Ultimate Ears Ue900 İncelemesi ve kısa karşılaştırmalar

'Ultimate Ears' forumunda MikePortnoy tarafından 6 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

 1. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,146
  Evet sonunda, Logitech firmasının son olarak üretmiş olduğu ilk 4 sürücülü armatür kulaklık olan Ue900 incelemesi ile karşınızdayım. Bu inceleme benim için bir ilk olacağı için oluşabilecek hatalardan sorumlu sayılırım :) Forumda henüz daha yeni bir kulaklık olduğu için, Um3x ve w4 ile karşılaştırmalı olarak ses konusunu ele alacağım. En azından elimizde referansımız olur.

  [​IMG]

  Kulaklığın kimlik bilgileri ile başlayalım:

  Logitech Ultimate Ears UE900

  Sürücü: 4 adet armatür sürücü mevcut. Bir adet yüksek frekanslar, bir adet mid frekanslar iki adet de düşük frekanslar için sürücü bulunuyor. Kulaklığın değiştirilebilir kablosunun olması upgrade yapmak için bir avantaj.

  Empedans: 30 Ohm
  Duyarlılık: 101.2 dB
  İzolasyon: 26 dB
  Frekans aralığı: 20Hz-20 kHz

  2 adet düşük frekans armatür sürücü barındırması kesinlikle bas seslerin fazla ya da baskın olduğu anlamına gelmiyor. Nitekim Triple-fi 10 daki bas sürücüsü, Ue900 deki bas sürücülerin ikisinin toplamından daha fazla hacimli.

  [​IMG]

  Kutu İçeriği:

  Toplam 7 çeşit (4 silikon-3 foam) uç ile beraber uçak yolculuklarında kullanılan filtre, 3.5 jack dönüştürücü, 2 adet kablo (biri mavi biri siyah, mavi olanda Apple’ın ürettiği cihazlarla uyumluluk var), bir adet taşıma kılıfı, bir adet koruma kabı, bir adet klips ve tabii ki kullanma kılavuzları kutunun içerisinden çıkıyor. Aslına bakacak olur isek, gerçekten aksesuarlar zengin ve kaliteli. Özellikle koruma kabı mücevher kabı gibi. İlk elime aldığımda oldukça ağır bir kombinasyon olduğunu farketmiştim. Ama ödediğiniz paranın hakkını veriyor açıkçası.

  Uçları pek beğendiğimi söyleyemem. Silikon uçlar hem izolasyon olarak hem de malzeme kalitesi olarak kulaklığın kendisine hiç yakışmamış. Sony earbudslar kesinlikle tercih edilmeli. Ancak Comply Foam uçlar gayet iyi hepinizin bildiği gibi. Hiç bir sorun yaşamadım. Yine de silikon uçları yeğlemek gerek. Comply uçlar her nedense yüksek frekanslarda biraz perdelemeye (beklemediğim kadar) sebebiyet veriyor. Olması gerekenden fazla..

  Kablo yapısı oldukça iyi. Mavi kablo, şık dursun diyenler için yapılmış.Kulaklığın body kısmı mavi olduğu için, mavi kablo ile güzel bir kombinasyon oluşturuyorlar. Her iki kablonun da örgü şekli aynı. Unutmadan belirteyim, siyah kablo müzikal açıdan daha ferah geldi bana.
  Fit konusuna da kısaca değinmem gerekirse, aslında westone kulaklıklardan daha rahat ettiğimi söylemeliyim. Yolda yürürken daha rahat edebileceğimizi düşünüyorum genel olarak. Ancak stok silikon uçlar ile, yalıtım yetersiz geldi. Comply uçlar ile daha iyi netice aldım.  Kulaklığın fiziksel yapısı:

  Açıkçası albenisi çok fazla dışarıdan bakan biri için. Gerçekten de, kulaklığa mavi diyecek dahi olsak, clear blue demek daha doğru. Memory wire kısmında ise, Logitech UE armasını ve çerçeveyi nikelaj kaplı (daha doğrusu nikelaj görünümlü) olarak görebiliyoruz. Biraz tombulca bir kulaklık.Çok küçük kulak kepçesine sahip arkadaşlar biraz fit konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Kablonun kulaklık kısmı Westone’lar gibi sabit jaka sahip değil. Shure kulaklıklar gibi döner başlıklı. Kasanın kalitesini iyi buldum. Benden önce kullanan Kanadalı arkadaş herhangi bir çizik izi yapmamış. Yine de yabancı forumlardan edindiğim bilgi, kulaklık kasasının çizilmelere karşı biraz hassasiyet taşıdığı yönünde.

  Ses:

  Gelelim herkesin merak ettiği konuya. Ue’nin sesi fun tipi kulaklık izleri taşıyor. Benzetmek gerekirse Um3x gibi denebilir. Ancak sunumu Um3x gibi karanlık değil. Analitik demek de yanlış olacaktır. w4 kadar açık sunuma da sahip değil. İkisinin arasında, tam ortasında bir yerlerde sunum gerçekleştiriyor diyelim. Kısaca sıcak ve detaylı bir sunumu var Ue’nin.

  Baslar: Ue bu noktada başarılı bir sunum gerçekleştiriyor. Şahsi fikrim olması gerektiği kadar miktarda düşük frekans duyuyorsunuz. Baslar gayet hızlı, ancak bazı noktalarda biraz uzuyor. Karşılaştırma yapacak olursam, w4ten daha fazla, um3x ten daha az bas miktarına sahip. Hız konusunda ise um3xten bir tık ileride. Fakat hız konusunda w4 biraz daha iyi. Midbas konusunda da hemen hemen aynı şeyleri söyleceğim.

  Midler: Midler Ue’nin rakiplerine üstünlük kurduğu alanlardan biri. Kesinlikle mid konusunda Westone’lara kafa tuttuğunu hatta alt ettiğini düşünüyorum. Her detayı net olarak duyuyorsunuz. Gitarların tonları, her bir notanın basılışının netliği tam olarak önünüzde duruyor. Tel cazırdasa kulağınızın dibinde. Vokallerin sunumunu da çok beğendim. Vokalist hemen önünüzde gibi, diğer enstrümanlardan belirgin şekilde uzakta konumlanıyor. Fakat vokal konusunda kaydın iyi olmasının önemi büyük, aksi halde çamur duyabilirsiniz.

  Tizler:Az biraz yapay geliyor kulağa, ancak tizler miktar olarak yeterli. Tiz sunumunda w4 ün gerisinde kalıyor Ue. Yine de rakipleri ile baş edebilecek derecede sunuma sahip. Ancak daha iyi olabilir miydi? Kesinlikle evet. Um3x e yakın bir tiz sunumuna sahip, belki biraz daha fazla tiz miktarı var Ue’de

  Sahne: İşte Ue bu noktada Westone kulaklıkları bir kez daha alt ediyor. Ue, 3D hissini gerçek anlamda yaşatıyor. Alttan üstten sağdan soldan her taraftan müziğin içerisinde kayboluyorsunuz. Gerçekten geniş ve derin bir sahne var. Logitech muazzam bir iş başarmış sahne konusunda. Her enstrüman yerini net bir şekilde alıyor. Açılarını tam olarak hissediyorsunuz.

  Enstrüman ayrımı: Enstrümanlar bir birinden uzak şekilde konumlanmış. Bu sebeple enstrüman ayrımı w4’e yakın , um3xten daha iyi. Müziğin çoştuğu noktalarda, sesler birbirine karışmıyor. Özellikle mid sesleri çok daha iyi ayırt ediyorsunuz. Herşey gayet detaylı.

  Sonuç: Logitech yeni kulaklığı ile bütün türlere hitap edebillecek ancak kesinlikle elektronik müziğe daha yatkın bir ürün çıkarmış. Muazzam derinlikte--genişlikte sahnesi ve mid sunumu ile rock-jazz-pop dinleyenlerin ve ilginç bir şekilde özellikle elektronik müzik tutkunlarının çok beğeneceği bir cihaz Ue.

  Tabii ki zevkler ve renkler asla tartışılmaz. Ancak Ue, kısa zamanda anlaşılabilen bir kulaklık olmaktan uzakta.. Kulaklığı anlamak için kendinize biraz zaman vermeniz en iyisi olacaktır.

  Güncelleme: Sahne W4'te daha geniş fakat UE'de daha derin.

  Güncelleme 2: Sevgili Çağrı'nın isteği üzerine bir kaç parçada deneme yaptım. Classic rock tabir edilen müzik türüne de uygun olduğunu düşünüyorum. Özellikle sıcak ses tonu ile dinlemesi oldukça zevkli kişisel fikrimce.Um3x ile karşılaştırıldığında çok doğal bir tınısı var. Ancak Ue'nin klasik müzik türüne gitmediğini eklemem gerekiyor. Biraz daha parlak bir ses karakteri olsa idi senfonik bir kulaklık olurdu kanımca.


  Hepinize sevgilerimle.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 2. high-fidelity

  high-fidelity
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  1 Ocak 2013
  Mesaj:
  2,156
  Alınan Beğeniler:
  1,590
  İnceleme için teşekkürler.Elinize,kulağınıza sağlık.Ben de merak ediyordum W4 ile karşılaştırmasını,iyi oldu yazdığınız... :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. synweap

  synweap
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  11 Temmuz 2012
  Mesaj:
  193
  Alınan Beğeniler:
  109
  Elinize sağlık, benim de çok merak ettiğim bir kulaklık kendileri :)
   
 4. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,146
  Rica ederim elden geleni yapmaya çalıştım. Eğer sorularınız olursa yanıtlamaya çalışırım :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 5. o_kan

  o_kan
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  21 Aralık 2011
  Mesaj:
  93
  Alınan Beğeniler:
  76
  Elinize sağlık. Sahnesi için W4 ten iyi demişsiniz. Daha önce sm3 kullanmış mıydınız acaba? Kullandıysanız SM3 ile sahne konusunda bir kıyas yapabilir misiniz? Teşekkürler.
   
 6. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,146
  Sahnesi benim görüşüme göre Westone'lardan daha iyi performans gösteriyor. Konumlandırma çok iyi özellikle. Ancak Sm3 kullanmadığım için bir kıyas yapamayacağım açıkçası :embarassed:
   
  Collapse Signature Expand Signature
 7. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  625
  Ne zaman geldi de, ne zaman burn in oldu da, inceleme yapacak kadar anladiniz acaba? Bismillah daha ya :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 8. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,146
  3 gündür kulağımdan çıkartmadığım için, beynim şişti ama olsun :) İkinci el aldığım için zaten biraz tamamlamış burn-in sürecini. biraz da ben açık bıraktım burn-in e.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 9. Mair

  Mair
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  2,564
  Alınan Beğeniler:
  1,069
  Merak ettiğim birşeydi. İyi olmuş bu mini inceleme. Acaba nasıl/ne zaman Heir 3ai ile kıyaslarız? :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 10. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,146

  Yollayayım foruma kapışın aranızda :evl

  Heir ile berraklık konusunda pek kıyaslanamaz. Berrak bir tadı yok zira Ue'nin
   
  Collapse Signature Expand Signature
 11. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  Ateş eline sağlık foruma ue900'ü foruma kazandırdığın için ayrıca teşekkür ederim.Ama erken davranmışsın inceleme için 3-5 günlük ürünün incelemesi olmuyormuş.Tecrübe ile sabittir :naughty
  Neyse 1 ay sonra falan güncellersin artıkın :evil

  Bu arada bende istiyorum kulaklığı :p
   
  Collapse Signature Expand Signature
 12. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,146
  Güncelleme kesin olacak zaten merak etme :naughty zaten buna ön inceleme diyelim :evl

  Göndereyim sana ayıp ediyorsun. :eek:k
   
  Collapse Signature Expand Signature
 13. iLkeR

  iLkeR
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  26 Mart 2013
  Mesaj:
  10
  Alınan Beğeniler:
  10
  öncelikle emeğinize sağlık portnoy83(bu arada şayet mike portnoy'sanız bende davulcuyum:) )

  incelemenizi gayet konsantre bir şekilde okudum fakat "ses" bölümü ve diğer bölümlerindeki açıklamalarınızda sürekli "um3x ve w4" ün genel algılanışını referans göstermişsiniz! bende şimdi "um3x ve w4"ün genel anlamda nasıl olduğunu öğrenmek için incelemeleri inceliycem :) ama eğer site ansiklopedik bilgilerden oluşcaksa, yazık ki bu inceleme şekli pek açıklayıcı ve net değil. sitedeki üyelerin çoğu (ben dahil, öğreniyorum) sizin kadar konuya hakim olmayabilir! geçen Hanamichi
  "Phonak Audeo PFE 112 & Rock It Sounds R-50 Karşılaştırması"nda 3 farklı türden parçayı referans alıp her türdeki parçanın altına duyumunu yazmış ve normal sokaktan geçen adamın anlayacağı gibi yalın bir dil kullanmış. hani benim kişisel görüşüm haricinde genel yorumlarda çok olumluydu. bu habere google'dan denk gelmiş olsam "bu nası güzel bir site, hohoy" deyip siteyi oku oku bitirmek isterdim :)

  demem o ki, o engin güzel bilgilerinizi daha açık, daha öz yazarsanız sizi çok daha iyi anlarız.
  tekrar emeğinize sağlık.
   
 14. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,146


  Evet uzun süre davul çaldım :)

  Mesajınız için teşekkür ederim. Ancak size katılmıyorum. Diğer incelemelere bakarsanız da kulaklıklar hakkında tekil olarak çok fazla uzun uzun yazı yazılmadığın göreceksiniz. Sürekli demenizi de anlayamadım. Elbette sürekli karşılaştırma yapacağım. Zaten başlık da kısa karşılaştırma adı altında.

  Her noktada Ue'nin kendine has karakterini ve özelliklerini de yazmaya çalıştım. Yalnızca tiz konusunda biraz kadük kalmış konu.

  İnanın forumdaki bir çok kişi benden daha engin bilgiye sahip. Onların uyarılarını dikkate aldığım gibi sizinkini de alıp, 3 ayrı dap ile beraber w4 ve ue900 karşılaştırması yapacağım. Orada dilerseniz sizin de istediğiniz parçaları karşılaştırırım. Benim için hiç problem değil.

  Sevgiyle kalın.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 15. fosther

  fosther
  Expand Collapse
  Moderator

  Katılım:
  12 Ağustos 2010
  Mesaj:
  3,196
  Alınan Beğeniler:
  3,583
  Hayırlı olsun,güle güle kullanın. :)

  Bu kulaklığı siyah olarak hayal ettim de,o zaman harika olurdu(bence) :eek:k
   
 16. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,146
  Teşekkür ederim hep beraber :) aslında böyle de fena durmuyor, siyah mavi ve nikelaj güzel durmuş :) aslında siyah üstüne nikelaj daha seksi olabilirdi :evl
   
  Collapse Signature Expand Signature
 17. fosther

  fosther
  Expand Collapse
  Moderator

  Katılım:
  12 Ağustos 2010
  Mesaj:
  3,196
  Alınan Beğeniler:
  3,583
  Böyle de güzel tabii.Ama dediğiniz gibi siyah üstüne nikelaj harika olurdu. :)
   
 18. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  625
  Şu konulara göz gezdirmediyseniz bir bakın derim: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?board=118.0
   
  Collapse Signature Expand Signature
 19. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,146
  Birkaç ufak güncelleme var :)

  Sevgiler
   
  Collapse Signature Expand Signature
 20. voice-n

  voice-n
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2013
  Mesaj:
  19
  Alınan Beğeniler:
  0
  Merhaba
  Bu urunu shure SE115,SE215, Razer hammer pro ile karsilastirirmisiniz.
  Ozellikle razer kiyaslanamaz diye dusunuyorum fakat shure icin dusunceleriniz nedir ?
  shure SE215 20 ohm eu900 30 ohm degerinde, Bu konuda goruslerinizi paylasirsaniz sevinirim.

  Razer hammer pro shure SE215 ve UE900 arasinda kararsiz kaldim.