26 Ekim 2019
    Son düzenleme: 27 Ekim 2019
    sserkogss, murat71 ve trexmilennium bunu beğendi.
  2. trexmilennium

trexmilennium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    188
    spotify bireysel ucuz fakat Tidal Aile ile daha ekonomik oluyor. Tidalde spotify gibi konum, adre sınırlaması olmadığından rahatça 5-6 arkadaş birleşip aile yapılabiliyor.

spotifyden Tidale geçince yıllarım boşa geçmiş dedim maalesef. Fakat tidalde Türkçe bişey bulamıyorum.

diğer konularda ki tespitleriniz güzel, katılıyorum.

3. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,451
    Ben az once tidal hi-fi aldım.Sanırım 16 bit çalıyor.İlk başta 320 kpbs mp3 sandım dac'ın herhangi bir ışığı yanmayınca fakat 16 bit flac'mış.Flac gayet güzel calıyor ,bildiğimiz flac işte.Master kayıtlar cam gibi...Ama cok yok. Ben memnun kaldım açıkcası.20 lira yerine daha uygun olabilirmiş ama bu bir sürü müzik var ve flac dinlıyorsunuz.Ben de şarkı vs bulmakta zorlandım ama sanatçı ismini girince bulundugunu gördüm.Uygulamasını bilgisayara indirdim bu arada.Ben güzel calsın gerisi önemli değilcilerdenim birazda.Sanki mobil için hi-fi çok kota yer gibi ayrıca.Her bir şarkı 30-35 mb imiş...Bence bilgisayar tabanlı sistem için gayet güzel.Spotify'e bu hi-fi işi gelse spotify'e dönerim ama.

4. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,329
    Spotify sayesinde mi cep telefonunuzdan bilgisayara erişim sağlayabiliyorsunuz ?

5. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    Bence karşılaştırılmaması gereken iki Stream servisi . Spotify daha çok telefonun içinden çıkan kulaklığı kullanan ve mobil veriden tasarruf yapmak isteyen kişilere hitap ediyor. Tidal ise ses kalitesi açısından bariz üstün. Hoş ben ikisini de beğenmiyorum tidaldeki ses dosyalarının bir tık koyu olduğunu dusunmekteyim. Kendi flac arşivimde sesler daha iyi .

6. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    993
    Spotify Apple Watch uygulaması vardır velakin Tidal Apple Watch uygulaması yoktur.

Sesi kuşağa aş edenlere selam olsun...

Collapse Signature Expand Signature
  7. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,700
    - Kayıpsız dosya dinleten bir uygulamayı veri kullanımı iki kat fazla diye eleştirmek veya eksi olarak haneye yazmak?

- Tidal keşif listesinden ziyade 4-5 ayrı haftalık mix yapıyor dinlediğiniz şarkılara göre. Yani oldukça benzer bir özellik.

- "Ses kalitesi olarak Tidal Hi-fi mükemmel. Bunun dışında Tidal (hi-fi olmayan seçenek) ve Spotify ses kalitesi aynı." İnanılmaz bir keşif olmuş, tebrik ederim.

- Fiyatın iki kat olması çok normal. Herkes kayıpsız müzik dinleyecek diye bir kaide yok.

- Tidal'da benzer şarkılara devam etme özelliği var diye hatırlıyorum. Ayarları kurcalayın.

- Direk arama yapıp bulamadığım pek parça olmadı, ben sıkıntı yaşamadım.

Zaten bu mantıklı bir kıyaslama değil. Hitap edilen pazar tamamen farklı.

#7 VirtuFortuna, 27 Ekim 2019
    Son düzenleme: 27 Ekim 2019
    border66 ve ilkercom bunu beğendi.
  8. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    240
    neden bu kadar terslediniz anlamadım, arkadaş kendi çapında düşüncelerini aktarmak istemiş ne var bunda?

9. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    531
    Cidden ilginç yeri geliyor bir parçayı 24 96 çalıyor. veya spotify ın 320 çaldığını 900kbps çalıyor. Ve çok veri harcıyor diye bir arıza bulunmuş. Tidal türkçe konusunda biraz zayıf ama ses kalitesi olarak beni mutlu etti. spotify kıyaslanacksa deezer ile kıyaslanır. onda da ses kalitesinden kaybeder. deezer bariz iyi.

VirtuFortuna bunu beğendi.
  10. igotek

igotek
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Evet, bunu Spotify sağlıyor. Bilgisayarda Spotify kurulu ise cep telefonundaki Spotify uygulamasında müzik açtığınızda sesin nereden geleceğini seçebiliyorsunuz. Cep telefonu, bilgisayar veya ev sinema amfisi. Daha sonra telefonu sanki uzaktan kumandaymış gibi şarkı değişltirmek için kullanabiliyorsunuz.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 27 Ekim 2019 ---
    Data harcamasını eksi bir özellik olarak değil de bilgi olarak ekledim. Tidal ile Spotify aynı interneti harcıyor. Ancak Tidal hi-fi daha fazla internet harcıyor. Zaten arada bu fark mutlaka olacaktır. Mobil interneti yeterli olmayanlar için bir dezavantaj.

Tidal'e yeni üye olduğum için mix özelliğini bilmiyordum, bir kaç sat önce farkettim. Gerçekten hoşuma gitti. Hem dinlediğim hem de benzer şarkıları ekliyor. Spotify, dinlediğim şarkıları mix yapıp listeliyor ve ayrıca daha önce dinlemediğim şarkılardan oluşan haftalık keşif listesi ekliyor. Bu yönden Tidal ve Spotify eşitlenmiş oluyor.

Tidal'de benzer şarkılara devam et özelliğini çok aradım ama bulamadım, bilen varsa paylaşırsa harika olur.

Bulamadığım şarkı çok. En basitinden Ferhat Göçer yazıyorum ve sonuç tam bir hayal kırıklığı. Tabi en basitinde durum böyle olunca Grizu gibi grupları bulmak da imkansız oluyor.

11. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    İkisininde kendisine göre artısı eksisi var. Birinci öncelik ses kalitesi ise Spotify tercih edilmemeli. Tidal bu konuda çok önde

Spotify arayüz hızı, esneklik olarak önde. Ayrıca Apple Watch, PlayStation gibi cihazlarla da direk uyumlu .

Türkçe arşivde Spotify açık ara önde. Bunu çok net söylebilirim.

Şarkı önerme ve benzeri algoritmalar da tidal çok daha önde.

Bence ikisinde de aile paketine üye olursanız yıllık size 100₺ gibi bir meblaya denk geliyor ki. Müzik için sadece stream kullanacak kişiler için parasının hakkını fazlasıyla çıkartır. Kafanızda rahat olur.

coolblue bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,516
    @VirtuFortuna, insanları gömmeden de kendinizi ifade edebilirsiniz.

jamesdean0701, Makale_Helvetia ve avsu07 bunu beğendi.
  13. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    634
    Tanıdığım,bir konu hakkında fazlaca tecrübeye sahip olan insanların ortak problemi ,sahip oldukları bilgileri birebir aktarırken tuhaf bir mizaca bürünmeleri.

Tidal Türkçe arşiv konusunda yeterli değil Spotify ile kıyaslanamaz.spotify ses kalitesi konusunda tidalle kıyaslanamaz.aradaki fark azdır çoktur bu tartışılır.şartlar uygunsa her ikisinede abone olmak lazım.biri diğerinin alternatifi değil şu anda.

bLind ve avsu07 bunu beğendi.
  14. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,329
    Spotify'da böyle bir özellik olduğunu bilmiyordum. Benim kullandığım amfinin de tidal uygulaması var, telefonla kontrol edebiliyorum. Genellikle yabancı ağırlıklı müzik dinlediğim ve ses kalitesinden dolayı Tidali tercih ediyorum.

igotek bunu beğendi.
  15. igotek

igotek
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Tidal uygulaması benim amfide de mevcut. Ama airplay & bluetooth bağlantısı aracılığı ile oynatıyor şarkıları. Spotify Connect tamamen bambaşka birşey. Telefon sadece uzaktan kumanda görevi görüyor ve müzik, amfi veya bilgisayarda çalıyor. Müzik dinlediğim odadaki bilgisayardaki müzikleri kontrol etmesini çok isterdim. Umarım benzer bir özellik eklerler.

Bilgisayarda çalma listesindeki şarkılar bitince müzik duruyor. Bundan dolayı yakınmıştım. Telefondaki uygulamada benzer şarkılar çalmaya devam ediyor. Bunu da yeni farkettim. Ayrıca belirtmeliyim.

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,516
    Aynısı Android Wear için de geçerliymiş.

17. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    249
    O değil de Tidal'de Rammstein ve Lindemann albümleri olmaması beni şok etmişti... Sırf bu yüzden iptal etmiştim... :)

18. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    105
    Tidal da en beğenmediğim özellikler:

1. Uygulama Spotify'a göre ağır çalışıyor, şarkı geçişleri, arama falan biraz bekletiyor.

2. Mobil de çalma listesini sıralama seçeneği yok. Her seferinde yeni eklediğim şarkıları çalmak için 700 parçalık listenin en altına inmekle uğraşıyorum.

3. Konuyu açan arkadaşın da bahsettiği gibi uzaktan kontrol yok, o özellik gerçekten pratik oluyordu.

4. Türkçe müzik eksikliği. Burada eski Türk müziklerinden bahsetmiyorum, yeni çıkan rap parçaların bile bazıları tidal'a bulunmuyor.(Rammstein'in olmaması zaten ap ayrı bir olay)

19. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    229
    2.özellik var hocam.
    Sağda üstte düzenleme modunda parçaların sıralamasını değiştirebiliyorsunuz.

LG-H930 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    993

Otomatik sıralama seçeneği olmasada eğer liste içerisinde şarkıların sıralanışları değiştirilmek isteniyorsa direk şarkının üstüne parmağınızı basılı tutuyorsunuz, yukarı-aşağı sürüklüyorsunuz.

Sesi kuşağa aş edenlere selam olsun...

#20 Serhat, 29 Ekim 2019
    Son düzenleme: 29 Ekim 2019