Ultimate Ears TripleFi 10 Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Ultimate Ears' forumunda Baran tarafından 8 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

1. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,686
    Merhaba arkadaşlar…

Uzun zamandır yapmayı düşündüğüm bu incelemede desteklerini sunan kulaklık sahibi Niyazi’ye(neo1990), Haber Editörü Engin’e ve Başkanımız Hasan’a teşekkür ediyorum…

Forumda sayısız kişinin elinden geçen ancak bir türlü incelemesi yapılmayan, bu yüzden bir arkadaş tarafından inceleme çevirisi yapılan kulaklığı inceleyip arkadaşların ayıbını kapamak istedim :)

Firma hakkında birkaç şey söylemek gerekirse: Ultimate Ears, iem dünyasında birkaç modeliyle oldukça sevilen bir marka, özellikle de TF10 ile... 3 armatür sürücü kullanılan modelle kullanıcıların gönlünde ayrı bir yerde duran firma “custom” kulaklık işinde de piyasanın uzun süre önünde yer alıyordu. Logitech firmasına satıldıktan sonra hızını kaybeden firma özellikle “custom” dünyasında yerini JH, Unique Melody, Westone gibi firmalara ve kaptırmış durumda...

Kulaklığı incelemeye geçecek olursak…

Kutu İçeriği:

Kulaklık küçük bir kutunun içinde geliyor. Kutuyu açtığımızda kulaklıkla beraber oldukça şık ve sağlam bir taşıma çantası, 3 çift silikon 2 çift köpük uç olmak üzere 5 çift uç, 3,5mm-6,3mm çevirici ve temizleme çubuğu mevcut. Kutu içeriği aman aman olmasa da insanı hayal kırıklığına uğratmıyor…

Koruma kabı oldukça şık tasarlanmış. Sağlamlık konusunda da oldukça başarılı kolay kolay zarar gelmez kulaklığa. Kapağı zor kapatılıp açılıyor, bu konuda biraz sıkıntılı…

Malzeme Kalitesi:

Kulaklığın stok kablosu deyim yerindeyse taş gibi, eğilmez bükülmez :) Kablo sert bir yapıya sahip, biraz da kalın, bu yüzden birçok kişi şikayetçi. Bu yüzden kablo, mikrofonik etki oluşturuyor diyebilirim. Kabından çıktığı halden kurtulup düzleşmesi için baya bir zaman beklemek gerekiyor. Sağlamlık konusunda herhangi bir sorun çıkartacağını düşünmüyorum.

Eski kutudan çıkan kablolarda jack kısmı düz bildiğim kadarıyla. Yeni nesil TF10 kutusundan çıkan kabloda jack L şeklinde ve oldukça sağlam. Jack’ın ucunda koruma var, ki ilk gördüğüm zaman çok hoşuma gitmişti. Bu koruma aynı zamanda kulaklık koruma kabının içindeyken kasanın çizilmesini de engelliyor…

Kablo değiştirilebilir. Benim için oldukça güzel bir özellik kablonun değiştirilebilir olması. Kulaklıklara kendimden daha çok özen göstersem de insan bir şey olacak, zarar gelecek diye korkuyor…

TF10’un kasası oldukça şık, mavi rengiyle “Al beni! “ diyor. Kalitesiyse oldukça iyi seviyede. Ultimate Ears kasada oldukça iyi malzeme kullanmış. Nozzle kısmı ise geniş bir yapıya sahip…

Sonuç olarak kasa kalitesi iyi olan kulaklık kablosundan dolayı birçok kişiye sorun çıkartıyor. Firma keşke daha iyi bir kablo işçiliği çıkartsaymış…

Konfor ve Yalıtım:

Kulaklığın en zayıf noktası bana göre konforu. Kasa yapısından dolayı kulağınıza tam oturmuyor. Forumda birçok arkadaş bu sorundan dolayı satmak zorunda kaldı kulaklığını. İlk taktığım zamanlar biraz kaşındırma yapsa da bir süre sonra alışınca bu sorun ortadan kalktı…

Kulağı küçük olanlar uzak durmalı çünkü kulağınızda durmuyor. Yapısından doğan sorunlara bir de nozzle kısmının genişliği eklenince birçok kullanıcı için zorlu bir kulaklık haline gelebilir TF10… Konfor kısmında belirtmeden geçemeyeceğim bir diğer kısım ise yan tarafa yatıp müzik dinlemeyi unutun, maalesef yapısı izin vermiyor…

Kulaklığı kulağına uyduramayan bazı TF10 sahipleri ‘’flip-flop mod’’ olarak geçen kulaklıkların ters kablolara bağlanması şeklinde bu sorunu çözebiliyorlar, her ne kadar benim işime yaramamış olsa da…

Bana göre kulağa uymamasının bir sebebi de kablonun çok sert yapıda olmasından dolayı ufak bir hareketlenme de kasayı dışarı doğru atması. Bu sorunu birçok kişi yeni kablo alıp giderme yoluna gitse de buradan yeni alacak arkadaşlara uyarıda bulunmak istiyorum. Kulaklık kablosu alıyorsanız iyi araştırın, yoksa paranıza yazık olur. Elimdeki kulaklıkta Frutech kablo var ve emin olun stok kablosu daha kaliteli. Firmanın iki çeşit kablosuna denk geldim. Biri stok kablosuna göre oldukça kaliteli ve yumuşak iken, incelediğim kulaklıktaki kablo oldukça kötü. Kablo ve bıraktığınız şekli alıyor, stok kabloya göre daha sert ve kalitesiz. Kullanımı da daha zor... Ucuz etin yahnisi misali bu kablolardan çok şeyler beklemeyin…

Yalıtım konusuna gelince kulaklık maalesef bu noktada da tatmin etmiyor. Toplu taşıma araçlarında giderken düşük sesle dinlediğinizde çevrenin sesini rahatça duyabiliyorsunuz.

Sony EX serisi kulaklığa sahip olan biri olarak TF10’da en çok merak ettiğim şey dışarıda yürürken rüzgar paneli görevi görüp görmeyeceğiydi. Rüzgarı EX serisine göre çok daha iyi veriyor içeriye, parçalara ayrı bir hava katıyor :) Dışarıda kullanırken yalıtımın zayıflığının yanında kulaklığın kulaktan çıkması zaman zaman can sıkıcı olabiliyor…

Sonuç olarak sert kablo yapısı ve büyük kasasıyla kullanması zor bir kulaklık…

Ses Kalitesi:

Genel anlamda askerde olan Umut abinin dediği gibi tizler şıkır şıkır, baslar vurup uzamıyor :)
    Detaya gelecek olursam;

Bas Yapısı:

Armatürlü bir kulaklığa göre bas şiddeti oldukça fazla. Karakterini biraz sert olarak tanımlayabilirim. Basların çözünürlüğü oldukça iyi, çok uzatmadan vurup geçiyor. Yüksek seste herhangi bir bozulma-dağılma yapmıyor, karakterini aynen devam ettirmeyi başarıyor TF10.

Rock-metal parçalarında kullanıcısını gayet tatmin edecek bir yapıya sahip. Bu tarzda denediğim parçalarda davul sesleri gayet yerinde fakat enstrüman yoğunluklu parçalarda soğukluk ve yapaylığından dolayı çok memnun etmiyor…

Pop tarzında da basları sayesinde mutlu edebilir ama öncelikli pop dinleyenler için uygun değil bana göre…

Ülkemizdeki aynı fiyat seviyesindeki birkaç rakibi ile karşılaştıracak olursam Vsonic GR07’ye göre daha yoğun ve soğuk baslara sahip. Brainwavz B2’ye göre oldukça fazla basa sahip. Pfe’ye göreyse daha yoğun ve detaylı baslara sahip. Genel olarak rakiplerinden daha yoğun baslara sahipken biraz yapay kalabiliyor…

Mid Yapısı:

Konfor ile birlikte kulaklığın en zayıf noktası bana göre. Ben midleri biraz önde olan kulaklıkları daha çok seviyorum. Bunda bol enstrüman kullanılan müzikleri dinlememin etkisi var. Genelde dinlediğim halk müziği türünde enstrümanları doğru tınıyla vermeyi başaramıyor. Zaten miktar olarak az olan midleri zaman zaman perdeli vermesi de bu konudaki hayal kırıklığımı artırıyor.

Kulaklığın hitap ettiği metal tarzındaki müziklerde çok fazla eksiklik hissedilmiyor. Midlerin defosu daha çok ensrümanı bol olan müziklerde ortaya çıkıyor.

Gene diğer kulaklıklar üstünden örneklendirecek olursam mid konusunda GR07 ve ex600’ün yanından bile geçemiyor, ne kalite ne de yoğunluk olarak. B2’ye göre çok belirgin farklar olmasa da yine geride kalıyor TF10.

Tiz Yapısı:

Tf10’un en iddialı olduğu nokta tizleri. Gerçekten oldukça hızlı ve hiçbir müzik türünde geri adım atmıyor. Her şartta ben buradayım demeyi başarıyor.

Tizleri kimisine fazla gelebilir, yorucu olduğunu düşünebilir ancak kulaklığın metal müziğe gittiğini düşündüğüm için, bu tür için sorun olmayacağını düşünüyorum. Hiçbir zil kaçmıyor, çözünürlük olarak da oldukça iyi iş çıkarıyor TF10.
    Övgümü yaptıktan sonra eleştirimi yapacak olursam tizleri bazen yapay geliyor bana. Doğallıktan uzak bir yapısı var ve bu durum kullanırken beni rahatsız etti biraz.

Rakiplerine gelince çözünürlük, detay, hız, yoğunluk konusunda GR07, B2, PFE’den de üstün.

Tizlerdeki başarısını anlatmak için örnek verecek olursam, doğallığını bir tarafa bırakırsak Earsonics SM3, Sony Ex1000 ve Shure 535’ten daha sıkı ve detaylı tizlere sahip bence…

Sahne:

TF10’un sahnesi çok iyi değil ancak birçok kişiye yeterli gelecektir diye düşünüyorum. Buluşmalarda kısa süreli denediğim zaman sahnesi geniş geliyordu. Uzun süreli kullanımdaysa bu düşüncem değişti. Tf10’dan sonra elimdeki diğer kulaklıkları takınca seste rahatlama ve genişleme oluyor. Bu durumu Hasan ile konuştuğumda midleri geride olan kulaklıkların normalden daha sahneli geldiğini söyledi.

TF10’unda midlerdeki zayıflığını düşününce sahneyi başta geniş hissetmemin sebebinin bu olduğunu düşünüyorum.
    TF10’un sesteki gövdesi biraz da sahnedeki bu darlıktan dolayı geliyor. Uzun süreli kullanımlarda sesin yormasının bir sebebi de sahnedeki darlık bana göre…

Enstrüman ayrımı ise gayet iyi düzeyde. Özellikle midlerin az olduğu parçalarda ayrım konusunda oldukça iyi iş çıkartıyor TF10.
    Rakipleriyle karşılaştıracak olursam GR07 bu konuda tartışmasız bir şekilde daha üstün. B2 ise daha geniş sahneye sahip ama aradaki fark GR07 kadar değil…

Sonuç:

Birçok kişiye yetecek sahnesiyle, hızlı ve detaylı tizleriyle ve güçlü baslarıyla ülkemizdeki satış fiyatını da düşününce bana göre rakipsiz rock- metal kulaklığı. Geride olan ve perdeli midleriyle enstrüman yoğunluklu müzik dinleyenlerin uzak durmasını öneririm...

Teknik Özellikler:

Earphone Type: In-ear
    Driver Type: Triple armature
    Frequency Response: 10 Hz – 17 kHz
    Impedance: 32 ohms, 1 kHz
    Sensitivity: 117 dB SPL/mW, 1 kHz
    Noise Isolation: -26 dB

2. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    93
    Elinize sağlık Baran. Değerli bir inceleme olmuş. Kulaklığı hangi DAP la test ettiğinizi öğrene bilirmiyim?
    Ben kısa da olsa Sflo2 ile denemiş ve bu ikiliyi çok beğenmiştim. Bahsettiğiniz görece arkada olan midler, sflo'nun acaip önde midleriyle buluşunca oldukça dengeli bir hale geliyordu. Yine sflonun görece törpülü tizleri ve özürlü baslarıyla da bir örtüşme, doğru bir eşleşme sağlıyordu...

3. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,686
    Teşekkürler...

Denediğim daplar öncelikle sansa fuze+ ve ipod video 5.5. Bunun dışında cowon s9, iphone4, meizu m6 gibi daplarla da kısa sürelide olsa denedim...

4. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    880
    Yüksek ses kalitesine geçiş için mükemmel seçim bu kulaklıklar. Süper inceleme olmuş. Tek bir konuda genel kanıya hiç katılmıyorum. Kulaklık yanlızca rock ve metal müzikde değil elektronik müziktede gerçekten çok performanslı. Özellikle kablo upgrade bi hayli etkili oluyor.

5. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Er4'den çok memnun olmama rağmen o kadar gözüme gözüme giriyor ki bu kulaklık şu forumda,sonunda ben de bir tane edineceğim sanırım.Tek korkum küçük kulak kepçelerim yüzünden fit sorunu yasamak.Güzel inceleme olmuş bu arada teşekkürler.

6. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Elinize sağlık.

Ben bu kulaklığı sadece 5 dakika dinleyip satanlardanım.Kulağımda o kadar kötü durdu ki senini neredeyse hiç dinlemedim bile.Tek hatırladığım incecik bir ses ve tiz,tiz,tiz.

7. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    883
    Emeğine sağlık Baran, kulaklığın bu forumda incelemesi olmadığını bilmiyordum, bir gedik kapanmış resmen.. :eek:k

Collapse Signature Expand Signature
  8. neo1990

neo1990
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    13
    Sonunda yaa , gozumuz yollarda kalmisti :) ellerine saglik

9. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    732
    Bu ara çok saglam incelemeler geliyor buda onlardan biri olmuş.gercek anlamda dinlemeden fikir verebilecek seviyede.

İnceleme icin teşekkurler.

10. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,686
    Teşekkürler. Elektronik müziği hiç dinlemediğim için bir yorum yapamam doğrusu :)

Aslında tam istediğim bir noktaya değinmişsiniz. Sonuç olarak bu kulaklık birçok kişinin elinde var. Herkes katıldığı veya katılmadığı bir tarafını yazarsa ortaya çok daha faydalı bir inceleme çıkar :)

11. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,686
    [quote author=A Dying Wish link=topic=4234.msg55967#msg55967 date=1339141676]
    Er4'den çok memnun olmama rağmen o kadar gözüme gözüme giriyor ki bu kulaklık şu forumda,sonunda ben de bir tane edineceğim sanırım.Tek korkum küçük kulak kepçelerim yüzünden fit sorunu yasamak.Güzel inceleme olmuş bu arada teşekkürler.
    [/quote]
    Teşekkürler. Er4 bana göre daha kaliteli kulaklık. Alırsanız tercihinizin er4'ten yana olacağını düşünüyorum :)

Teşerkkürler yorumunuz için...

Çok teşekkürler abi. Forumda onca kişinin elinden geçti ama inceleme yazan olmadı :testere

Senin de kulaklığına sağlık Niyazi ;D

Yorumun için teşekkür ederim Sebahattin abi

12. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    İnceleme için teşekkürler baran. Söylediğin her kelimeye katılıyorum, özellikle sesdeki yapaylık konusunda. Bende bu yüzden sattım diyebilirim, gerçekten çok garip bi ses rengi var :)

Sana katılmadığım bi nokta sahnesi, bana göre oldukça geniş sahnesi var. Tabi bi sm3 ex1000 w4 deneme fırsatım olmadı, sen zaten bu kulaklıklara göre dar bi sahnesi var demişsin bu olabilir. Ama genel olarak midlerin çok geride olmasından dolayı oldukça geniş bi sahnesi var. Ha bu arada ben baslarınıda hiç sevmemiştim, bana göre çok bomby? idiler, yani dağılıyodu sanki biraz.

Ses rengini sevebilen birisi için 150 dolara alınabilecek tek üst düzey kulaklık bu, bana keşke sevebilseydim dedirtti. Ama yapacak bişey yok

13. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Genel olarak çok doğru bir inceleme. Sahne genişliği gayet fazlaydı bana göre ve midlerin geride olması sahneye derinlik katıyor gibime geliyordu. Midler genel olarak kötü değildi aslında ama midrange kısmı hem geride hem bulanık gibiydi. Sm3'e geçtikten sonra tizleri özlemiyor değilim açıkçası :)

14. Robius

Robius
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    135
    Inceleme icin tesekkurler.

Nerdeyse ayda bir tf10'un el degistirdigi ulkemizde ilk inceleme olmasi oldukca ilginc olmus gercekten. :p

15. o_kan

o_kan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    76
    Ben de aynı görüşteyim. Elektronik müzikte de çok başarılı bir kulaklık. Ben de gümüş kabloyla kullanmıştım.

16. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,686
    Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Başlarda banada sahne konusunda geniş geliyordu. Ancak elimin altında ki kulaklıklarla karşılaştırınca biraz yanıldığımı anladım. Özellikle Vsonic GR07 ve Sony EX600'le karşılaştırınca...

Elektronik müzik dinlemesemde belliki o tür içinde uygun kulaklıkmış :eek:k

17. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    625
    Eline sağlık Baran. Gayet güzel bir inceleme olmuş yine. :)

Pek çok kişinin elinden geçip, daha önce hiç inceleme yazılmaması da garip hakikaten.

18. ozcan_psp

ozcan_psp
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    kulaklığı kulaklığa tam oturtamadığında tizden başka birşey duyulmuyor.denendi bir çok kez.kulağıma tam oturdu o konuda yırttım.değiştirilebilir kablosu ömürlük yapıyor kulaklığı.elektronik ve rock dinlediğim için bana uydu ue tf10.ses olarak vokal biraz arkada kalıyor baslar kaliteli karışmıyor yankılanmıyor .ilk başta can sıkan tizlere alışıyorsunuz ve eskisi kadar etkisini hissetmiyorsunuz.

19. yam_tar

yam_tar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    İnceleme için teşekkürler.İncelemede emeği geçen herkese teşekkürler.
    TF10,Hybrid uçla daha çok hoşuma gidiyor.Gerçi başka hâliyle kulağımda durmuyor ya,neyse. :evl Hybrid orta boy uçla Cks90'a göre daha hoşuma giden bas alıyorum.Trance müzik dinlerken hiçbir şekilde şikâyetçi değilim.Tizler rahatsız etmeyecek seviyeye düşüyor.Kendi uçlarıyla-elimle bastırmak suretiyle- kulağıma taktığımda tizler bana çok rahatsız edici geliyor.
    Bu arada kulaklığı kulağıma takarken ağzımı açıp takıyorum,herkese madara oluyorum.Kulaklığı kulağıma takarken,ben yaşayacağım hazzın tadına varmak adına mutlu olurken beni o hâlde gören arkadaşlarım da oldukça eğleniyor. :cheesy: Hasılı;TF10,herkesi eğlendirmeyi başarıyor. :yourock

20. ozcan_psp

ozcan_psp
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    kaybettim çalındı neyse gitti ue tf10 um :(