Unique Melody Maverick İzlenimleri

'Unique Melody' forumunda VirtuFortuna tarafından 21 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    UNIQUE MELODY MAVERICK

Herkese selamlar sevgiler.

Bu seferki yazıda UM Maverick Universal IEM ile alakalı görüşlerimi okuyacaksınız.

Paket içeriği, çeşitli resimler ve görüşler için şu başlığa göz atabilirsiniz: http://www.techno-fi.net/forum/konu/unique-melody-maverick-kutu-açımı.10113/

Maverick UM'nin Japonya'ya özel olan modellerinden bir tanesi. Sadece Japonya'dan alınıp getirtilebiliyor. Özellikle Japonların zevkine ve anime tarzı müziklerine göre ayarlanmış modeller oluyor bunlar genel olarak.

Maverick aslında baştan "retune" edilmiş bir Merlin. Tıpkı Mason'ın da retune edilmiş bir Mentor olması gibi. Dolayısıyla bu modeller aslında temel olarak uluslararası modellerden çok farklı değil fakat ses olarak değiştirilmiş ürünler. Konfigürasyonları da yine uluslararası modellerden farklı.

Maverick'in çok ilginç bir konfigürasyonu var. 5 sürücü bulunan IEM'de dağılım şu şekilde:
    2 Tiz Armatür + 1 Mid Armatür + 2 Bass (1 Armatür + 1 Dinamik)
    Daha önce bu şekilde bir hibrid IEM dinlememiştim dolayısıyla benim için değişik bir deneyim oldu. Kulaklık diğer alıştığımız IEM'lere pek benzemiyor ve bunu mümkün olduğunca açıklamaya çalışacağım.

Maverick'in tasarımı çok sade ve aynı oranda da estetik ve güzel. Ayrıca malzeme olarak da kaliteli üretildiği belli oluyor. Tabi biraz fazla kol gücü bulunan abilerimiz bir ara bazı sıkıntılar yaşamışlardı @compicat @dulty :evl Şaka bir yana bir üretim sorunu olduğunu tahmin ediyoruz. Değişimle gelen yeni çiftte bir sorun yok gayet sağlam.

Kulaklığın kablosu alıştığımız Westone ve Earsonics tarzında, rahat ve hafif. Kulak arkası memory wire olmasa daha iyi olurdu ama kişiye göre değişir tabi.

Taşıma kabı oldukça şık ve sağlam, çalasım var hatta o derece sevdim. Benim Angie'nin kabını kozmetik malzeme sananlar oluyor çünkü. ;D

Kısacası kulaklığın paketi, taşıma kabı, aksesuar miktarı ve malzeme kalitesi yönünden şikayet edilecek bir tarafı yok bana göre. Uç olarak hem silikon hem köpük uçlarla geliyor, yanlış hatırlamıyorsan 2 çeşitten de 5 çift vardı.

Fit olarak her kulağa rahatça olacağını sanmam. Zaten bu tarz çok sürücülü universallerin her zaman potansiyel bir fit sorunları mevcut. Maverick'de bir de dinamik bass sürücüsü olduğundan kasa birazcık büyük. Küçük kulaklarda sorun yaşanabilir.

Kıyas olarak, daha küçük kasasına karşın Noble K10U bana pek olmamıştı mesela ama Maverick köpük uçlarla kulağıma iyi oturuyor. İzolasyon da köpüklerle oldukça iyi. Ben fiti kendi adıma başarılı buldum ve bir sorun yaşamadım. Kasa mümkün olduğunca yuvarlak hatlarda üretilmiş keskin noktalar yok.

Fit olayının her zaman kişisel ve subjektif olacağını bir kez daha belirttikten sonra ses olayına geçelim.

SES İZLENİMLERİ
    Maverick izah etmesi pek kolay bir kulaklık değil.

Öncelikle bu kulaklık kesinlikle dengesiz, bunu belirterek başlayayım. Dengesizliğin nerelerde olduğunu ise açıklamaya çalışacağım.

Kulaklıkla alakalı eleştirilerim ve övgülerimin kendi fiyat aralığı için olduğunu belirteyim.

Maverick perdesiz, biraz parlak ve zaman zaman cılız çalan, detaylı, bass olarak çok çok kaliteli olmasına karşın kayda da bağlı olarak gövdede eksikliği olabilen, biraz yakın seslenen bir IEM.

Kulaklığın sunumu gerçekten farklı ve alışmak için belli bir zaman geçirmek şart. İlk kez dinleyen biri için fiyat düşünüldüğünde direk olumsuz yorumlanacak bir tarafı var. Her ekipmanı doğru biçimde analiz etmek için mutlaka belli bir zaman geçirmek gerekiyor gerekmesine ama, Maverick gibi aletler için bu daha da önemli ve gerekli. Bundan dolayı @dulty sağ olsun kulaklığın belli bir süre bende kalmasına müsaade etti daha doğru yazabilmem için.

Alt frekanslardan bahsederek gidersek, altlar yönünden mid taraftan daha çok sub tarafa yönelen bir IEM Maverick. Midbass biraz düşük ve zaten bu tarz yakın sunumla bir de çok midbass verseydi sahne olarak heralde Carbo Basso olurdu @Synthyss ;D

1 dinamik ve 1 de armarütün sadece alt frekanslara ayrılmış olması dinlemeden önce bir bass canavarı izlenimi yaratmasına karşın kulaklık basslı bir kulaklık değil. Hatta midbass azlığından ve birazdan bahsedeceğim tiz durumundan dolayı, şarkıya bağlı olarak zaman zaman cılız bile çalabiliyor.

Buna rağmen, kulaklığın en güçlü olduğu alan alt frekanslar. Çünkü bassın kontrolü, detayı, dokusu, gücü neredeyse kusursuz. Bassın hem kalitesi hem de miktarı tam olması gerektiği noktalarda. Böyle detaylı ve düzgün bir bass duymak bir IEM'de çok zor bulunan bir özellik. Bu açıdan tebrik etmek lazım. Hem dinamik hem armatür sürücülerin bass için birleştirilmesi, iki tip sürücünün de avantajlarını tek noktada sunmalarını sağlamış. Altların dağılma ve başka öğelere sıçrama durumu kesinlikle yok.

Kulp bulacağım tek nokta midbass eksikliği. Kulaklığı dengesiz yapan 2 öğeden bir tanesi bu durum. Tüm bass başarımına rağmen zaman zaman içi boş hissettiriyor. Midbass benim pek sevdiğim bir şey değil ancak elbette olması lazım ve bu derece eksik bırakılmış olması sürekli bir sorun olduğunu düşündürtüyor.

(Bu noktada kendi kendimin sözünü kesmek suretiyle belirteyim, kullandığım kaynak ZX2 olduğundan midbass eksikliği biraz fazla gözüme batmış olabilir. Nitekim midbass için EQ kullandığımda sıkıntı yaşamadım. Lotoo PG ile daha iyi olduğunu söylemek lazım.)

Midlere geçersek, kulaklıkta orta frekanslara ayrılmış tek sürücü olması ön yargıya sebep olabilecek olsa da, midler yönünden çok başarılı buldum. Enstrumanlar ve vokaller çoğu zaman çok canlı ve tertemiz. Çok sevdiğim Angie'de açıkçası bu canlılık ve temizlik mevcut değil midlerde. Tonal açıdan da midlerde bir sıkıntı yok. Ne ince ne kalın. Angie'ye kıyasla daha ince nota üretiyor ama bunu yanlış bir biçimde yapmıyor. Canlılık ve temizlik için yapıyor. Bu enerjik ve canlı mid sunumunun canlı dinleme hissi yarattığını da belirtmeliyim.

Özellikle vokallerden çok enstrumanlarda rastladığım bu enerjik olma durumu çok etkileyici bir yönü Maverick'in. Sürekli olarak etkiliyor insanı. Sizi pek uyutacak bir IEM değil, dans etme isteğiyle dolmanız bile mümkün o tarz parçalarda :)

Vokaller enstrumanlardan yeterince ayrık çalıyor. Oldukça detaylı ve kaliteli bir sunumla geliyor midler. Ayrıca üst midlerin hiç sapıtmaması çok önemli bir nokta. Sibilans pek yapmıyor Maverick. Ancak üst midlerin biraz üstlerinde asıl sıkıntı baş gösteriyor.

Kulaklığın en sıkıntılı noktasının tizler olduğunu düşünüyorum. Maverick'i dengesiz yapan birinci nokta midbass çekinikliği demiştim. Dengesizliğin ikinci ve asıl sebebi alt tizlerdeki sunum. Sadece midbass sorunu olsaydı açıkçası sıkıntı olmazdı ancak buna bir de alt tizlerdeki durum eklenince kayda ve kaynağa bağlı olarak kulaklık iyice dengesizleşebiliyor.

Alt tizler Maverick'te biraz fazla yükseltilmiş. Daha ilk dinletide çok net şekilde hissediliyor. Bu durumun yarattığı 3 sonuç var. Birincisi alt tizlerdeki fazlalık zaman zaman midlere gölge düşürebiliyor, ikincisi de tizler iyi uzamıyor. Dolaylı yoldan üçüncü bir sonuç da genel olarak kulaklığın dengesiz bir sunuma sahip olmasına yol açıyor.

Daha az tiz veren ve daha detaysız gibi duran Angie, Maverick'ten geçince insana tizlerin nasıl uzadığını hatırlatıyor. Elbette Angie'de neden 4 tiz sürücüsünün kullanıldığı da tam bu noktada anlaşılıyor. Maverick'te alt tiz bölgesine çok fazla fokuslanılmış olduğundan zaman zaman kulağınız sadece o bölgeyi duyuyormuş gibi bir durum söz konusu. Japon animelerde heralde daha çok bu durum isteniyordur diye düşünüyorum bilmiyorum. :)

En tepe frekanslar da dediğim gibi eksik kalıyor Maverick'te. Tizler başlıyor ve hemen bitiyor bir şey anlamıyorsunuz. Bu belki metalde faydalı olabilir, çünkü metalde zillerin sürekli tıslaması sonucu yapışma/karışma gibi durumlar oluyor.

Sahneye gelecek olursam, yakın çalıyor Maverick ancak 3D algısı hiç fena değil. Enstruman noktaları seçilebiliyor ama örnek vermek gerekirse, Angie'de sol çaprazdan gelen bir ses Maverick'te sadece soldan geliyor hissi yaratıyor. Derinlik ve uzaklık kavramları Angie'nin zaten oldukça kuvvetli olduğu bir bölüm olduğundan normal karşılıyorum.

Sahne genişliği iyi Maverick'in. Bence alt tizlerdeki problem olmasa daha da ferah hissettirebilirdi ancak yine de iyi.

Çözünürlük noktasında güzel bir kulaklık. Girişte söylediğim üzere perdesiz transparan çalıyor. Angie'den daha perdesiz mesela. Genel olarak zaten çok temiz çalan bir IEM. Arka planı ve ayrımı da fiyat aralığında iyi. Zaten bu seviyelerde ve fiyatlarda çoğu IEM başarılı bir sunum veriyor diye düşünüyorum. Maverick de bir istisna değil.

Maverick 51Ohm empedansa sahip. Hassasiyet ise 111 Db. Yani 51Ohm göz korkutmasın, hassasiyeti iyi. Yine de Angie ve K10'dan daha çok güç isteyen bir yapısı var fakat ben ZX2 ile bir problem yaşamadım. ZX2'nin amfi katının güçlü olmadığı da malum. Dolayısıyla sürme zorluğu yok bana göre.

KAPANIŞ
    Bir başka izlenimin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Kulaklığa çok eleştiri getirdiğim düşünülebilir metinden ama aslında epey beğendim. Hem malzemesi ve paketiyle, hem şıklığıyla hem de sesiyle gerçekten klas bir IEM. Ancak bahsetmeden geçilemeyecek derecede dengesiz bir sunum var ve kesinlikle EQ isteyen bir kulaklık olduğunu düşünüyorum.

Kulaklığı bana bırakan Deniz Abi'ye bir kez daha forum adına teşekkür ediyorum. @dulty

Okuyan herkese de şimdiden teşekkürler.

Selamlar sevgiler tekrar...

Collapse Signature Expand Signature
    #1 VirtuFortuna, 21 Nisan 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Nisan 2016
    22 kişi bunu beğendi.
  2. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,014
    Duyduğum en gerçekçi bas sunumu:popcorn

5 kişi bunu beğendi.
  3. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Eline kulağına sağlık, güzel inceleme olmuş, ama esas bu sefer bence fotolar ile aştın kendini. Bravo vallahi :eek:k

6 kişi bunu beğendi.
  4. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Elinize sağlık, ben bunu custom sanıyordum uçları görünce şaşırdım :evl Ayrıca zx2 yüksek empedasa garip tepkiler verebiliyor.Kısa bir süre de olsa kesinlikle başka daplarla da denemek lazım yorumlamadan önce. Siz denemişsinizdir zaten.

5. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    @Synthyss Bass gerçekten takdire şayan.

@dulty Teşekkürler abi ışığın iyi kullanımı ve kulaklığın tasarımı diyelim :eek:k

@UmutecH Teşekkürler. ZX2 bence IEM'ler için oldukça yeterli insanlar neden yetmediğini söyleyip duruyor inanın anlamıyorum. Kulaklık DAP seçebilecek bir yapıda o yüzden denemek lazım. Çok parlak olmayan DAP'ları tavsiye ederim ben kendimce.

6. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    @VirtuFortuna
    Ben yetmediğini veya yetmeyeceğini söylemedim tepkisi farklı olabiliyor dedim :) Bu genellikle çıkış empedansından kaynaklanır güçle alakası yok yani.

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    @UmutecH Sizi kast etmemiştim genelde o tarz yorumlar oluyor o yüzden.

8. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Ben anladım da ihale bana kalmasın diye yazayım dedim :))

Sent from my iPhone using Tapatalk

9. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    800
    Ben yettiremedim ZX2'yi. Velvet ile dinlerken ses şiddeti baya azdı son seste. Hele PFE012'yi hiç besleyemiyordu. Mesela dışarıda iPhone ile Velvet dinlerken ses seviyesi yeterli gelip dış sesleri minimuma indirgese de ZX2 ile yeterli gelmiyor, baya dış ses alıyordum. Yüksek ses bazen dış sesi bloke etmede iyi oluyor sağır seviyesine varmadan.

4 kişi bunu beğendi.
  10. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Bildiğim kadarıyla Velvet ve PFE'nin izolasyonu çok çok iyi değil ama olabilir tabi. Yüksek seste dinlemeye alışkın olanlar için yetmemesi normal. Ben çoğunlukla kısık seste dinleme yaptığımdan bana fazla fazla yetiyor volume.

11. getready4war

getready4war
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    79
    Çok güzel inceleme olmuş bu tam olarak açıklamaya zorluk çektiğiniz kısım Miracledede mevcut alt frekanslarda herşey mükemmel.Bazı parçalarda bassda öyle mükemmelken bazılarında yok denecek bi dengesizlik ortaya çıkıyor yanlıs anlamadıysam.Bir kaç sorum olacak UM'nin diğer ürünleri gibi Mavericde ses çıkışı olarak yüksek bir sese mi sahip ve anlam veremediğim bir şekilde upgrade kablosu sese böyle normal felan değil aşırı etki ediyor diye biliyorum UM ürünlerinde acaba böyle bir kabloyla deneme fırsatınız oldu mu?

12. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    800
    @VirtuFortuna
    Velvet'in izolasyonu gayet iyi. Daha doğrusu SE846,umpro30..vs gibi kulaklıkar gibi. Hatta stok tipslerle daha bile iyi gibi. Ama PFE de dediğiniz gibi izolasyon baya zayıf dış ses içeride direk.
    ZX2 biraz güçlü olsa satmayacağım yegane ürünler arasında olabilirdi benim için.

13. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Teşekkürler. Miracle dinlemediğimden bir şey diyemeyeceğim. Kulaklığın hassasiyeti iyi yüksek sese çıkmada sıkıntı yaşamıyor. Kablo olaraksa başka bir kabloyla deneme şansım olmadı.

2 kişi bunu beğendi.
  14. grkankot2

grkankot2
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    fotoğraflar siteden falan alınma mı yoksa kendi çekiminiz midir hocam ?

15. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Kendi çekimlerim

16. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Bilemiyorum ama bence çok muazzam bir dengesizlik yok baslarda. Subbas daki lift midbasa göre daha az olduğundan belki de yüksek miktarda midbas içeren şarkılarda başka cihazlarla dinlemekten alışık olduğumuz miktarı alamayınca 'çok dengesiz' olarak nitelendiriyoruz. Sonuçta birçok kulaklık midbas kısmında lift içeriyor, yani zaten bol midbas ile yapılmış kayıtları daha da çok midbas ile duymaya alışıyoruz.
    Akustik müzik dinlerken çok ciddi bir dengesizlik hissetmiyorum, bu yüzden dengesizliği aşırı bulmadığımı söylüyorum bu arada :) Bence alt tizlerdeki dengesizlik çok daha bariz ve rahatsız edici, kulağım alışana kadar çok gözüme batıyordu. Oğulcan'ın da yazdığı gibi benim PG ile dinliyor olamamın bas kısmını düzeltme gibi bir sonucu var tabi ki. Benzer bir şekilde Oğulcan'ın ZX2 ile dinliyor olmasının da alt tiz dengesizliğini düzeltme gibi bir sonucu var bence, dolayısıyla ikimizin farklı 'hatalara' kanalize olmamız çok normal ve eşleşme ile alakalı olabilir.

Bu farklılık belki de BA driver'ın kapsadığı alan ile dinamik driver'ın kapsadığı alan farklı olduğundandır... Eğer öyleyse tabi.

6 kişi bunu beğendi.
  17. grkankot2

grkankot2
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    Çok hoş çekimler elinize sağlık. Neyle çektiniz acaba?

18. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    @grkankot2 Sony A7 + Mitakon Zhongyi Speedmaster F 0.95

#18 VirtuFortuna, 25 Nisan 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Nisan 2016