Tidal'dan bir yenilik; "Master-Kalite" kayıtlar.

'Haberler' forumunda Daywalker tarafından 6 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

1. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,737
    Hocam isterseniz (Forumda yoksa) Qobuz için bir başlık açın, kullananlar oradan yazabilirler zamanla bilgiler derli toplu kendi başlığında olur. Bu arada ben girdim ama ülkenizde hizmet vermiyoruz diyor nasıl dinliyorsunuz VPN le mi, neden bir streaming servisi ülke kısıtlaması yapar oda ayrı bir muamma tabi.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 10 Mayıs 2017 ---
    Gerçi şimdi mobilden üye oldum ülke uyarısı falan vermedi,

Ama fiyat politikası çok enteresanmış,

1- 320Kbps MP3 müzikler aylık 10 Euro
    2- 24 Bit kayıtlar için Qobuz Sublime üyesi olmak gerekiyor ve yıllık olarak alıyor ücreti: 220 Euro. Yıllık 870 TL oluyor, aya vurunca 72 TL çok pahalı.
    3- İşin ilginçleştiği nokta 16 Bit paket, aylık 20 Euro. Yıla vurunca 24 Bitlik paketten daha pahalıya geliyor :)

Türkiye için diğerlerinin uyguladığı gibi Türk Lirası olarak alırsa anlamlı olabilir ama şu haliyle mp3 paketi bile çok pahalı.

Aylık 20 TL ödüyorum ben mesela Tidal HI-FI a (16 Bit), Qobuz 320 Kbps MP3 aylık 40 TL ye geliyor :upss

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  2. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,005
    Windows driverini yuklediniz mi ifi'in?
    Sound hardware settings'den 24 192 secip dener misiniz bir de?

3. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Abicim ben vpn ile üye oldum. Mal gibi 887 tl ödedim. Lakin o kadar ağırıma giden birşey oldu ki anlatamam. Müşteri hizmetlerinin söylediklerinin üzerine hala üstündeki sersemliği atmış değilim.
    Malaklara 220€ ödüyorsun ya; işte sana ayrıca satın alacağım 24 bit parçaları stream etme veya depolama alanın varsa indirmen için hizmet sunuyorlarmış.
    Gerizekalı bunlar ya. Güya ben 24bit parçaları ayrı paraya alacam. Hani oldu ya depolayacak alanım yok birde üstüne 220€ ödeyip bir yıl boyunca bana stream etmelerini sağlayabilir mişim. Evlat acısı gibi koydu yemin ederim. Para iadesi istedim. Politikalarımız gereği iade yapamıyoruz dediler. Arşiv devasa ama hizmet sıfır. Ulan 220€ kaç tb disk gelir. Hey allahım yaaa...

4. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,737
    Bir de anladığım kadarıyla albüm indirmekte paralıymış. Yani Sublime üye olunca online hepsi dinleniyor ama offline dinlemek için albümleri satın almak gerekiyor. Tek avantajı albümlerde %50 - % 60 indirim oluyormuş. Bu sayede indirdiğiniz parçalar artık sizin oluyor her yerde dinleyebiliyorsunuz ama bu indirimlerden yararlanmak için 870 TL lik yıllık abonelik ücretini ödemeniz gerekiyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 10 Mayıs 2017, İlk mesaj zamanı 10 Mayıs 2017 ---
    Hocam aynı anda konuya değindik bende onu yazıyordum o parayı veriyorsun sonra bide albümlere ayrı ayrı para vermen gerekiyor. Üzüldüm şimdi keşke iyice araştırsaydınız :(

5. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Dinlenmiyor. Olay öyle değilmiş allah cezalarını versin bunların. Modern dolandırıcılık bu yaa.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 10 Mayıs 2017, İlk mesaj zamanı 10 Mayıs 2017 ---
    Neyse ben yandım başka kardeşlerim yanmasın. Aman diyim bulaşmayın bunlara.

6. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,737
    Yeni abone olmadınız mı bence tekrar başvurun izah edin diğer streaming servisleri gibi olduğunu düşündüğünüzü yanlışlıkla abone olduğunuzu söyleyin.

Bu arada dinlenmiyor derken online olarakta olsa tüm albümleri dinleyemiyor musunuz yani 24 Bit olanları?

7. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Abicim 24bit albüm almazsan hiçbir şekilde 24bit dinletmiyor. Bugün 20 dk kadar direk telefonla durumu izah etmeye çalıştık lakin yardımcı olamayacaklarını söylediler.

8. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,737
    Hocam iyi de bu parayı ne için alıyormuş peki onu çözemedim, streaming yapabilirsin derken, profesyonel harici cihazlar (müzik serverları vs) üzerinden indirdiğin albümleri yayınlamak için mi. Depolama alanı derken mesela ben bilgisayarıma indiremiyor muyum ayrı bir depolama alanı mı almam gerekiyormuş.

9. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Konuya yazmamda bu sebeptendi. Fransızca bilen arkadaşım gelene kadar başlığa yazıyım; belki kullanan bilen vardır Qobuz u boşuna aramayalım diye. Lakin öyle olmadı. İyiki de aramışız. 24 bit e para bayılmazsan ayrıca hiçbir paketle dinleyemiyorsun. Sadece bir yıllık 220€ bayıldığın için sana ayrıca satın aldığın albümler için 1 yıllık 24bit stream hakkı tanıyorlar. İşe bak yaa. Ben hdtracks dan aldım albümleri hala da indiriyorum aradan bir yıl geçmesine rağmen. Bu nasıl iştir anlamadım arkadaş.
    Abicim olay şu; sen 24bit albümü satın alınca bu herifler dinletmiyorlar sadece drm koruması olmadan download ediyorsun. Ama üstüne 220€ daha bayılırsan 1 yıllığına bilgisayarının hardiskini harcamadan sana internet üzerinden stream hizmeti sunuyorlar.
    Demin 24 bit bir albüm satın aldım çatır çatır indirdi.
    Sildim müziği sadece play a bastım hiçbirşey yapmadım hi-res çalmaya başladı dac ın ışığı yeşilden sarıya döndü. Ama başka şarkı açtım hemen yine cd kalitesine döndü dac ın ışığı da pektabi yeşil oldu.
    Yani anlayacağım milleti düdüklüyorlar gibime geldi.
    Arkadaşlar o kadar geniş bir albüm yelpazesine sahip ki. Hala içimde bir umut burdan bir arkadaşın yanılıyorsun öyle değil. Şu yolu izlersen 24bit online dinleyebilirsin desin diye bekliyor umarsızca. :(:(:(

10. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,737
    Anladım peki albüm satın almaya gerek olmayan Sublime üyelik kapsamında sunulan 24 Bit kayıtlar yok mu hiç? En azından 24 bit tüm albümler online olarak dinlenebilse oda bir şey yani.
    Hocam benim kafam çorbaya döndü. Şunu bir netleştirebilir miyiz. Şimdi siz 800 küsur TL ödeyip, Qobuz Sublime üyesi oldunuz değil mi? Online olarak, indirmeye gerek kalmadan müzik dinleyemiyor musunuz? Yada dinliyorsunuz ama CD kalitesi mi sadece. (Tüm kataloğu CD kalitesinde online dinleyip yine CD kalitesinde indirebiliyor musunuz?
    Aşağıda paketlerin detaylarını veren İngilizce sayfalarından anladığım şu,

- HI-FI veya Sublime her iki pakette bütün müzikleri 16 Bit olarak dinleyebiliyorsunuz (tüm kataloğu),
    - Sublime üyeliğin HI-FI paketine göre avantajı, 24 Bit albüm yada parçaları %30 ile %60 arası indirimlerle satın alma hakkınız oluyor,
    - 24 Bit parçaları yada albümleri satın alırsanız aynı zamanda 24 Bit olarak stream imkanıda kazanıyorsunuz, yani 24 Bit aldığınız parça ve albümleri online olarak ta dinleyebiliyorsunuz,

Yani işin özeti 16 Bit olarak CD kalitesinde tüm müziklerinizi dinleyebilirsiniz, canınız isterse de indirimli 24 Bit albümler alabilirsiniz.

http://www.qobuz.com/ie-en/plans/music-streaming-subscription

11. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Abicim 24 bit albümü; albümü ayrıca almadan asla dinletmiyor. Hiçbirtane albümü sublime açmamışlar. 16 bit albümleri stream edebilirsin veya offline dinleyebilirsin sıkıntı yok. 24bit bütün albümleri stream edebileceğin paket ise 48 saat içinde kullanıma sunacaklarmış onunda fiyatı 350€ imiş.mailin Ekran görüntüsü aldım ama yüklerken sıkıntı oldu atamadım.
    Para iadesi istedim. Yok çektiler yine. :(:(

12. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,737
    Anladım hocam tamamdır kısacası Tidal HI-FI paketinin eşdeğeri olan paketi almış oldunuz ama 3.5 katı bir fiyata :((

Peki kaç cihazda kullanım izni veriyor, tek cihaz mı? Eğer 2-3 cihazda kullanılabiliyorsa birkaç arkadaşınızla paylaşımlı kullanın kişi başı maliyeti indirmiş olursunuz.

13. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    sadece 3 ayrı ortamda dinleme yapabilirsiniz yazıyor
    Aynen öyle ya 3 aylık beleş ile birlikte neredeyse 4 katı para bayıldık. Lanet olsun bunlara

14. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,737
    Yani örneğin laptop, akıllı telefon ve tablet gibi mi, yoksa 3 tane akıllı telefon da olabilir mi?

15. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Ben 8-9 farklı yerden giriş yaptım cihazları kaydettim. Ama aynı anda üçünden çalmana izin veriyor. Uyarı geliyor çalmıyor 4. Cihazda.

16. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,737
    Hmm bu güzel o zaman, 3 tane akıllı telefonda aynı anda kullanılabilir anlaşılan. Peki 16 Bit olarak akıllı telefona indirim izni de veriyor mu tüm parçalara, yani 3 kişi kullanırsa hem online hem offline olarak 3 farklı telefon aynı anda kullanabilecekse bence bir başlık açıp kendinize ortak arayın :)

17. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Abicim Qobuz kesinlikle internet bağlantısııı kapatınca açılmıyor. Masaüstü telefon web player hiçbiri çalışmıyor. Onları denedik biz açığını bulsam bütün techno-fi ile şifremi paylaşırdım herkes offline indirirdi bir daha açmazdı. Ama olmuyor. Sadece 3 ortamda şarkı dinlemenize izin veriyor. Offline sistemi tidal den farklı tidal de internet i kapat üyelik almadan aylarca kullanıyorsun. Bunda internet yoksa direkt atıyor seni programdan.

18. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,737
    Hocam ben zaten fazladan kullanım konusundan bahsetmiyorum, madem 3 kişi aynı anda kullanabiliyor bu durumda 3 kişi aynı anda online olduğunda hem online streaming yapabilir hemde cihazlarına daha önce kaydettikleri offline içerikleri dinleyebilirler demek istiyorum.

19. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Tabi o oluyor zaten.

20. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,737
    Anladım bu durumda, 3 kişi bir kaç gün sonra yayınlanacak 24 Bit streaming paketine ortak abone olursa şu anki kura göre yıllık 455 TL ye (Aylık 38 TL olmuş olur) kullanabilir.

Ama tabi ortak kullanımdaki en büyük sıkıntı favori sanatçı, albüm, parçalar birbirine karışır. Herkes adına farklı playlist oluşturulabilir en fazla yapılabilecek olan.