Unique Melody Mentor Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Unique Melody' forumunda Baran tarafından 12 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,660
    Merhaba bu incelemede Unique Melody’nin Mentor isimli kulaklığı hakkındaki düşüncelerimi okuyacaksınız.

Firmayı tanıtmakla başlayayım. Kendilerini custom iem’lere (ciem) merak salıp bilmeyen yoktur heralde. Custom kulaklıklar daha çok sanatçılara yönelikken, girişimciler hobi tarafında da büyük bir ilginin olduğunu fark ettiği sıralar Unique Melody firması da bu işe adım atıyordu. Piyasada o zamanlar diğer büyük abilere göre oldukça ucuza reshell yapıyordu. Bu sayede birçok hobidaş TF10 gibi kulaklıkları alıp kendilerinden custom kulaklığa döndürdüler. Kendi modelleri Miracle ve Merlin kullanıcıları tarafından oldukça sevildi. Merlin dünyada ilk hybrid (armatür+dinamik) custom kulaklık olma özelliğine de sahip. Şuanda birçok custom öncelikli olmak üzere universal modelleri de bulunuyor. Çin orijinliler fakat birçok ülkede distribütörlükleri mevcut.

Gelelim Mentor modeline;

Mentor firmanın 10 sürücü ile ürettiği bir model. Ciem modeli 1449$, universal modeli 1250$ seviyesinden satın alınabiliyor. Biz universal modelini satın aldık.

Kutu İçeriği:

Kulaklık küçük denilebilecek bir kutuda geliyor. Kutunun dışında firmanın bir iki sloganı ve bir köşesinde adınız soyadınızla beraber seri numarası yer alıyor. Kutuyu açtığınız zaman içeride oldukça kaliteli ve şık bir taşıma kabı bizleri karşılıyor. Bu kabın altında bir kutunun içerisinde uçlar, temizleme çubuğu, firma logosunun basılı olduğu temizleme bezi, uçak adaptörü ve garanti kartı bizleri karşılıyor. Malzemeler oldukça kaliteli garanti kartı dışında. Bu fiyata bir kulaklık aldığımdan mıdır nedir, garanti artı çok daha kaliteli gözükmüştü gözüme. Ele alınca basitliğinden dolayı hayal kırıklığı yaşadım.

Kulaklık kabına gelince; ‘’Bullet Proof Metallic’’tabiri ile sunulan bir kap ve gerçekten çok kaliteli. Güven hissiyatı oldukça üst düzeyde fakat günlük kullanımda yanınızda gezdireceğiniz cinsten değil. Keşke firma bu şık kabın yanında birde kullanımı daha rahat bir taşıma çantası koysaymış.

Malzeme Kalitesi ve Yalıtım:

Kulaklığı sipariş ederken rengini siz seçiyorsunuz. O yüzden özellikle siyah renginde stok tutumu mevcut fakat farklı renklerde bir şeyler istiyorsanız bir süre beklemeniz gerekiyor yapılması için. Ben özellikle resimlerde olan rengi seçtim. Malzeme kalitesi olarak sağlam bir kasa yapısı var. Akrilikten üretilmiş kasa herhangi bir sorun yaşatmaz fakat soket kısmı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Binlerce custom satmış bir firmanın daha sağlam soketlere sahip olması gerekirdi. Kablo denemeleri yapıyorsanız birkaç ay sonra gevşeme başlıyor. Tabi kullanılamayacak durumda değil ama bir gevşeme söz konusu.

Firmanın yanında gönderdiği silikon uçlarda hata vardı. Küçük olan uçtan 1 adet, orta boy uçtan 3 adet vardı. Bu sorunla daha önce başka bir Çin firmasında daha karşılaşmıştım. Onların da asıl mevzusu custom kulaklıklardı. Herhalde önemsemiyorlar bu mevzuyu.

Kablosu bizim ülkemizde Westone tarzı olarak geçen 2 pinli sarmal kablo. Unique Melody burada diğer firmalara göre biraz ayrılmış durumda. Genel kablolar jacktan başlayarak y ayrımına kadar 3 lü gelip ayrılıyordu bu kablo 4 lü sarmal şeklinde çıkıyor. Bu kabloyu birde Ultimate Ears firmasında gördüm. Ses olarak 3’lü sarmal kablodan daha farklı aynı zamanda. Mikrofonik etki olarak 3’lü sarmal kablo ile benzer ve oldukça başarılı. Sağlamlık olarak da başarılı bir yapısı var.

Yalıtım konusuna gelince, bence başarısız... Mentor’u araştıranlar görecektir ki reklamını genelde dar kasa boyutları üzerine kuruyor. Bunun sebebi bana göre JH Roxanne ve Tralucent 1Plus2 gibi rakiplerinin oldukça geniş bir yapıda olmaları ve kullanıcıların bu konudan şikâyetçi olması. UM pazarlama birimi belli ki buradaki şikâyetleri değerlendiriyor fakat hesap etmedikleri bir durum var. Kulaklık oldukça uzun. Bu da kulaktan dışarı bir hayli çıkartıyor ve ağırlık kasayı oynatabiliyor. Gerçi oynatmasa da benim kulaklara çok iyi oturduğu söylenemez. Müzik dinlerken belli bir ses seviyesinden sonra rahatsız etmiyor fakat çok başarılı olduğunu söyleyemem.

Ses Kalitesi:

Bu kısımda zaman zaman Tralucent 1Plus2 modelinden de yararlanmayı düşünüyorum daha iyi anlatabilmek adına. Kulaklığı ilk takan birinin yorumları genelde midleri oldukça iyi ve detaylı, tizleri alanda belirgin, basları yeterli miktarda ve kulaklığın genel olarak ferah bir sunumunun olduğunu söyleyecektir/söyledi. Detaylar da öyle mi bakalım?

Bas:

Mentor’un genel ses sunumu biraz açık/parlamaya müsait. Bu ses karakteri içinde sunum olarak baslar az gelmiyor. Bas severlere gidecek bir yapısı yok yalnız. Bu bölümü dip bas, orta bas, üst baslar(midbas) olarak ayrı ayrı incelemek lazım. Kulaklık sub bas dediğimiz bölgeye çok fazla inemiyor. İndiği yerlerde çözünürlüğü düşüyor. Orta baslar ise kıvamında, vurgusu iyi, detayı iyi. Zaten belli ki ayarlarken burayı göz önüne almışlar. Midbas bölümü ise mevcut fakat dinleyenler eksik diyebilir. Zira kulaklık bu bölümde biraz açık-yanlış ton ile çalıyor.

Tralucent ile bu kısmı karşılaştırdığımızda çözünürlük olarak 1plus2 daha başarılı diyebilirim. Daha geriden vuruyor fakat alanı daha hacimli dolduruyor, bu da genelde insanların hoşuna giden bir sıcak hava katıyor kulaklığa. Orta bas bölümünde fazla farkları yoktur. Tralucent daha çözünürlüklü ve yayvan, Mentor daha toplu vuruyor. Midbas bölümü ise Tralucent’in miktar olarak eksik kaldığı bir yer. UM mühendisleri burada bu eşitsizliği sağlamak için midbas rengini bozarak durumu eşitlemeye çalışmış. Artık kullanıcıların hangisi neyi severse…

Tabi bu sözlerim sizleri yanıltmasın. İncelemenin başka yerlerinde de kullanacağımı düşündüğüm bu cümleyi biraz daha açmak istiyorum: Ben, örneğin Mentor’un baslarının bir kısmını eleştirirken bu eleştirimi kalkıp da kulaklığı 200$ bandındaki kulaklıkların baslarıyla kıyaslamayın. Yani bak bu adam basın şurasına laf atmış demek ki kötü diye düşünmeyin. En çok beğenilen kulaklıkların başında gelen 1plus2’ye göre daha toplu vuruyor ama çözünürlüğü daha az diyorum. Kıstas buralarda yani. Bu cümleye bazı arkadaşlar farklı örneklerle gelebilir, bende zaman zaman geliyorum. Tabii ki daha düşük fiyatlarda daha iyi bas/tiz/mid veren kulaklıklar var fakat fiyatı belirleyen genel başarısı oluyor.

Genel anlamda toplarsam Mentor’u dinlerken basların çoğu kişiyi rahatsız edeceğini düşünmüyorum. Kimisi eksik diye şikâyet edebilir fakat aşağı basamaklardan gelen birinin bu baslar için çok şikâyeti olmayacaktır.

Mid:

Bu bandın aşağı tarafını zaten yukarıda yazdım. Orta bandı yani midlerin göbeği kulaklığın en başarılı bulduğum yönü. Çözünürlüğü yüksek, tonlaması biraz doğallıktan uzak olsa da tane tane, ayrımı güzel ve -en güzel noktası- vokalleri konumlandırdığı nokta oldukça başarılı. Dinlediğim kulakiçi kulaklıklar arasında en iyilerden biri diyebilirim rahatlıkla ve şimdi kulaklığın en kötü yanına gelelimJ Mid-tiz frekansları. Kadın vokaller yükseldiği anda kulaklıkta ses kontrolsüzleşebiliyor ve rahatsız edici bir hal alıyor. Sibilans kendini göstermeye başlıyor. Ünlü düşünürlerden @tsn141 bir keresinde bu kulaklığın bu bölümünü veren driverlara giden telleri söksek bu kulaklık sınıf atlar diyordu.

Tralucent ile kıyasladığımda alt-mid tonu ve çözünürlüğü olarak Tralucent, miktar olarak Mentor başarılı. Orta frekanslarda net olarak Mentor başarılı bana göre. Tralucent bu alanı hem geride hem fazla renkli veriyor. Mentor daha kontrollü. Üst midlerde ise Mentor da Tralucent de olması gerektiği kadar iyi değiller fakat Tralucent az daha başarılı.

Genel olarak Mentor mid frekanslarda kadın vokaller yükselmediği sürece başarılı. Toplamda Tralucent’le aynı kalite seviyesinde diyebilirim.

Tiz:

Evet kulaklığın genel tonlamasında dolayı dinleyenler kulaklığın genelde tizli bir yapıda olduğundan bahsediyor. Ancak bana pek öyle gelmiyor; evet açık çalıyor ama tiz bölümü dar bir alanda çalıyor. Tizler rahat çalmıyor ve gerektiği kadar uzamıyorlar. Biraz parlak yapıdalar ve bu durum onları uzuyormuş hissiyatı kazandırıyor. Her ne kadar dar bir alanda çalsa da kulaklığın üstleri kontrollü diyebilirim.

Tralucent’le kıyaslandığında 1plus2 daha geniş bir alanda çalıyor ve daha çözünürlüklü ancak fazla enstrüman girdiğinde bu alana Mentor ben daha iyiyim demeyi başarıyor. Tralucent buralarda birbirine yapıştırıp kontrolü kaybederken Mentor daha dar alanda daha kontrollü bir şekilde devam ediyor.

Buraya kulaklığın genel karakterine bir eleştiri düşmek istiyorum. Kulaklık biraz cılız çalıyor tüm frekanslarda. Yani olması gerektiği kadar gövdeli değil. Tabi tüm sunumu bu şekilde olunca göze batmıyor rakipleriyle kıyaslamadıkça.

Sahne:

Mentor kullanıcıyla arasına belli bir mesafe koyuyor ve benim zevkime göre koyduğu bu nokta baya iyi. Oldukça başarılı buluyorum bu yanını. Yatay sahnesi dikeye göre daha başarılı, baslar biraz yakından vurduğu için sahne derinliği imajı biraz zayıflıyor, fakat yeterli. 3 boyutlu sahne konusunda da fena değil. Fiyatını göz önüne aldığımızda ne çok başarılı ne çok başarısız. Fiyatından dolayı daha başarılı olabilirmiş diyebilirsiniz.

Tralucent bu konuda iem’lerin en başında yer edinebilecek bir başarıya sahip. V yapıda olmasında kaynaklı bir boşluk var alanda. 3 boyut hissiyatı oldukça güzel ancak Tralucent’in sıkıntısı bana göre bu sahnesi iyi kullanamaması. Yani bir hayli sahne var eyvallah ama birden çok enstrüman girdiğinde birbirine oldukça yakın çalıyor. Mentor’a göre daha başarılı bir sahneye sahip.

Yukarıda da belirttiğim gibi Mentor’un sahnesi ne çok geniş ne de dar. Alanlar şikayetçi olmayacaklardır.

Silver-Fİ IEM2 Custom Kablosuyla Mentor:

Ateş abi kulaklığı benden aldığı zaman Sezai abiden kablo yaptırmak istedi. Kendisine sorduğumda oldukça mutlu oldu. Kulaklık kendisine gönderildi ve dinleyerek kabloyu yaptı. Bu kabloyu geçenlerde bir buluşmada dinledim. Kulağıma taktığımda şok oldum diyebilirim. Kulaklığın tüm eleştirdiğim birçok noktası oldukça düzeltilmiş, beğendiğim noktaları daha da iyi olmuştu. Kulaklık sınıf atlamış desem yeridir. Totalde Tralucentin biraz daha altında kaldığını düşünürken bu kabloyla önüne geçmişti. Cılız kalma sorunu giderilmişti, mid-tiz bandında yaşanan “harsh” büyük oranda giderilmiş yerini kontrollü yükselmelere bırakmıştı. Bas ve enstrüman ayrımı da keza oldukça iyi konuma getirilmişti. Kısaca kablo bu kulaklıkta oldukça şeyi değiştiriyor.

Evet geldik son cümlelere: tekrar belirtiyorum arkadaşlar incelemedeki eleştiriler kendi sınıfı içerisinde geçerlidir. Genel olarak kulaklık hakkında basları yeterli, üst midleri sıkıntılı orta midleri oldukça iyi, tizleri sıkışık alanda ama hızlı pasajlarda kontrollü bir yapıda olan kulaklık. Fiyatını hak eder mi? Diyeceksiniz. Bence bir miktar aşağıda olmalıydı fiyatı ama bu kasaya, 10 driver’lı kulaklığını UM en aşağı 1000$’a satar zaten.

#1 Baran, 12 Aralık 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Aralık 2014
    19 kişi bunu beğendi.
  2. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Orta midleri en guzel tarafı bu aletin. Zannedersem IEM2 dogallastiriyordu tonu stok kabloya gore..

Eline sağlık Barancim. Son derece teknik ve anlaşılır olmuş.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,801
    İnceleme için teşekkürler ellerinize sağlık ne zamandır bekliyorduk :)

4. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Eline sağlık şimdi okudum incelemeyi. Bu arada bir şey daha ekliyeyim; Bas konusunda: kablolarıyla yaptığım denemelerin sonucunda gördüm ki cılızlığın ve bas-midbas konusundaki tonlamanın bir kısmı kablo kaynaklı. Mentor kablosunu benim ES5 e taktığımda ES5 in de basslarında ton olarak açılma ve bas-midbas dengesinde mentora benzeme gördüm. Keza Silverfi IEM2 kablosunda oluşan ciddi ilerlemeyi de duydum o da bu görüşümü destekler niteliketydi. Kulaklığı alan arkadaşın bence kablo yükseltmesi yapması çok mantıklı olur.

2 kişi bunu beğendi.
  5. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Baran abi inceleme için teşekkürler.Kulaklarına sağlık. :)

6. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    253
    Güzel inceleme için teşekkürler... Ben de malum Merlin kullanıyorum... Stok kablo ile kullandığım Beat Audio Siver Sonic MKV kablo arasında çok fark var... O nedenle Kaliteli kablo bence de şart gibi görünüyor UM kulaklıklar için...

7. HeroesRullz

HeroesRullz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    32
    Öncelikle kulaklarınıza sağlık güzel ve gayet açıklayıcı bir inceleme olmuş. :) Benim sorum aslında biraz genel kaçacak, hem Mentor hem de Traculent gerçekten bir iem e göre büyük duruyor ve haliyle yazdığınız gibi biraz konfor olarak sıkıntı olur gibi duruyor bu tarz iemlerde. Um yerine neden custom tercih etmediniz?

8. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,660
    Teşekkürler abi.

Teşekkür ederim :)

Teşekkürler Tahsin :)

Teşekkürler Dünya:)

Teşekkürler abi. Kabloya gerçekten iyi teğki vermişti kulaklık.

Teşekkür ederim. Sorunuza gelirsrek bu kulaklığı sadece ben sipariş etmedim. Kulaklığı alırken birkaç arkadaş birlikte aldık. Dolayısı ile custom alma şansı yoktu :)

9. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,324
    Yahu su toplu alim islerine beni de dahil etseniz ya ? Mentor dinlemis olurduk. Elinize saglik bu arada, gayet anlasilir ve agiz sulandirici bi inceleme olmus.

2 kişi bunu beğendi.
  10. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,660
    Teşekkür ederim Amed. Hesap bilgilerini atıyorum :)

11. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,324
    Bekliyorum :)

2 kişi bunu beğendi.